RAPH Tailor POLITIEKE UITZICHTEN CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT BINNENLAND vanaf 180 tot 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R SNIJ-EN NAAISCHOOL nouveau TÉ BUITENLAND WrCTK.'jOt'r-.ir «>"W Nog Donderdagmorgen, 23 Juni 1938. geen akkoord over de kwestie van betaalde verlofdagen. De kwestie van het betaalde verlof werd op het eind van verleden week. onder vrij groote belangstelling, in de Kamer hervat. De verslaggever, heer Van Acker (Soc.) wees op de voornaamste wijzigingen aan het ontwerp aangebracht. De patronale last blijft voor- loopig onveranderd op 2 procentalleen de veralge meening van het verlof zou dadelijk van kracht wor den het dubbel verlof voor de werknemers onder de 18 jaar en de bijkomende verlofdagen worden in de wet geschreven, doch zouden pas later bij Koninklijk Besluit vastgesteld worden. De hulpkas wordt belast met het uitbetalen der bijkomende verlofdagen en het innen der daartoe bestemde bijdragen. Maar verscheidene vertegenwoordigers zijn het nog niet eens met het gewijzigde ontwerpde kommunist Glineur wil door een reeks amendementen de wet uit breiden De Coninck meent dat de wet niet duidelijk is voor wat betreft de toepassing der verlofdagen voor de thuisarbeiders de Katholiek Duchateau is van oor deel dat het vraagstuk der verlofdagen nog niet rijp is en dat het goed zou zijn dat eerst later een defini tieve regeling zou gezocht worden de Katholiek Van den Eynde meent dat de wet niet toepasselijk zou mo gen zijn op de kleine landbouwbedrijven de Katholiek Carton de Wiart is de meening toegedaan dat de wet niet op de dienstboden zou mogen toegepast worden de Katholiek Heyman betoogde dat de toepassing van de wet absoluut noodzakelijk is op de bedrijven met minder dan vijf arbeiders de Katholiek Feuillon ver zekert dat het ontwerp buiten het raam van de jongste regeeringsverklaring valt. Tenslottte ontstond een verwarde bespreking, die als resultaat had dat er nog geen akkoord kon getroffen worden, en de kwestie weer Verder moet. besproken worden. Het wetsontwerp inzake de bedrijfsor ganisatie door den Senaat verdaagd. Met 58 (Socialisten. Liberalen en Kommunisten) te gen 50 (Katholieken. Rexisten en Vlaamsche Natio nalisten) bij één onthouding werd door den Senaat de verdaging aangenomen van het wetsontwerp inzake de bedrijfsorganisatie van ambachten en neringen. Eentaligheid bij de Spoorwegen Beter laat dan nooit! Eindelijk heeft de Belgische Nationale Spoorwegmaatschappij besloten om volgens de wet van 1932 op het gebruik der talen, alle opschrif ten in de stations gelegen, eenerzijds in de eentalige Vlaamsche streken en anderzijds in de eentalige Fran- sche streken eentalig te maken. De opschriften zullen tweetalig blijven in de stations van de Brusselsche ag glomeratie en in die van de gemeenten met een bevoor deelde minderheid. Het werk is reeds aan den gang doch zal slechts op het einde van dit jaar klaar komen. Belgische en Waalsche plechtigheden te Waterloo. Zondagvoormiddag hadden te Waterloo twee plech tigheden plaats, met een zeer tegenstrijdig karakter. Eenerzijds betoogden voor het Belgisch gedenkteeken een paar honderd afgevaardigden van oud-strijders- groepeeringen. De oorlogsvrijwilliger Lhoist hield een toespraak, waarin hij erop wees dat in 1814 Vlamin gen en Walen broederlijk vereenigd stonden, onder het bevel van Koning Willem, om den Franschen dwin geland te bevechten. Zij wilden den terugkeer voor komen van de hatelijke Fransche onderdrukkingde door onze jeugd verafschuwde conscriptie in vreem den dienst, de spionnage, de verklikkingspraktijken van den bezetter, de bloedige vervolgingen, het ge dwongen uithuwen van onze meisjes aan Fransche avonturiers, enz... enz... Tevens betoogde de heer Lhoist dat het uit de diplomatieke oorkonden duide lijk blijkt, dat indien Napoleon te Waterloo overwon nen had, België in drie deelen gescheiden zou geweest zijneen deel van Wallonië zou naar Frankrijk zijn gegaan, terwijl het gansche gebied ten Westen van de Maas bij Duitschland zou zijn aangehecht geworden. In zulke voorwaarden is het nauwelijks te begrijpen dat sommige medeburgers over de nederlaag van Bo naparte kunnen gaan treuren. Maar anderzijds werd door een tiental duizend Wa len te Waterloo betoogd vóör den Stervenden Arend onder de leuze Wallonië aan de Walen Deze betooging kan als een repliek van de Vlaamsche Ijzerbedevaart beschouwd worden. Ook hier werd op ruiende taal gesproken. Commapdant Vanniesbecq verzekerde onder meer dat de huidige Belgische be windvoerders een heiligschennende handaan de vijanden van 1914-1918 hebben uitgestoken. De heer Firket, leeraar aan de Hoogere Handelsschool te Lui trachtte zijn toehoorders wijs te maken dat de Vla mingen Wallonië willen plunderen. Volgens den ge schorsten priester Mahieu, weigeren de Walen Frank rijk den rug toe te keeren. Walen stellen een vreemdsoortig fede ralisme voor. Het Waalsch voorstel van het kamerlid Truffaut, tot invoering van een soort federalisme, dat wij vroe ger reeds aangekondigd hebben, is thans als parle mentair dokument verschenen .Het ontwerp voorziet een indeeling van het land in drie gewestenWallo nië, Vlaanderen en het arrondissement Brussel De federale Bondskamer die inzake buitenlandsche po litiek, de kolonie, het gerecht, het leger, de munt, de verkeersmiddelen, enz. voor het heele land bindende beslissingen zou nemen, zou uit dertig leden bestaan, onder wie tien Walen, tien Brusselaars en tien Vla mingen. Het is overduidelijk dat dit voorstel nooit op een ernstige basis kan besproken worden. Immers de voor gestelde combinatie zou voor gevolg hebben, dat de Walen en de inwoners van het Brusselsche in de Bonds kamer over precies tweemaal zooveel vertegenwoor digers zouden beschikken als de inwoners van het Vlaamsche land. welke in getalsterkte bijna de helft van het land uitmaken. De Grammenskwestie op het voorplan. In Kamer en Senaat werd door verscheidene leden geïnterpelleerd over de Grammenskwestie, met het doel Grammens onmiddellijk uit de gevangenis te krij gen. Deze interpellatie ging uit van eenige Katholieke mandatarissen. De Fronters probeerden, in den Senaat. kost wat kost te beletten dat de Katholieke interpel- latie over de zaak Grammens eerst zou worden bean- twoord alvorens zij zelf, in de Kamer, kiesreclame I konden maken rond deze spijtige zaak. Doch het Fron- j tersvoorstel werd verworpen met 110 stemmen tegen 10 en 5 onthoudingen. De heer Vigneron (Rexist) zeg de dat de Rexisten zich hebben onthouden omdat zij betreuren, dat de Vlaamsche volksvertegenwoordigers het zelfs niet onderling één kunnen worden. Hij keurde den heer Grammens af, zooals hij een Waal zou af keuren, die de Vlaamsche opschriften in de Ardennen zou afrukken. De heer Spaak, Eerste-Minister, verklaarde dat niet alle juristen het eens zijn over de wettigheid of de on wettigheid van de handelingen van Grammens. De wet van 1932 is gebouwd op het princiep van de eentalig heid en dit van de volstrekte gelijkheid van de twee landstalen Maar de regeering meent dat tweetalig heid wordt toegestaan in geval van openbaar nut. De gouverneurs zullen nieuwe voorschriften inzake de toe passing van de taalwet ontvangen. Spaak is tegen stander van een amnestiewet ten voordeele van Gram mens. Tenslotte werden drie dagorden neergelegd 1) één van Socialisten, Liberalen en Katholieken, waarin een loyale oplossing van het talenvraagstuk werd ge vraagd 2) één van de Fronters, waarin de vrijstelling van Grammens wordt geëischt3) één van de Vlaam sche Katholieken, waarin breede maatregelen van toe gevendheid worden gevraagd. De Heer Van Zeeland publiceerde een zelfverdediging. In het katholiek tijdschrift La revue générale heeft de heer Van Zeeland een zelfverdediging laten verschijnen over zijn beleid, omdat, zegt hij. bij de moeilijkheden met de begrooting voor 1938 zekere aan vallen tegen hem gericht worden, betreffend het beleid van 1935 tot 1937. zulks terwijl dit beleid was ingege ven door de meest klassieke economische* princiepen, j die eens te meer werden bevestigd. Al de dagbladen hebben deze zelfverdediging be- i sproken, en enkelen vragen zich af of dit als een voor teeken mag beschouwd worden dat heer Van Zeeland I weldra terug aan Politiek zal doen. Het socialistisch koloniaal programma. De Socialisten hebben officieel hun koloniaal pro gramma. zooals het door de partij werd goedgekeurd, aan de pers overhandigd. Daarin lezen we dat het bij zonderste doel dat België in Kongo moet nastreven is het vormen en het bijstaan van de inlandsche bevol king. Verder wordt er op aangedrongen dat de regee ring onze ekonomische en kultureele betrekkingen met de bevolking der kolonie zou verruimen. De socialis ten wijzen eiken scheidingsmuur tusschen rassen af. Inzake onderwijs eischt het programma de geleidelijke organisatie van een officieel onderwijs en de uitbrei ding van de kultureele autonomie van de inlandsche Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. |«i Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis- kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. -v -sr? voor Da\jEn 43, Rijselstraat, 43 IEPER DAG-, AVOND- ZONDAGLESSEX Leert snijden in Vitr maanden. Diploma na eindexamen. OUDERS Leert uw meisje den stiel van naaister SNIJDEN - NAAIEN IN 8 MAANDEN. - Bekwaamheidscertifikaat na einde der lessen. Vraagt inlichtingen - bevolking. De ambtenaren moeten beter de inlandsche talen kennen. Onder de sociale wetgeving wordt de invoering van de syndikale vrijheid vooruitgezet De loonen moeten aangepast worden aan de levensduurte De zoutmijnen moeten van Staatswege geëxploiteerd worden. Op de private banken moet toezicht worden uitgeoefend. Er moeten openbare diensten komen voor de waterbedeeling en regieën voor de electriciteit. Het voorzitterschap der Bankcommissie De kwestie van het voorzitterschap van de Bank- kommissie. dat nog steeds wordt waargenomen door den heer Janssens. gouverneur van de Nationale Bank wordt opnieuw op de dagorde gebracht. Van verschil lende zijden wordt geeischt dat deze kwestie zou ge regeld worden. Uit welingelichte bron wordt nu ver zekerd dat waarschijnlijk binnen kort het voorzitter schap van de bankkommissie vakant zal komen, en dat de regeering voornemens zou zijn deze plaats aan den heer Van Zeeland aan te bieden. De Spaansche Burgeroorlog. Er hadden verwoede gevechten plaats in het Pyre- neeën-Gebied. De Nationalisten melden verderen voor uitgang op het Levant-front. Tweeduizend Spaansche republikeinen, die de stellingen van Bielsa verdedig den, werden gedwongen de Fransche grens over te steken. Volgens de Daily Telegraph en Morning Post denkt men nog steeds aan een wapenstilstand in Spanje gevolgd door een onderhandeling tusschen de partijen Londen en Parijs zouden angstvallig de mogelijkheid in het oog houden, om tot een wapenstilstand in Spanje te komen. Hoewel er nog geenszins mag gerekend wor den op een onmiddellijk stopzetten der vijandelijkhe den, zouden er toch reeds aanmoedigende aanduidin gen voor de toekomst zijn. In elk geval zou de Britsche diplomatie besloten zijn het nu eens voor goed gedaan te maken met de inmen ging. Te Milaan werden vlugschriften ten gunste van de Spaansche Republiek verspreid. Een dezer schriften luidde onder meerDoor zijn oorlogsgestook sleurt het fascisme ons naar de katastrofe mee, terwijl het volk zwart brood eet. Men gaat voort tersluiks man schappen naar Spanje te sturen. Hun vertrek wordt in het geheim in de fascistische centra gevierd. Al wie vertrekt ontvangt 6000 lire De Oorlog in China. De dijkbreuken van de Gele Rivier worden een vree- selijke ramptot dusver werd een oppervlakte van 1.600 vierkante kilometer onder water gezet. Over een strook van 20 kilometer breedte en 80 kilometer lengte staat ten Zuiden van den Loengai-spoorweg alles blank. Het is mogelijk dat het water van de gele rivier zich voegen zal bij dat van de Jang Tsedan zouden de provinciën Honan en Ngan Hoeï, die ten minste 40 mil- lioen inwoners tellen, geheel onder water komen te staan. Dat zou een verschrikkelijke ramp worden voor China. De militaire verrichtingen zijn op het oogenblik nog slechts bijzaak en alle aandacht wordt gewijd aan de verdere uitbreiding van de overstroomingen. Er zou den reeds 100.000 Chineezen zijn omgekomen. Nieuwe onrust-atmosfeer in Tsjecho- Slowaki je. De Deutsche in Polen een weekblad van de Duit* sche katholieken in Poolsch Opper-Silezië, publiceerde een Duitsch militair proefplan tegen Tsjecho-Slowakije Het plan voorziet een snellen korten, maar zeer heviger, oorlog, waarin Duitsche tanks en vliegtuigen de voor naamste rol moeten spelen. Tsjecho-Slowakije zou bin nen veertien dagen onder den voet moeten zijn geloopen Polen zou neutraal blijven. Hongarije zou Slowakije in bezit nemen. Voor Zuid-Slavië behoeft Duitschland niet bang te zijn en Roemenië is veel te zwak om niee te vechten. Met Frankrijk moet Duitschland voorzich tig zijn. De eenige groote vrees bestaat echter voorRu»- and. Van Engeland zou er in het gansche plan geen sprake zijn. De aanhechting van Oostenrijk. V olgens de Figaro wordt het aantal Oostenrijkers, at sedert 12 Maart naar verzamelkampen is overge bracht op 50.000 geschat. De Oostenrijkers zouden in de ampen behandeld worden als dwangarbeiders. Nog steeds zou een schrikbewind in Oostenrijk heer- 'en en de Gestapo (de geheime staatspolitie) l0U haar kunstig net van bewaking en verklikking blijve» weven. 0\ er Schuschnigg is nog steeds niets met zekerheid F6n Parijsch blad meent dat men Schuschnigg oeg of laat ui vrijheid zal stellen. De zaak Codreanu in Roemenië. Staatsblad publiceerde de namen van 52 aan- van M* Va" Codreanu die naar het concentratiekamp ereurea Ciuculiu overgebracht werden. Spectator-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4