«wou =OMEGA, I V A N L E D E *4ÉkSt% *UAT X09i& 3 VERLOVINGSRINGEN IN BRILLANT EN DIAMANT U U M. Vanderghote. Gij zult dit kunnen voorstellen den dag dat wij aan den gemeenteraad zullen vragen het bedrag van het erkenningsrecht vast te stellen. M. Lemahieu. Ik denk dat er hier een verwarring bestaat en dat het noodig is eenigen naderen uitleg te verstrekken. Het gedane voorstel betreft niet alleen de graven van oudstrijders, doch het is van toepassing op geii.ik welken persoon. Het is tengevolge het aandrin gen van den Heer Leuridan zelf dat wij nu voorstellen het reglement alzoo aan te vullen. Vóór Allerheiligen van verleden jaar heeft de Heer Leuridan ons gevraagd het plaatsen van enkele omheiningen toe te staan, wat volgens het reglement niet toegelaten was gezien dit niet voorzien was. Toen werd er hem beloofd het regle ment nog vóór Allerheiligen aanstaande in dien zin te wijzigen Het is hetgeen nu voorgesteld wordt. Die toe lating kan nu aan iedereen gegeven worden. Na 7. 8 of 10 jaar. doch het is gewoonlijk 10 jaar. moet alles ver vallen en dan is de stad verplicht die omheiningen op haar kosten weg te nemen. Moet er nu iets bijzonders voorzien worden voor de graven van oudstrijders, ik heb er niets tegen. Ik moet echter doen opmerken dat niemand verplicht is dit erkenningsrecht te betalen. Dit wordt alleen maar geëischt wanneer er een om heining in hout. ijzer of steen rond het graf wordt ge plaatst. Velen echter versieren de graven door ze met bloempjes te bezoomen en hiervoor dient er niets be taald te worden. Dit wordt veel alzoo gedaan. Wanneer er nu iets bijzonders voor de oudstrijders zou moeten gedaan worden, kan dit later nog voorgesteld worden. M. Leuridan. Ik zal dan ook ten gepasten tijde een amendement in dien zin indienen. In beginsel ben ik tegen het betalen van elk bedrag voor de graven van oudstrijders en ik zou willen dat het verschuldigd er kenningsrecht door de families van oudstrijders niet moet gedragen worden M. Michiel. - De Heer schepen zegde zooeven dat deze die geen omheining plaatsen niets moeten betalen. Ik vraag mij af welke schade de anderen aan het kerk hof berokkenen door het plaatsen eener omheining. De thans voorgestelde aanvulling is dus een kwestie van inkomsten, gezien er voorgesteld wordt jaarlijks voor de omheiningen te doen betalen. M. Vanderghote. Het is een kwestie van princiep. Het bedrag der te betalen som kan bijvoorbeeld vast gesteld worden op 10 centiemen, doch er moet toch iets betaald worden. De Heer Michiel spreekt hier ech ter over iets dat nu nog«op de dagorde niet voorzien is. M. Michiel. Maar het zal toch voorzien worden. Het schepencollege zelf zegt dat wij ons aan dit voor stel mogen verwachten. M. Leuridan. Ik ben t'akkoord met het schepen college over de manier waarop, door het niet meer be talen van het vastgesteld bedrag, het erkenningsrecht voor het plaatsen eener omheining kan verbroken wor den. Die betaling moet onderhouden worden voor de gewone graven, maar ik zal dan voorstellen dat er voor de graven der oudstrijders niet zou moeten betaald worden. Samen met den Heer Michiel zal ik dan ook nog het voorstel doen het te betalen recht zoo laag mogelijk te bepalen. M. Delahaye. ledereen is daarmede t'akkoord. M. Michiel. Ik begrijp niet waarom het bedrag van dit erkenningsrecht nu niet vastgesteld wordt. M. Vanderghote. Thans is het alleen het princiep dat voorgesteld wordt. Moesten wij nu het bedrag van het erkenningsrecht in het algemeen reglement voor zien, dan zouden wij daardoor voor eeuwig verbonden worden. Het is dus beter het bedrag ervan afzonderlijk te bepalen. M. Michiel. Ik geloof niet dat wij alzoo voor eeuwig zouden verbonden worden. Niets belet ons dit later te veranderen zoo het noodig blijkt. M. Vanderghote. Dit moet dan telkenmale door de hoogere overheid goedgekeurd worden. Ik vraag thans het aanvullend artikel, dat voorgesteld wordt, te wil len stemmen. De raadsleden stemmen ja, behalve de Heeren Mi chiel en Coutelle die zich onthouden. IX. Nijverheidsschool Leergang in electro- lechniek Uitbreiding. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer sche pen van openbaar onderwijs. M. Van der Mersch. In de Nijverheidsschool be staat er een cursus van electro-techniek die thans drie lesuren per week bedraagt. Op vraag van het Ministerie van Openbaar Onderwijs heeft de beheerraad der school besloten den duur van dezen cursus op 4 uren te bren gen in plaats van drie. O tc OÉ Z z> X de pitste tijd voor het leven VERKOOPER Boterstraat, 6 Y P E R i=i Altijd de schoonste keus Dit voorstel wordt eenpaTig bijgetreden. X. Hallen Lantaarn Aanbod. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor dit punt te verdagen. Wij hadden gedacht de noodige stuk ken op tijd te ontvangen om dit punt nu te bespreken, doch ze zijn thans nog niet ingekomen. XI. Nieuw stationsgebouw Plans. M. Vanderghote. Wij hebben thans de voorloopige plans ontvangen van de statie, die zooals gij ziet hie*- in de zaal zijn uitgehangen De Heer schepen Delahaye wijst het nieuw plan dat samen met het oud op een bord is aangebracht. M. Vanderghote. Wij zijn erin geslaagd, na lange onderhandelingen, een beter ontwerp door de Nationale Maatschappij van Spoorwegen te zien uitwerken. Bij haar brief van 28 Mei 11. heeft de maatschappij ons de nieuwe teekening van den voorgevel opgestuurd. De technische dienst van stad heeft dit plan onderzocht en er een verslag over uitgebracht waarin onder meer de volgende opmerkingen gemaakt worden. De eerst voorziene ruimte van 137 m2 is te gering en er zou moeten aangedrongen worden om een oppervlakte van minstens 175 m2 te bekomen. De spoorhalle zou een breedte van 14 m. moeten hebben in plaats van 11 m. De wachtzaal heeft nu de volgende afmetingen 11 m. x 5 m 50. 't zij 60 m2 50. Het afdak of marquise ge plaatst boven den ingang zou een breedte van minstens 2 m. 50 moeten hebben in plaats van 1 m. 25. Het sche pencollege stelt voor dit ontwerp goed te keuren en met de Nationale Maatschappij te onderhandelen om te bekomen dat de kleine wijzigingen, door den tech- nischen dienst van stad gevraagd, zouden gedaan wor den. Ik stel voor hierover te stemmen. De Heer Seys is gansch op het laatste dezer uiteen zetting de raadszaal binnengekomen. Al de raadsleden stemmen ja. XII. Zillebekevijver voetweg Kooiingsplan. M. Vanderghote. De gemeenteraad heeft die kwestie reeds in geheime zitting tijdens de laatste vergadering onderzocht Er wer ddan besloten dit punt te verdagen ten einde aan het schepencollege toe te laten al de be trokken aanpalende eigenaars op een vergadering uit te noodigen om met hen een onderhoud te hebben over de noodzakelijkheid de nieuwe baan, die in het urba nisatieplan voorzien is, op een breedte van 10 m. te brengen in plaats van 8 m. Over deze vergadering werd volgend verslag uitgebracht. Sinds de Heer Tytgat. garagehouder, wonende Maarschalk Frenchlaan, die aldaar een nieuwe garage wenscht op te richten, ge vraagd heeft de breedte van den Zillebekevoetweg op hoogstens 8 m. te brengen, werd op 3 Juni 1938 ten stadhuize een bijeenkomst belegd van de aanpalende eigenaars. De Heer schepen Delahaye, die de verga dering voorzat, miek bekend dat het schepencollege een gunstig advies had uitgebracht over het urbanisa tieplan van het kwartier gelegen tusschen het Hoorn werk en den Meenensteenweg, waarbij een breedte van 10 m. voorzien wordt voor den nieuwen weg. Alle uit te voeren werken voor leggen van rioleering en andere zfjn ten laste der aanpalende eigenaars. De kosten worden geraamd op 700 fr. den loopenden meter voor een breedte van 10 m. en op 500 fr per loopenden me ter voor een breedte van 7 m. Er werd echter gewezen op het feit dat de provincie geen toelagen zal verlee- nen wanneer de baan minder dan 10 m. breedte heeft. De aanwezigen waren dan ook t'akkoord met de voor gestelde breedte van 10 m. De uitslag der gehouden consultatie was de volgendeVan de zeven personen, allen aanpalende eigenaars, die aanwezig waren, heb ben er zes de voorkeur gegeven aan een breedte van 10 m. Een enkele gaf de voorkeur aan een weg van 8 m. breedte, doch deze verklaarde daarna vrede te nemen met het voorstel van 10 m. op voorwaarde dat de betaling voor de onteigening niet lang zou uitgesteld worden ten einde hem toe te laten de werken der ga rage, die hij daar schikt te bouwen,'tijdig te kunnen uitvoeren. Het urbanisatieplan werd opgemaakt door landmeter Devriendt. Ik stel aan den raad voor het goed te keuren, ten einde het alsdan aan de bevoegde overheid te kunnen onderwerpen. M. Vergracht. Wanneer schikt gij dien weg daar aan te leggen M. Vanderghote. Het plan moet toch eerst nog goedgekeurd worden. M. Vergracht. Ja. maar gij kunt er aan voortdoen of niet voortdoen. M. Vanderghote. Wij zullen er aan voortdoen op dat zulks in den kortst mogelijken tijd zou kunnen ge daan worden. M. Leuridan. Die consultatie met de aanpalende eigenaars was overbodig, immers de gemeenteraad had reeds zijn voorkeur gegeven voor een baan van 10 m. Zelfs al hadden de aanpalers de voorkeur gegeven aan een weg van 8 m. breed, dan nog zou ik hier gestemd hebben voor een breedte van 10 m., omdat de gezonde opvatting het eischt overal zooveel mogelijk breede wegen te maken. Het was dus niet noodig op die zaak nog terug te keeren. M. Vanderghote. Het is thans de eerste zitting waarop dit punt op de dagorde staat. M. Leuridan. Ja. vroeger werd dit in geheime zit ting behandeld. Ik zou toch willen vragen om die kwes tie in een minimum tijd af te handelen. M. Vanderghote. Wij zullen het mogelijke doen. Ik vraag thans het plan te willen goedkeuren. Al de raadsleden stemmen eenparig ja. XIII. Zillebekevijver Oevers Versterking. M. Vanderghote. Het schepencollege heeft een on derzoek ingesteld over den toestand der oevers van Zillebekevijver en bestatigd dat het noodig is daar eenige versterkingswerken uit te voeren. Thans wordt alleen het princiep dezer werken voorgesteld. Zij zul len dan aanstaanden winter uitgevoerd worden zoo de gemeenteraad ermede t'akkoord gaat. In een volgende zitting zullen wij den bundel aan den gemeenteraad onderwerpen en intusschen vraagt het schepencollege de machtiging om een overeenkomst te treffen aan gaande het jachtrecht. M. Leuridan. Hoe is het nu met die kwestie van het jachtrecht Is het nog steeds oorlog of is het ge schil nu reeds bijgelegd M. Vanderghote. De jacht is uit. M. Seys. De jacht is toe. maar niet uit. M. Delahaye. De kwestie is dat wij den pachter van het jachtrecht drie maanden op voorhand moeten verwittigen wanneer er werken moeten uitgevoerd worden. M. Leuridan. In hoeveel tijd zullen die werken gedaan worden M. Delahaye. Zij zullen geheel den winter duren. M. Leuridan. Wij mogen ons dus nog aan eenige v 6C V o UI BROTHERS intermezzo's verwachten met die jachthistorie. Het ware beter drie of vier treffelijke pensejagers te heb ben. (Gelach). M. Vanderghote. Ik stel voor de noodige oever versterkingen te beslissen. Al de raadsleden stemmen ja. M. Vanderghote. Thans zijn er nog enkele punten die op de dagorde niet vermeld staan. Wij hebben van wege het provinciaal bestuur van West-Vlaanderen een brief ontvangen gedagteekend van den 25 Mei 1938, bij denwelken men ons vraagt aan den raad te laten weten dat het mandaat van den kapitein-bevelhebber van het stedelijk brandweerkorps tot den 15 Novem ber 1938 verlengd wordt. Ik zou ook nog aan den raad willen vragen nu het programma der Tuindagfeesten van 1938 te willen goedkeuren, daar er enkele feesten voorzien zijn die een lange voorbereiding vragen. Komt er niemand op tegen de hoogdringendheid M. Leuridan. Door wien werd het programma op gemaakt M. Vanderghote. Door de feestcommissie die Za terdag avond met dit doel vergaderde. Er zijn feesten die nu reeds moeten voorbereid worden. M. Leuridan. Alles is dus regelmatig geschied. M. Vanderghote. Ik stel voor de hoogdringendheid te stemmen. Al de raadsleden stemmen ja. M. Vanderghote. Het Tuindagprogramma werd als vclgt opgesteld Zaterdag 6 Oogst, om 20 u., concert op de Groote Markt door de Harmonie Ypriana en om 21 u. 30 uitstap van reus Goliath Zondag 7 Oogst, om 10 u. processie van O. L. Vrouw van Tuine om 17 u. concert door de Harmonie van Wevelghem om 21 u. Volksbal in de Halle. Maandag 8 Oogst, om 15 u. prijsuitdeeling voor de leerlingen der Nijverheidsschool, en om 20 u. 30 con cert door een Ypersche muziekmaatschappij. Dinsdag 9 Oogst, om 9 u. rouwdienst in St Maartens- kathedraal voc- de gesneuvelde Yperlingen vanwege de V. O S.om 14 u. velokoers voor juniorsom 20.30 uur concert. Woensdag 10 Oogst, om 10 u., geitenprijskamp. Donderdag 11 Oogst, om 15 u. trottinettenkampioen- schapom 20 u. 30 concert Zondag 14 Oogst, om 14 u. handboogschieting aan de pers van Willem Teilom 15 u. velokoers voor be roepsrenners. Maandag 15 Oogst, om 11 u. prijskamp in het lijn- visschenom 17 uconcert aan de kaai. Zondag 21 Oogst, om 20 u. 30. turnfeest door de St- Michielsturners. M. Michiel. Ik heb bij toeval vernomen dat de prijsuitdeeling der stadsscholen dit jaar vervroegd werd. Vroeger werd deze prijsuitdeeling op het Tuin dagprogramma aangekondigd. M. Vanderghote. Dit werd nooit gedaan. M. an der Mersch. Het is nu reeds meer dan zes jaar dat de prijsuitdeelingen op het laatste der maand Juli plaats hebben. Dit jaar zullen zij vóór den 21 Juli gehouden worden. M. ergracht. Wanneer zal de rioleering gelegd worden in de Kiplinglaan M. Leuridan. Thans zijn wij nog in de kermis. Is er dit jaar geen vuurwerk M. anderghote. Neen. dit jaar wordt er een koers voor beroepsrenners ingericht en zoo wij daarin slag&n

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3