TUINDAG 1938 19 JAAR, N 17 23 JULI 1938 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres STAD YPER PROGRAMMA der FEESTELIJKHEDEN Zaterdag 6 Oogst Zondag 7 Oogst i Om 10 uur Processie ter eere van O. L. Vrouw van Tuine. Maandag 8 Oogst Dinsdag 9 Oogst Woensdag 10 Oogst Donderdag 11 Oogst Zondag 14 Oogst Zondag 21 Oogst Handels- en Nijverheidskamer van Yper DE NATIONALE FEESTDAG TE YPER GEVIERD NOG EEN NIEUW KANAAL HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Om 2i) uur 30Concert door de Harmo.iie Ypriana, Groote Markt Koning Albert. Om 21 uur 30 Uitstap van Reus Goliath. Wegwijzer: Groote Markt. Hondstraat, St-Jacobs- nieuwweg, St Jacobsstraat, Meenenstraat, Kau- wekijnstraat, L. Thouroutstraat, Cartonstraat, Dixmudestraat, Groote Markt. Om 17 uur Concert door de Harmonie van Wevelghem op de Vanden Peereboom plaats. Om 21 uur Volksbal in de Halle. Om 15 uur Prijsuitdeeling aan de Leerlingen der Nijverheidsschool, in den Stadsschouwburg. Om 20 "uur 30 C oncert door 'cfé 'Socialist ische Harmonie, Veemarkt. Om 9 uur Rouwdienst in St Maartens voor de Gesneuvelde Yperlingen, van wege de V. S. Om 14 uur Yelokoers voor Juniors. (Zie bijzondere plakbrieven). Om 20 uur 30 Concert door de Vlaamsche Har monie, Boomgaardstraat. Om 9 uur Gewestelijke Geitenprijskamp op de Veemarkt. Om 15 uur Kampioenschap van Y'per voor Trottinetten, op de R. Colaertplaats, Maloulaan en Maarschalk Haiglaan. (Zie bijzondere plakbrieven). Om 20 uur 30 Concert door de Symphonie Ypriana, op de R. Colaertplaats. Om 14 uur Schieting aan de Pers door de Schuttersgilde Willem-Teil Om 15 uur Groote Y'elokoers voor Beroeps renners. (Zie bijzondere plakbrieven). Maandag 15 Oogst Feestelijkheden aan de Kaai. (Zie bijzondere plakbrieven). Om 11 en 14 uur Groote Prijskampen in het Lijnvisschen. Om 17 uur Zwemfeest. Om 20 uur Concert door de Liberale Harmo nie. Om 21 uur Vuurwerk. Om 20 uur 30 Tuinfeest door de Sint-Michiels- turners. op de Groote Markt Koning Albert. De Handelskamer van Dixmude meldt ons dat zij op Maandag 1 Oogst a. s„ met de beurt «André». van den Heer Charles Debeuf, de werken aan den Yzer en aan de vaart Yper-Yzer, tusschen Knocke en Drie Grachten, zal gaan bezichtigen. Het vertrek heeft plaats te Dixmude, te 13 u. 30. rechtover het huis van den Heer Debeuf. Na het be zoek der werken, terugvaart naar Dixmude. De leden der Handelskamer van Yper, die belet wa ren aan de vroeger ingerichte reis van 7 Juli 11 deel te nemen en die begeeren de werken van Drie Grachten te bezoeken, gelieven zich zoohaast mogelijk aan te geven bij den Heer Hector Vermeulen, voorzitter der Handeiskamer van Yper. Bede terzelfdertijd te laten weten indien men per eigen auto reist ofwel, mits betaling, plaats wil nemen in een daartoe bestemde autocar. 5 ertrek uit Yper aan het lokaal «Sultan», Groote Markt, op Maandag 1 Oogst 1938, te 12 u. 45 zeer stipt. Donderdag, 21" dezer, had Yper, ter gelegenheid van het Belgisch nationaal feest, nogmaals zijn feestdos aangetrokken. Alle openbare gebouwen en meestal alle huizen waren met de driekleur bevlagd, zoodat gansch de stad en vooral de bij zonderste straten een werkelijk mooien aanblik boden. Korts na 11 u. toog de Harmonie Ypriana sa men met het stedelijk brandweerkorps, onder het bevel van Commandant Vergracht en Luite nant Seys, naar het stadhuis om er de stadsover- heden af te halen en hen stoetsgewijze te leiden naar St Maartenskathedraal, alwaar te 11 u. 30, zooals gewoonte, een plechtig Te Deum gezongen werd. Bij den stoet, die zich onder het spelen van opwekkende stapmarschen naar de kathedraal begaf, sloten zich ook nog talrijke afvaardigingen aan van plaatselijke maatschappijen met vaan del, waaronder wij deze bemerkten van de Yper- sche afdeelingen van het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden, het Nationaal Verbond der Oudstrijders, het British Legion, de Oorlogsvrij willigers, de Vuurkruisers, de Verbroedering van het 3e en 23' Linieregiment en de Burgerlijke Ver minkten. en ook nog van de Koninklijke Sint- Sebastiaansgilde en van de Hofbouwmaatschap- pij De Oude Vereenigde Hofbouwliefhebbers In de ruime kerk bemerkten wij op de eere plaatsen de Heeren Vandevelde, procureur des Konings Clinckemaille, arrondissementscommis saris Devos de Molderghem, onderzoeksrechter; Lefebvre. rechter Vanderghote, burgemeester Lemahieu. Delahaye en Van der Mersch, schepe nen Versailles, gemeentesecretaris Jvr. Cornil- lie. de Heeren Seys en Vergracht, gemeenteraads leden Remi Bouquet, voorzitter. Raymond Om- meslagh en notaris De Cock, leden. Hellebuyck, secretaris, en Vanraes, eere-secretaris der Com missie van Openbaren Onderstand Maertens, politiecommissaris. Van Sevenant en Goemaere, adjunct-politiecommissarissenPien, hoofdgrif fier en Maurice Dehem, griffier bij de Rechtbank van 1" AanlegAimé Gruwez. voorzitter, Derid- der, bestuurder. Maur. Bagein en Cam Cornillie, bestuursleden der Harmonie Ypriana Vanden- driessche, brigadecommandant der Rijkswacht Hector Vermeulen, lid van den Werkrechters- raad Jos. Bollingier, provinciaal raadslid Ju- lien Antony, stadsbibliothecaris notaris Norbert D'Huvettere. voorzitter der plaatselijke afdeeling van het Rood-Kruis Germain Berghman en Cyr. Schmidt, leden der Commissie van het stedelijk museum G. Tahon en D. Roegiers. deurwaarders bij de Rechtbank, enz. Verders in het middenkoor bevonden zich nog de afvaardigingen van alle vaderlandslievende maatschappijen. Ook de Ypersche Scouts en de leerlingen van St Vincentscollege en der Knech- tenweezenschool, vergezeld van hunne leeraars, woonden de plechtigheid bij. Het «Te Deum» werd aangeheven door Z. E. H. Deken Vermaut, omringd der geestelijkheid van de vier parochies der stad, wijl het gemengd zangkoor van St Maartens, onder de leiding van den Heer Maurice Baert, kapelmeester, en bege leid van orgel en snarenkwartet, voor een puike uitvoering van den schoonen lofzang zorgde. Na het gebed voor den Koning, werd het Na tionaal lied op het groot orgel uitgevoerd en met den meesten eerbied door de aanwezige geloovi- gen rechtstaande aanhoord. Na afloop dezer kerkelijke plechtigheid werd j de stoet hervormd op de Vandenpeereboomplaats en, muziek voorop, werden de overheden terug naar het stadhuis geleid, alwaar de Braban- gonnedoor de Harmonie Ypriana uitgevoerd werd. Daarna had er in de bovenzaal van het stadhuis een ontvangst plaats, tijdens dewelke de Heer burgemeester Vanderghote de aanwezigen dankte voor het bijwonen der vaderlandsche plechtig heid van het Te Deum alzoo het bewijs leve rende hunner gehechtheid aan ons geliefd vor stenhuis, en een heildronk instelde op het heil van ons land en zijn Koning.' 's Avonds werden op de Groote Markt, waar de Halle en het stadhuis mooi verlicht waren, de feestelijkheden besloten met een puik concert door de Harmonie Ypriana gegeven in aanwezig heid van een overgroote menigte, en met een prachtig vuurwerk dat een welverdienden bijval behaalde. In de dagbladen dezer week lazen Wij volgende mededeeling Ten einde het bekken ten Noorden van Ber gen te bedienen, wordt een nieuw kanaal aan gelegd van Nimy naar Blaton, op het kanaal van Pommerceuil naar Antoing. Het kanaal, van groote doorsnee, zal 60 m. breed zijn aan de wateroppervlakte en 40 meter op den bodem. Maandag is met het graven aangevangen te Douvrain, nabij Baudour, voor het eerste ge deelte van 6 km., in de richting van Nimy. Het graafwerk wordt verricht door graafschoppen die 1 kubieke meter aarde ineens kunnen uitgraven. Vooreerst zullen drie evenwijdige grachten van 20 m. breed aangelegd worden. Men denkt met een snelheid van 15 m. per dag te kunnen voor uitgaan. Binnenkort zal echter met krachtiger midde len kunnen gewerkt worden. Inderdaad werden thans slechts een 200 werklieden aan het werk gesteld, terwijl dit getal tot 600 zal worden Opge voerd. Ons land zal dus nogmaals met een nieuwe vaart verrijkt worden, een bewijs van het over wegend belang welke men voor den bloei en vooruitgang eener streek aan de waterwegen hecht. En zeggen dat men ons hier nog steeds het herstel der bestaande vaart Yper-Komen wei gert. Wij begrijpen maar niet hoe de regeering steeds die politiek van twee maten en twee ge wichten wil blijven voeren. Wat waar is voor andere streken, geldt ook hier voor ons. in zijn interview7, onlangs aan een dagblad schrijver van Le Soirtoegestaan, vergeleek de Heer volksvertegenwoordiger Vandevelde, burgemeester van Moeskroen. onze streek aan de Borinage en zegde dat onze streek ook even zeer moest geholpen en evengoed op economisch gebied moest uitgerust zijn. Wij hopen dat de huidige regeering dit zal wil len inzien en eindelijk eens aan onze streek recht laten geworden, te meer daar wij hier geen nieuwe vaart vragen, doch alleen maar het her stel van iets dat vroeger reeds bestond. De Heer Balthazar, minister van Openbare W erken, zal zich daarvan tijdens het bezoek, dat hij beloofd heeft binnen kort aan Yper te bren gen, kunnen overtuigen en meteen ook, wij ver wachten zulks van hem, het mogelijke doen om den wensch van alle Yperlingen in te willigen en onze streek toe te laten haar vroegeren wel stand te herwinnen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1