OMEGA Tilï V u L P E N DUMORTIER VANLEDE 5 34, Boterstraat, 34, YPER OPENBARE AANBESTEDING 6 VERLOVINGSRINGEN IN BRILLANTEN DIAMANT AARDBEVING IN BELGIË Zaterdag middag, juist te 11 u. 58 hier te Yper echter was het reeds 12 u. 05, daar de stads- horloge op het Belfort zooveel vooruit loopt werden er in gansch het land, en zelfs zooals we nadien vernamen ook in Frankrijk, in Holland. Engeland en Duitschland, hevige aardschokken waargenomen. Had men zulks over een week moeten voor spellen, niemand had het geloofd en toch is het gebeurd, zoo plots, zoo onverwachts dat op het eerste oogenblik niemand zich juist rekenschap gaf van hetgeen er voorviel. De personen, die zich in de huizen bevonden, voelden den grond onder hunne voeten beven, zagen de muren schudden, hanglampen of andere voorwerpen waggelen, hoorden de ruiten dave ren. en liepen verschrikt de straat op om te zien wat er gebeurde. Deze echter, die op dit oogen blik op de straat waren, werden meestal weinig of niets gewaar en waren dan ook niet weinig j verwonderd te zien hoe al het volk. nog bleek van ontroering, angstig naar buiten kwam ge sneld. Velen waren in de meening dat een zware auto camion tegen hun huisgevel was aangebeukt of dat er op straat een erge botsing had plaats ge had. Van dit alles echter was er volstrekt niets te merken en daar meestal de andere geburen ook dezelfde gewaarwordingen hadden opgedaan, kwam men weldra, na de eerste oogenblikken van verbijstering en ontsteltenis, tot de meening dat er zich een aardbeving moest voorgedaan hebben. Dit gedacht kon er evenwel bij sommigen maar niet in en dezen meenden veeleer dat er ergens in den omtrek een groot ongeluk had plaats ge had. Zoo vertelde men zelfs reeds dat het muni tiedepot van Westroosebeke in de lucht gevlogen was. Gelukkiglijk was er daar niets van en enkele Yperlingen die er per auto naartoe getrokken waren, werden ginder, doch te laat, gewaar dat zij deerlijk door een grappenmaker waren beet genomen geweest. Van persoonlijke ongelukken, hier in stad zelf door de aardschokken veroorzaakt, hoorde men weinig of niets. Hier en daar waren wel enkele pannen van de daken of brijken van schoorstee- nen met groot gedruisch op straat, op den koer eener woning of ook nog door een glazen dak ge vallen. in andere huizen bemerkte men lichte scheuren in de muren, doch dit was alles. Nie mand werd gekwetst en is er hier of daar. zoo als men het beweert, een persoon van zijn stoel gevallen, niemand viel hier toch van schrik van zijn zeiven en van paniek is er hoegenaamd geen spraak geweest. Alhoewel sommige plaatsen van het land meer te lijden hadden dan wij, zelfs ge beurden er een paar doodelijke ongevallen, toch mag gezegd dat deze aardbeving over het alge meen veel yieer vrees dan schade heeft veroor zaakt. Later in den namiddag, namelijk te 14 u. 08, alsook den Zondag namiddag om 14 u. 30 en in den nacht van Zondag op Maandag, werden nog eenige korte aardtrillingen waargenomen, doch de hevigste schok, de geweldigste die men hier sedert menschengeheugenis in België gewaar werd, had Zaterdag middag plaats. Zoo wat langs alle kanten gebeurden er toen enkele lichte ongevallen of schade aan de gebou wen, waarover de dagbladen deze week in 't lang en in 't breed uitgeweid hebben. Het zou ons te ver leiden hier melding van al deze kleine geval len te maken, doch zeggen we alleen dat de voor naamste schade, die naar ons weten hier in het omliggende gebeurde, te Westroosebeke plaats had, waar drie kleine hoektorentjes van de paro chiekerk hun spits door de aardschokken verlo ren. Daar verhaalt men ook nog het wedervaren van een man, zekere Torryn, die met een gebro ken been te bed lag en tijdens de aardbeving van schrik op de vlucht sloeg, doch ten gronde viel en zijn been opnieuw brak. Volgens geleerde aardkundigen zijn deze aard schokken hier te wijten aan onderaardsche grondverschuivingen, doch naar hun meening zijn zij zonder gevaar, zoodat .onze menschen voorts gelijk weleer op hunne twee ooren mogen slapen en nu toch ook eens. wanneer het erop aankomt, van aardbeving gelukkiglijk een kleine en weinig gevaarlijke zullen kunnen meepraten. koopt men in vertrouwen ter Drukkerii Onze Reus Goliath naar Paris-Plage Zooals wij het hier vroeger reeds aankondig den, is onze reus Goliath op Zondag 24 Juli aan staande te Paris-Plage uitgenoodigd om er den Reuzenstoet op te luisteren. De .personen, die begeeren deze schoone reis mede te maken naar Paris-Plage, waar tijdens den oorlog zooveel Yperlingen verbleven, mogen zich doen inschrijven bij den Heer Aimé Gru- wez, Boterstraat, 2, te Yper. De reis geschiedt in autocar en in een dag. Vertrek uit Yper om 5 u. 's morgens. Stilstan den zijn voorzien te St Omer, waar er gelegen heid zal bestaan om Mis te hooren, en te Bou logne. Aankomst te Paris-Plage rond 10 u. 30. De heenreis geschiedt langs Vlamertinghe, Po- peringhe, Abeele, Cassel, St Omer, Boulogne, Paris-Plage, terwijl voor de terugreis den vol genden wegwijzer zal gevolgd wordenMon- treuil. Hesdin, St Pol, Béthune, Armentières, Yper. De reiskosten, heen en terug, beloopen de som van vijftig franken, drinkgeld voor den autoge leider niet inbegrepen. Ieder medereiziger zorgt zelf, naar eigen goed dunken, voor zijne maaltijden, doch moet zich voor het overige der reis voegen naar de schik kingen door de inrichters genomen. Het uur der terugreis is nog vast te stellen en er kunnen mogelijks ook nog enkele wijzigingen aan dit programma aangebracht worden. Koninklijke Hofbcuwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op Zondag 15 Mei 1938. De Heer Voorzitter Hector Casier opent de vergadering om 15 uur en verleent het woord aan den secretaris die lezing geeft van het verslag der vorige vergadering. Dit verslag wordt daarna zon der opmerkingen goedgekeurd. VoordrachtMijnheer Arthur Lagast. voor drachthouder te Kortrijk, geeft een zeer leer zame les over de seizoenwerkzaamheden. Hij geeft ook menige nuttige wenken over de teelt der tomaten en duidt onder meer de manier aan van planten. Hij eindigt zijne voordracht met nog eenige wenken over de toe te passen zorgen aan de druiven in serren. Spreker wordt door de talrijke aanwezige leden, in zijne klare en wel uiteengezette les en wenken, aandachtig gevolgd en ten slotte luid ruchtig toegejuicht. De Voorzitter bedankt den spreker over zijne nuttige les en wakkert de leden aan er groot voordeel uit te trekken. Mededeelingen De Voorzitter laat weten dat het de laatste dag is waarop men zich nog voor de hofbezoeken mag doen inschrijven. Aanbrengsten Verscheidene prachtige groen ten overdekken de tafel en worden als volgt be kroond 1° Gryson A.. hovenier in St Antonius gesticht te Loker, 3 punten voor zijn reuzenporei Mon- strueux de Carantan 2° Devrekere Jerome, 3 punten voor zijn selde rij en porei en ook een monster aardappel. Tombola Een prachtige tombola, samenge steld uit zaden en planten, wordt vervolgens onder de aanwezige leden uitgeloot en de verga dering sluit om 17 uur. Zondag 19 Juni 1938, om 15 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE A) Lezing van het verslag der vorige vergade ring B) Mededeelingen C) Voordracht D) Voorstelling van nieuwe leden E) Beoordeeling van de aanbrengsten F) Tombola. Namens het Bestuur De Secretaris. De Voorzitter, Ferd. Dethoor. Hector Casier. STAD YPER Op Maandag 4 Juli 1938, om 11 ure voormiddag, zal ten Stadhuize overgegaan worden tot de ope ning van de inschrijvingen voor de BESTEENIGING VAN DEN RIJWEG en het VOETPAD der A. MASSCHELEINLAAN. Plans, lastenboek en beschrijvende meting- staat zijn ter inzage op het Stadssecretariaat, en kunnen er bekomen worden bij tijdige bestelling voor de som van 20 fr. Het werk is voorbehouden aan de Ypersche Aannemers. De Burgemeester en Schepenen. J. Vanderghote. De Secretaris. G. Versailles d& je is te tijd voor bet leven VERKOOPER m 7) Boterstraat, t=i YPER Altijd de schoonste keus NOS REMPARTS A TRAVERS LES SIÈCLE* (Suite) Un hommage a Vauban. Si la restauration d'üne partie de noè remparts actuellement en cours avait été décrétée il y a cinq ans, on aurait pu voir en cela un hommage rendu au célèbre ingénieur de Louis XIV, a l'occasion du tricen- tenaire de sa naissance. Paris n'a pas oublié de glorifier ce génie dont la France a le droit de s'enorgueillir. On se sou- vient qu'en 1933 une cérémonie eut lieu aux In valides en présence du Président de la Répu- blique, du président du conseil, du ministre de la guerre, d'officiers étrangers et de nombreuses personnalités. Dans une allocution. M. Lebrun a souligné les traits du génial constructeur de forteresses. M Daladier a insisté sur les origines paysannes de Vauban et mis en lumière la foi de celui-ci en la justice. Aussi devant ses victoires éclatantes, est-ce le droit qui a fixé les limites du pays avec tant de force qu'elles tiennent encore aux bornes oü il les a mises. Une solennité tout aussi imposante eut lieu également a la Sorbonne. De cette cérémonie nous ne retiendrons que ce détail le lieutenant- général Blanc-Garin, inspecteur général du génie, etait venu a Paris a la tête d'une importante délé- gation beige d'officiers du génie pour célébrer la mémoire de Vauban. En guise de postface a cette série d'articles et d'hommage de notre modeste organe, citons tout d'abord le passage suivant extrait de l'éloge de Vauban a la suite de la campagne de 1689 Les maitres de l'art ont regretté que ce grand conser- vateur (distinguons-le par ce titre qu'il a recher ché et mérité), n'ait jamais eu a défendre les places qu'il avait fortifiées... cette défense eut fait époque dans l'histoire militaire et servirait aujourd'hui de modèle aux guerriers II y eut un moment oü on se flatta de recevoir de lui cette grande legon Les ennemis, en 1689, menagaient a la fois Dunkerque, Bergues et Ypres. Vauban eut ordre de s'enfermer dans celle cle ces trois places qui serait assiégée. Aucune ne le fut, et M. Defontenelle nous en dit la raison son nom les en préserva. Nous voyons en effet par des lettres de M. de Louvois combien on em- ployait de stratagèmes pour tromper les ennemis sur la marche de Vauban, pour leur faire crain- dre sa présence la oü il n'était pas, et espérer son absence la oü il avait résolu de se rendre SERPY Vierde Provinciale Handelsfoor voor West-Vlaanderen in PARK RUMBEKE. De Vierde Provinciale Handelsfoor voor West-Vlaan- deren die zal gehouden worden in Park Rumbeke van 10 tot 21 Juli aanstaande gaat een buitengewoon succes te gemoe*. Van t allen kante van 't land zijn de inschrijvings- bulletijns in groot getal toegekomen van nu reeds is het zeker dat de Provinciale Jaarbeurs 1938 buiten gewoon belangrijk zal zijn. Rond de foor. in het heerlijke kader van het mooie Park van Rumbeke, zullen talrijke feestelijkheden in gericht worden, want de leiders der zaak blijven hun leuze getrouw het aangename paren met het nuttige. Toekomende week zal het programma der feestelijk heden medegedeeld worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5