HET YPERSCHE- LA REGION D'YPRES Zielmissen 19 {AAR. N 12 IS JUNI 1938 19 ANNÉE, N 1218 JUIN 1933 BIJVOEGSEL TOERISTISCHE KRONIEK Bezoek van Fransche Oudstrijders DISTINCTION De Scholen in den Schouwburg Plechtige Eeremissen H. SACRAMENTSPROCESSIE BLOEMENHULDE St Jozefs Kerk der Paters Karmelieten Feestdag van 't H. Hart STERFGEVALLEN Zondagrust Repos Dominical SUPPLÉMENT Wii wenschen vandaag de aandacht van de toeristen op twee nieuwe uitgaven te vestigen welke hun mis schien wel kunnen interesseeren 1. Bij de Cambridge University Press is verschenen THE IMMORTAL HERITAGE door Fabian Ware en is een verslag van het werk en het bestuur van de Britsche Krijgskerkhoven-Commissie gedurende twin tig jaar <1917-1937). Dit merkwaardig boekje van 80 bladzijden vertelt hoe en waar een miljoen gesneuvel de soldaten van de Britsche Gemeenschap worden her- dacht Het is het eerste volledig en officieel verslag over het reuzenwerk door de Imperial War Graves Commission aangegaan in 1917. Het verslag werd oor spronkelijk gepresenteerd door Z. K. H. den Hertog van Gloucester op de Imperial Conference van 1937. Het werd uitgegeven met een bijzonder voorwoord van Mr Edmund Blunden en is geïllustreerd met 32 foto's van de mooie kerkhoven en gedenkteekens welke onder de zorgen van de Commissie staan. Wat onze streek aangaat treffen wij er verscheidene buitengewone foto's in aan. namelijk een foto van den Koning van Engeland (George V> op het Tyne Cot Kerkhof te Passchendale in 1922. het Ypres Reservoir Cemetery (Noordlaan), het Ploegsteert Memorial. White House Cemetery (links even vóór St Jan), de Meenensche Poort in 1914. de Meenensche Poort in 1918. het Britsch Gedenkteeken van de Meenensche Poort, het New Zealand Memorial (Polygoonbosch) te Zonnebeke, het South Wales Bor derers Memorial (naast den molen van Geluveld). het Munster Memorial (Iersch Kruis naast de St Maartens kerk). Zooals men ziet 10 foto's alleen van de streek een zeer interessante documentatie, alle zeer fraaie opnamen. Het boekje dat uitgegeven is met de meeste zorg heeft een hemelblauwen band met goudletter en kost 18 Fr. Voor de boekenliefhebbers en belangstel lenden warm aanbevolen. 2. Een tweede werkje is een Duitsch uit de collectie «c Die unsterbliche Landschaften behandelt het ge deelte FLANDERN. Deze collectie welke is uitgegeven door het Bibliographisches Institut te Leipzig behan delt de eigenaardige landschappen van de oude oor logsfronten waarmede de Duitsche soldaten in de jaren 1914-1918 hebben kunnen kennis maken en waarmede ze na een zekeren tijd als het ware vergroeid schenen, en waar ze geleefd en gestreden hadden. Uit duizenden foto's uit den wereldoorlog is hier voor ieder der fron ten een collectie beelden bijeen gebracht welke het oorlogslandschap laat zien gedurende de bange jaren. Ieder deel wordt ingeleid door een algemeen overzicht van de oorlogsgebeurtenissen in het betreffende deel van het oorlogsland. Het deel dat ons hier bezig houdt Flandern telt 13 bl. tekst, heeft 91 afbeeldingen op mooi kunstdrukpapier en is daarbij nog aangevuld met twee meerkleurige kaarten, één van België en één van het gebied van West-Vlaanderen waar de oorlog plaats had. Elke foto is van een zeer eigenaardig en passend onderschrift voorzien, zoodat iedereen er wat aan heeft. Bepaaldelijk van de streek rond leper zijn er 32 af beeldingen waarvan 3 naoorlogsche. De prijs er van bedraagt netto 3,20 Mk. wat op ongeveer 38.50 Fr. komt. van hieruit besteld. Nu sedert een paar weken de plans der stad op de betonnen borden aangebracht zijn kunnen wij niet an ders doen dan onze hooge voldoening er over uitdruk ken. Zij zijn practisch opgevat en zullen naar ons oor deel van groot nut zijn voor den toerist die de stad voor de eerste maal bezoekt. Nu deze eerste proef gelukt is, raden wij de vereeniging voor vreemdelingenver keer aan nog enkele dezer borden te laten aanmaken en wel voor de Rijselsche Poort, de Diksmuidepoort en mogelijks nog een in de buurt van de St Maartens kerk ook zou er stellig één moeten worden aange bracht onder de donkere poort in een dezer inspron gen. Daar komen dagelijks honderden menschen voor bij en dat zou een uitstekende hulp zijn bij hun ver der bezoek. Naar wij vernemen zijn de plans van de Jeugd herberg van leper nogmaals moeten gewijzigd worden. Intusschen vinden de talrijke trekkers welke onze stad aandoen slechts een zeer onvoldoende gelegenheid tot logeeren. Door de plaatselijke leiding werd nu uitge zien naar een geschikte gelegenheid voor dezen zomer en naar alle waarschijnlijkheid zal het beheer der Do meinen toelating verschaffen om dezen zomer de ge vangenis als jeugdherberg te laten gebruiken. Revsiger. -Zondag namiddag waren hier een aantal fransche oudstrijders, de oudgedienden van het Saar- en Ruhr- gebied, rond 5 u. verwacht, doch daar ze eenigen tijd langer dan voorzien aan de grens weerhouden werden, kwamen zij hier met een lichte vertraging op het vast gesteld uur toe. Bij hunne aankomst, werden de fransche oudstrij ders. ongeveer 150 in getal en geleid door M. Levy Gilbert, hun algemeene voorzitter en M. Arnouldt, ad- vokaat te Parijs, ontvangen en verwelkomd door een afvaardiging met vlaggen van het Verstandhoudings- comiteit der Ypersche oudstrijders. Samen gingen zij bloemen neerleggen aan den voet van het Ypersch gedenkteeken en onder de Meenen- poort, waarna de Fransche oudstrijders per autocar het fransch kerkhof St Charles op de Potyze gingen bezoeken. 's Avonds te 8 u. togen de Fransche oudstrijders, met hun verschillige vlaggen in top, naar het stadhuis waar zij ontvangen werden door den Heer advokaat Van der Mersch. schepen van Yper. De Heeren Arnouldt en Levy namen er het woord, waarop de Heer schepen Van der Mersch de fransche oudstrijders dankte voor hun bezoek. Denzelfden avond nog vertrokken de bezoekers op nieuw per autocar. Nour- apprenons qu'a l'occasion de l'anniversaire de S. M. Ie ro: George VI. Ie 9 Juin 1938. Monsieur O. L. Gill, premier fonctionnaire en Belgique de la Com mission Impériale des Cimetières Britanniques et rési- dant a Ypres, fut promu membre de l'Ordre de l'Em- pire Britannique. Nos sincères félicitations. It may be of interest to the residents of Ypres and District to know that Monsieur O. L. Gill, Chief Officer of the Imperial War Graves Commission. Belgium. Resident in Ypres. has been awarded by His Majesty King George VI. the appointment of Member of the Order of the British Empire. on the occasion of the honours awarded in connection with His Majesty's Birthday June 9th 1938 o De feestavond ingericht door de vrije scholen van leper voor jongens en voor meisjes zal veel volk bijeenbrengen in den Stadsschouwburg, op Zondag 19 Juni. te 4 uur. Bij al het mooie en aangename van het programma moet nog gevoegd worden een korte toespraak gehou den door E. H. Verhaeghe. principaal van 't College. Aan den ingang der feestzaal zal men nog kaarten kunnen verkrijgenvoorbehouden plaats, 5 fr. (voor kinderen 2 fr.gewone plaats, 2 fr (voor kinderen 1 frank). Maandag morgen, om 10 u. 30, droeg de E. H. Daniel Nuytten. zoon van Heer Henri Nuytten, landbouwer te Yper. zijn plechtige Eeremis op in St Jacobs, zijne parochiekerk. E. P. De Clippele, S J., hield de gelegen heidsaanspraak en een groote menigte woonde deze schoone plechtigheid bij. Denzelfden dag en op hetzelfde uur had. in de paro chiale kerk van St Jan-bij-Yper, de plechtige Eeremis plaats van E. H. Pamphiel Vermeulen, zoon van Heer Benoni Vermeulen, bestendig afgevaardigde der pro vincie West-Vlaanderen. Hier was het de E. H. Ver haeghe. principaal van het Bisschoppelijk College van Yper, die de gelegenheidspreek hield. Op Zondag 19 Juni wordt de plechtigheid gevierd van H. Sacramentsdag. Hoogmis in St Maartenskerk, te 9 uur. De Processie vertrekt te 10 u.. langs de volgende straten Vandenpeereboomplaats, Boterstraat en de Stuers- straat. Beluik-, Elverdinghe- en Boesinghestraat (Rust- altaar Surmont- en Cartonstraat. Korte Thourout- straat en Groote Markt (Rustaltaar) St Jacobstraat, St Jacobsnieuwweg. Hondstraat, Bukker- en Pateel- straat. Rijsselstraat «Rustaltaar aan St Pieterskerk) Rijsselstraat, Neermarkt en Leet naar de Kathedraal terug. 1. St Michiels-Turners. 2. Weezenjongens. 3. Katholieke Actie studenten. 4. St Vincentiuscollege. 5. Eere-Communicanten (jongens en meisjes), 6. Kajotsters. 7. Engelkens (Stadsmeisjesschool). 8. Engelen (St Jozefsschool). 9- Leerlingen van St Jozefsschool. 10. Groep met bloemen (Rousbrugge-Damen). 11. Zingende Maagden. 12. Groep van de H. Theresia (H Familie). 13. Groep van de H. Familie (H. Familie). 14. Leerlingen van de H. Familie. 15- Groep van het H. Hart (Lamottenschool). 16- Groep van het H Sacrament met zinnebeeldigen Pelikaan (Lamottenschool). 17. Muziek Ypriana. 18. Scouts. 19. Vlaggen. 20. Zangers. 21. Priesters. 22. Allerheiligste 23. Stadsoverheden. 24. Congreganisten. Iedereen zal er aan houden, op den doortocht der Processie, ziin huis te bevlaggen en te versieren. Op Donderdag avond, 23 Juni. zal nogmaals de groot - sche bloemenhulde gehouden worden door al de school kinderen beneden en van de Plechtige Communie. Wij weten hoe verlangend zij uitzien naar hun bloemen- processie Om 6 u. stipt vertrekt de lange, bonte stoet, die ge vormd wordt rechtover de St Pieterskerk, en gaat, al zingend het blijde Hosanna langs de Rijsel- straat. Neermarkt en Leet. Dan zal in St Maartenskerk, al het lieflijkste en kleu- rigste aan het H. Hart van Jezus geofferd worden Kinderen en bloemen FEEST VAN T H. HART VAN JESUS Algemeene oproep tot de Eerewachten van t H. Hart. "s Morgens Kommunie van Eerherstel, door het H. Hart zelf gevraagd. Te 9 u.. plechtige hoogmis. 's Namiddags te 6 u.. plechtig lof met akt van Toe wijding daarna Sermoen door den E. P. Alois. Luisterrijk zal die feestdag gevierd worden door ons christen volk op Vrijdag 24 Juni Dien dag zullen de vlaggen wapperen aan de huizen, ter eere van den Liefde-Koning Dien dag gaat iedereen naar de H. Mis en te Com munie een Communie van Eerherstel Dien dag woont iedereen het Lof bij plechtig Lof met toewijding der huisgezinnen aan het H. Hart van Jezus. Heer en Vrouw Oscar Hoflack-Vandamme en hunne hinders Bernard en Edgard De familiën Dieusaert, Pattijn, Vandamme en De- lannoy. melden met droefheid het afsterven van hun teerbeminde moeder, schoonmoeder, grootmoeder en bloedverwante, Vrouw ALIXE -MARIA DIEUSAERT Weduwe van Heer Henri Vandamme geboren te Boezinge. den 14 Mei 1879, en godvruchtig overleden te Yper, den 16 Juni 1938. De lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben op Dinsdag 21 Juni 1938, om 10 ure. in de parochiale kerk van St Pieters. Vergadering aan de kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Rijsselsteenweg, 44. Mevrouw Pierre Carpentier, geboren Emma Rosseel Jufvrouw Adrienne Carpentier Heer André Carpentier Jufvrouw Yolande Carpentier De familiën Carpentier, Rosseel. Verstraete en Van- dermeersch, melden met diepe droefheid het afsterven van hun teerbeminden echtgenoot, vader, grootvader en bloedverwant, Heer PIERRE-LEONARD CARPENTIER Echtgenoot van Vrouw Emma Rosseel geboren te Boesinghe. den 30 Mei 1863, en godvruchtig overleden te Brugge, den 13 Juni 1938. De lijkdienst heeft plaats heden Zaterdag, 18 Juni 1938, te 9 J ure, in St-Maartenskathedraal te Yper. Vergadering, Haiglaan, 74. Yper, om 9 ure. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Juni, om 8 J uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Elie VANDERMEERSCH gewezen kantoorklerk der belastingen. (747) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Juni, om 8 uur, in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Valère LELONG. (757) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Juni, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Marie VANDAMME echtgenoote van Heer Gustave Burggraeve. (746) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 Juni, om 11 uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Jules PLAETEVOET-GEKIERE. en dochter Agnes. (758) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 26 Juni, om 8 uur, in Sint- Pieterskerk. tot zielelafenis van Heer en Vrouw Léon LEGRAND-P ARRET en zoon Emeric. (759) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 26 Juni, om 8 uur, in Sint- Maartenskerk. tot zielelafenis van Heer en Vrouw Robert MILLEVILLE BECARREN (760) Les amis et connaissances sont priés d'assister a la MESbE DE REQUIEM Qui sera célébrée le Dimanche 26 Juin, a 11 heures, en leglise St- Martin, pour le repos de l'ame de Madame Jules VERSAILLES-DIEU (761) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VANDAMME Rijselstraat o— Rue de Lille is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 19 Juni Dimanche 19 Juin van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 9