POLITIEKE UITZICHTEN BINNENLAND 4 willen zal dit nog een weinig kosten. Wij moeten zaaien j naar den zak. Ik stel voor het feestprogramma goed te keuren. Het voorgestelde programma wordt eenparig aan- I genomen M. Vanderghote. In zitting van 25 October 1937 heeft de gemeenteraad besloten een leening van 32.000 frank aan te gaan bij het Gemeentekrediet voor het plaveien van den koer der Staatsmiddelbare School. De termijn dezer leening was bepaald op 30 jaar, het was dus een leening op langen termijn. Nu echter heeft het provinciaal bestuur ons laten weten dat wij den ter mijn dezer leening moeten herleiden op 15 jaar. om reden dat het dallen zijn in geprest beton waarmede den koer der school geplaveid werd. Ik vraag hiervoor insgelijks de hoogdringendheid te willen stemmen. M. Leuridan. Het is in China alleen niet dat men chineezerijen kan doen De hoogdringendheid wordt gestemd met elf stem men en twee onthoudingen, deze van de Heeren Mi ch iel en Coutelle. M. Vanderghote. En nu vraag ik de herleiding van den termijn van 30 jaar op 15 jaar te willen goed keuren. M. Leuridan. Waarom wordt dit gevraagd M. Vanderghote. Omdat het dallen zijn in geprest beton. M. Seys. Zij kunnen versleten zijn in 15 jaar. M. Leuridan. Wij worden dus verwittigd dat wij daar een slechte geldbelegging deden M. Van der Mersch. Binnen 15 jaar zijn al de her stellingskosten van de school reeds ten laste van den Staat. M. Vanderghote. Ik stel voor tot {ie stemming over te gaan. Stemmen ja de Heeren Lemahieu. Delahaye, Van der Mersch. Pattyn. Jvr. Cornillie. de Heeren Seys, Biebuyck, Leuridan. Verbeke en Vanderghote neen de Heeren Michiel en Coutellede Heer Vergracht ont houdt zich. M. Vanderghote. Dezen morgen had de aanbeste ding plaats voor het cementeeren en kleuren der gron den en wanden van de stedelijke zwemkom. Ik vraag ook de goedkeuring dezer aanbesteding bij hoogdrin gendheid te willen stemmen. M. Leuridan. Zal onze beslissing ertoe bijdragen om de zwemkom vroeger in gereedheid te kunnen brengen Tegen welken datum moet ze gereed zijn M. Vanderghote. Ten laatste tegen den 1 Juli. De voorgestelde hoogdringendheid wordt hierop een parig gestemd. M. Vanderghote. De aanbesteding gaf den volgen den uitslagDekaesemaeker 12.177 fr. 26Delhem 13.171 fr. 20 en Siroux 15.818 fr. 35. De laagste aanbie der is niet in orde met de gestelde voorwaarden, daar hij de waarborg van 10 jaar niet geeft, hetgeen noch tans stellig door het lastenkohier geëischt was. Het schepencollege stelt dus voor het tweede laagste aan bod goed te keuren, namelijk dit van den aannemer Delhem die nu ook reeds de in uitvoering zijnde wer ken der zwemkom doet. M. Leuridan. Werd de op zij gezette aanbieder verwittigd en heeft men hem kennis gegeven van het geen hem te wachten staat Het gebeurt dat gij soms een aanbesteder. wiens aanbod niet volledig in orde is, verwittigt. Hebt gij dit nu ook gedaan M. Vanderghote. Wij mogen toch geen aanbiedin gen veranderen. Wij hebben daarvan vroeger een voor beeld gehad met de voorlanden van den Zonnebeke- steenweg. Daar werden er veranderingen aangebracht, doch zulks werd naderhand door het provinciaal be stuur afgekeurd. M. Leuridan. Is de tweede aanbieder reeds ver wittigd M. Vanderghote. Neen. M. Leuridan. Hij zal dit dus pas door onze beslis sing vernemen. M. Vanderghote. Wij zullen hem dit morgen schrij ven. Ik vraag thans het aanbod, door den aannemer Delhem gedaan, te willen goedkeuren. Al de raadsleden stemmen ja. M. Vanderghote. Wij hebben in datum van 9 Mei 11. een brief ontvangen van den Commissaris van Aus tralië, waarin deze zegt dat de gift van de twee leeu wen der vooroorlogsche Meenenpoort ten zeerste ge prezen werd. Deze leeuwen werden thans opgesteld aan den ingang van het nationaal oorlogsgedenkteeken van Australië en zullen daar blijven prijken als een besten dig bewijs der vriendschap die onze twee landen ver- eenigt. Als dankbaarheid voor de gedane gift heeft de Commissie van het Nationaal Australisch Oorlogsge denkteeken een bronzen beeld aan de stad Yper ge schonken. Dit beeld, een Australisch soldaat voorstel lende, is reeds aangekomen en zal officieel overhan digd worden door kapitein Murphy zoodra deze hier zal toekomen. Ik noodig nu reeds de gemeenteraadsle den uit dit bronzen beeld na de zitting te komen be zichtigen. M. Vergracht. Ik herhaal thans mijne vraag be treffende de rioleering der Kiplinglaan. Het is nu reeds 6 of 7 maanden geleden dat zulks beloofd werd. M. Vanderghote. De rioleering dezer laan moet verbonden worden met deze van de Basculestraat. De bundel der Basculestraat werd nog niet goedgekeurd, zoodat gij dus nog een weinig geduld zult moeten heb ben. M. Leuridan. Mijnheer de burgemeester, mij dunkt dat gij de voorwaarden van den wapenstilstand, die tusschen ons getroffen werd betreffende de straatnaam platen. niet naleeft. Wij kunnen ons niet bevredigen met een halve uitvoering, het werk moet geheel ge daan worden. M. Delahaye. Al de naamplaten zijn zoo juist in gekomen en indien het mogelijk is zullen zij nog deze week geplaatst worden. M. Leuridan. Dit zal u en mij veel verwikkelingen besparen. M. Michiel. Ik heb vernomen dat de prijsuitdeeling der stadsscholen zal vervroegd worden en zulks zon der dat de schoolhoofden van dit besluit verwittigd werden. M. an der Mersch. Zij werden allen hiervan reeds sedert October laatstleden verwittigd. Er werd hen een brief gezonden door mij persoonlijk onderteekend M. Michiel. Dit valt nog te onderzoeken, want men heeft mij het tegenovergestelde beweerd. M. Van der Mersch. Al de schoolbestuurders heb ben een brief gekregen waarop al de verlofdagen ver meld staan. De prijsuitdeeling zal plaats hebben vóór den 21 Juli en het verlof zal eindigen met 1 September. De datum der prijsuitdeeling is nog niet juist bepaald. (Vervolg onderaan volgende kolom). Donderdagmorgen. 9 Juni 1938. De verplichte verzekering tegen de werkloosheid. In de kommissie van Arbeid en Sociale Voorzorg werd het Regeeringsvoorstel inzake de verplichte ver zekering tegen werkloosheid, met de twee derden der uitgebrachte stemmen verworpen. Alhoewel minister Delattre zeer ontdaan bleek over dezen tegenvaller, verklaarde hij, spoedig met een nieuw voorstel voor de kommissie te zullen komen, dat hopelijk meer genade zal vinden bij de meerderheid. Aldus is de aktie tot verplichte veraekering tegen de werkloosheid nog geenszins van de baan. De Burgoskwestie wijselijk voorloopig op zij geschoven. We weten nu reeds allemaal dat de meeningen scherp uiteenloopen voor wat betreft de officieele handelsbe trekkingen van ons land met de Regeering van Gene raal Francoveel Katholieken zijn er uitgesproken voor. bijna al de Socialisten zijn er beslist tegen. Hoe er daarover nu ook geparlementeerd en gediscuteerd en geschreven wordt, de tegenstrijdige meeningen blij ven daarover bestaan. Het staat nu echter vast dat de vrienden van Franco zich vergissen, ten eerste wanneer zij meenen dat wij geen consuls hebben in het gebied van generaal Francoen ten tweede wanneer zij enor me rijkdommen verwachten van het zenden van een officieelen algemeenen vertegenwoordiger naar Bur gos Zelfs het Liberale blad Le Matinziet in heel deze zaak slechts een nieuw manceuver der oppositie, die een incident van buitenlandsche politiek wil uit baten en verbitteren om te trachten de meerderheid te verbrokkelen. Daarom meenen wij dat het goed is dat er nu, voor wat betreft de Burgoskwestie, een wapen stilstand gekomen is, waardoor de twee opposante par tijen verder kunnen samenwerken aan de belangen van ons eigen land, die tenslotte van heel wat grooter waarde zijn dan deze eene kwestie. De Regeering en de fiskale ontwerpen. Men bericht dat de regeering bereid zou zijn. het in de bevoegde Senaatskommissie goedgekeurde amen dement te aanvaarden waarbij de rechten op de si garen en sigarillos en op de rooktabak onderscheide- lijk van 15 op 8 en van 24 op 20 worden gebracht. Verschillende betoogingen welke voor maar in alle geval zal het. t'akkoord met het ministe rie, voor den 21 Juli zijn. M. Michiel. Langs den Zonnebekesteenweg is er daar een grooten put op ongeveer een meter afstand van een huis Aan den rand van dezen put, die sedert maanden reeds bestaat, staat er daar juist een elec- trische paal. Om ongelukken te vermijden hebben de geburen dezen put daar met ijzerdraad afgesloten. Kan er dan niets gedaan worden om dit te verhelpen. Naar het schijnt is het een oude riool in brijken die inge stort is. Deze put ligt aan de Potijze, rechtover de Zillebekestraat. M. Vanderghote. Wij zullen dit eens onderzoeken en het noodige doen om dit te verhelpen. M. Delahaye. Wanneer gij zoo iets verneemt, M. Michiel, waarom mij dan niet een woordje daarover gezegd Gij ziet mij toch dikwijls genoeg om mij daar over te spreken. M. Michiel. Ik heb zulks pas verleden week ver nomen. Aan de Kaai-West is er daar ook een riolee ring die sedert lang niet meer gekuischt werd. Dit komt misschien door het feit dat er daar nog onge- bruikten grond ligt. M. Vanderghote. Wij zullen daarvoor zorgen. M. Delahaye. Ieder maand worden al de riolen gekuischt en telkens wordt mij daarvan een staat ge geven Ik zal dit eens nazien. M. Michiel. Het is de eerste maal niet dat ik hier aandring voor de verlichting van den Bruggesteenweg. Ongeveer een jaar geleden vroeg ik dit reeds en zulks werd hier herhaalde malen beloofd, doch er komt niets van. Dit betreft het einde van den Bruggesteenweg gaande van de Kalfvaart tot aan de Lindendreef. M. Delahaye. Ik geloof dat de Heer Michiel mijne gedachten kan lezen, want ik heb zoo juist prijs ge vraagd aan de gasmaatschappij om daar dezelfde lan- taarnen te plaatsen als deze welke in de Ligywijk aan gebracht worden. Van zoodra ik in 't bezit ben van het antwoord, zal ik het noodige krediet voor dit werk aan den gemeenteraad vragen. M. Michiel. Aangaande de vischverloven heb ik eens gevraagd dat men mij een afschrift zou geven der lijst van de vischverloven die verkocht werden sedert de verhooging, en gevraagd dat de besloten verminde ring zou toegepast worden met terugwerkende kracht M. Delahaye. Dit werd onderzocht in de Commis sie der werken en naar het schepencollege overge maakt. Doch, daar reeds meer dan de helft der visch verloven voor 1938 verkocht zijn. was het schepencol lege van oordeel dat men nu maar moeilijk den prijs kon veranderen en een deel van het geld kon terug geven aan al dezen die reeds hun vischverlof betaal den. M. Verbeke. Ik steun den Heer Michiel. want in die commissie, waarvan ik ook deel uitmiek. heeft de Heer schepen van Openbare Werken ons in den waan gelaten dat deze vermindering op den prijs der visch verloven nog dit jaar zou toegepast worden. Het is nutteloos een beslissing te nemen wanneer ze niet toe gepast wordt. M. Vanderghote. Het is toch niet mogelijk den Heer stadsontvanger te verplichten al die menschen te verwittigen om hen vijf frank terug te geven. M. Seys. Er is misschien toch middel de nu te veel betaalde som toekomend jaar bij de vernieuwing der vischverloven terug te betalen. Hoeveel bedraagt de vermindering M. Vanderghote. Vijf frank voor de tweede visch- pers. De som is dus zoo belangrijk niet. M. Michiel. Voor nederige menschen is dit toch van belang. M. Vanderghote. Wij zullen dit nogmaals onder zoeken. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 30 opge heven. Brussel aangekondigd werden zijn nu verboden. Het Eendrachtsfront van Herbergiers. Handelaars er. Neringdoeners» was van plan op 3 Juli een open- oare betooging. tegen de nieuwe belastingen, in Brus sel op touw te zetten De heer Max. burgemeester van Brussel, heeft thans aan den heer Machiels. voorzitter van deze vereeni- ging. een brief gezonden, waarin hij de redenen uit eenzet waarom deze betooging niet kon worden toege laten. Twee Socialistische betoogingen, aangekondigd tegen 12 Juni en 3 Juli werden reeds door het stadsbestuur verboden, en het zou bijgevolg niet opgaan deze van den middenstand toe te laten, omdat zulks heftige reak- ties zou uitlokken en de openbare orde dreigt in ge vaar te brengen. Strijd tegen de nuttelooze paperassen. Een senator stelde aan den eerste-minister een par lementaire vraag om de globale cijfers te kennen van het Rijksambtenarenkorps in 1914, 1934, 1935 en 1938. Uit het antwoord op deze vraag blijkt dat het aantal ambtenaren en beambten in Staatsdienst, van 96.716 in 1914. tot 169.739 op 1 Januari 1938 is gestegen. Deze groote vermeerdering tracht, de overheid te verrecht vaardigen door erop te wijzen dat, sedert eenige jaren, de werkzaamheid van verschillende departementen aan zienlijk grooter is geworden dan vroeger. De dagblad pers geeft dit toe. maar vestigt de aandacht op het feit dat zelfs het rapport Camu bewijst, dat met een be tere organisatie en een vermindering van veel onnoo- dige paperassen ten eerste het aantal Staatsambte naren en bedienden aanzienlijk zou kunnen verminderd worden en ten tweede dat er heel wat meer praktisch en werkelijk nuttig werk zou kunnen verricht worden. Maar daartoe zou het in hoofdzaak noodig zijn veel gecaseerde vriendjes van de hooge Oomes op straat te walsen iets dat nu nog niet zoovlug van stapel zal loopen. Een motie van de Avant-Garde Wallonne De gemeenteraad van Luik' heeft met algemeene stemmen min twee onthoudingen, een motie goedge keurd. van de Avant-Garde Wallonne tot verleening van steun en bescherming aan het komité voor de jaar- lijksche betooging der Walen op het slagveld te Water loo. In deze motie lezen wij onder meerdat de jaar- lijksche betooging te Waterloo ingericht werd als ant woord op de heïdenking van den slag der Gulden Spo ren. ieder jaar met glans gevierd te Kortrijk in een uitgesproken geest van vijandschap ten opzichte van Frankrijk en van de Fransche taal. die de taal is der Waalsche gewesten. Deze motie kan aanleiding geven tot nieuwe aanhit singen bij de Vlamingen. In elk geval bewijst deze mo tie overduidelijk het onbegrip der Walen inzake vele Vlaamsche aangelegenheden. Immers zelfs de Walen kunnen niets hebben tegen het vieren van 11 Juli, daar de Waalsche geschiedschrijver Henri Pirenne per soonlijk verzekert dat zonder de overwinning der Vlaamsche gemeentenaren te Kortrijk. in 1302, het België van heden ondenkbaar zou zijn geweest. Verder zou het goed zijn wilden de Walen eindelijk eens be grijpen dat de viering van 11 Juli niet staat in het teeken van haat tegenover alles wat Fransch is, maar wel in het teeken van verzet tegen de verdrukking van het Vlaamsche Volk door vreemde Janhalzen, door rijke kasteelheeren, door edele jonkers die het volk als zwijnen misprijzen. Krijgt Brussel het Salzburg-Festival Sedert de aanhechting van Oostenrijk bij Duitsch- land een voldongen feit is geworden, stelt zich de vraag of het Internationale Muziekfestival van Salz burg voortaan nog in Oostenrijksche stad zal ge houden worden. Geruchten doen de ronde dat dit festi val naar Brussel zou worden overgebracht. De zaak zou reeds in overweging zijn genomen door den heer Marck, minister van Verkeerswezen, die een grondig onderzoek naar de inrichtingsmogelijkheden liet instellen. Ver der wordt vernomen dat de heer Moreau, burgemeester van Oostende, zich naar Londen heeft begeven om over deze zaak met den vermaarden Toscanini te onder handelen. Een spijtige Interpellatie Bijna alle bladen betreuren de interpellatie van Oud- Minister De Schrijver over de niet-benoeming van zijn partijgenoot en kollega in de Kamer, professor Kluys- kens. tot rektor van de Rijksuniversiteit te Gent. Want de manier waarop heer Dierckx, Minister van Open baar Onderwijs, den interpellant in het Nederlandsch antwoordde bekwam eenieders goedkeuring. Dit ant woord, welke onze uiteenzetting van verleden week bijtreedt, kwam hierop neerMijnheer Fredericq moest vervangen worden en het was toch maar natuur lijk dat een professor van dezelfde fakulteit en van de zelfde politieke overtuiging werd aangeduid. Er is trouwens een zwijgende overeenkomst onder de pro- lessoren om om de beurt een rektor te benoemen voor den termijn van drie jaar. die er een andere politieke overtuiging op nahoudt. De interpellatie heeft geen zin- De minister heeft het recht den rektor te benoemen. Het is overigens onbetwistbaar dat alleen Mijnheer Hae^aert de twee derden van het aantal stemmen be kwam. Daarmede werd de benoeming van Mijnheer Haesaert gewettigd, en werd het incident gesloten. Oud - Minister Rik Deman verdedigde zijn beleid als Minister van Financiën In een redevoering te Charleroi, en nu ook in den Senaat heeft oud-Minister Deman zijn beleid als mi nister van financiën verdedigd, en sommige valsche ge- rucnten tegengesproken. Uit zijn uiteenzetting en de daarop gegeven antwoorden van de tegenpartijen bleek dat De Man werkelijk ziek was geweest, op het kri tische oogenblik dat hij zijn post heeft verlaten. Uit een en ander kan men ook voorzien dat Oud-Minister Rik Deman opnieuw aktief in het politieke strijdperk zal treden Over zijn opvolger zei hij onder meer Ik eerbiedig mijn opvolger al verschil ik met hem op \e.c punten. Ik hoop dat deze regeering zal slagen. Ik hoop dat zij de deflatie zal vermijden. Ik hoop dat zij niet zal zwichten voor de bedreiging van degenen die i1.00jl0ë tegen de belastingen prediken. Ik hoop ten slotte dat de regeering, zooals zij beloofde, zal doen werken-Spectator.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4