r. pannekoucke 15, Boomgaardstraat-, 15I E P E R zoek en nu wordt, zonder het minste onderzoek en zon der zelfs rekening te houden met de reclamaties der geburen, zoo maar besloten daar een electrische kabien te bouwen. M. Vanderghote. De geburen reclameerden alleen maar omdat de kabien eerst tegen de gebouwen ging ge plaatst worden, doch nu volgens het nieuw plan wordt er een zekeren afstand tusschen gelaten. M. Van Alleynnes. De werken werden reeds begon nen, zelfs de borduren en de daar staande waterplaats waren reeds weggenomen, en dit al zonder den gemeen teraad te raadplegen. M. Vanderghote. De electrische kabienen worden geplaatst volgens de noodwendigheden van den dienst. De werken werden door de electriciteitsmaatschappij begonnen nadat zij, in gemeen overleg met het sche pencollege, besloten had daar een nieuwe kabien op te richten. Doch het is alswanneer het plan ons door de maatschappij werd voorgelegd, dat wij gezien hebben dat het niet voldoende was. Dan hebben wij naar een middel gezocht om dit te verbeteren en, niets anders vindende, stellen wij nu voor een eigendom van de stad gedeeltelijk te wijzigen om voldoening te kunnen geven aan de maatschappij M. V an Alleynnes. Er zal dus een uitstalkraam moeten afgebroken worden M. Vanderghote. Er zijn er toch te veel. M. Van Alleynnes. En wie zal zulks bekostigen M. Vanderghote. De maatschappij. M. Van Alleynnes. En moest gij dan later op de vischmarkt plaats te kort hebben, wat zoudt gij dan doen M. Vanderghote. Ik geloof niet dat de vischmarkt van Yper ooit zal hernemen derwijze dat de thans nog overblijvende uitstalbanken niet meer voldoende zouden zijn. M. Verbeke. Het is mijn dunkens niet zoozeer de toekomstige vischhandel die den Heer Van Alleynnes bekommert, doch wel de handelwijze der electriciteits maatschappij die in deze zaak solidair schijnt te zijn met het schepencollege. Er werd ons vroeger niet de minste mededeeling gedaan betreffende het oprichten dezer electriciteitskabien. M. Vanderghote. De gemeenteraad moet toch niet beslissen waar een electrische kabien dient geplaatst te worden. Wij waren allen t'akkoord om te verklaren dat de electrische verdeeling in het midden der stad onvoldoende was. Op onze herhaalde klachten heeft de maatschappij geantwoord dat er maar een middel was om daaraan te verhelpen, en het is een kabien op te richten in de onmiddellijke nabijheid van het te bedienen stadsgedeelte. M. Van Alleynnes. De reeds begonnen werken werden stopgezet omdat de geburen ertegen recla meerden. Kan er voor de kabien geen betere plaats ge vonden worden M. Vanderghote. Wij zijn ter plaats geweest om dit te onderzoeken, doch hebben geen andere uitkomst ge vonden. Het was ook niet mogelijk de kabien in de Middelbare school op te richten. M. Van Alleynnes. Waarom dan bij de Paters niet? M. Vanderghote. Daar had de kabien op het eerste verdiep kunnen komen, doch de eigenaar heeft ons daarvoor de noodige toelating geweigerd. Wenscht de raad deze zaak nog eens nader te onderzoeken, mij is het goed, doch ik dring aan opdat er een spoedige be slissing zou getroffen worden. M. Van Alleynnes. Dit komt toch op geen veertien dagen aan. M. Vanderghote. De gemeenteraad zal in de eerste weken niet meer vergaderen. M. Van Alleynnes. Waarom nu al met eens zooveel haast en spoed Wij hebben enkel over twee dagen kennis gekregen van dit voorstel en men zou ons ten minste toch den tijd moeten laten het te onderzoeken. M. Van der Merseh. Dat de raadsleden ja of neen stemmen, navolgens zij het voorstel goed of afkeuren. M. Van Alleynnes. De Heer schepen Van der Mersch. als advokaat van de maatschappij, moet hier ten voordeele der maatschappij niet tusschenkomen. M. Van der Mersch. Ik spreek hier alleen maar in 't voordeel der personen die tegen het oprichten der kabien, zooals ze eerst voorzien was, gereclameerd heb ben. De electriciteitsmaatschappij heeft bij het oprich ten dezer kabien niet het minste belang. M. Vanderghote. Integendeel, zij moet het werk op haar eigen kosten uitvoeren. M. Verbeke. Het is toch de gemeenschap die het werk betalen zal. M. Delahaye. Wil men de maatschappij toelaten het plan uit te voeren zooals zij het eerst ontworpen had, dan zal zij zeer tevreden zijn. Doch hetgeen nu door ons voorgesteld wordt is een gansch nieuw plan dat meer overeenstemt met het uitzicht der vischmarkt. M. Van Alleynnes. Daar is de kwestie niet, wat gevraagd wordt is dat men ons den tijd geve het voor stel te onderzoeken. M. Vanderghote. Een afvaardiging van het sche pencollege heeft samen met den Heer Gits daar een gan- schen namiddag rondgeloopen om de kwestie te onder zoeken. doch wij hebben geen voldoening kunnen be komen. Ik mag u hier wel bekennen dat wij zelfs bij de Paters aangedrongen hebben om de electrische ka bien in hunnen hof te mogen plaatsen, maar de eige naar heeft zich daartegen verzet. Wij kunnen hem toch niet dwingen. Daar wij dus geen andere oplossing kon den vinden, vraag ik aan den gemeenteraad het thans gedane voorstel te willen stemmen. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Bie- buyck en Vanderghote; neen: de Heeren Michiel. Cou- telle en Van Alleynnesonthouden zichde Heeren Vergracht en Verbeke. IX. Electrische kabienen Aankoop van grond. M. Vanderghote. De gemeenteraad zal zich herin neren dat er indertijd een beraadslaging getroffen werd, waarbij er door de stad besloten werd een perceel van 30 m2 grond over te nemen aan de Commissie van Open baren Onderstand ten einde de stichting eener elec trische kabien aan den Rijselsteenweg toe te laten. Na de overeenkomst gesloten tusschen de Commissie van Openbaren Onderstand en de stad Yper, werd bevon den dat deze oppervlakte niet voldoende was en dat er een terrein van 72 m2 24 dm2 noodig was. De Commis sie van Openbaren Onderstand heeft, in datum van 26 Juli 1938, haar vroegere beraadslaging van 28 Februari 1938 herzien. Vroeger waren er twee perceelen van ieder 30 m2 door de Commissie van Openbaren Onder stand afgestaan voor het bouwen van twee electrische kabienen. De hoeveelheid gekochte grond van 30 m2 is voldoende voor de eerste kabien. Alleen voor de tweede kabien dient de zaak herzien en nog goedgekeurd te Alle inlichtingen te bekomen aan bovengemeld adres. DOORLOOPENDE CURSUS. Alle leerlingen worden afzonderlijk ingewijd. worden. Nu wordt voorgesteld een oppervlakte va 72 m2 24 dm2 grond over te nemen, in plaats van 30 mz. uit perceel sectie D Nr 203c, mits de som van 10 fr. den vierkanten meter. Voor dien meerderen afstand van grond wordt nu een nieuwe beraadslaging voorgesteld, waarbij de Commissie van Openbaren Onderstand be sluit de noodige machtiging te vragen om een dee grond van 72 m2 24 dm2 te mogen afstaan aan de stad Yper mits de som van 722 fr. 40 boven alle andere kos ten. Het schepencollege stelt voor deze beraadslaging der Commissie goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja, behalve de Heer sche pen Lemahieu, lid der Commissie van Openbaren On derstand, die zich onthoudt. M. Vanderghote. Nu dient nog een beraadslaging genomen te worden waarbij besloten wordt die 72 m2 24 dm2 aan de Commissie van Openbaren Onderstand af te koopen. Het schepencollege stelt dan volgende beraadslaging voorTen einde een electrische kabien aan den Rijselsteenweg te kunnen oprichten, besluit de gemeenteraad aan de hoogere overheid de noodige mach tiging te vragen om 72 m2 24 dm2 grond uit ter hand te mogen koopen aan de Commissie van Openbaren On derstand aan den prijs van 10 fr. den vierkanten meter. Ik stel voor deze beraadslaging goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. M. Van Alleynnes. Het is de stad die dezen grond koopt om hem daarna aan de electriciteitsmaatschappij te verpachten De grond blijft dus den eigendom der stad. M. Vanderghote. Ja. M. Van der Mersch. De electriciteitsmaatschappij betaalt voor het gebruik van den grond een annuiteit aan de stad. M. Vanderghote. Ik stel voor thans nog een derde beraadslaging te willen goedkeuren betreffende den aankoop van 36 m2 grond aan den Heer Bossaert, van Kortrijk, voor het oprichten eener electrische kabien nabij de Potyze. Het schepencollege stelt voor volgende beraadslaging te nemenTen einde de oprichting eener electrische kabien toe te laten langs den steenweg van St Jan naar de Potyze, besluit de gemeenteraad een perceel grond van 36 m2 70, gekadastreerd sectie A, deel van Nr 294b, te koopen aan den Heer Bossaert, van Kortrijk, mits de som van 15 fr. den vierkanten meter. Ik stel voor dit te willen stemmen. Al de raadsleden stemmen ja. X. Leeningen op langen termijn bij het Gemeente krediet van Belgiëa) 116.000 fr. voor electrische uit breidingen 1935-1936b) 185.000 fr. voor electrische uit breidingen volgens laatste overeenkomst. M. Vanderghote. Ten einde de werken der elec trische uitbreidingen te kunnen betalen, stelt het sche pencollege voor twee leeningen op langen termijn aan te gaan bij het Gemeentekrediet van België, de eene van 116.000 fr. voor de uitbreidingen van 1935-36 en de tweede van 185.000 fr. voor de nog uit te voeren uitbrei dingen. Deze leeningen zullen bij middel van jaarlijk- sche afkortingen terugbetaald worden door de maat schappij die de vergunning der electriciteit heeft. Deze voorgestelde leeningen worden eenparig goedge keurd. XI. Hallen Lantaarn Aanbod Blancquaert Goedkeuring. M. Vanderghote. Voor het vervaardigen van een achtkantige lamp in bewerkt koper, die aan den gevel van het Belfort boven den ingang der Donkerpoort dient aangebracht te worden, vraagt de Heer Blancquaert, van Gentbrugge, de som van 6000 fr. Het schepencollege stelt voor dit aanbod goed te keuren. M. Verbeke. Ik zal mij onthouden om de redenen door mij, tijdens onze laatste vergadering, in geheime zitting uiteengezet. M. Van Alleynnes. Kan deze lantaarn hier te Yper niet vervaardigd worden M. Verbeke. Het is juist om die reden dat ik mij onthoud. M. Van Alleynnes. Zijn er hier te Yper daarvoor geen bekwame vakmannen te vinden Wij hebben hier een vakschool die zooveel geld kost aan de stad Ik kan zulks niet goedkeuren. M. Vanderghote. Het is lastig dit punt hier in openbare zitting te bespreken, daar er kwestie is van personen. Ik stel voor dit punt dan te verdagen Dit voorstel wordt bijgetreden. XII. Aanleggen van een riool tusschen de wande- ling-triblok en de Thouroutpoort Aanbesteding Proces-verbaal. M. Vanderghote. Dit punt werd tijdens de laatste zitting verschoven ten einde het schepencollege toe te laten de zaak verder te onderzoeken. Gezien het aan bod van den laagsten aanbieder met het gemaakte voorbehoud niet kan weerhouden worden en de erin ne vraagde waarborg niet kan verleend worden stelt het schepencollege voor het werk van het aanleggen der riool tusschen de wandeling-triblok en de Thourout poort toe te vertrouwen aan den aannemer Jules De- fever, van Yper, mits de som van 28 536 fr 18 Het ïtÜw aan iS niCt rege,matl§' want zoo men in den ondergrond onvoorziene werken moest tegenkomen kunnen deze toch niet ten laste der aanpalende "ge' naars gelegd worden. Ik stel voor deze aanbesterf?*» goed te keuren. aanbesteding buïckddi^th^oSudren behalve Bie. roerstraat! Vcstta«»,nu» en waterplaats Lange Thou- M. Vanderghote. Dit punt betreft het ontwerp den vestingsmuur langs den kant der Lange Thouroutstraat te herstellen. Er zou dan van die gelegenheid gebruik gemaakt worden om daar ook langs dien kant de wa terplaats op te richten, in plaats van op den hoek van het hospitaal, waarvan ze nu den gevel ontsiert. Vol gens schatting van den Heer stadsbouwmeester zouden deze werken de som kosten van 7457 fr. 57. Ik stel voor dit ontwerp goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. Xiv. Jeugdherberg Nieuwe plannen Lasten boek Bestek Goedkeuring. M. Vanderghote. Gij zult u herinneren dat wij in een vroegere zitting de plannen der Ypersche Jeugd herberg hebben goedgekeurd. Deze plannen werden naar Brussel gezonden, doch de minister van volksge zondheid heeft er enkele wijzigingen aangebracht, en namelijk voor wat betreft den bouwtrant. Hij wenscht dat het uiterlijke van het gebouw eenvormig weze en niet zou bestaan uit twee verschillige bouwtranten, na melijk de rustieke en moderne zooals het eerste ont werp was, doch uitsluitend en alleen maar uit rustiek Daarbij stelt de minister ook nog enkele wijzigingen voor van detail aan het grondplan. Zoo wordt onder meer voorgesteld den zolder te wijzigen ten einde er ruimer slaapgelegenheid te hebben die desnoods, in geval van bedevaarten of andere groepsreizen, ter be schikking van de stad zou kunnen gesteld worden. Dit plan werd ons alzoo gewijzigd teruggestuurd en men vraagt ons het te willen goedkeuren. De bundel bevat het nieuw plan van het gebouw, de schatting en ook nog het oritwerp van het aanleggen van het Kattekerk- hof in openbaren hof Voor deze werken werden ons de gebruikelijke toelagen beloofd. De schatting voor ziet de som van 717.740 fr., waaronder 225.000 fr. voor meubileering en inrichting. Het is wel verstaan dat het werk maar zal uitgevoerd worden na het ontvangen der toelagen. M. Michiel. Komt de Jeugdherberg nu nog steeds op dezelfde plaats van vroeger M. Vanderghote. Ja. M. Michiel. Op de plaats dus waar vroeger eens met veel plechtigheid den eersten steen gelegd werd. M. Vanderghote. Daar werd geen eersten steen gelegd. M. Michiel. Ik dacht nochtans dat zulks gedaan werd. M. Vanderghote. Men was eerst zinnens zulks te doen, doch het werd niet gedaan. M. Verbeke. Het was een stronkeisteen. (Gelach). M Vanderghote. Ik stel voor de nieuwe plannen, alsook het lastenboek en bestek der Jeugdherberg goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. XV. Mededeelingen. M. Verbeke. Er werd vroeger gezegd dat de reini gingsdienst zou uitgebreid worden tot den Meenensteen- weg en andere buitenwijken der stad, doch tot op heden is daarvan nog niets in huis gekomen. M. Vanderghote. Dit jaar zijn er inderdaad enkele wijzigingen gebracht geworden aan het lastenkohier. M. Delahaye. Het is enkel vanaf den 1° Oogst, dus vanaf vandaag, dat de reinigingsdienst tweemaal per week langs den Meenensteenweg zal verzekerd worden. M. erbeke. Ik zou nog een kleine inlichting willen hebben. Mijnheer de burgemeester Moet het gras dat voortkomt uit de straatgreppels en van de voetpaden, niet dit van uit den tuin, ook door de vuilkar medege nomen worden Ik vraag zulks omdat het gebeurt dat de aangestelden van den reinigingsdienst soms weige ren dit gras mede te nemen. M. Vanderghote. Ja, zeker, dit gras moet door de vuilkar medegenomen worden, want het gras der voet paden komt voort van den eigendom der stad. M. Michiel. Wat is er voorzien als de auto van den reinigingsdienst niet kan inrijden in sommige kleine straten De auto rijdt voorbij en worden deze kleine straten, als de Lindendreef en de Petroolstraat, dan niet bediend M. Delahaye. Daarvoor worden dan kleine karren gebruikt. De reinigingsdienst is thans slecht, wij zij® het daarover eens, doch hij is aan-het omvormen. M. Van Alleynnes. Hij is nog nooit zoo slecht ge weest als nu. M. Vanderghote. Wij hebben den aanbesteder daarover reeds tweemaal geschreven. Hij heeft zich zeker cccasiemateriaal aangeschaft, materiaal dat in andere steden geweerd werd en dat hier ook geen vol doening geeft. M. Seys. Van aan de Adjudant Masscheleinlaan tot den Veurnesteenweg zijn de borduren van de Noord laan gansch overgroeid met gras, zoodanig dat ze niet meer zichtbaar zijn. Daar zijn ook tal van putten in die baan. Ik heb vroeger reeds gevraagd deze baan te wil- ;en in orde brengen, doch er werd daar nog niets ge daan. Thans vernieuw ik hier mijne vraag in de hoop m®n er voldoening zal aan geven. Vanderghote. De Heer schepen van openbare werken zal daarvoor zorgen. M. Delahaye. Een macadambaan in stad is n'e' veel waard. M. Michiel. Er zijn daar ook twee slechte einden in de Lindendreef. Daar is onder meer een put die gr*# gevaar oplevert voor het verkeer. - anderghote. Ja, juist aan de verbinding tus c len e kalsijde en den betonweg. Deze put zal eeo aangevuld worden De openbare zitting wordt hierop te 19 u. opgeheven' Leest en verspreidt HET YPERSCHE

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4