GEMEENTERAAD VAN YPER bouw te beschermen, worden geraamd op 15 millioen. waarvan 12 millioen voor het beneden pand van Knoc- kebrug tot Boesinghesas en 3 millioen voor het mid- denpand tusschen de twee sassen. Het eerste deel der werken, gaande van Knockebrug tot aan kilometerpaal 10. werd toevertrouwd aan den Heer Verheye. aannemer te Dixmude. voor een som van vier millioen. Het tweede lot gaat van. kilometer 10 tot aan de brug van Steenstraete en is geraamd op 3 millioen De hellingen der nieuwe vaartoevers worden met btok- bezoding bedekt. Wat ook ten 'zeérste bemerkt werd .5 het maken van het lumwerk tot versterKing der vaartoevers, alsmede de uitgevoerde kunstwerken voor het lossen der grachten van de Broeken. Een dezer k.eine sluizen is reeds voltooid, terwijl een tweede in uitvoering is. Al de deelnemers waren uiterst tevreden over dezen zoo leerrijken en interessanten boottocht en het was dan ook in aller naam dat de Heer Vermeulen zijn glas Het derde lot begrijpt het deel der vaart tusschen hief op den bijval van dit prachtig werk en de Heeren Steenstraetebrug en Boesinghesas en is geschat op 2 12 millioen. Dan zijn er nog voor 2 millioen fr. werken voorzien tusschen de sluizen van Boesinghesas en Boesinghe dorp. Daarbij zijn er nog drie kunstwerken, te weten de bruggen van Drie Grachten. Steen straete en Boesinghe. waarvan ook. tengevolge van het verdiepen van den bodem der vaart, de grondves ten zullen moeten verdiept worden. Dit zal een uiterst kiesch werk zijn. bijzonderlijk voor de brug van Drie Grachten, die reeds een weinig be geven heeft toen men ze bouwde, doch het Beheer van Bruggen en Wegen heeft besloten dat die brug mocht behouden blijven en hoopt wel dit werk tot een goed einde te kunnen brengen. Gansch het programma voorziet 800.000 m3 aardewerk. Het lot door den Heer Verheye aanvaard be grijpt 250.000 m3 aardewerk voor ongeveer 2 millioen fr. Voor de uit voering der werken bezigt hij fransch materiaal toebehoorende aan fransche aannemers, met de welke hij verbonden is. Daar er hier in België te weinig zulke groot- sche werken uitgevoerd worden, be schikt men hier niet over het noo- dige modern materiaal, zoodat onze aannemers zich meestal verplicht zien op vreemd materiaal beroep te doen De Heer Verheye begon de werken dan 15 Maart TL en beschikt over 300 werkdagen om ze uit te voeren, zoodat hij iets meer dan 800 m3 aarde per dag te be werken heeft. Voor het oogenblik echter bewerkt hij. dank aan het uitstekende materiaal waarover hij be schikt. 1600 m3 aarde per dag. Hij bezigt ongeveer 125 man, .wat dagelijks 5000 fr. aan loon vertegenwoordigt, en het zijn meestal werklieden der streek, zoodat er in de omliggende gemeenten schier geen werkloosheid meer bestaat. De boottocht langsheen de werken Na dezen uitleg, waarvoor de Heer Vermeulen den Hr ingenieur-principaal Merlin in aller naam bedankte, ving de tocht aan tot nabij het Fort van Knocke waar de vaart in den Yzer uitmondt. Getrokken door een kleine motorschuit, gleed de boot. waarop de bezoe kers plaats hadden genomen, zachtjes vooruit terwijl de Heeren beambten van Bruggen en Wegen en de Heeren Aannemers langs gansch den weg steeds alle verdere inlichtingen over de werken verstrekten en met de meeste bereidwilligheid de hen talrijk gestelde vragen beantwoordden. De werken, die nu volop aan gang zijn. laten reeds toe zich een gedacht te vormen van het prachtig ka naal dat de vaart Yper-Yzer zal zijn eens de werken voleindigd zijn. Het nu voltooide gedeelte heeft aan de oppervlakte van het water tusschen beide oevers een breedte van 35 tot 40 m Wie vroeger daar die nauwe, kronkelende vaart gezien heeft kan bijna zijn oogen niet gelooven en staat verbaasd te zien naar dien rech ten en breeden waterweg die daar nu in de plaats is. Slechts hier en daar blijft nog een lichte, bijna on merkbare bocht of is de vaart, op de plaats van som mige vroegere draaien, iets breeder dan elders tenge volge de moeilijkheid van het maken van nieuwe oevers. Het gebruikte materiaal, dat men alleen op heel groote werken ziet en hier in de streek nog nooit in werking was. dwingt ook eenieders bewondering af en getuigt van den durf der aannemers die alles in 't werk hebben gesteld om de hen toevertrouwde taak zoo goed en zoo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Een groote baggermolen, die werkt op een waterdiepte van 2.80 m.. vult in een twintigtal minuten een bag- gerboot van een inhoud van 34 m3. Een sleepboot brengt die baggerbooten dan naast een overgrooten zuiger die slechts 15 minuten noodig heeft om de boot te ledigen. Verder is er ook nog een overgroote me chanische schop, geplaatst op acht aaneengekoppelde vlotten, die in eens 1 m3 aarde, 't zij een gewicht van ongeveer 2500 kg., van den linkeroever der vaart naar den rechteroever overbracht. Over een maand echter werd deze groote schop buiten dienst gesteld tenge volge van de groote moeilijkheden die men op het werk ontmoet In de vaart liggen daar tal van groote en doorgaans nog goed bewaarde boomen. Deze boomen en de zware wortelblokken moeten uit de vaart ver wijderd worden wat niet altijd gemakkelijk is. Eigen aardig is het dat al die boomen in dezelfde richting gekeerd liggen, zoodat men geneigd is te veronderstel len dat deze plaats, waar nu de vaart is, vroeger be- boscht was en dat een orkaan of ander natuurelement al deze boomen neergeveld heeft. Bij den terugkeer per boot van Knocke brug werd een paar malen stilgehouden en afgestapt,' ten einde de werken van naderbij te zien. Eerst werd stilge houden bij den grooten zuiger L'Ogrewaarvan de werking ruimen tijd werd gadegeslagen. Een groote buis giet stroomen water in de nevens den zuiger aan gelegde slijkboot. ten einde de op te zuigen aarde tot vloeibare modder te maken. Een tweede machtige pomp zuigt deze modder uit de boot op en voert ze langs een groote buis naar den op den linkeroever op te wer pen militairen dijk. De modder bezinkt daar om tot een dichte en harde massa op te drogen, terwijl het water verder terug in de vaart loopt. Er werd een tweede maal van de boot afgestapt om ook eens een kleinere mechanische schop, op een rupswagen ge monteerd. te zien werken. Deze schop graaft onophou dend met krachtige grepen den berm van den linker oever uit en maakt alzoo een breede gracht die bij middel van den zuiger zal aangeaard worden en al- zoo den militairen dijk zal vormen Enkele werklieden volgen deze schop om de hellingen van den oever langs de buitenkanten effen te maken en met een plakbezo- ding te bedekken. Daarnevens wordt, langs den kant der velden, een kleine gracht gedolven voor den af voer van het water. beambten van Bruggen en Wegen en ook de Heeren aannemers van harte dankte om hun gulhartig en vr.er.delijk onthaal en ze gelukwenschte om hetgeen zij met zooveel bevoegdheid ten voordeele van den handel en den voorspoed onzer streek hier weten te Zicht op den grooten zuiger die een baggerboot aan 't ledigen is. er wezenlij ken. De Electriciteitscentraie van Xoordschote. De boot legde intusschen aan rechtover de Electrici teitscentraie. tusschen de brug van Drie Grachten en de herberg De Brouwerij en na een laatste dank woord tot de Heeren die deze boottocht zoo aantrekke- iijK hadden gemaakt, werd een kort bezoek gebracht aan de daar opgerichte Centrale der Belgische Maat schappij van Electrische UitbatingenDe Heer inge nieur Ruysschaert. bestuurder der Centrale, verschafte met de meeste welwillendheid alle gewenschte inlich tingen en leidde de bezoekers rond. Deze centrale, die pas over een drietal jaren ge bouwd werd. bedient thans reeds een heele reeks van gemeenten en heeft nu reeds drie hoogspanningslijnen, namelijk een naar Oostvleteren, een tweede naar Lan- gemarck en een derde naar Houthulst De verst be diende gemeenten zijn Watou en Cortemarck en vol gens verklaring van den Heer ingenieur Ruysschaert werd de Centrale daar gebouwd vooreerst omdat zij daar hatfr kolen per boot kan doen toekomen, en ook omdat dit omtrent het centrum is der door haar be diende gemeenten. De Centrale, die gansch modern is uitgerust, heeft sedert haar oprichting een gedurige uitbreiding genomen en ziet nu nog steeds haar net vermeerderen, dank aan haar gevoerde politiek die er voornamelijk op gericht is ook de landelijke bevol king van de voordeelen der electriciteit te laten ge nieten. Benevens de twee groote stoomketels die zij pu reeds bezit, is men er nu nog bezig een derden, van een gansch nieuw en verbeterd model, te monteeren. wat het beste bewijs is dat deze hier nog maar onlangs gestichte nijverheid goed beheerd wordt door vooruit strevende en bekwame mannen en goede zaken doet. De Heer Vermeulen dankte eveneens den Heer inge nieur Ruysschaert voor de welwillendheid waarmede hij het belangwekkend bezoek zijner inrichting had toegestaan en wenschte deze nijverheid steeds voort te zien bloeien tot welvaart der streek. De Werken aan den Yzer Op voorstel van den Heer aannemer Verheye werd dan voort gereden al langs den Yzer tot aan Dixmude. ten einde daar ook eens in 't voorbijrijden een oog te werpen op de werken door hem uitgevoerd aan den Yzer op het grondgebied der gemeenten St Jacobs- capelle en Eessen. Het afscheid greep plaats in het lokaal der Handels kamer van Dixmude. waar de Heer Asaert. voorzitter, een heildronk instelde op den goeden bijval der wer ken van de vaart Yper-Yzer en de hoop uitdrukte wel dra ook het herstel der vaart Yper-Komen te mogen begroeten tot heil van gansch de streek. De Heer Vermeulen dankte den Heer Asaert. de Heeren beambten van Bruggen en Wegen en de aan nemers om hun zoo vriendelijke ontvangst en'voor den steun en aanmoediging die hij bij hen vindt om onze streek van goede waterwegen te voorzien. Hij drukte zijn vertrouwen uit in de toekomst, overtuigd door in nige en eendrachtige samenwerking het door allen be oogde doel. namelijk de verbinding van de haven van Nieuwpoort met de Leie langs de vaart Yper-Komen. spoedig verwezenlijkt te zien. Het is in de beste stemming dat men van elkander afscheid nam en. overvoldaan over den zoo aangena- men namiddag en uiterst interessante reis. werd te 18 u. 30 de terugreis naar Yper aangevangen. Ook de Heer Asaert was uiterst tevreden over den uitstap en verzekerde binnen kort eens met de leden der Handelskamer van Dixmude de werken aan de vaart Yper-Yzer te gaan bezichtigen. Aan de inrichters van deze schoone studiereis, aan den Heer ingenieur-principaal Merlin en aan den Heer aannemer Verheye vernieuwen wij hier. namens al de deelnemers dié het beste aandenken van hun uitstap zullen blijven bewaren, onzen innigsten dank. Als gij wilt verstandig zijn Schuwt gij het gevlei Van die soms zeer handig zijn En koopt PACHA Cichorei. Verslag der zitting van 8 Juli 1938 De vergadering wordt te 18 u. 20 geopend. Zijn tegen woordig de Heeren Vanderghote. burgemeester-voor zitter Lemahieu en Delahaye, schepenen Pattyn. Jvr. i Cornillie. de Heeren Seys. Biebuyck. Michiel. Coutelle, Vergracht en Verbeke. raadsleden; Versailles, secretaris. I Proces-verbaal der zitting van den Juni 1938. De Heer secretaris geeft lezing van het proces-ver baal der laatste zitting, waarna dit verslag zonder op merkingen goedgekeurd wordt - M Verbeke. Mijnheer de burgemeester, vooraleer over te gaan tot de bespreking van het volgende punt. overhandig ik u hier een franschen omzendbrief die uitgaat van de Middelbare school. Dit klopt niet met de wet en ik geef u dit stuk ont het in de archieven te klas seren. Dit is verloren drukwerk en papier, en wat meer is het is een verkrachting van de wet. M. Vanderghote. Dit schrijven gaat uit van het bestuur der school. M. Verbeke. De Middelbare school werd overgeno men door den Staat en zij zou dan ook de wetten van der. Belgische Staat moeten naleven M. Vanderghote. Dit is een zaak waarin de ge meenteraad niets te zien heeft en ik heb dit schrijven niet van doen. M. Verbeke. Gij kunt het overmaken aan den Heer Bestuurder Oorts. Als burgemeester zoudt gij de eerste moeten zijn ervoor te zorgen dat de wet nageleefd wordt. M. Vanderghote. Ik zal dit schrijven samen met uwe bemerking aan den Heer Bestuurder overmaken II. Stadskas Nazicht 2 kwartaal 1938 Proces-verbaal. M. Vanderghote. Volgens het gedane nazicht was de toestand der stadskas als volgt voor de laatste drie maanden Ontvangsten op het dienstjaar 1937 6.735.023 frank 50l en op het dienstjaar 1938 615.299 fr. 15. 't zij samen de som van 7.350 322 fr 65. De uitgaven beliepen tot de som van 5.742.496 fr 65 voor het jaar 1936 en 1.135.618 fr. 75 voor het jaar 1938. t zij te zamen de som van 6.878.115 fr 40. Dit maakt dat er dus een batig saldo overbleef van 472.207' fr. 25. III. Commissie van Openbaren Onderstand Ver voerbaar Xstralen toestel Aankoop. Ml. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft, in zitting van 31 Mei 1938. de vol gende beraadslaging genomen Gezien het gevaarlijk is sommige zieken of gekwetsten, en vooral in geval van beenderbreuk. te verplaatsen om ze van de operatie zaal naar de Xstralen over te brengen, besluit de Com missie. op advies der geneesheeren, een vervoerbaar Xstralen toestel aan te koopen dat voor de gevallen van beenderbreuk of andere gevaarlijke gevallen in de operatiezaal zelf kan gebracht worden. Daar de uit gaaf voor den aankoop van zulk licht en vervoerbaar Xstralen toestel op 20.000 fr. geschat wordt en daar de toelating dient gevraagd te worden voor elke uitgaaf die de som van 5000 fr. overtreft, vraagt de Commissie van Openbaren Onderstand de noodige machtiging om tot den aankoop van dergelijk toestel te mogen over gaan. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies te verleenen. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja, behalve de Heer schepen Lemahieu die zich onthoudt als lid der Commissie van Openbaren Onderstand. IV. Commissie van Openbaren Onderstand Open bare verkooping van bouwgrond. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft, in zitting van 31 Mei 1938. besloten in te gaan op de vraag haar gedaan om een stuk bouw grond te koopen. Deze grond is gelegen te St Jan, Sectie B, deel van Nr 262 r/3 en is verpacht aan den Heer Camille Dewilde tot 1 October 1938 mits de som van 175 fr. voor 13 a. 35 ca. De te koop gevraagde grond, zijnde een deel van 378 m2 uit voornoemd perceel, is zeer geschikt voor het bouwen van een huis en heeft, volgens schatting van den Heer ontvanger der registra tie. een waarde van 25 fr. den vierkanten meter. De aanvrager is bereid ervoor de som van 30 fr. den vier kanten meter te betalen, en gezien er tijdens het ge dane onderzoek van commodo en incommodo geen op merkingen tegen dezen verkoop gemaakt werden, ge- zien deze verkoop voordeelig is voor de Commissie van Openbaren Onderstand, besluit zij dien grond openbaar te verkoopen op den instelprijs van 30 fr. den vierkan ten meter boven alle kosten, onder voorbehoud van goedkeuring door de hoogere overheid. Het schepen college stelt voor hierop een gunstig advies uit te bren gen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als zooeven aangenomen V. Commissie van Openbaren Onderstand Af stand van grond aan den Belgischen Staat. M. Vanderghote. Bij beraadslaging van 10 Mei 1938 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten een stuk grond van haar eigendom af te staan aan den Belgischen Staat voor het verbreeden en recht trekken der vaart Yper-Yzer. Deze grond is gelegen te Reninghe. sectie B. deel van Nr 52, en is verpacht tot 1 October 1943 aan de W' Meerseman mits de jaarlijk- sche som van 800 fr. per hectare. Volgens schatting van den Heer Ontvanger der Registratie heeft die grond een waarde van 45.000 fr. de hectare. De af te stane grond heeft een oppervlakte van 39 a. 15 ca. en hiervoor is de Staat bereid te betalen de som van 19.575 fr voor. den aankoop van grond. 3.328 fr. voor kosten van we- derbeleg en 2.000 fr voor de verplaatsing van afsluii tingen, t zij de gezamenlijke som van 24.023 fr. De ver- goeding toekomende aan de pachtster zal haar recht streeks uitbetaald worden. Daar deze afstand van grond van openbaar nut is, besluit de Commissie van Open baren Onderstand, onder voorbehoud van goedkeuring door de bevoegde overheid, dezen grond mits de gebo den som aan den Belgischen Staat af te staan. De raad brengt hierop eveneens een gunstig advies mt Alleen de Heer schepen Lemahieu onthoudt zich. VI— Commissie van Openbaren Onderstand Af bek', Va" weide en land aan de gemeente Zille- h3. Vanderghote. In haar zitting van 28 Juni 1938 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand beslo- 7 n leV f1 bosch' weide en land aan de gemeente ZUlebeke af te staan voor het rechttrekken van den weg ZUlebeke - Zantvoorde. genoemd Wervickstraat Deze grond gelegen te Zillebeke, Sectie C. heeft een, a«V3n L a'u2£ ca" doch daarin is een deel van lb a. 36 ca. bosch begrepen dat aan het Woudbeheer ran»«HpP,0p 1S' ,V°!.ge"s schatting' van den Heer ont- a fr a der Registratie heeft deze grond een waarde van Li» of" yierKkanten meter en daar de gemeente Zille- 'nfeft ho^ff f y?" 5 fr' Per vierkanten meter gedaan heeft, besluit de Commissie den afstand te doen mits de som van 50 000 fr. de hectare. Dit voorstel wordt goedgekeurd. De Heer schepen Lemahieu onthoudt zich nogmaals. »rootin7 m7miS?ie Vanu"Penbaren Onderstand - Be -rooting 1»38 Overschrijving van kredieten. Ond r e; .De Commissie van Openbaren h. rafricfjf 'n Zlttlng van 21 Juni 11. de volgende. 1938 die sluit mf?0™6"' Gezien er in de begroeting' m ge artiWeU een overschot van 2032'fr. 42. som- hlt St Antinrnia' ?.°oals onder meer dit betrekkelijk ef er g f. dle ontoereikend zullen zijn zullen verhnandere artikels zijn die niet volledig besluit worden en een overschot zullen laten dia -verschrik -,e toelating te vragen om de non- kète artfkflf I a Va" kredieten te mogen doen. En- v/rhZf" metJde gezamenlijke som van 90 000 fr. verhoogd en andere met dezelfde som ver»

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2