POLITIEKE I Georges Sonneville JITZICHTEN DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE BINNENLAND De Senaat neemt met 1 1 1 tegen 14 en 9 onthoudingen de wetsontwerpen op de krisisbelasting en op de accijns- rechten aan. De reglementeering van den kleinhandel Het betaald verlof. De Kristen - Demokraten stemmen een blaam tegen den Heer Vindevogel. Maatregelen tegen het fiskaal bedrog. AANNEMERS LANDBOUWERS en PARTICULIEREN BEMINT UW PROF I JT Voor uwe betonnen grafkelders, afsluitingsmuren en alle andere cementproducten wendt U in volle vertrouwen bij Bruggesteenweg, 96 YPER Gewaarborgd werk aan zeer genadige prijzen. 1239) De uitdrijving van vreemdelingen. De zaak Grammens. De taairegeling in het leger. BUITENLAND De bloedige oorlog in Spanje. De gebeurtenissen in het Verre Oosten. De verkiezingen in Tsjechoslovakije. Fédération des Sinistrés de l'Arrondissement d'Ypre$ Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159- Donderdagmorgen. 16 Juni 1938. Donderdagnamiddag van vorige week werden beide belastingsontwerpen door den Senaat aangenomen met 111 tegen 14 stemmen en 9 onthoudingen. Vooraf ver zekerde minister Gerard dat de huidige regeering haar plicht zal doen om voor 31 December de begrooting voor 1939 in evenwicht voor te stellen. Hij verzekerde eveneens dat zij reeds bezig waren de begrooting voor 1939 op te maken, en dat elk minister bij elk artikel de mogelijke bezuinigingen zocht Van de krisisbelas- tingen worden 600 millioen verwacht voor 1938 en even veel voor 1939. Van de accijnsrechten 150 millioen voor 1938 en 270 millioen voor 1939. Er wordt ook een op brengst verwacht van het weldra te bespreken ontwerp op de beteugeling van het fiskaal bedrog. In de Kamer werd de reglementeering van den klein handel besproken. Vooral heer Missiaen, Volksverte genwoordiger van leper, kwam in de bespreking tus- schen en gelooft dat het wetsontwerp, geamendeerd door de kommissie, reeds veel beter is dan het oor spronkelijke regeeringsontwerp. Toch meent hij dat het nog niet perfekt is en dat er mogelijkheid bestaat dat het ontwerp opnieuw naar de kommissie wordt ver zonden. De middenstand mag geen illusies hebben. De misbruiken zullen niet volledig uitgesloten' zijn en het is mogelijk, dat de klandestiene kleinmagazijnen uit den grond oprijzen. Heer Missiaen vraagtMoet de kandidaat-handelaar aan zijn toekomstige konkurren- ten vragen om een magazijn te openen Het is vooral noodig dat de handelaars die een magazijn openen weten waaraan zij zich blootstellen, en dat de eer lijkheid in den handel wordt gewaarborgd. Het wets ontwerp geeft die garantieën niet. Heer Missiaen wees verder op de oneerlijke konkurrentie, die de grootma gazijnen den kleinhandel aandoenhet personeel wordt slecht betaald, de minste wetgeving wordt niet nage leefd. Het wetsontwerp noemt hij onvoldoendeJuri disch moet het op punt gesteld worden en zekere dis posities moeten aan een nieuw onderzoek onderwor pen worden. Heer Buset (Socialist) zet uiteen dat het beter is aan de handelaars zekere verplichtingen op te leggen al vorens de toelating wordt gegeven een magazijn te openen. Hij is er eens mee dat alle handelaars in het handelsregister moeten ingeschreven worden. Het wets ontwerp. besluit Buset, moet door de kommissies van Binnenlandsche Zaken en van Justitie goedgekeurd worden. De Kamer gaat op dat voorstel in. De uitgebreide kamerkommissie, waarnaar het wets voorstel over het betaald verlof werd gezonden, heeft nu een amendement aangenomen tot oprichting van een vrije beroepskas. Een hulpkas zal anderzijds al die genen omvatten die aangesloten zijn bij de vrije kassen. Deze kas zal de toelagen verdeelen voor de bijkomende verlofdagen, toegestaan aan de arbeiders van minder dan 18 jaar. De wet van 1936 zal uitgebreid worden tot de kleine ondernemingen. De andere schikkingen zullen bij koninklijk besluit van toepassing worden. De bij drage wordt behouden op 2%. Ze zal op 2,5 worden gebracht volgens de ekonomische omstandigheden en dit eveneens bij koninklijk besluit. Het geheel van het ontwerp werd aangenomen met 13 tegen 2 stemmen. Het bestuurskomiteit van het Kristen Werkersver- bond heeft een blaam gestemd tegen den heer Vinde vogel. tengevolge zijn artikels in de Standaard van den heer Sap verschenen, welke in tegenstrijd zijn met de partijtucht. De huidige Regeering schijnt het ernstig te meenen met de beteugeling van het fiskaal bedrog. Want over enkele dagen zal zij aan het parlement een ontwerp voorleggen dat in een doeltreffende kontrole voorziet. Aldus zal het volgens het nieuwe regeeringsontwerp mogelijk zijn, dat de verschillende administraties, de gegevens welke zij omtrent de inkomsten van de be lastingsschuldigen bezitten, aan elkaar overmaken. Ver der zullen middelen worden beraamd om de ontduikin gen van vreemde maatschappijen, in België gevestigd, te beteugelen. Tenslotte zullen de kontroleurs gebeur lijk inzage mogen eischen van de boekhouding der be- lastingsplichtigen. Het is best begrijpelijk dat er nu reeds een reaktie losbreekt tegen dit ontwerp. Want verschillende rijke Oomes. die zich zooveel mogelijk aan de fiskale wetten onttrekken, zullen zich nu gedwongen voelen heel wat hoogere lasten te betalen dan vroeger men schat een metr inkomen van 50 millioen. door de verscherping der fiskale kontrole. Naar aanleiding van een kommunistische interpella tie. over de bedreigingen en uitzettingen van zekere kategoriën vreemdelingen waarmede in het land een aanvang werd gemaakt, heeft Minister Pholien ver klaart dat België het principe van de gastvrijheid van politiek» vluchtelingen niet zal schaden. Hij wees er op dat de gastvrijheid niet mag schaden aan de orde. W; moeten zekere voorwaarden stellen alvorens aan vreemdelingen toe te laten zich hier definitief te vesti gen. Het aantal werkloozen in ons land verplicht er ons toe. Wat de politieke vluchtelingen betreft is een kom missie ingesteld die elk geval onderzoekt. De betrokke nen r ebben zelfs het recht een advokaat aan te stellen. De minister wees er verder op dat als wij gastvrijheid verleenen aan politieke vluchtelingen, deze zich echter moeten onthouden van elke politieke aktie Grammens werd aangehouden, en zit in het gevang. De Vlaamsche Nationalisten verzochten om onmiddel lijk den minister te mogen interpelleeren over deze aan houding. Maai na veel heen en weer gepraat beslist tie Kamer op het voorstel niet in te gaan. Er zal eerst toekomende week over deze zaak worden geïnterpel leerd De heer Van Glabbeke (Liberaal) herinnerde eraan dat de rechterlijke macht onafhankelijk is, en dat het aan de Kamer niet toegelaten is critiek uit te oefenen over de magistratuur of de in vrijheidstelling van een gevangene te eischen. De speciale kamerkommissie voor de taalregeling in het leger heeft een nieuwen tekst aangenomen voor een naar artikelen van het wetsvoorstel. De eerste tekst vergde de grondige kennis der tweede taai. Thans zal de werkelijke kennis worden geëischt volgens een examen waarvan de voorwaarden door de wet zullen geregeld worden. Betreffende het statuut van de krijgsschool werd er nu aangenomen dat het overgangstijdperk in 1942 zal ophouden en van dan af zullen de Vlaamsche en de Fransche afdeelingen op eigen krachten de kaders van de Vlaamsche en de Fransche regimenten moeten aan vullen. Beide artikelen werden aangenomen met 5 stemmen tegen en 1 onthouding. De Nationalisten zijn de stad Castellon binnenge drongen, spijts een heldhaftige verdediging der Repu blikeinen die reeds sedert 23 April weerstand boden. Uit Saragassa wordt gemeld dat de bezetting van 'Jas- tellon van een zetr belangrijke strategische beteekenis is. daar zij zal toelaten onmiddellijk op te rukken in de richting van Valencia Op de wegen die naar het Zuiden leiden, teekenen zich twee linies af, die het doel zullen uitmaken van de eerstvolgende krijgsverrichtin gen. het is te zeggen Rio Rijares en verder den grooten weg van Teruel naar Sagunto. Bij de bombardementen door nationalistische vlieg tuigen van de havens vari Alicante en Valencia zijn andermaal Britsche vrachtschepen getroffen en tal van slachtoffers gemaakt. Ook het Nederlandsch schip Parklaan dat in de haven van Barcelona lag, werd door een bom getroffen, met het gevolg dat het schip in brand geraakte. Ook op het Belgisch Konsulaat te Alicante is een bom terecht gekomen, en doorboorde drie verdiepingen waarna brand ontstaan is. welke echter kon overmeesterd worden. De Britsche regeering is bezig een kommissie van onderzoek naar de bombardementen van open steden door Generaal Franco in te stellen. Zweden en Noor wegen zouden zich' reeds bereid verklaard hebben zit ting te nemen in deze kommissie, terwijl de Ameri- kaansche regeering de uitnoodiging eveneens welwil lend heeft ontvangen en de mogelijke medewerking onderzoekt. Volgens de Figaro» zou ook de Paus kardinaal Pa- celli gelast hebben een boodschap te zenden aan Gene raal Franco, waarin Hij zijn spijt uitdrukt over de jongste bombardementen. De Paus zou het zenden van deze boodschap, van dit protest, op eigen initiatief heb ben genomen. De Japansche opmarsch naar Tsjensjou is tijdelijk gestuit, door de groote overstroomingen tusschen Tsjengsjou en Kaifeng. Er wordt gemeld dat de Japan sche troepen Tqn Tsjeng, een stad gelegen 50 km. ten- Noorden van Anking, hebben bezet. Dr Sun Fo, president van den wetgevenden Raad der nationale Chineesche regeering, vertelde aan een repor ter dat Japan 20 miljard yen per dag uitgeeft om China klein te krijgen, terwijl de Chineezen vijfmaal minder noodig hebben om de Japanners het hoofd te blijven bieden. Hij meent dat er daardoor voor Japan een tijd zal komen dat de middelen zullen ontbreken Op de vraagHoeveel Chineesche soldaten zijn er reeds gevallen antwoordde Dr Sun Fo «Ik meen te we ten dat er reeds vierhonderd duizend soldaten sneu velden 't Zijn bijna allemaal boeren. Hoeveel burgers door de bombardementen en krijgsoperaties vielen Wij weten het niet precies, maar te Sjanghai alleen vielen vijftigduizend menschen. Voor en na de bezet ting van Nanking verloren meer dan dertig duizend Chineezen het leven. De oorlog is een gruwel. De uitslagen van de nieuwe verkiezingen in Tsjecho- slovakije beantwoorden geenszins aan de verwachtin gen der Sudeten-Duitschers. Aldus zijn de Heinleinis- ten teleurgesteld, en trachten nu te verklaren dat zij de resultaten niet erkennen. Zelfs eischen zij nieuwe ver kiezingen op. Verschillende incidenten en bloedige be toogingen hadden plaats. Te Jihlava hebben de Hein- lei nis ten een inval in het kieslokaal gedaan. Hott, eerste kandidaat der socialistische nationalen. en neef van den president der republiek, was in het lokaal, werd door een beroerte getroffen en was op slag dood. Spectator. Compte-rendu de la réunion du li Juin 1938. La réunion est ouverte a 15 h. sous la presi- dence de M. l'Avocat A. Butaye, en présence de M. Lemahieu, échevin de la ville d'Ypres. et de quelques autres délégués. M. Ie Président fait part a la réunion que la Fédération des Sinistrés et la Coopérative de dommages de guerre d Ypres sont saisies de plu. sieurs cas oil le ministère des Finances, par l'in. termédiaire du receveur des domaines, réclame le remboursement d'intéréts payés a des sinistrés. II s'agit la de sommes parfois importantes. Pour tous ces cas il a été répondu que ces inté réts ont été légalement payés et qu'un rembour sement n'est done pas dü. Un cas de l'espèce, porté en Justice de paix, fut retiré peu après a la demande de l'Etat, qui a payé les frais et s'est désisté de poursuivre le sinistré. Un autre cas reste en suspens, du fait que le ministère n'envoie pas le décompte des dommages de guerre de l'intéressé. afin de voir si le remboursement demandé se rapporte bien a des intéréts. C'est le seul cas de remboursement d'intérêts indüs porté en ce moment au röle du Tribunal d'Ypres. Ces demandes de remboursement sont basées sur l'article 50 de la loi de Septembre 1921 sur les dommages de guerre. D'après la première loi de 1919 sur les dommages de guerre, les intéréts étaient düs depuis le 1 Janvier 1920 sur l'inté- gralité de l'indemnité allouée, tandis que la loi de Septembre 1921 dit que les intéréts ne sont düs depuis le 1 Janvier 1920 que sur la valeur 1914, l'indemnité complémentaire ne produisant intérêt que depuis le remploi. Bien que cette loi de Septembre 1921, entrée en vigueur au dé- but d'Octobre de cette même année, soit, ainsi que son texte et l'exposé des motifs le stipulent expressément, une nouvelle loi et non une loi interprétative, le ministère voudrait maintenant lui donner un effet rétroactif, ainsi qu'un arrêt de la Cour de Cassation, rendu en l'année 1924. l'a dit par erreur. II n'y a pas de doute que eet arrêt, dont le ministère, jusqu'en Décembre dernier, n'a jamais fait état, ne soit cassé si la cour avait a se pro- noncer de nouveau. Ceci aurait inévitablement pour conséquence que tous les sinistrés, auxquels on a déduit d'office des intéréts payés, ou qui par peur d'un procés les ont remboursés, seraient en droit d'en réclamer le montant a l'E tat. Les intéréts, en effet, sont düs depuis le lr Janvier 1920 sur l'indemnité intégrale jusqu'au mois d'Octobre 1921 et c'est seulement a partir de ce moment que seule l'indemnité complémen taire ne produit d'intérêts que depuis la justifi cation du remploi. Aussi la Fédération des Sinistrés continue-t- elle a engager les sinistrés a ne pas rembourser les intéréts qui leur ont été payés en exécution de la première loi sur les dommages de guerre, certaine quelle est que la Justice, si elle doit se prononcer de nouveau dans cette affaire, débou- tera l'Etat de sa demande et le condamnera aux frais. Les délégués présents s'occupent ensuite de plusieurs autres questions encore, et la réunion est levée a 16 heures. Trrr-Triffi iïiiriiiwwwiujiijn»w.i».wwiipw»r Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Pol isvoorwaar den Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTKIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4