SNIjCURSUS voor DAMES en JUFFERS R. PANNEKOUCKE Georges Sonneville kleine aankondigingen DE BEIAARDDAC 15, Boomgaardstraat, 15 1 p ER Alle inlichtingen te bekomen aan bovengemeld adres. DOORLOOPENDE CURSUS. Alle leerlingen worden afzonderlijk ingewijd. TOERISTISCHE KRONIEK Handels- en Nijverheidskamer van Yper ONZE SCHEEPVAART AANNEMERS LANDBOUWERS en PARTICULIEREN Voor uwe betonnen grafkelders* afsluitingsmuren en alle andere cementproducten wendt U 'n volle vertrouwen bij Bruggesteenweg, 96 YPER Gewaarborgd werk aan zeer genadige prijzen. Leest onze van het land, ten einde hier nijverheden te zien stichten en leefbaar te maken en om ook in hun geboortestreek zelf werk aan onze arbeiders te kunnen geven. De argumenten om den Heer Minister van de noodzakelijkheid dezer werken te overtuigen ontbreken niet. De thans geboden gelegenheid schijnt ons van de gunstigste en men mag ze niet te loor laten gaan. Men moet het ijzer smeden binst het warm is. Onze vertegenwoordigers, ons stadsbestuur, onze Handelskamer hebben daar een schoone gelegenheid om de belangen hunner stad en streek te dienen, wij rekenen op hen. Zondag namiddag en avond werden wij hier met niet minder dan drie beiaardconcerten begunstigd, tot groote voldoening van de Yperlingen en tot genoegen van de vele vreemdelingen die zich hier in stad bevonden. Deze beiaarddag was ingericht door de Beiaard school van Mechelen. met de medewerking van het stadsbestuur, en we verhopen stellig dat we nog me nige zulke dagen zullen mogen beleven. Eerst was het de Heer Elie Ryckelinck. onze jeugdige stadsbeiaardier en leerling der vermaarde Beiaard school van Mechelen. waar hij dit jaar zijne studiën beëindigt, die ons om 4 u. namiddag op enkele mooie nummers vergastte, waarmede hij ons bewees reeds de leerjaren uitgegroeid te zijn en een vaardigheid in het uiterst moeilijk klokkenspel te bezitten die an deren hem kunnen benijden. Hij vertolkte op kunstige wijze enkele oude vlaamsche liederen, alsook liederen van Fr. Schubert en F. Gluck, en eenige aria's van J. van Hoof, G. van Hoey, L. van Beethoven, enz. en onder meer ook nog van zijn uitstekende leeraars Staf Nees en Jef Denyn, de wereldvermaarde meester-beiaardier. Vervolgens was het. te 18 u., de Heer Staf Nees zelf. stadsbeiaardier te Mechelen en leeraar aan de Beiaard school, die de heerlijkste tonen uit onzen beiaard haal de en die als kristalheldere klanken over de in ver rukking luisterende stad liet zweven. Hij voerde een aantal stukken uit van eigen compositie, alsmede eenige oude vlaamsche liederen, waaronder ons schoone Thuyndaglied, de heerlijke Rubensmarsch van P. Be- noit en nog enkele andere stukken van P. J. Leblan. Denza. A. Warlamoff, I. Albeniz en Anthuenis. En eindelijk, om 21 u„ was het een ander leerling onzer nationale Beiaardschool, de Heer A. De Groot, stadsbeiaardier van Bergen op Zoom, die ons klokken spel deed zingen en de vele luisteraars bekoorde door zijn onberispelijke en kunstige uitvoering van stukken van B. Marcello, J. van Hoof, Val. Gedenckclank, Viotta, E. Hullebroeck. Geo Clement, Staf Nees, I. Pleyel. Ed. Grieg. G. Bizet en J. Bonset. Het is onmogelijk ieder stuk in 't bijzonder te ont leden en wij moeten ons noodzakelijkerwijze beperken tot enkele algemeene beschouwingen, omdat we een beiaardconcert, hoe graag wij het ook zouden doen, toch nooit volledig en ongestoord kunnen beluisteren als een muziekconcert ergens in een feestzaal gegeven. Wat wij bij den Beiaarddag van Zondag laatst heb ben kunnen bemerken is dat niet alleen wij zelf er veel genoegen aan beleefd hebben, maar dat nog zeer veel anderen enkele genoeglijke stonden hebben doorge bracht bij het beluisteren dier zilveren tonen onzer tril lende en tintelende klokken, wat bewijst dat het bei aardspel nog niets van zijn vroegere aantrekkelijkheid verloren heeft en nog altijd even graag beluisterd wordt door ons volk, dat zich erdoor laat bezielen en begees teren als door geheimzinnige stemmen en klanken die van verre komen, tot de ziele spreken en tal van oude herinneringen voor den geest tooveren. Aan allen dus, die dezen heerlijken en welgeslaag den beiaarddag hebben ingericht en aan dezen die er hun medewerking toe hebben verleend, sturen we hier onzen besten dank. Dank ook en vooral aan de drie beiaardiers die beurtelings en met een waar talent ons schoon klokkenspel tot zijn volle waarde hebben weten te doen waardeeren. Yper mag zich verheugen zoo een goeden beiaard te bezitten, doch wij moeten toch her halen wat hier vroeger reeds daarover geschreven werd en wat thans nogmaals door de Heeren Staf Nees en A. De Groot zelf bevestigd werd, namelijk dat onze bei aard wat te licht valt en een tekort heeft aan enkele zware klokken die in de te vertolken muziekstukken beter de bassen moeten doen uitkomen. Al de vreemde beiaardiers, die tot hiertoe onzen beiaard bespeelden, hebben steeds dezelfde bemerking gemaakt. De beiaard is uitstekend doch moet met nog enkele zware klokken aangevuld worden om volmaakt te wezen. Dit was eveneens het gedacht van den Heer Nielsen, beiaardier te Kopenhagen (Denemarken) die Woens dag laatst, korts voor het middaguur, onzen beiaard be zocht en er enkele stukken op speelde. Dit advies van vreemde en bevoegde beiaardiers zou ons stadsbestuur moeten aanwakkeren het noodige te doen om ons klokkenspel te volledigen en zoodanig te verbeteren dat het bij de beste van ons land zou- mo gen gerekend worden. Wij weten van welken grooten aantrek de beiaard- concerten van Brugge zijn en hoe men daar, door een goed opgevatte propaganda, duizenden en duizenden vreemdelingen door de er gegeven beiaardconcerten weet aan te lokken. Hier te Yper ware zulks ook moge lijk, te meer dat onze stad reeds op meer dan een an der gebied voor de toeristen aanlokkelijk is en dat ze, buiten Brugge, in gansch West-Vlaanderen tot nu toe nog de eenige stad is die een goeden beiaard bezit Daar niets mag verwaarloosd worden om hier steeds meer en meer de vreemde bezoekers aan te lokken, ge zien zulks voor onze stad een niet te versmaden bron van welstand uitmaakt, heeft men er dus alle belang bij den beiaard, die op toeristisch gebied een uitste kend aantrekkingsmiddel is, te verbeteren en er rui mer gebruik van te maken. Namaken wat anderen doen, Is meestal van slecht fatsoen, Ondanks al die naaperij. Blijft eerste PACHA Cichorei (722)1 -;:i t-.'C'it. Vooreerst willen wij deze week de aandacht van onze lezers vestigen op het HEILIG-BLOED- SPEL dat op 20-21-25-27 en 28 Augustus te Brugge wordt opgevoerd in openlucht. Dit openluchtspel zal op de Markt met het Belfort als hoofdtooneel worden opgevoerd meer dan 2.000 personen tooneelspelers, figuranten, zangers en muzikanten verleenen hunne mede werking. Door zijn kunstkarakter, het prachtig middeleeuwsch decor waarin het wordt opge voerd en het groot aantal uitvoerders, zal dit openlucht-spel kunnen wedijveren met hetgeen we kennen in dien aard in het buitenland ook met het beste. Het stuk is speciaal geschreven en getoondicht voor het oude Brugge, dat sinds 1150 een deeltje van het H. Bloed van O. H. Jezus-Christus be waart. De tekst en de algemeene leiding zijn van den E. H. Jozef Boon, de muziek van Arthur Meulemans en de regie wordt geleid door den heer Anton van de Velde. Het spel bestaat uit drie deelen 1) Het H. Bloed van O. H. Jezus- Christus op Calvarie vergoten 2) De relikwie van het H. Bloed in 1150 door Dieder ik van den Elzas na den 2" Kruistocht naar Brugge overge bracht 3) Hulde van het Bru'gsche Volk aan het H. Bloed. In het spel komt een feërieke kleurverlichting van het Belfort voor, waarop honderden deelne mers plaats vinden tusschen de kanteeïen, in de ramen en op de kroon van den toren. Koor en orkest worden geleid door den toondichter zelf. Trompetten van op de kroon van den toren zet ten het spel in zelfs de beiaard en de vermaarde zegeklok worden in het dramatische spel inge lijfd. De duizenden die jaarlijks naar Brugge trek ken om de H. Bloedprocessie te gaan bewonderen, zullen er stellig ook aan houden om dit grootsche openlucht-spel bij te wonen dat als een bekro ning van de processie mag worden geheeten. Het zal een nieuwe parel zijn aan Brugge's kroon ook mag niet uit het oog worden verloren dat ter gelegenheid van de opvoeringen verscheidene voordeelen aan de toeristen zullen worden toe gekend. De genummerde zitplaatsen kosten 25 fr. 15 fr. 10 fr. Staanplaatsen 5 fr. De inhuldiging van het standbeeld «Britannia», opgericht aan den ingang van de reede van Bou logne, om de ontscheping van de Britsche troepen in Frankrijk te herdenken, is vastgesteld op Dinsdag 28 Juni, en valt samen met de reis der Britsche vorsten naar'Frankrijk. Dit monument dat van verre zichtbaar is heeft geweldige afmetingen. Het voornaamste gedeelte werd gehouwen uit zes groote steenblokken, waarvan één, die dienen moest om het hoofd uit te houwen, niet minder dan 23 Ton woog. In het voetstuk werden steenen aangebracht afkomstig uit de verschillende dominions van Groot-Bri- tanje. Zoo zal Boulogne ook voor dezen die het kanaal oversteken zijn Vrijheidsbeeld hebben, net zooals New-York, maar toch ietwat... kleiner Er wordt op dit oogenblik een zeer eigenaar dige tentoonstelling gehouden te Parijs in het kasteeltje dat de graaf van Artois, broeder van Lodewijk XVI die in het begin van de 19° eeuw nog geregeerd heeft als Karei X, in het noord westen van het Bois de Boulogne, in de onmid dellijke nabijheid van de Seine-oevers liet op richten en dat den naam droeg van Bagatelle Deze tentoonstelling is gewijd aan de roos de roos in de kunst, schilderkunst, beeldhouwkunst weefkunst, ceramiek, met één woord, alle kun sten waar het roosmotief werd gebruikt of aan gepast. Op Vrijdag 1 Juli nu heeft aldaar een niet min der eigenaardig feest plaats, in de tuinen van het kasteeleen feest en een avondmaal dat gansch aan de roos zal toegewijd zijn. Een reeks feeste lijkheden zal de roos verheerlijken, vooral de roos van Frankrijk en de roos van Engelar,,; (voordracht, zang, enz.) Rozen zullen aan de toe schouwers worden uitgedeeld en men zal dez- vragen in roze toiletten het feest bij te woner, Voorwaar een prachtig feest dat daarenboven ter gelegenheid van het bezoek van den koning van Engeland, het karakter zal hebben van een Fransch-Britsche verbroedering. Op 3 Juli heeft te Oostende de plechtige jaar- lijksche zeewijding plaats. Dezelfde plechtigheid te Den Haan op 10 Juli e. k. Te Gent hebben tijdens de gemeentefeesten, namelijk van 17 tot 24 Juli in het Gravensteen verscheidene opvoeringen plaats van het middel- eeuwsche spel EsmoreitReysiger Het bestuur poodigt de leden uit deel te nemen aan het bezoek der Werken aan de Vaart Yper Yzer te Knocke en der Electrische Centrale van Noordschote. Dit bezoek heeft plaats op DONDERDAG 7' JULI, met vertrek te 13 uur stipt aan het lokaal Hotel du Sultan De leden reizen met eigen auto of met een autocar te dien einde kosteloos ter beschikking der leden gesteld. Ten einde de noodige schikkingen te kunnen nemen, worden de leden uitgenoodigd zich vóór 30 Juni bij den schrijver Heer Toussaert, Lom baardstraat, in te schrijven. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Ed, Toussaert. h. Vermeulen Binnengevaren rijdag 17 Juni 1938, de «Verwisseling», (schipper Hokken met 60 ton graan voor M. Vandevelde, leper Zaterdag 18, de Jeune Maurice(schipper Stikke- loriumi met 77 ton aarde voor de Briqueteries Yproi ses. leperde Avanti(schipper Van Reeth) met 343 ton kolen voor M. De Geest, leper. Maandag 20. de Honorine(schipper De Block met 200 ton graan voor M. Vandeputte, leper. Dinsdag 21. de Sidonie (schipper Smolders) met 100 ton maïs voor MM. Blootacker-Vermeersch, leper de «Stad Ieperen»,- (schipper Van Rumst) met 25 ton beurtgoed voor verscheidenen de Baksteen (schipper Vanderghote) met 115 ton aarde voor de Briqueteries Yproises, leper. Donderdag 23, de Mehaigne (schipper Pelleman1 met 122 ton kolen voor M. Vanoverberghe. leper; de Jeune Maurice (schipper Stikkelorium) met 77 ton aarde voor de Briqueteries Yproises. leper. Weggevaren Woensdag 22 Juni 1938. de Stad leper(schipper an Rumst) met 20 ton beurtgoed voor verscheidenen. Waterhoogte benedenpand 2.83 m. toegelaten te va ren 1,55 m. BEMINT UW PROF I JT 1

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2