POLITIEKE UITZICHTEN Emballagepapier BINNENLAND De verdeeldheid der Katholieke rechter zijde. Groeiend verzet tegen totalitaire strek kingen. De begrootingstoestand van het Land. BUITENLAND De oorlog in het Oosten. De strijd in Spanje. Parijs in feesttooi. Onthullingen verwacht over den An schluss. door SPECTATOR Donderdag 21 Juli 1938. De voorzitter van het Katholieke Blok. heer Giovanni Hoyois heeft noodkreten geslaakt omdat er niet vol doende tucht is in de groep van de Katholieke parle mentairen. Het Katholieke dagblad HET HANDELS BLAD VAN ANTWERPEN stipte zulks aan. en voegde er het volgende scherp oordeel aan toe. dat het over wegen overwaard is voor alle Katholieken, en dat ook door de niet Katholieken van overgroot belang is Die heeren zouden dienen te weten dat zij niet in de Kamer of in den Senaat zitten om hunnen kop uit te werken, maar wel dat ze daar zitten als vertegenwoor digers van duizenden en duizenden kiezers die met het spektakel van hun verdeeldheid absoluut niet akkoord zijn.» We weten nu heel wel dat een gekozene geen schaap is dat moet bleèten zooals het hem opgelegd wordt dat hij recht heeft van te stemmen volgens zijn ge weten. Maar. zooals de heer Hoyois zegt. als die verdeeldheid in vier groepen door het geweten van de stemmers is ingegeven, dan bestaat er geen reden dat de 63 leden van de Kamer er geen 63 gewetensopvattingen zouden op nahouden. En wat zou er in dit geval geworden van het gezag dat de Katholieke Staatspartij in de regee ring, in het Parlement en in het land wil hebben, 'kan hebben en om den drommel moet hebben, wil zij blijven bestaan We moeten een dam vormen en zooals het er nu uit ziet zijn we te vergelijken met een hoop zand, die bij den minsten wind uiteenstuift. Welke regeering zal nog op zoo'n stofkorrels bouwen Hoe kan eene partij aan spraak maken op het beheer van het land. indien hare mandatarissen niet eens in staat zijn onderling tot verstandhouding te geraken Moest dit systeem aanhouden, dan heeft, eer het een jaar verder is, de Katholieke partij al haar invloed op het openbaar leven ingeboet. Intusschen vraagt men zich af. waarom er een Kon- gres van Mechelen heeft plaats gehad en waarom er een Kongres van het Blok werd gehouden De nutteloosheid van die palabers blijkt niet uit de verslagen die erover gepubliceerd worden, maar wel uit het antwoord dat de mandatarissen geven op die verslagen en de elegante manier waarop zij aan al de oproepen tot eensgezindheid en samenwerking hun laar zen vagen. Met zoo'n rechterzij en zes centen kon men in den tijd in het Nachtlicht een goed glas gersten verkrijgen.» Het Socialistische orgaan VOORUITheeft met groote belangstelling nota van deze passus genomen, en wijdt er een paar scherpe beschouwingen aan. waar aan wij het volgende ontleenenWe vragen ons ech ter af. of de Katholieken werkelijk zoo naïef waren te veronderstellen, dat het Katholiek Blok de eenheid in de Katholieke rangen, zou bereikt hebben. De belangen die de verschillende groepeeringen in de Katholieke partij nastreven zijn zoo uiteenloopend dat geen enkel Blok orde in de Katholieke partij kan scheppen. Zijn de verlangens van de reaktionnairen te vereenigen met deze van de kristen demokraten Neen Het verleden heeft ons ook geleerd, dat de reaktionnairen zich nooit aan de tucht van het Blok onderwerpen als hun be langen zulks vereischen. Dat was trouwens te voor zien. Daarom is het Blok voor ons geweest zonder rug- gegraat. De feiten komen ons gelijk geven. Het Fransche Socialistische orgaan LE PEUPLE wijdt eveneens eenige beschouwingen aan deze kwestie, en merkt terecht opMen zal toegeven dat we ons nooit verheugd hebben over de erge verwarring die in de Katholieke partij heerscht. We hebben immer ge zegd en we herhalen het, dat deze (de verdeeldheid) een gevaar oplevert voor het gewoon spel van de par lementaire demokratie. Ook wij gelooven dat de verdeeldheid van elke tra- ditioneele partij koren is. op den molen voor het ex tremisme. Er is in den jongsten tijd een groeiend verzet waar te nemen, in Vlaanderen tegen diktatuur en vertroe beling. HET LAATSTE NIEUWS hield zich met deze kwestie bezig en schreefGeniepige pogingen zijn in het werk gesteld geworden, vooral in zekere Vlaam- sche kringen, om onder voorwendsel van Vlaamsche beweging de totalitaire en nationaal socialistische op vattingen binnen te smokkelen. Betoogingen, waarop alle Vlamingen uitgenoodigd worden, maar die voor de politiek van het Vlaamsch- nationaal verbond moeten dienen, hebben aan velen de oogen doen open gaan. Ook groeit aan Vlaamsche zijde het verzet tegen die misleiding. De Vlaamschgezinde liberalen en socialisten hebben stand gekozen. Van katholieke zijde eveneens gaan ge- zaghebbende stemmen op om tegen die politieke kui perijen te waarschuwen. Het blad besluit Vooral aan Vlaamsche zijde, moet men daarvan doordrongen zijn. De Vlamingen kunnen inderdaad niet dulden, dat de Vlaamsche beweging door een soort nationaal-sdfcialisme van haar hooge doeleinden worde afgeleid. Daarom ook is het vereischt, dat er met beslistheid worde ingegaan tegen al wat de verhoudingen in het land vertroebelen kan. Heer Max Leo Gerard, minister van geldwezen, heeft een uiteenzetting gegeven over den toestand der be grooting. Verschillende bladen meenen dat de manier waarop dit gebeurde verkeerd was, daar de extremis tische pers er uit afleidde, dat de begrooting van 1938 een nieuw deficiet vertoont van circa één miljard frank, wanneer het in werkelijkheid 468 miljoen bedraagt. De oorzaken van het deficiet zijn gekendze dateeren reeds van toen de regeering Janson aan het bewind was. Vooral de ekonomische inzinking, die zich gedu rende de laatste maanden van 1937 voordeed, ligt aan den oorsprong van het tekort. Uit Tokio wordt bericht, dat de Japansche regeering bij de Russische regeering heeft aangedrongen, op de onmiddellijke terugtrekking van de Sovjettroepen, die een betwist grensgebied in de buurt van Korea en Mandsjoerije hebben bezet. In verband hiermee had Stalin een konferentie. die vier uur duurde, met Voros- jilof. Volkskommissaris voor Oorlog, en Litvinof. Volks- kommissaris voor Buitenlandsche zaken. Na deze kon ferentie werd het Japansche protest afgewezen, en werd door de Russen het bevel gegeven 120.000 man uit Oekrajina naar het Verre Oosten te sturen. Daardoor is een zeer gespannen toestand geschapen, alhoewel de onderhandelingen over de regeling der zaak voort gaan Ten koste van zeer zware verliezen zijn de troepen van Franco erin gelukt enkele dorpen op het Levant- front te overmeesteren. Doch hun koncentrisch offen sief op Segorba werd door de Regeeringstroepen tegen gehouden. Aldus blijft na twee jaar strijd de broederuitmoor- ding nog steeds voortduren, zonder er met zekerheid kan bevestigd worden dat dit of geen kamp het defi nitief zal winnen van de andere partij. Immers inzake oorlog kunnen onvoorziene gebeurtenissen, onvoorziene omstandigheden een heele wijziging teweeg brengen Parijs is in feesttooi voor de ontvangst van het En- gelsche koningspaaral het mogelijke werd gedaan om dit feest zoo sympathiek mogelijk te maken. Er werd 12 miljoen aan besteed. Doch er wordt verwacht dat daardoor de Britsch-Fransche vriendschap meer dan ooit zal verstevigd worden, en een waarborg zal worden van den vrede in Europa. De Evening Standard meldt dat Guido Zernatto. een vriend van den gewezen Oostenrijkschen kanselier Schusschnigg. binnen kort een boek zal laten verschij nen betreffende de besprekingen te Berchtesgaden. die beslist hebben over het lot van de Oostenrijksche bonds republiek. Het boek zal gesteund zijn op de dokumen- ten die Zernatto meegebracht heeft uit Oostenrijk hij zal meteen de briefwisseling openbaar maken tusschen Schusschnigg en Mussolini over de onwettelijke drij verijen van de hitlerianen. Hierdoor zouden verschei dene onthullingen van groot belang bekend gemaakt worden. SPECTATOR. IN ROLLEN TE KOOP TER DRUKKERIJ DUMORTIER SCHOOLUITSLACEN In de Kostschool der Rousbrugge Dames I. LAGERE SCHOOL le Studiejaar 0,9 Janssens Huguette. Delperdange Eliane. Depla- cie Cécile, Neys Monique, Van Wassenhove Pierre, De- volder Marie-Thérèse. 2>' Studiejaar 0,9Grimmelprez Cécile, Degroote Camilla. Neyrinck Diana. 3' Studiejaar 0,9 Van Hille Ghislaine. Van Hille Christiane. 0,8Debaudringhein Monique. Verdonck Cécile. 4® Studiejaar 0,9 Janssens Mireille, Vandevivere Denise. 0,8Lobelle Anny. Schmidt Thérèse. Verougstraete Claire. Tavenier Magda, Deplaecie Lucienne. Volckaert Frangoise. Van der Ghote Denise 5® Studiejaar 0,8 Hopkins Nicole. Deplaecie Jacqueline. Dezegher Norida. Decaestecker Antoinette. Ronse Cécile, Rouly Simone. Grimmelprez Geneviève. Vanlede Jenny. De- ryckere Lucienne. Vanhee Agnes. 6' Studiejaar 0,8Mourue Christiane. Verdonck Marie-Madeleine. Degroote Simone, Casier Christine. Criem Maria, Tan- ghe Lea. Mahieu Cécile. Hoflack Yolande. Dewulf Isa- belle. Debal Jeanne. Molein Georgette. n. MIDDELBAAR ONDERWIJS Voorbereidend jaar j 0,9 Victoor Anna. 0,8 Verbeke Thérèse. de Geest Jacqueline. 1" Jaar 0.9Casier Monique, Vandenabeele Marie-Louise, Vandenbrouske Maria. Mouton Gabrielle. 0,8Mourue Frangoise. Camerlynck Pauline, Soenen Elisabeth. Maes Irène. Athanassiadis Eva 2*' Jaar 0,9Leterme Esther. 0,8: Debaecke Hilda. Dekervel Godelieve Debaere Andrea. Delva Judith. 3® Jaar 0,8Coene Monique. 0,7 Vanhecke Suzette. Hoogere Afdeeling 0.9van der Mersch Marie-Antoinette. HL HUMANIORA 6e Moderne Afdeeling 0.9Desramault Godelieve. 0,8, Mouton Anna. Bonduelle Alice. Cornillie Remhilda. Bevernagie Rachel, Decaestecker Simone. 6® Latijnsche Afdeeling 0,9 Top Marie-Jeanne. Van Eecke Denise. Vanden- bussche Paula. 0,8Vanhee Godelieve Delva Denise. Dewaele Ghis laine Leuridan Goedele. In het Gesticht der H. Familie G. de Stuersstraat, 32, leper L LAGER ONDERWIJS I Studiejaar 0 9 Thérèse Glazemakers. Laetitia Brouwers, Marie- Clo'tilde Peene. Christiane Catteau. Jacqueline Sedeyn, Paula Blootacker. 0 8 Solarge Van Wonterghem. Hilda Dewitte, Agnes Lenoir, Berthe Margonneau. Monique Vanderhaeghe, Germaine Vanelslander. 2' Studiejaar 0,9Maria Vanderghote, Suzanne Callens. Rosette Demeere. 0 8 Frangoise Grillet. Michelle Vandendriessche, Christiane Proot. Agnes Buysse. Raymonde Depoor- tere. Marie-José Berten. Hermina Becarren. Lea De- cock. Andrea Sioen. Denise Snick, Magda Sohier, Hed- wige Hillewaere. 3' Studiejaar 0,9: Adolphine Claes. 0,8. Liliane Lebbe, Monique Marynen. Celine Hal- laux. Yolande Deconinck. Lucienne Vanassche. Yvette Wallyn. Rosa Donche, Irène Sagaer, Juliette Brouwers, Liliane Vandermarliere. Suzanne Lefever. Anna Fer- nagut. Rosanne Van Wichelen. 4' Studiejaar 0,9Jeanne Rébéré. 0,8: Jacqueline Rondelez. Godelieve Fernagut. Paula Vangheluwe. Suzanne Molein. Mireille Fiers, Eliane Van Hee. 5 Studiejaar 0,9 Marie-Antoinette Van Wonterghem, Ida Ooghe. Jacqueline Dumon. 0,8 Paulette Froëhly. Jeannine Rossey, Monique De- gels. Marie-Paule Billiau. Lucienne Decocq. Thérèse Berten. 6 Studiejaar 0;9Godelieve Ollevier. 0,8Christiane Coomans. Yvonne Philippe, Irène Buysse. Yolande Ennaert. Lutgarde De Busschere, Louisa De Ridder, Henriette Marico. Paula Porreye, Andrea Verfaillie. 7 Studiejaar 0,9Odette Grillet. 0,8Lena Van Hee. Monique Dekeerle. Jacquelinè Pattyn. II. VRIJ MIDDELBAAR ONDERWIJS T' Studiejaar 0,9 Mej. Georgette Allerweireldt. 0,8Mej. Marie-Louise Defever. Lucienne Lebleu, Mariette Verniere. Lea Scrive. Simone Leroy, Marie- Antoinette David, Gilberte Bossaert. 2>' Studiejaar 0,8 Mej. Hilda Smis, Julia De Bleekere, Odette Van- damme, Maria Depoortere. Marie-Jeanne Deheegher, Esther Verniere. 3C Studiejaar 0,9 Mej. Agnes Derudder. Mej. Cécile Vanden Bussche en Denise Castelein leg den het examen van hulprekenplichtige af met de grootste onderscheiding. Mej. M.-Antoinette De Haeck met groote onderschei ding. Mej. Jeanne Bonnet en Jeannine De Heegher met onderscheiding. III. MIDDELBAAR BEROEPSONDERWIJS 1« Studiejaar 8J. 10: Mej. Jenny Decreus, Elisabeth Gruwez. Jenny Janssens. Agnes Lemiègre, Agnes Benoot. 0,8Mej. Anna Desramault, Cécile Louage, Marie- Antoinette Arfeuille, Thérèse Andries. 2e Studiejaar 0,9Mej. Denise Desramault 84/10: Suzanne Parent. Andrea Baert. 0,8 Germaine Demol. Irma Demarré. Godelieve Van- damme. 3® Studiejaar Mej Maria Willaert legde het examen af van alge- meene vakken met de grootste onderscheiding dit van huishoudkunde en van hulprekenplichtige met groote onderscheiding. Mej. Simone Gevaert legde het examen af van alge- meene vakken, van huishoudkunde en van hulpreken plichtige met groote onderscheiding. Mej. Cecile Buysse legde het examen af van alge meene vakken en van huishoudkunde met groote onder scheiding. het examen van hulprekenplichtige met on derscheiding. Mej. Jeanne Malt'ait legde het examen af van alge- meene vakken en van huishoudkunde met groote onder scheiding, het examen van hulprekenplichtige met onderscheiding. Mej. Agnes Verdruye legde het examen af van alge- meene vakken, van huishoudkunde en van hulpreken plichtige met onderscheiding. Mej. Simone Duprez legde het examen af van alge meene vakken en van hulprekenplichtige met onder scheiding, het examen van huishoudkunde met de groot ste onderscheiding. Mej. Anne-Marie Van Eecke legde het examen af van algemeene vakken en dit van hulprekenplichtige met. voldoening, het examen van huishoudkunde met groote onderscheiding. Mej. Lucienne Cambier legde het examen af van 3l- gemeene vakken met voldoening, het examen .van hulp rekenplichtige met onderscheiding, het examen van huishoudkunde met groote onderscheiding. Mej. Clara Vanryckeghem legde het examen af van algemeene vakken met onderscheiding, het examen van huishoudkunde met de grootste onderscheiding. Mei. Fernanda Quintens legde het examen af van al gemeene vakken met onderscheiding, dit van huishoud kunde met de grootste onderscheiding. Mej Godelieve Cherchye legde het examen af van luishoudkunde en dit van hulprekenplichtige met groote onderscheiding. Mej Simone Tahon legde het examen van huishoud kunde af met groote onderscheiding. Mej. Maria Imbrechts, Andrea De Came en Agnes Peperstraete legden het examen van huishoudkunde af met onderscheiding. 4e Studiejaar Mej. Esther Bollingier, Renée Bouve, Elisabeth Den Exter. Denise Deibrouck, legden het examen van snij - .eer, contectie en beroepsteekenen af met onderschei ding. ,V LEERWERKSCHOOL DER H. FAMILIE 1 Studiejaar Singier Maria Lesage- GeorgetteWydhooge, Maria 0,8Mej. Simone Vangheluwe, Maria Haezebrouck. Suzanne Bruneel, Raymonde Tyteca 2e Studiejaar 9,9 Mej. Cecile Devos 8i_10. Mej. Alice D'Hooghe. Mej Hélène Caus, Alice Bodem, Maria Loffer ij, Studiejaar ihcieel idiploma van snijleer, confectie en beroeps teekenen. bekomen door or,M<?L?lan?. K,mo° Jeanne Cailliau, Paula Deruddere Simone Cock, met onderscheiding, ej. eorgette Poot en Julia Takacs, met voldoening.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4