Ypersche Kanalen TU S N DAG 193 8 19 JAAR, N 19 6 OOGST 1938 19 ANNÉE. N' 19 6 AOUT 1938 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres TUINDAG 1938 FOORINRICHTINGEN PROGRAMMA der FEESTELIJKHEDEN Zaterdag 6 Oogst Zondag 7 Oogst Maandag 8 Oogst Dinsdag 9 Oogst Woensdag 10 Oogst Donderdag 11 Oogst GROOTE TROTTI NETTEN KOERS Zondag 14 Oogst Maandag 15 Oogst Zondag 21 Oogst DE YPERSCHE "V LA REGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Rédaction, Administration et Publicité 34, rue au Beurre, \PRES. Abonnement 21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés (Groote Markt Koning Albert) Autoscooter (F. Depaemelaere) Nougats - Confiserie Ali Baba (S. Levy) Luna Park (Mmo Aug. Vandekerckhove) Metropolitain (G. Mer- levede) Carrousel (G. Dejonckheere) Thé- atre-Phénomènes (M. Crits-Foulon) Théatre des Singes (A. Pacitto) Velomolen (Th. Six) Watermolen (Fr. Levys) Balangoire en molen (O. Dageraedt) Vliegmachienen molen (A. Van Ryckeghem) Tir en suikerkraam (O. Bossuwe) Friture en confiserie (Gebroeders Caytan) Friture (A. Vandevelde) Spelen (A. Haeze) Suikerkraam (Pr. Es) Tir (C. Tierssoone) Suikerkraam Speelgoed (Wed. J. Debeer) Con fiserie (L. Herssens) Confiserie (E. Boucken- ooghe) Schietbarak (Th. Bruneel) Suiker kraam en spelen (L. Bossuwe) Gebakkraam (Wed. Feys) Suikerkraam en spelen (S. Bos suwe) Spelen (Fr. Levys). Op de EsplanadeCirkus Semay. Om 20 uur 30Concert door de Harmonie Ypriana, Groote Markt Koning Albert. PROGRAMMA 1. Ypersch Lied X 2. Vieux Camarades Teike 3. Egmont Beethoven 4. Au Pays du Sourire Lehar 5. Miss Helyett Audran 6. Dans les eaux bleues Hawaiennes Ketelbey 7. Pomonne Waldteufel- 8. Marche avec tambours et clairons. X Om 21 uur 30 Uitstap van Reus Goliath. Wegwijzer: Groote Markt, Hondstraat, St-Jacobs- nieuwweg, St Jacobsstraat, Meenenstraat, Kau- wekijnstraat, L. Thouroutstraat, Cartonstraat, Dixmudestraat, Groote Markt. Om 10 uur Processie ter eere van O. L. Vrouw van Tuine. Om 17 uur Concert door de Harmonie van Wevelghem op de Vanden Peereboomplaats. PROGRAMMA 1- Aux bords du Rhin Herzer 2. Ouverture Séculaire Gilson 3- Derde Fantasia P Benoit 4. Finlandia Sibelius 5. Parade des Soldats de Bois Jessel ®- Capriccio Espagnol Rimsky-Korsakow Alborada - Variationi - Alborada Scena e canto Gitana - Fandango Asturiano. Droeve tijden De Mol Gezongen door J. Vermaut. Three Humoresques O' Donell a) Pride and Predjudice b) Prevarication c) Petulance and persuation. 9- In een speelgoedwinkel Englemann a) Dierengaarde (pastorale) b) Het blauwe boudoir (menuet) c) De speeldoos (Intermezzo) d) Slapende pop (Wiegelied) e) Het Fordje (Galop). Om 21 uurVolksbal in de Halle. Om 15 uur Prijsuitdeeling aan de Leerlingen der Nijverheidsschool, in den Stadsschouwburg. Om 20 uur 30Concert door de Socialistische Harmonie, Veemarkt. PROGRAMMA PiPs Marehe Jean Krijger 2- Doornroosje-Bruitsvaert Max Rhode Phalossa, ouverture Jean Prekher Fleur Estivale, Fantasia Vermaelen Cassel, marche Godefroyd Om 9 uur Rouwdienst in St Maartens voor de Gesneuvelde Yperlingen, van wege de V. O. S. Om 14 uur Velokoers voor Juniors. (Zie bijzondere plakbrieven). Om 20 uur 30 Concert door de Vlaamsche Har monie, Boomgaardstraat. PROGRAMMA 1. Boduognat, Marsch Vermaelen 2. Openingsstuk R. De Soutter 3. Gevarieerd aria voor Piston Solo A. Govaert Solist Heer C. Van Puyvelde. 4. Een avond bij Mickey, Fant. R. De Soutter 5. Groote Wals A. Delbecq 6. Parie Marsis, Volksmarsch C. Cori Om 9 uur Gewestelijke Geitenprijskamp op de Veemarkt. om 3 uur namiddag op de R. Colaertplaats, Maloulaan, M. Haiglaan. Twee trottinetten en talrijke nuttige prijzen, ter weerde van 1.000 fr., geschonken door het stadsbestuur en bijzonderen. Twee buitengewoon schoone bekers, geschonken door het Huis Van Wonterghem, Boterstraat, Yper. 1°) Snelheidskoers a) Voor jongens, reeksen van 7-8-9 en 10 jaar. Vier prijzen per reeks. b) Voor meisjes, reeksen van 7-8-9 en 10 jaar. 2°) Fondkoers met handicap op een afstand van 1.000 meter a) Voor jongens van 9 en 10 jaar. Vier prijzen. b) Voor meisjes van 9 en 10 jaar. Vier prijzen. Men schrijft in op het Stadssecretariaat: Op Donderdag 28 Juli Zaterdag 30 Juli Donder dag 4 Oogst Zaterdag 6 Oogst, telkens van 3 tot 5 uur namiddag. De inschrijving en de deelname aan dezen koers is kosteloos. De kinderen gelieven het trouwboekje hunner ouders mede te brengen. De ingeschreven kinderen vergaderen op Donderdag 11 Oogst, om 2,30 uur, op de Groote Markt, rechtover het Stadhuis, om vandaar in stoet en met Muziek op te trekken naar de R. Colaertplaats. Om 20 uur 30 Concert door de Symphonie Ypriana, op de R. Colaertplaats. PROGRAMMA 1. Marche Russe L. Ganne 2. Nabuchodonosor, Openingsstuk Verdi 3. Suite Fantaisiste Gabriel Marie a) Mon secret b) Celle que j'aime, Czardas. 4. Marche héroïque Blokland 5. Sur l'eau dormante Maurice Pesse Intermezzo. 6. Les airs de Tino Rossi, Fantaisie arr. Salabert 7. Roses de Seville, Valse espagnole Z. Lix 8. Thuyndaglied. Om 14 uur Schieting aan de Pers door de Schuttersgilde Willem-Teil Om 13 u. 30 Groote Velokoers voor Beroeps renners. (Zie bijzondere plakbrieven). Feestelijkheden aan de Kaai. (Zie bijzondere plakbrieven). Om 11 en 14 uur Groote Prijskampen in het Lijnvissehen. Om 17 uur Zwemfeest. Om 20 uur Concert door de Liberale Harmo nie. PROGRAMMA 1. Marehe des Céramistes 2. Dans les Bois, Fantaisie 3. Sous la Feuillée, Ouverture 4 La Muette de Portici, Fantaisie, 5. La petite Dame du Métro, Schottisch Om 21 uur Vuurwerk. Om 20 uur 30 Turnfeest dóór de Sint-Michiels- turners, op de Groote Markt Koning Albert. E. Ergot A. Violot E. Strauwen Auber Christiné Onder deze hoofding verscheen in Het Nieuws van den Dag van de hand van M. René Van- haesendonck, hoofdopsteller van dit alomver- spreid en veel gelezen dagblad, in een reeks van zes artikels, een merkwaardige en zeer goed gedo cumenteerde studie over de waterwegenkwestie in het Ypersche. In meerdere omstandigheden reeds hebben wij mogen ondervinden hoezeer dit groot Brusselsch dagblad onze geteisterde streek genegen is en meer dan eens heeft de Heer Vanhaesendonck met zijn geoefende pen de bedreigde of verwaarloosde belangen onzer bevolking helpen verdedigen. Vanaf het begin vonden de geteisterden, die streden voor het algeheel herstel hunner streek, voor de erkenning en eerbiediging hunner rech ten, den meesten steun bij Het Nieuws van den Dag dat steeds met veel belangstelling hun ver gaderingen, meetings en betoogingen volgde en aanmoedigde. Ook nog in de jaren 1927 en volgende heeft dit blad, samen met ons, geijverd voor het zoo noo- dig herstel onzer vaarten, waarvan, jammer ge noeg, nog maar alleen de vaart Yper-Yzer sedert 1933 voor de scheepvaart heropend werd, en die, hadden zij aanstonds na den oorlog hersteld ge weest, hier niet alleen op machtige wijze het her stel der verwoeste gewesten zouden bespoedigd en bevorderd hebben, maar ook nog de herwor ding onzer streek, den bloei van handel en nijver heid zouden begunstigd en hier aan de streek reeds lang haar vroegere en nu nog steeds ont brekende bedrijvigheid zouden teruggegeven hebben. Nu nogmaals laat de Heer Vanhaesendonck, die den hier heerschenden toestand wonderwel kent en begrijpt, in Het Nieuws van den Dag een reeks artikelen verschijnen, waarin hij met ken nis van zaken en bevoegdheid de zoo druk be sproken en betwiste kwestie der Ypersche water wegen behandelt. Na eerst, bij middel van voorbeelden en ook met behulp van de zoo sprekende cijfers der be volking in West-Vlaanderen, argument dat wij hier vroeger reeds aanhaalden en dat ook door den Heer Delmer, secretaris-generaal van het Mi nisterie van Openbare Werken, gebruikt werd ter verdediging der scheepvaartbelangen, bewezen te hebben dat de waterweg een bron is van voor spoed en welvaart, beschrijft de Heer Vanhaesen donck vervolgens de smalle en ondiepe vaart Yper-Yzer, waar bij gebrek aan water de scheep vaart telken zomer de grootste moeilijkheden ondervindt en die hij, om haar talrijke bochten en kronkelingen, zeer juist met den naam van serpentvaartje betitelt. Nadien handelt de Heer Vanhaesendonck in zijn volgende bijdragen over de thans in uitvoe ring zijnde verbeteringswerken aan het kanaal Yper-Yzer, werken die hij bezocht en waarover hij, zooals ten andere allen die ze zijn gaan be zichtigen, met den meesten lof spreekt. Dank aan het uitstekend plan, opgemaakt door den Heer Merlin, ingenieur-principaal van Bruggen en We gen te Yper. is men daar nu bezig de vaart te ver- breeden, te verdiepen en recht te trekken, zoo danig dat de schepen van 300 ton er te allen tijde zullen kunnen varen en kruisen en dat de Broe ken voortaan ook zullen kunnen drooggetrokken worden zonder in het minst de scheepvaartbelan gen te benadeeligen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1