DOODELIJKE VERKEERSONGEVALLEN 5 Te i i.fi iei wi; Te BOE§INGHK Coirteer Salon voor Dames en Heeren Albert DESACHER Cuido Gezelleplaats, 2, YPER SPECIALITEIT van PERMANENTEN ZEER VERZORGD WERK ALLE PARFUMERIE ARTIKELEN ALTIJD ZONDER OPSLAG Alle laatste nieuwe modellen van TAPISSEERWERKEN aan 2,50 Ff. de rol. A, D'Heilem-Degryse BEHANGER Dickebuschsteenweg, 156, YPER BEHANGPAPIEREN, LINOLEUM BALATUM en STRACULA. Zaterdag morgen, rond 11 u. 15, had er hier op het gehucht de Zandberg een erg verkeersongeluk plaats, waarbij een persoon het leven verloor en twee andere ernstig verwond werden De genaamde Verhelle Henri, beenhouwer, wonende te St Joost-ten-Noode, kwam met zijn auto uit de richting van Gheluvelt gereden en was op weg om zijn 80 jarige moe der, die te Proven woont, te gaan bezoe ken. Hij was vergezeld van zijn tante. Mevr. Sylvie Vanlerberghe. 62 jarige echtgenoote van M. Pierre Heniaert, wonende te Yper, Dickebuschsteenweg, en van zijne twee ooms M. Vanlerberghe Jules, van Parijs, en M. Leon Matisse, wonende te Brussel. Sedert eenigen tijd werd de Staatsbaan Yper-Meenen met een laag fijn grint overdekt, doch tengevolge van het zeer druk verkeer hoopt dit grint zich langs weerskanten der baan op, alwaar het een gevaar zoo voor rijwielen als voor an dere voertuigen uitmaakt, daar de wielen erop gemak kelijk uitglibberen. Gekomen ter hoogte van den Zandberg, waar de baan een lichte kromming maakt moest de autobestuurder Verhelle, die den draai wat kort genomen had, plots uitwijken voor een motorijder die uit de tegenoverge stelde richting kwam. Hierdoor kwam de auto in de langs den kant der baan opgehoopte grint waarin de wielen uitgleden, met het gevolg dat de autovoerder zijn stuur niet meer meester was en de auto van den eenen kant der baan naar den anderen reed, om ten slotte de tramlijn op te rijden en langs den linker kant der baan met de rechter achterzijde tegen een boom te pletter te slaan. De slag was zoo geweldig dat de boom omsloeg en de achterste zijkant van het rijtuig totaal ingedrukt werd. Mevrouw Heniaert-Vanlerberghe. die zich langs dezen kant in het rijtuig bevond, was het hoofd verpletterd en moet op slag gedood zijn geweest De geleider bleef on gedeerd. doch hij bleek erg onder den indruk van het gebeurde. M. Vanlerberghe Jules was den linker arm gebroken en had nog talrijke andere verwondingen op- geloopen. Ook M. Matisse Leon werd in het aangezicht gekwetst en had daarbij nog een hersenschudding De- kcmen. De auto en de boom, waartegen hij te,-echt kwam, te Zillebeke - Zandberg. Geburen. die den slag gehoord hadden, kwamen da delijk toegesneld om de gekwetsten uit het vernielde rijtuig, dat gedeeltelijk in de gracht lag. te helpen. Deze werden, na ter plaats de eerste zorgen van den Heer Dokter Van de Velde, van Zillebeke. ontvangen te hebben, per auto naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper overgebracht. Het lijk van Mevr. Heniaert. het ongelukkig slachtoffer van dit ongeval, werd naar het doodenhuisje van Zillebeke gevoerd De rijkswacht kwam spoedig ter plaats om den orde dienst te verzekeren en verwittigde het Parket van Yper. dat te 2 u. namiddag ter plaats afstapte om de noodige vaststellingen te doen Talrijke nieuwsgierigen verdrongen zich ter plaats om de deerlijk gehavende auto te bezichtigen. De begraving van het slachtoffer van dit pijnlijk on geluk had Donderdag laatst, te 9 u.. onder grooten volkstoeloop plaats in de St Niklaaskerk van Yper. Dinsdag middag werd de streek opnieuw in opschud ding gebracht door de mare van een tweede auto ongeval, dat opnieuw een menschenleven had gekost en waarbij nog vijf andere personen gekwetst werden. Ditmaal was het ongeluk gebeurd te Boesinghe. langs den Dixmudesteenweg. halfweg tusschen dit dorp en het gehucht Lizerne, omtrent een honderd meter over de hofstede Daniel Van Eecke. De slachtoffers van dit ongeval, ten getale van zes. waren allen leden der fa milie Gouwy, van Reninghelst Een huwelijksfeest had deze familie vereenigd en te dezer gelegenheid hadden enkelen, waaronder Theu- ninck Jules en dezes vrouw Gouwy Marie-Louise, bei den verblijvende in Frankrijk in het departement Cal vados Gouwy Ferdinand, gendarm te Antwerpen, die met verlof was Gouwy Anna en Gouwy Hélène, van Reninghelst, besloten een plezierreisje in de streek te ondernemen met de auto van Gouwy Mar cel, velomaker en ga ragist te Reninghelst, broeder van laatst ver noemde Gouwy Hélène, voor wie dit uitstapje zoo tragisch zou ein digen. Dinsdag morgen, 21° dezer, waren zij samen per auto naar den Kem- melberg en Rooden- berg gereisd en dan naar Yper gekomen, waar zij de Hallen, de St Maartenskathedraal en de Meenenpoórt be zichtigden. Om 10 u. 45 vertrokken zij van uit Yper met het inzicht naar Dixmude te gaan, om er den Yzertoren en den vermaard ge bleven Doodengang te bezoeken. Van daaruit waren zij zinnens door te rijden tot aan De Panne en 's avonds dan terug te keeren langs Zarren. waar Theuninck Jules familie wonen heeft die hij gaarne eens wou bezoeken. Die schoone ontworpen reis werd echter, korts na het verlaten der stad Yper, plots onderbroken door een Pijnlijk en onverklaarbaar ongeval. Hoe het gebeurde, zal het onderzoek moeten uitwijzen en zal misschien wel moeilijk kunnen nagegaan worden. Immers, de slachtoffers zelf kunnen, zooals meest altijd, er geen verklaring voor geven, het gebeurt steeds zoo snel, zoo onverwachts dat zij schier nooit den tijd hebben te beseffen wat hen overkomt, en anderzijds hebben de eenige ooggetuigen, twee werklieden die daar juist vlak bij op een beetenveld van landbouwer Van Eecke Daniel aan den arbeid waren, alleen een geweldig harden slag en h°f gekraak gehoord en, toen zij verschrikt opkeken om te zien wat er gebeurd was, zagen zij nog enkel een aan flarden geslingerde auto, waarvan al de inzittenden en verbrijzelde stukken rondverspreid op de baan geworpen werden, een paar maal ronddraaien en dan met de twee achterwielen in de gracht terechtkomen. De auto. die voor geen enkel ander voertuig had moe ten uitwijken, was daar, op een plaats waar de baan pijlrecht is, langs den linkerkant van den weg. tegen een der aldaar staande hooge boomen afgeschampt en wel met zooveel geweld dat de boom tot op manshoogte gedeeltelijk gepeld was en dat op zekere plaats een stuk schors wel vijf centimeter diep in den harden boomtronk gedrongen was. De auto kwam juist met het midden der linker voordeur tegen den boomstam te recht. De kruk dezer deur was gansch verwrongen en tegen het portier plat gedrukt. De tweede linkerdeur was letterlijk afgerukt en het achterste van het koets werk was volledig naar achter getrokken en hing daar los met enkel nog een klein deel vast aan den rechter kant van het rijtuig. Ook de tweede deur van den rech terkant was door het geweld uit haar scharnieren ge rukt Het dak van het rijtuig was gansch af. de zit kussens, het alaam en tal van ander stukken verwron- De deerlijk gehavende auto te Boesinghe-Lizerne gen ijzer, gebroken glas en hout lagen al dooreen op de baan verspreid, met daar te midden in zes personen die ook uit het rijtuig waren geslingerd geworden. Toen de twee werklieden, die daar dichtbij op het veld arbeidden, kwamen toegeloopen, waren reeds een paar der gekwetsten, die luid kermden en jammerden en met bebloed gelaat als verdwaasd rondstaarden, recht gestaan. Niet ver van den aangereden boom lag een vrouw beweegloos in een bloedplas uitgestrekt, wat verder nog lag een man en een vrouw, terwijl een andere vrouw op den oever der gracht lag met de bee- nen onder de in de gracht hellende auto gekneld. Korts nadien kwamen ook nog Van Eecke Daniel en zijn vrouw, samen met eenige andere personen, die verderop wonen en insgelijks den uiterst hevigen slag gehoord hadden, ter plaats gesneld en samen spanden zij al hun krachten in om de auto een weinig op te tillen en de ongelukkige vrouw van eronder te bevrijden. Een meisje uit de gebuurte was dadelijk naar Boesin ghe dorp geloopen om geneesheer en pastoor van het gebeurde te verwittigen. Deze kwamen spoedig ter O (742) plaats om de gekwetsten hunne hulp te bieden. Intus- schen was ook de autobus Yper-Oostende, die daar ge woonlijk rond 11 u. 15 voorbijrijdt, toegekomen en al de inzittenden boden een behulpzame hand om de ge kwetsten langs den kant der baan te dragen en ook om de overal rondliggende en verbrijzelde stukken van de auto te verzamelen, ten einde de baan weer vrij te maken. Voor een der slachtoffers, namelijk voor de genaam de Gouwy Hélène. geboren te Reninghelst den 10 Juli 1908 en er wonende, bleken alle zorgen overbodig. Het meisje had. benevens een schedelbreuk, al haar lede maten gebroken en was zoo erg verminkt dat de dood schier oogenblikkeiijk moet geweest zijn. Volgens de eerste vaststellingen was haar lichaam wel op 15 plaat sen gebroken. Al de anderen hadden min of meer erge vleeschwonden in het gelaat opgeloopen en sommigen kloegen daarbij nog van inwendige pijnen. Een dezer, namelijk de autobestuurder Gouwy Marcel, die het minst erg verwond was. weigerde zich te laten verzor gen. doch moest ten slotte toch toegeven, daar zijn krachten hem spoedig begaven. Een voorbijrijdende auto-camionnette der melkerij an Clercken werd-verzocht te stoppen en de voerder, de genaamde Stragier. laadde het lijk op der ongeluk kige Gouwy Hélène en nog twee gekwetsten. De Heer dokter Dekemele, van Boesinghe. nam de drie andere gekwetsten in zijn rijtuig, en allen werden alzoo naar het O. L. Vrouwhospitaal van Yper overgebracht. Het lijk van Gouwy Hélène werd in het doodenhuisje gelegd, terwijl de vijf anderen terstond de noodige zorgen ontvingen. De voerder, Gouwy Marcel, kon na eenigen tijd reeds het hospitaal verlaten. Ook Gouwy Ferdinand, die nevens hem in de auto zat wanneer het ongeluk gebeurde, was slechts lichtjes boven den neus gewond en mocht nog denzelfden dag huiswaarts kee ren. De drie anderen, alhoewel hun toestand geenszins erg is, werden er in behandeling gehouden. Allen had den vleeschwonden in het aangezicht opgeloopen en Gouwy Marie-Louise, die van onder de auto moest ge haald worden, had daarbij nog de beenen verbrand door de ontsnappingsbuis van de geteisterde auto. Ter plaats van het ongeluk werd het eerste onderzoek ingesteld door den veldwachter van Boesinghe en de gendarmen van Yper die daar toekwamen nadat de slachtoffers reeds waren weggevoerd. Twee verschil- lige schoenen, enkele geldstukken, een handzakje, als mede nog andere persoonlijke voorwerpen, aan de slachtoffers toebehoord hebbende en die daar ten gron de verspreid lagen, werden door hen verzameld en de getuigen onderhoord over de bijzonderheden van het ongeval, zooals snelheid, enz. Gezien het geweld van den slag, die zeer ver in het ronde gehoord werd. en gezien den deerlijk gehavenden toestand van de auto, moet de snelheid nog al vrij groot geweest zijn. Vanaf den zijdelings aangereden boom waren de sporen van het remmen en slepen der wielen nog duidelijk ten gronde zichtbaar De auto is dan een paar malen op de baan rondgedraaid om, twee boomen verder, met de twee achterste wielen in de gracht links van de baan. juist nevens een boom. terecht te komen. Naar de voer der Gouwy Marcel had verklaard, was deze van mee ning dat het ongeval aan een defect aan het stuur moet te wijten zijn. Dit laatste scheen nochtans na het ongeval nog normaal te werken, en het onderzoek zal dus moeten uitmaken wat ervan waar is. Van de auto, een rijtuig van het merk Roosevelt, 8 cylinders, met nummerplaat 328.881. was het voren- ste niet beschadigd, doch het koetswerk en het ach terste van de auto waren integendeel schier volledig afgerukt en totaal verbrijzeld. Bij het zien van dien hoop verwrongen ijzer staat men verwonderd dat er daar nog niet meer dooden te betreuren zijn. Geluk kig dat de inzittenden allen uit het rijtuig geslingerd werden. 's Namiddags te 2 u. 30 stapte de Heer Vandevelde, procureur des Konings. vergezeld van M. Vandamme, deskundige, ter plaats af om de noodige vaststellingen te doen en korts daarna werd de beschadigde auto uit de gracht getrokken en weggehaald. Onder het voer tuig werd nog een schoen van een der slachtoffers te ruggevonden. Langen tijd verdrongen zich veel nieuwsgierigen ter plaats en bespraken druk dit smartelijk ongeval dat een familie, die zich in vreugde vereenigd had, zoo plots in den pijnlijksten rouw dompelt. o De schoonste en grootste keus der streek van Placeeren van BALATUM enz., aan buitengewone prijzen. Bijzondere prijzen voor Behangers en Schilders.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5