HET YPERSCH E - LA REGION D'YPRES POLITIEKE UITZICHTEN Zielmissen necrologie bedanking 19 jAAR, N 18 30 jULI 1938 19ANNÉE. N 18 30 jUILLET 1938 BINNENLAND Het uitzicht der aanstaande Gemeente verkiezingen. De Senaat met verlof. De Heer Van Cauwelaert aan het woord. Een duel Verbist-Sap. Hervorming van den Hoogen Raad voor Volksopvoeding. BUITENLAND Na het bezoek der Britsche Vorsten. Grootere toenadering tusschen Italië en Hongariie. Het goud in Duitschland. De strijd in Spanje. He* nete'ige Sudeten-probleem in Tsje- cho-Slowaki je. ONDERSCHEIDINGEN MUZIEKSCHOOL De Harmonie YPRIANA naar De Panne GROOTE MISSIEKERMIS St jozefs Kerk der Paters Karmelieten Zondagrust Repos Dominical BIJVOEGSEL SUPPLÉMENT door SPECTATOR 'iderdagmiddag, 28 Juli 19C De datum der aanstaande gemeenteverkiezingen na dert. In alle politieke middens worden de voorberei dingen nog een laatsten keer nagezien, om over enkele dagen reeds van wal te steken, en den strijd in te zet ten. Alles laat voorzien dat het een zeer vinnigen strijd zal zijn. De Katholieken zijn over het algemeen zeer ver deeld V N. V.. Rex en Dinaso zijn daarvan een voor name oorzaak.' Er wordt dan ook betracht naar een Kristelijke koncentratie de onderhandelingen om zich onderling akkoord te stellen voor de verdeeling der plaatsen duurt nog voort. Op verscheidene plaatsen zijn die onderhandelingen reeds stuk gesprongen, in andere plaatsen is men reeds in princiep akkoord ge komen. Het schijnt echter dat V. N. V. en Rex veelal samen zullen werken. Het Dinaso zal niet opkomen... zoo wordt althans nu bericht, maar de tijd zal uit wijzen in hoever die berichten juist zijn. De Socialisten hebben met niemand een verbond afgesloten ze schrij ven dat ze zich alleen sterk genoeg voelen om de noo- dige overwinningen te behalen, en dat ze in geen geval verwarring in eigen rangen dulden De Kommunisten zullen nu op sommige plaatsen ook verdeeld opkomen er is mogelijkheid dat er nu ook Trotskisten hun kan didatuur zullen stellen. Zooals bij vorige verkiezingen, zullen in den lande ook nog verscheidene afzonderlijke lijsten opkomen. We zullen vanaf heden onze lezers over den alge- meenen strijd voor de aanstaande gemeenteverkiezin gen op de hoogte houden Eergisteren is de Senaat met verlof gegaan, na de wet op de betaalde verlofdagen te hebben goedgekeurd in den tekst door de Kamer aangenomen. Wanneer men de werkzaamheden overziet van den Senaat tijdens het verloopen parlementair jaar. treft het onmiddellijk dat wekenlang niets anders werd gedaan dan gepraat en gepraat en nog eens gepraat. De heer Spaak. Eerste- Minister. heeft er zijn ontstemming over uitgedrukt, dat alle ernstige besprekingen in den Senaat telkens onderbroken worden door de meest onzinnige inter pellaties, dje enkel en alleen ten doel hebben alle par lementair werk in den Senaat te saboteeren, en de tri bune te doen dienen voor hun demagogische propa ganda. en geenszins voor wetgevenden arbeid. Teneinde zulks in de toekomst te voorkomen, gaan nu reeds stemmen op om de noodige maatregelen te treffen, die bij het begin van het nieuwe parlementaire jaar reeds in voege zouden treden. Men heeft er nu den tijd voor tot in November eerstkomende. De heer Van Cauwelaert heeft verleden Zondag een zeer belangrijke rede uitgesproken, welke ten groote deele verscheen in HET BELANG VAN LIMBURG Ook gisteren verscheen in dat blad een deel van die rede. waarin hij vooral den steun verdedigde, die het huidige goevernement moet worden verleend. Aldus zegde hi.i onder meerEr zijn er tusschen onze vrien den die meenen dat wij de onverdiende en onwaardige aanvallen, waaraan de K. V. V. en haar vertegenwoor diging blootstaat, gemakkelijk zouden ontwijken en ten onzen gunste keeren. indien we ons losmaakten van de huidige regeeringskombinatie, en desnoods ons veilig stelden in de oppositie. Ik zal deze raadgevers niet plagen met veel vragen omtrent hun ware bedoe lingen Niet allen zijn volkomen oprecht in hun be weerde liefde tegenover de Katholieke partij, zooals zij thans georganiseerd is. Maar ik wil op die wijze niet het antwoord ontwijken of de katholieke partij moet voortgaan de tegenwoordige regeeringskombinatie te steunen, want ik voel geen aarzeling om bevestigend te antwoorden. En wanneer ik deze houding aanraad dan doe ik het ook met al de daaraan verbonden kon- sekwenties. Ik hoop voor mezelf dat de gebondenheid van de regeering aan haar normale meerderheid in de toekomst een meer losse zal worden. Dit behoort tot de noodwendigheid om aan het uitvoerend gezag meer macht en tevens meer verantwoordelijkheid te verlee- nen Dit kan door vele opposanten ernstig overwogen worden. Er is een blijvende oneenigheid tusschen de twee katholieke leiders Verbist (groep K. V. V.) en Sap 'groep Standaard), die in de Katholieke bladen veel te veel op het voorplan treedt, en persoonlijke kwesties laat vermoeden, die voortdurend diepe kloven slaan in de katholieke middens. Alles laat voorzien dat de katholieke geestelijkheid eerstdaags ernstig zal moeten 'ngrijpen, en haar standpunt in die aangelegenheden zal aanduiden, om de katholieke partij nog niet meer den berg af te laten rollen. Op voorstel van minister Dierckx heeft de koning nu drie besluiten onderteekend. waardoor de hervorming van den Hoogen Raad voor Volksopvoeding een vol dongen feit is geworden het eerste hervormt den raad. het tweede wijzigt de werking van den Nationalen Dienst van den Vrijen Tijd van den arbeiderhet derde behelst de benoemingen van de leden van den Hoogen Raad. De Raad werd derwijze hervormd dat mj de kultureele ontplooiing mogelijk maakt van de beide taalgemeenschappen, terwijl de eenheid wordt fbhandhaafd waar dit noodig is. De Raad omvat twee sfdeelingen een Franschtalige en een Nederlandsche. le e'k uit een gelijk aantal leden bestaan. De minister zit den raad voor en roept een voltallige vergadering bijeen telkens hij dit wenschelijk acht voor de gemeen schappelijke studie van een vraagstuk. Voor de Neder- iandsche afdeeling is de heer Verbist voorzitter en de Socialist Deveen ondervoorzitter. Voor de Fransche is de heer Piérard voorzitter en de heer Mundeleer on dervoorzitter. Het bezoek van de Britsche vorsten aan Frankrijk deed de dagbladpers herinneren aan de reis, die Koning Edward in 1914 naar Parijs ondernam. Evenals toen was ook nu de vorst vergezeld van zijn minister van Buitenlandsche Zaken, en evenals toen blijven nu ook dezelfde toestanden bestaan: Italië behoudt zijn am bities in de Middellandsche Zee en Duitschland blijft de neiging toonen ten eerste Italië's positie te verster ken door een Duitsch eskader in de Middellandsche Zee te houden, en ten tweede om Rusland uit te scha kelen. Weliswaar is sindsdien te Berlijn het monarchistisch bewind door de nazi-diktatuur vervangen, te Rome het konstitutioneele koningdom door het fascistische totali tarisme, en te Moskou de Tzar door de Sovjets, maar de gang der internationale politiek werd er geenszins door gewijzigd. Aldus zouden wij heden nog even ver staan als in 1914. Maar we meenen dat de tragische les van 1914 toch tot iets zal dienen, namelijk tot grooter voorzichtigheid in de regeling der internationale con flicten. De Hongaarsche ministers brachten een' officieel be zoek aan Italië. Dat bezoek is nu ten einde Gevolg er wordt in beide landen nu officieel bevestigd dat beide landen het nu ten volle eens zijn inzake de politiek die in het Donaubekken moet gevolgd worden, en dat beide landen eendrachtig de doeleinden van de spil Rome- Berlijn zullen nastreven. Mussolini zal voor het einde van het jaar naar Boedapest reizen, om een tegenbe zoek te brengen aan den eerste-minister. Maarschalk Görmg heeft, als rijkskommissaris voor het Duitsche vierjarenplan, een verordening uitgevaar digd. waarbij alle gouden munten, Duitsche of Buiten landsche. die geen gangbare waarde 'meer hebben in het rijk. voor 1 September moeten verkocht worden aan de rijksbank. Ook de private verzamelingen moe ten ngeleverd worden. De jongste dagen hebben de Republikeinen op het Oostelijk front verscheidene dorpen veroverd, meer dan drieduizend krijgsgevangenen genomen en een groote buit aan oorlogsmateriaal buit gemaakt. Alle aanvallen der Franco-troepen op het Levant-front wer den bloedig afgeslagen. De Tsjechische regeering stelde nu het definitief ontwerp vast van de taalwet en het nationaliteiten statuut. Doch Berlijn verwerpt het statuut der Praag- sche regeering als ontoereikend, en omdat het geen rekening houdt met de ware eischen van de ethnische groepen. Spectator. Bij Koninklijk Besluit van 21 Juli 1938 werden volgende eereteekens verleend Aan Mijnheer J. Van der Merseh, advocaat te Yper, het Voorzorgseereteeken 2" Klas, als Com missaris der Maatschappij Eigen Heerd, te Yper Aan Mijnheer Romain Leroy, gewezen Meester knecht der Werkhuizen J. Seys, Lombaardstraat, het Nijverheidseereteeken le Klas. UITSLAG DER PRIJSKAMPEN Notcnleer. Knechten Middelbare Afdeeling Verleden week stond onder deze uitslagen bij missing vermeld dat een 1< Eervolle melding met groote onder scheiding was toegekend aan Luca Lucien men gelieve te lezen Catry Lucien. Deze maatschappij laat weten aan de Ypersche bevolking dat zij op Zondag 28 Oogst eerstko mende de heen- en terugreis Yper-De Panne zal ondernemen. Volwassenen betalen 10 fr. Kinde ren enkel 5 fr. De datum der inschrijving zal bekend gemaakt worden door de weekbladen. Het Bestuur. ten voordeele der Iepersche Zendelingen in de nieuwe lokalen van St Vincentius'College Zaterdag 30 Juli. te 13.30 u. Groote Ballonwedstrijd voor kinderen. PrijzenNieuwe velo, Trottinette en allerhande speelgoed. Zondag 31 Juli, van 11 u. tot 13.30 u. en van 15 u. tot 's avonds. Plechtige opening te 11 u. 30. Maandag 1 Oogst, van 15- u. tot 's avonds Restaurant en allerhande Vlaamsehe Volksspelen. Poppenspel en Tooneel, Zang en Svmphonie. Draaimolen en vischvangst, Schietkraam en Wafelbak. Foto en Waarzeggerskunst, enz. enz Zoo worden bi i spel en verzet ook vele zielen gered EXPOSITIE In de sympathieke Mariaschool, bestuurd door de Zusters Lamotte. zullen de werken der leerlingen, groote en kleine, tentoongesteld worden (Wenninck- straat). vanaf Zondag 31 Juli tot Donderdag 4 Augus tus. telkens van 9 tot 11 u. en van 2 tot 5 uur. 't Zal mooi zijn en smaakvol! Vrije toegang. Feest en Noveen van den H. Albertus van 7 tot 15 Aug. 1938 Zondag 7 OogstFeest van den H. Albertus. Van 5 u. tot 8 u.worden ononderbroken de H.H. Missen opgedragen. Te 9 u. plechtige hoogmis ter in tentie der bedevaarders en door hen gezongen. Na het Evangelie, gelegenheidsaanspraak en offrande. Na de mis. plechtige wijding van het S. Albertus'water en zegen met de relikwie van den heilige. Te 10 u.. gesoiemniseerde mis met sermoen. Te 2 u.. plechtige Vespers. Te 5 u., plechtig lof en vereering der relikwie. Vanaf 6 u. "s morgens tot 's avonds zullen de bede vaarders ontvangen worden in de kapel van S. Alber tus binnen 't klooster, om er gezegend te worden, en er medalies, gebeden en St Albertus' water te ontvangen. Een bijzondere uitgang langs het klooster zal dien dag voor de bedevaarders open zijn, om alle overrom peling te vermijden. Au moment de mettre sous presse. nous apprenons la triste nouvelle que Monsieur Marcel Merlin, ingé nieur principal des Ponts et Chaussées, en notre ville, vient d'être appelé d'urgence a Grenoble (Isère) oü son vénéré père. Monsieur Merlin, professeur de sciences astronomiques a l'Universitéde Gand, était décédé accidentellement en tombant dans un ravin. Le professeur et sa dame étaient en villégiature a Grenoble avec leurs petits-enfants d'Ypres et devaient rentrer demain en Belgique. Nous présentons a l'ingénieur principal des Ponts et Chaussées, a Madame Marcel Merlin et a toute la familie, nos bien sincères condoléances et prenons une large part au deuil qui les frappe si péniblement. Heer Arthur ODENT. kinders, kleinkinders en fami lie. danken langs dezen weg, de vrienden en kennissen, voor de blijken van genegenheid hen betuigd bij het afsterven van Mevrouw CELINA DOOLAEGHE hunne teergeliefde echtgenoote, moeder, schoonmoeder, grootmoeder en bloedverwante, en voor hunne tegen- wordigheid op de begrafenis. (846) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op'Zondag 31 Juli, om 8 uur, in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Alixe DIEUSART Weduwe van Heer Henri Vandamme. (821) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 31 Juli, om 8 uur, in het O. L. V. Gasthuis, tot zielelafenis van Heer Lionel THERRY. (833) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 31 Juli, om 9 uur, in de kerk der Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Valentin DEWULF. (847) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 31 Juli, om 9 uur, in Sipt- Niklaaskerk. tot zielelafenis van Heer René DECAN. (848) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 31 Juli, om 10 uur, in Sint- Pieterskerk. tot zielelafenis van Mevrouw Justine LÉNARD. echtgenoote van Heer Hippolite Hof. (849) Les amis et connaissances sont priés d'assister a ia MEsSE DE REQUIEM Qui sera célébrée le Dimanche 31 Juillet, a ll heures, en la Cathé- drale St Martin, pour le repos de l'ame de Madame Jules VERSAILLES. (822) De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat orue au Beurre is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 31 Juli Dimanche 31 Juillet van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 9