Cinema Coliseum n.v. VEILLE D ARMES BONNE CHANCE Gemeenteraad van Yper Koloniale Loterij 3 het bezoek der encelsche kadetten OP DEN VOORAVOND van den SLAG GELUK ZULLE Donderdag 4 Oogst, op den droevigen verjaardag van het begin van den oorlog, ontving onze stad het bezoek van het 1* bataljon der kadetten van de Royal Fusiliers, die thans voor een week te Oostende verblijven. Zij kwamen hier toe om 9 u. 48 pér speeialen trein en werden aan de Statie opgewacht en verwelkomd door den Heer burgemeester Vanderghote, in ambts kleed) j. en door Majoor Vantomme, van het 4' Linie regiment, afgevaardigde van den Minister van Lands verdediging. De kadetten. in khaki kostuum en het geweer op den schouder, stelden zich dadelijk in rang per vier, en na de gebruikelijke voorstelling der officieren, trokken ze op, met hun twee muzieken op kop, al door de Stuersstraat en Boterstraat, tot voor het gedenkteeken der Ypersche ge sneuvelden, waar Kolonel Sir Philip Carlbach een kroon neerlegde, ter wijl de engelsche klaroenen eerst de «Last Post» en daarna de «Reveille» lieten hooren. De kadetten trokken dan verder de Vandenpeereboomplaats op, om al onder de Donkerpoort op de Groote Markt te komen, alwaar zij zich in de meeste orde rechtbver het stadhuis rangschikten. De Heer bur gemeester, omringd van de hoogere officieren, nam de kadetten in oogen- schouw, terwijl het muziek speelde, en daarna werden de officieren, on geveer een twintigtal, boven in de raadszaal ten stadhuize ontvangen door den Heer burgemeester Van derghote, omringd van de Heeren Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen, en Versailles, secretaris. Daar bemerkten we ook nog Majoor Vantomme van het 4° LinieLuitenant Strobbe van den Dienst der Militaire Gebouwen, te BruggeKolonel Sir Philip Carlbach Luitenant-Kolonel Fletcher, en Majoor Bis- good, een groot-nijveraar dank aan wiens toedoen en vrijgevigheid dit bataljon kadetten tot stand kwam. dat meestal bestaat uit bedienden zijner inrichting en zonen zijner werklieden, die vrijwillig hun vrijen tijd beste den aan hun voorbereidende militaire opleiding. De Heer burgemeester Vanderghote hield er vol gende aanspraak. detten boden de wapefïs, terwijl in de indrukwekkend ste stilte de Klaroenen opnieuw de Last Postbliezen, gevolgd van de Reveille en het muziek daarna beur telings de belgische en engelsche nationale liederen uitvoerde. Hiermede liep die schoone plechtigheid ten einde, tijdens dewelke vooral de volmaakte houding der ka detten en den grooten samenhang in het uitvoeren der gegeven bevelen door de talrijke omstaanders bewon derd werd. To day it is my priviledge to receive at the tempo rary Town Hall of Ypres, Sir Philip Carlbach and the Officers of the First Battalion of The Royal Fusiliers. I am pleased to bid you. on behalf of the council and the people of the Town, a hearthy wellcome. Your visit to Ypres on Flag Day, the hommage You paid to our local war memorial and the British Memo rial at the Menin Gate, have a very profond signifi cance it is indeed not only the expression of the feelings of friendship towards our little flemish Town, feelings shared by all the members of the British Em pire, but also and especially a proof of your faith- fullness to the remembrance of the years of common life and struggle which our respective Countries shared during the great war in a high spirit of brotherhood and solidarity. During that time the valiant Forces of the British Empire were in the area of Ypres struggling and suffe ring in body and mind for the defence of the cause of honour. Right, Peace and Civilisation. In the same time our town was paying for the same cause the utmost sacrifice of her total destruction. Now, twenty years after the war, our town is rebuilt in its former splendour and glory it rose out of its ashes on the spot were twenty years ago war left nothing but a lonely desert, of dust, ruins and desola tion. War passed by and came to its end. but did not bring peacenor happyness upon the world On the contrary more distress, more unrest, millions and mil lions of new graves, wrecked lives, lonely orphans, grieved mothers and mourning widows. I feel happy, Sir, because you have chosen this special day of the commemoration of the beginning of the great war to show the cadets under your leader ship. the vanity of war in the new scenery of the Im mortal Salient. I wish that this lesson may help to increase their friendship towards this town, strenghten their faith- fullness to the remembrance of the past, but also make them feel the importance and necessity of a good under standing between men of good will for the benefit of worldpeace. Kolonel Carlbach ontstak dan, op uitnoodiging van den Heer burgemeester, de herinneringslamp en dankte in enkele woörden het gemeentebestuur van Yper om zijn vriendelijke ontvangst. Ook Luitenant-kolonel Fletcher zegde hoezeer het hem verheugde in de gele genheid te zijn de stad Yper door de kadetten te laten bezoeken en verklaarde dat al de engelsche oudstrijders hun leven lang nimmer den naam van Yper zullen ver geten. De ontvangst eindigde na het ledigen van een glas en de kadetten begaven zich dan naar het Britsch gedenk teeken der Meenenpoort, waar zij zich op rang opstel den te midden de zegeboog terwijl ieder der twee mu zieken zich aan een der uiteinden plaatste. Onder de Meenenpoort bevonden zich nog Kolonel Higginson, algemeen overste, en den Heer Gill, plaat selijk bestuurder van de Imperial War Graves Com mission. samen met een aantal Engelsche oudstrijders hier te Yper wonende. Majoor Vantomme, vergezeld van Kolonel Higginson en burgemeester Vanderghote, legde dan op den Noor delijken trap der Meenenpoort, een allerprachtigste bloemenkrans neder, waarna een officier der kadetten °P zijn beurt een kroon ging neerleggen onder de stee- non platen waarop de namen gebeiteld staan der ver miste helden van het Royal Fusiliers regiment. De ka- ZICH VLUG EN HEERLIJK RIJK MAKEN JA, MAAR HOE Neemt deel aan de Achtste Snede 1938 TREKKING EINDE AUGUSTUS Kursaal te Oostende. De heer burgemeester Vanderghote neemt de kadetten in oogenschouw. Onder het spelen van de populaire marsch It's a long way to Tipperarydefileerden de kadetten voor den Heer burgemeester en de overheden die zich in de Meenenstraat opgesteld hadden, en daarna richtten zij hunne stappen naar de hallen waar zij eenige rust kon den nemen. Om 12 u. 30 gaf het muziek een puik concert op de kiosk der Groote Markt en 's namiddags, om 3 u., deden de kadetten een uitstap in autocar naar de om liggende gewezen slagvelden en kerkhoven, waarna zij 's avonds opnieuw per speeialen trein naar Oostende vertrokken. St Jacobstraat, 30, IEPER - Telefoon leper 376 Zaterdag 6 Oogst, te 8 uur Zondag 7 Oogst, te 1 1 u„ te 5 u. en te 8 uur .Maandag 8 Oogst, te 5 UUR en te 8 uur. met SIGNORET, ANNABELLA, Victor FRANCEN. En Documentair - Teekenfilm en Nieuwsberichten - Actualiteiten. KINDERS ALTIJD TOEGELATEN. Verslag der zitting van 1 Oogst 1938 De zitting wordt te 18 u. 15 geopend. Zijn tegenwoor dig de Heeren Vanderghote, burgemeesterLemahieu, Delahaye en Van der -Mersch. schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Biebuyck, Michiel, Vergracht, Van Alleynnes en Verbeke, raadsledenVersailles, secre taris. I. Proces-verbaal der zitting van 8 Juli 1938. De Heer secretaris geeft lezing van dit proces-ver baal, waarna het zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. II. Commissie van Openbaren Onderstand Toe lage aan de instellingen van sociale voorzorg. M. Vanderghote. Bij beraadslaging van 17 Mei 11. heeft de Commissie van Openbaren Onderstand, gevolg aan een schrijven van het provinciaal bestuur in datum van 26 April 1938, waarbij gezegd wordt dat het billijk is dat zij ten titel van steun een vergoeding verleent aan de instellingen van sociale voorzorg, besloten jaar lijks een toelage van 25.000 fr. in haar begrooting in te schrijven ten voordeele der verschillige ziekenbonden van stad en onder deze te verdeelen naar verhouding van hun ledenaantal. Het schepencollege stelt voor deze beslissing van den Openbaren Onderstand goed te keu ren. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja, behalve de Heer schepen Lemahieu die zich onthoudt als lid der Commissie van Openbaren Onderstand. III. Commissie van Openbaren Onderstand Reke ning over het dienstjaar 1937 Nederlegging. M. Vanderghote. Ik heb de eer de rekening der Commissie van Openbaren Onderstand voor het dienst jaar 1937 hier op het bureel neer te leggen. In de aan staande zitting zal er dan verslag ovèr deze rekening uitgebracht worden. IV. Commissie van Openbaren Onderstand On derzoek der kas 2' kwartaal 1938 Proces-verbaal. M. Vanderghote. Volgens het gedane onderzoek der kas was de toestand als volgt op het einde van het tweede kwartaal 1938 Ontvangsten op het dienstjaar 1937 247.425 fr. 24 en op het dienstjaar 1938 598.210,71 frank, 't zij een totaal van 845.635 fr. 95. Uitgaven voor 1938 1.468.756 fr. 06 en voorloopige uitgaven 12.229.70 fr., 't zij samen de som van 1.480.985 fr. 76, zoodat er een tekort is van 635.349 fr. 81. som die in overeenstemming bevonden werd met de rekeningen. V. Commissie van Openbaren Onderstand Ont slag en overdracht van pacht. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft, in haar zitting van 19 Juli, beraad slaagd over de vraag van Charles-Louis Soenen, van Dadizeele. die wenscht zijn pacht te mogen overlaten aan zijn schoonzoon Daniel Vallaeys-Soenen. De pacht dezer hofstede, gelegen te Dadizeele en Ledeghem en groot 13 ha. 35 a. 63 ca.,werd den 24 November 1934 vernieuwd voor een termijn van negen jaren ingaande den 1 October 1934. terwijl de jaarlijksche pachtprijs, die vroeger 10.270 fr. bedroeg, nu op 11.350 fr. gesteld is. Daar Daniel Vallaeys-Soenen waardig geoordeeld wordt om als pachter aangenomen te worden, heeft de Com missie besloten haar pachter Charles-Louis Soenen te machtigen zijn pacht voor den nog te loopen termijn over te dragen aan zijn schoonzoon, die zulks aan vaardt Het schepencollege stelt voor hierop eveneens een gunstig advies uit te brengen. Dit voorstel wordt bijgetreden. Alleen de Heer sche pen Lemahieu onthoudt zich. VI. Lagere- en Bewaarschool O. L. Vrouw van Tuine Aanneming Beraadslagingen Wijziging. M. Vanderghote. Bij brief van 23 Juli 1938 heeft de Heer Gouverneur ons laten weten dat wij. voor de door ons vroeger gestemde aanneming der Lagere- en Bewaarschool van O. L. Vrouw van Tuine. in beide ge vallen niet gerechtigd waren deze aanneming met te rugwerkende kracht te beslissen Daar het hier een eerste aanneming geldt, kan zij geen terugwerkende kracht hebben, en wordt zij maar alleen van kracht den dag. der stemming. De eerste aanneming werd door den gemeenteraad gestemd den 2 December 1937 en goed gekeurd den 31 Januari 1938 voor een termijn van zes jaar. De aanneming der lagere school van O. L. Vrouw van Tuine wordt dus maar van kracht vanaf den 31 Januari 1938 in plaats van den 1 October 1937. Het schepencollege stelt voor deze wijziging goed te keuren. De Heer Seys is binst de uiteenzetting van dit punt de raadszaal binnengekomen. Stemmen jade Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Verbeke en Vanderghote onthouden zich de Heeren Michiel, Vergracht en Van Alleynnes. M. Vanderghote. Hetzelfde geldt ook voor de be waarschool O. L. Vrouw van Tuine waarvan de aanne ming ook maar aanvangt vanaf den 31 Januari 1938 in plaats van met den 1 October 1937. Ik stel voor ook deze wijziging te willen stemmen. Dit wordt met dezelfde stemming als zooeven goed gekeurd. VII. Stadsrekening over het dienstjaar 1937 Ne derlegging. M. Vanderghote. Ik heb de eer de stadsrekening voor het dienstjaar 1937 neer te leggen. Hierover zal verslag uitgebracht worden in een der eerstvolgende vergaderingen. VIII. Visehmarkt Electrisehe kabien Plan Goedkeuring. M. Vanderghote. Dit punt betreft de goedkeuring van het plan der electrisehe kabien welke op de Viseh markt zal opgericht worden. Zooals gij u zult herinne ren heeft de Electriciteitsmaatschappij besloten een nieuwe kabien op te richten ten einde de verdeeling der electriciteit in de Stuersstraat, Boterstraat en op de Groote Markt te verbeteren. Er werd aan de maat schappij toelating gegeven die nieuwe kabien op de Visehmarkt op te richten, doch naderhand, uit een ge daan onderzoek, bleek het dat de oprichting dezer elec trisehe kabien daar op die plaats veel nadeel opleverde zoowel voor wat betreft het esthetisch uitzicht der Visehmarkt als het gemak der geburen wier grond daar aanpaalt. Deze laatste immers zouden alzoo, door deze kabien, van alle daglicht beroofd zijn geweest. Wij heb ben dan al de plaatsen onderzocht rond de Visehmarkt, doch nergens een geschikte grond gevonden om de ka bien op te richten. Volgens het plan, door den Heer stadsbouwmeester Gits opgemaakt, zou er een gedeelte van het laatste uitstalkraam op de Visehmarkt afge broken worden om daar op de plaats ervan de nieuwe electrisehe kabien te bouwen. Het plan, dat hier in den bundel steekt, is heel keurig en zal het uitzicht der visehmarkt niet schenden, integendeel het zal zelfs dit uitzicht in zekere mate verbeteren. Het schepencollege stelt dan aan den gemeenteraad voor dit plan te willen goedkeuren. De Heer Coutelle treedt de raadszaal binnen. M. Van Alleynnes. Werd er, vooraleer het plaatsen dezer electrisehe kabien besloten werd, een onderzoek van commodo en incommodo gedaan M. Vanderghote. Neen. M. Van Alleynnes. Dit verwondert mij ten zeerste. Van het minste dat gedaan wordt, doet men een onder-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3