VELOSPORT Wie naar Hall 60 gaat BOLDERSNIEUWS GROOTE PRIJSBOLUNG BEZOEKT EVENEENS IN DE KAZEMATTEN Het doek van de Ronde van Frankrijk is gevallen met de zege van Kampioen Bartali. We zeggen het doek. zinnebeeld van spektakel, want ook op theatraal gebied kan niets de Ronde van Frankrijk den loef af steken. De inrichting van Desgrange is iets eenïgs van organisatiegeest, van durf. van machtsvertoon, maar daar tegenover moet ook eens gewezen worden op het groot aandeel van de publiciteit in deze ronde. Zon der nog te gewagen van de volgende reklaamvoertui- gen. zagen we dit jaar de ploeg PERNOD in het ge lid en niets zegt ons dat het volgende jaar niet zal worden opgetreden met een ploeg PICON DUBON NET en zoomeer. Intusschen is de favori, (voor de Italianen natuur lijk) toch als overwinnaar Haut la main in de Licht stad toegekomen. Dat zulks verwacht was vanaf het begin kan bezwaarlijk aangenomen worden, maar dat het voorzien was sedert Briangon is bewaarheid ge bleken. Immers de landgenoot van Mussolini had ge noeg voorsprong genomen om de eerste plaats niet meer te worden afgenomen, zelfs al kon er wat ge knaagd worden aan zijn bekomen tijd. Wat kon het hem schelen dat de anderen ritten bin nenpalmden. Het kwam er bij hem op aan de Na tionale eer hoog te houden, en deze last woog hem zeker reeds zwaar genoeg en de verantwoordelijkheid van hem en van zijn leider Girardengo. die ook in zijn tijd nooit het Noorden verloren heeft, was heel groot. Gedurende de laatste ritten was het de bewa king van wiel tot wiel, tusschen Bartali en zijn recht- streekschen rivaal. Vervaecke. Voegen wij eraan toe, dat de kans de grootste rol heeft gespeeld, want slechts 2 maal moest Bartali van band veranderen, en tel kenmale kon hij de onmiddellijke hulp genieten van zijn landgenooten. Laten we nu eens de uitslagen overschouwen van de overige ritten verleden week eindigden we te Reims. De rit van Reims naar Rijssel zag voor de laatste maal het tooneelstuk der 3 bedrijvenVan Reims naar Laon won de Italiaan Servadei vóór Bini en Neu- ville met Fréchaut op de 4C plaats. Volgde de tijdrit (de laatste) welke naar St-Quentin leidde, en waarin Vervaecke, naar gelang zijn ingeno men tweede plaats, nu vóór Bartali moest starten. De Italiaan was in zijn nopjes, en had verteld aan al wie het hooren wilde dat hij den Belg ging' inhalen. Maar het was Vervaecke, de stoere Meenenaar. die het den Zuiderling wijs miek met 1 min. 50 in te loopen. Met Vissers op de 2e plaats en Bartali slechts op de 8*. Vier Belgen eindigden voor den Italiaan, te weten Vervaecke. Vissers, S. Maes en Lowie. En vandaar de rit naar het Noorden, die jammerlijk deze niet meer is van jaren geleden. De beruchte stee- nen bestaan nog slechts in verbeelding, in vergelijking met de jaren van Scieur, Lambot. Sellier, Rebry en an dere Demuyser's. Slechts rond Rijssel begint het er wat op te gelijken, maar het andere is kinderspel voor deze dapperen, die Frankrijk's Tourmalet, Aspin, Au- bisque en andere Galibier's overwonnen. Iedereen had gedacht dat de Belgen in dezen rit een uiterst offensief gingen wagen, maar het bleef erbij. Niets werd ondernomen, tenzij dat de moedige Neu- ville de kans benutte om met Fréchaut en Lauwers weg te springen en op het laatste dan nog alléén toe te komen daar hij zijn makkers in plan liet, den rappen Fréchaut niet betrouwende. En dan vivat de klas, de reis naar de Lichtstad over 275 km., gedurende dewelke geen het minste wolkje de rust kwam verstoren. Ergens rond km. 200 konden de oude ratten Magne en Leducq gepast ontsnappen men liet ze begaan, en in een oogpink waren ze uit het zicht verdwenen om met 6 minuten voorsprpng toe te komen. Dacht ge dat ze gingen sprinten Mis, beste lezers als slotstuk van de vertooning. gingen ze arm aan arm over de eindmeet, alzoo den draak stekende met de achter- komers. De Belgen verloren slechts twee man, namelijk Pir- mez en Meulenbergh. EINDRANGSCHIKKING 1 Bartali (It.) 148.29,12 2. Vervaecke F. (B.) 148. 47,39; 3. Cosson (Fr.) 148.58,38; 4. Vissers E. (B.) 149.04.20; 5. M. Clemens (Lux.) 149.11,20; 6. Vicini (It) 149.14,11; 7. Lowie (B.) 149.18,08; 8. Magne (Fr.) 149 18,12 9. Kint (B.) 149.29,01 10. Gianello 149.35,59 11. Goasmat 149 36,46 12. Disseaux 149.41.28 14. S. Maes 149.50.23 17. Neuville 150 04,55 34. Masson 150.42,51 39. Lauwers 150.55,40; 51. Walschot 152.03,36. In Herent, de streek van Maurice Croon, die van het onmiddellijk nabije Wijgmael is, deed voornoemde alle eer aan den pronostiek die alle supporters rond zijn faam hadden geweven, en won prachtig op een Muls, die allang veel verder had moeten staan in de wed strijden op de baan. Bonduel als regelmatige renner kon de 31' plaats bemachtigen. Volgden dan 4<' Kneep- kens 5" Kemps 6' Tersago7* Dignef8e Vanden- driessche. In Heusden. het dorp waar Maurice Raes als de beste velokoerser wordt genoemd, hoopte men natuurlijk dit eens bewaarheid te zienmaar het liep mis, en gelijk niemand profeet is in eigen land, zoo liep Marcel Claeys met de beste brok weg. met zijn vriend Beirnaert op de 2' plaats. Fons Ghisquière trok er ook naartoe met Woets en Capoen. Geen der drie streekgenooten kwam ter aankomst, en wijl de twee laatstgenoemden door verzwakking werden uitgeschakeld, had Fons weerom breuk aan zijn vork. op dezelfde plaats als in Staden. Uitslag: 1. Claeys Marcel. 120 km. in 3 u. 25 min. 2. Beirnaert, op 1 lengte 3. Vyncke, op 1 lengte 4. Maertens, op 1 m. 205. Rammelaere6. Buysse A., op 1 m. 50 sec. 7. Debruyne, op 1 lengte 8. De Caluwé, op 2 m. 109. Van Rossem 10. Hendrickx Remi. Maprice Dewolf, de sympathieke oud-zesdagenrenner, had in St Niklaas ook een wedstrijd uitgeschreven en SNIJ-EN NAAISCHOOL voor DAMEN NOUVEAUTÉ 43, Rijselstraat, 43 IEPER DAG-, AVOND-, ZONDAGLESSEN. Leert snijden in vier maanden. Diploma na eindexamen. OUDERS Leert uw meisje den stiel van NAAISTER SNIJDEN NAAIEN IN 8 MAANDEN. Bekwaamheidscertifikaat na einde der lessen. Vraagt inlichtingen. dit kon niet anders dan succes m^brengem Roger Gy selinck. die een tijd van hier altijd in de gebuurte van de eerste plaatsen zweefde, dacht zijn tijd s*0™ vloerde Vandepitte met 10 meter. Ook deze komen, en let op. misschien zien wij een duel Gn s quière-Vandepitte hier in leper, want Miel zal ernaar doen en kent de baan op zijn duimxen Dufromont oo een in forme zijnde renner, stekte in de gauwte noge 3' plaats mee en Fons Deloor werd 4'. 5° was Chru- tiaens. 6' Staelens, 7® Denys. En wat gezegd van den stoeren Torfs. die van de onafhankelijken komende, voor zijn 4n wedstrijd bij de profs zoo maar 2 maal eerste toekomt, de eerste maa zelfs in Holland, waar een Schulte. Braspenninckx. Kaers en zoomeer tusschen de deelnemers zaten. Nu was het te Borgerhuot waar hij in de laatste 40 kilo meters wegliep en nog 4 min. 45 voorop kwam op een Deryck, Palmans in den sprint klopte. Van Hasselt was 4' op 6 min. 35. In Schooten, waar destijds een Verdyck huisde, die bergen verzette, die in Frankrijk den Omloop van de Baskische Landen won, en aldaar zoo populair werd dat zelfs Fontan er eens in l'Auto van schreef dat dit een van de beste renners was die hij ooit had ontmoet, in Schooten dus werd Dinsdag een wedstrijd geloopen. waarin de Landenaar Toon Dignef eraan herinnerde dat hij ook nog zijn woordje kan meepraten. Aan 39 km. 500 gemiddelde vlamde hij één wiel vooruit op Debruyne wijl Achiel Buysse 3® werd op 1 min. 05 en Roger Vandendriessche 4®, werd kampioen der Pro vincie Antwerpen. En eindelijk begon dan ook de criteria der ronde- mannen. De ronderenners zullen dit jaar een rond sommeke moeten achterwege laten aan per honderd van inrichtingskosten, die ze dus .voor het jaar 1939 zelf betalen De wisselkoers en zooveel andere zaken om maar alleen van de opgelegde boeten te spreken, maken dat de renners véél minder verdienen, dan we ons soms inbeelden, en zoo doen ze nadien één Ronde van Frankrijk bij aan kriteria, waarvan ze de op brengst zeker zijn. Zoo reden ze Maandag reeds in Rocour bij Luik en Dinsdag waren ze aan den slag in Moeskroen, waar ook eenige vooraanstaanden tegen hen werden geplaatst. Nu zien we dat Magne. die eertijds voor geen geld te krijgen was. seffens na de Ronde, zijn tegenstrevers, de Belgen, heeft vergezeld en regelmatig gezelschap houdt. Ghesquière met Vlaeminck als ploegmaat haalde er de 3' plaats in den ploegkoers. op 3 ronden van de Over winnaars Christiaens-Dufromont en met Van Over- berghe-Lanssens als 2*\ De Rondemannen schenen in gesluimerd, maar ter waarheidswille dient gezegd dat Kint met Declercq als ploegmaat en Magne met Lowie een val deden, die hen verplichtte op te geven. DE ONAFHANKELIJKEN Deze hebben ook werk met de vleet jammer dat voor de verplaatsingen de West-Vlamingen zoo fel zijn ge- handikapeerd. Daarom dat ze ook rap den sprong wa gen naar de Profs. Aldus Rammelaere. die het goed schijnt te stellen bij de hoogere broeders, en uitslag op uitslag maakt. In Dworp waar Jan Debusschere woont, het Oude trekpaard van Alcyon, dat bergen kon verzetten en eens de Ronde van België in prachtstijl won. slaagde Saeremans erin zijne huidige forme te betoonen. met te winnen vóór Wielemans en Vandergucht. Die Saere mans is op het huidige oogenblik een der allerbeste der kategorie. Te Neyghem won Felix Deraes vóór Vanderelst en Remy Albert, die met de nieuwe onafhankelijke André Heydens het hazenpad had gekozen. Achiel Debakker. algemeene favori had hen te verre betrouwd, en moest zich getroosten met de 5e- plaats op 1 minuut. In St Pieters-Jette won de Bull-Dog van Meirelbeke René Dick die ook algauw naar de profs zal weten over te zeilen, en hij veroorloofde zich nog de weelde De- predhomme te vloeren in den sprint Ook twee voor aanstaanden, die de anderen regelmatig den kaas ont futselen. De volgenden klasseerden zich 3° Cordier A., 4® Vanden Meersehaut, 5® Lenaerts, 6. Vanden Driessche. Te Wanfercee-Baulet, de streek waar tal van koersen voor onafhankelijken gegeven worden, werd dit jaar een driedaagsche wedstrijd uitgeschreven waarvan het klassement toekwam aan Sambre, de lc rit gewonnen zijnde door Stevenne. vóór Remi Depestel, Sambre, Van Hansbeek en Michel Verscheuren de 2< door Sambre zelf die 5 min. voorop liep op Duray, Motte en Dorigatti en de 3® werd veroverd door Vandebinderie vóór Van- derhaeghen en den regelmatigen Sambre. DE JUNIORS reden in Deerlijk en Berton was er weer bij om alleen toe te komen. Een der Favoris voor Tuindag-Dinsdag, vooral dat de groote Ronde heel lastig is, en dat er bergjes te beklimmen zijn die nijpen, en dat, ziet ge, doet Berton geerne. Parmentier André werd 2'' eri Poltje Salomé 5' Pol komt er door, en zal er voor zeker een schupke bijdoen Dinsdag voor de bijzondere premie van een prachtige trui, geschonken door Heer Gruwez. Uitslag1. Berton Albert, 128 km. in 3 u. 54 min.2. Parmentier, op 50 sec. 3. Kint, op 4 min. 20 sec. 4 Desimpelaere, op 1/2 lengte 5. Salomé: 6. Thomas,'op 4 min. 30 sec.7, Desmet Alb. 8. Vanroose 9. Knoc- kaert (Desselgem), op 5 min. 10. Hebbelynck. Malbrancque won Zondag in Veldeghem met i halVe lengte vóór Eeckhoudt met de twee andere Bruggelin gen Ramon en Paepe 3® en 4®. Ook twee rare kwasten, en die nog altijd ten teeken van hun rivaliteit achter elkaar eindigen. Paepe echter schijnt wat verflauwd in zijn laatste meters, of is het onder den indruk van den uitersten snak van zijn stadsgenoot dat hij telkens moet duim leggen. Al kerels die we nu eerstdaags aan het werk zullen zien. Uitslag: 1. Malbrancque André; 2. Eeckhout G op 1/2 lengte3. Ramon Alb.4. Paepe Alb.5. Derue Alb.6. Tommeleyn 7. Janssens 8. Rogghe, op 1 mim Emmanuel Thomas klopte Vandenbossche Eugeen in den sprint te Veurne en daarvoor moet men voorwaar heel vroeg opstaan, want de bonkige kerel van Kaprijke laat het zoogauw niet staan in de laatste meters In Poperinghe konden we hem bewonderen tegen Paepe en Ramon, waar hij overwinnaar werd. en zeg dat het daar rap ging. Het pleit in het voordeel van Thomas die bekend is als uiterst snel, en nog zegepralen op die manier zal weten te boeken. We kregen reeds met ge noegen de verzekering dat hij Dinsdag, evenals Van denbossche. komt starten in den koers van de Vereenig- de Sportvrienden. Poltje moest maar op het laatste van den wedstrijd lossen, en kwam nog 12e. Wel zoo Pol. Uitslag: 1. Thomas Emmanuel, (Rolleghem-Kapelle) in 3 u. 18 min.2. Vanden Bossche Eug., op 1 '4 wiel 8. Desimpelaere M.4. Roggesel; 5. Vitse6. Berton A. 7. Parmentier A.8. Devlaeminck9. Desmedt Maurice, allen wiel in wiel 10. GelijkVandeweghe en Knockaert R., op 1 min. 15 12. Salomé P.. op 1 m 40 Woensdag was het nogmaals te doen in Veurne waar Malbrancque zijn revanche nam van daags te' voor waar hij plat viel. en nu de Bruggelingen Eeckhoudt' Ramon. Schotte. en Depuydt vloerde in den sprint' Voorwaar een schoon seizoen voor den Wynendaele- naar. die benevens zijne 34 eerste plaatsen bij de be ginnelingen nu ook reeds zijne 10® eerste loopt bij de Juniors. Een ster te meer. voor den West-Vlaamschen wielerhemel. Uitslag1. André Malbrancque, 112 km m 3 u 15 I 2 Paepe, op 1 lengte; 3. Eeckhoudt; 4. Ramon- 5' j Schotte, op 10 sec.6. Depuydt. op 30 sec. 7. Lingier op 40 sec. 8. Janssens. op 3 min. 30 9. Declercq. op 1 4 min. Sprinter. STAD IEPER OP DINSDAG 9 OOGST 1938 Om 2 ure zeer stipt Groote Prijs der Brasserie Centrale Yproise Voor Juniors en Fransche Renners 3® Kategorie 110 km. 2500 Frank Prijzen en Premiën met de medewerking van Het Nieuws van den Dag Sigaretten St Michel Brouwerijen H. Vermeulen en Masschelein Poperinghe, Huis Gruwez (Puppen) Vélos Salvator. Neringdoeners en Herbergiers van stad en onder de bescherming van het Feestkomiteit van Tuindag-Kermis. 1' Prijs: 325 Frank, Beker, Tube en Prachtpalm. 2' Prijs250 Frank en Veloschoenen. 3® Prijs210 Frank en Sportklak. 4- Prijs: 180 Frank en Sportklak. Verders 160. 125. 100. 80, 60. 50, 40, 30, 25, 25, 20 en 20 fr Wegwijzer: leper, Vlamertinghe, Poperinghe, Reni®! ghelst. Clytte, Kemmel, Linde, Hooghof, Wulverghem, Meessen, Vierkoningen naar leper (1 ronde) Verders 8 kleine ronden rond Stad aiover St Jan. Inschrijvingvan heden af in het lokaal Ville fle Courtrai Statiestraatden dag van den koers ln de Visscher», bij Gerard Cottenie, Boterstraat. Vertrek Rechtover De Keizer Statiestraat. Aankomst: Aan het lokaal «Ville de Courtrai». PremiedeelingCafé de l'Yser bij Albert Bloot' acker. N. B. De renners worden verzocht zich intijds aan te bieden, gezien er naar niemand zal gewacht worden, om de verstkomenden toe te laten nog naar huis te kee- ren, met de verbindingen van trein, tram of autobus denzelfden dag. Het Bestuur is niet verantwoordelijk voor de gebeur lijke ongevallen. Eene bijzondere gift van een Trui. geschonken door den Heer Aimé Gruwez, zal te verdienen zijn. Deze Trui waar de gedenkenis op geborduurd staat van het 6® Jaar van inrichting der Koers van de Ver- eenigde Sportvrienden, is een echt meesterstuk, dat door alle renners graag zal gewonnen zijn. Wij houden eraan langs dezen weg Heer Gruwez te bedanken, en ook in het bijzonder de milde schenkers van de andere premiën, wat de Veloclub zal toelaten aan de renners een mooien stuiver te laten verdienen. En of er zullen zijn. Tevens doen we beroep op de sportiviteit van allen, om achter de afspanning te blijven, ook wanneer de eersten binnen zijn. Dezen raad opvolgende zal het aan allen gegund worden een ruimen kijk te hebben op de laatste uitgestreden meters." Besten dank op voorhand. Het Bestuur. Op Zondag 14 Oogst 1938, te 13 u. 30 GROOTE PRIJS VAN IEPER EN EEREPRIJS SIGARETTEN BELGA VOOR BEROEPSRENNERS 155 Km. PRACHTIGE BAAN 155 Km. ingericht door de Iepersche Wielrijdersclub met de welwillende ondersteuning van het stadsbestuur, Fir ma Vander Eist Firma Salvator Klakken Ci ty Sporthet Huis Aimé Gruwez In de Puppen Firma Cesar Mottrie Garage Général Motors Brou werijen en Neringdoeners der stad. 8000 Fr. Prijzen en 800 Fr. Premiën Inschrijving gratis van heden af in het lokaal Ca- sino Hotelbij Leopold Beddeleem, Statiestraat. 65. Uitdeeling der rugnummers en vertrek bij Gaspard Vanlimburg, Veurnesteenweg. Aankomst aan het lokaal, Statiestraat, bij Leopold Beddeleem. Prijsuitdeeling bij Jan Dauchy, Statiestraat. Sportmannen, steunt de sport en wordt lid van de Iepersche Wielrijdersclub, stichter en medewerker van de voornaamste koersen der frontstreek. Lokaal Casino HotelStatiestraat, waar alle in lichtingen kunnen verstrekt worden aangaande Cyclo- toerisme, lid- en verzekeringskaarten B. W. B. Alle giften tot steun van deze beroepsrennerskoers worden met dank ontvangen in het lokaal of bij de le den der club. Het Bestuur. Op Maandag, zijnde Kermis-Maandag, 8 Augustus om 15 uur stipt in de Boltra van het Postje, Rijselstraat. te leper, bewoond door GOETHALS Albert. 200 fr. Prijzen, verdeeld als volgt: 80, 60, 40 en 20 fr. Inleg bepaald op 2 fr. per man. Zie verders voor waarden in de bolderslokalen. De Commissie. bezoeke de ECHTE OORLOCS TUNNELS, in 1915 bij den OBSERVATIEPOST gemaakt keukens, hospitaalplaatsen, slaapkamers, telefoon- en elec- trische leidingen, enz., alles in zijn toenmaligen toestand, ge waarborgd echt en sterk. KOSTELOOS vergezicht, met sterken verrekijker, over heel de streek. aan de Rijsselpoort, de zeer bezienswaardige en onlangs her opende ECHTE ondergrondsche versterkingen en het Oorlogs museum.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 6