R. P AN NEKOUCKE 5 Huldiging Heer Lucien VERMEULEN SNIJ- EN NAAISCHOOL NOUVEAUTÉ Alle inlichtingen te bekomen aan bovengemeld adres. DOORLOOPENDE CURSUS. Alle leerlingen worden afzonderlijk ingewijd. VRAAGT CRISTAL-CHAUDFONTAINE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ J. G. DONCK O Het huldigingsfeest. door eenige vrienden van den Heer Lucien Vermeulen ter gelegenheid van zijn jubi leum van 50 jaar koetsier Maandag 11., 8" dezer, op touw gezet, is allerbest van stapel geloopen. Om 5 u. 30 gingen een groot aantal vrienden en stiel- genooten, met muziek voorop, den jubilaris aan zijne woning afhalen en in open er. fraai opgesmukte koets werd hij in stoet ten stadhuize geleid, waar hij om 6 u. officieel ontvangen werd door den Heer burgemeester Vanderghote, omringd van de Heeren schepenen Lema- hieu en Delahaye, en gemeentesecretaris Versailles. M. Lucien Vermeulen, midden de bloemen, in een open koets. Den Heer Vandermarliere. deken der Belgische hoef smeden. viel de eer te beurt den jubilaris aan de stads- overheden voor te stellen en hij deed het volgender wijze Mijnheer de Burgemeester, Mijnheeren Schepenen en Raadsleden, 't Is in hoedanigheid van deken der Belgische hoef smeden dat ik door de vrienden van den jubilaris werd gevraagd om hem hier op de ontvangst ten stadhuize voor te stellen. Mijne nauwe betrekkingen als smid met de koet siers en mijn persoonlijke vriendschap voor Lucien, met wien ik in mijn kinderjaren op dezelfde banken van het wereldlijk college heb gezeten, hebben mij aan gespoord deze taak te aanvaarden. Lucien Vermeulen, geboren uit Ypersche ouders, den 10 Oogst 1874. woonde vóór den oorlog in St Maar- tens Nieuwweg en begon in 1888 met den stiel van voerman en koetsier. Hij had als leermeester August Dolfen en mocht als eerste werk de gevangenen vervoe ren van 't prison naar de rechtbank en verders Yper sche kinders naar de buitengemeenten vergezellen, onder andere de kinders Donck en Cardinael. Binst 26 jaren bolde hij met zijn getrek de stad en streek af. Men zag hem in landeau, in coupé, in tilbury, in vic toria of andere, altijd even welgezind op zijn koets- bok gezeten... totdat de oorlog hem, zooals veel ande ren, uit de haardstede kwam wegrukken. Hij ging zich als Belgische vluchteling vestigen te Dieppe, waar hij binst gansch zijn uitwijking den sta tiewagen voerde voor den heer Marlais. Lucien is dus niet alleen een Ypersch figuur, maar staat bekend en is geacht tot in het verre Dieppe. In 1920 kwam hij zich, als goede Yperling, terug vestigen in zijn geliefde geboortestad. Hij steeg weder om de belgische koets op met de hoop opnieuw een plaats te kunnen banen in de corporatie der huur houders. Hij voerde voor den eenen en voor den anderen, tot wanneer hij met leede oogen een na een al de koet sen tot de laatste zag verdwijnen... Het modern auto- rijtuig haalde de bovenhand op het paardengetrek. Aan zijn koetsiersstiel gegroeid weet Lucien zich tevens nog vast te klampen aan de riemen van een paard. En zoo is het dat men hem nog omtrent dage lijks ziet gezeten... 't zij op den lijkwagen, 't zij op het eenig nog bestaande rijtuig der stad. Vijftig jaar lang oefende Lucien zijn beroep van koetsier uit, dit ter voldoening van de ontelbare clën- teele die hij in die lange levensbaan heeft vervoerd. 't Is de reden, Mijnheeren, waarom al zijn vrienden uit de corporatie der voerlieden eraan gehouden heb ben hun vriend Lucien op heden te vieren. Ik aanzie het als een overgroote eer Ued. den jubi laris te mogen voorstellen, den wensch uitdrukkend hem nog vele jaren te mogen zien gezeten op den voorzetel eener koets. 9 Ik dank Ued., Mijnheeren, in naam van al zijn vrienden voor de groote gunst die gij hem verleent met hem hier op een officieele wijze op het stadhuis te 'ont vangen. Leve onzen jubilaris Lucien Vermeulen, koning der Ypersche koetsiers Na hem sprak ook nog de Heer Decoene, voerman te Boesinghe, enkele woorden en zegde onder meer dat het reeds sedert 88 jaar is dat hij voerman op Yper is X 1 voor DAMEN 43, Rijselstraat, 43 IEPER DAG-, AVOND-, ZONDAGLESSEN. Leert snijden in vier maanden. Diploma na eindexamen. OUDERS Leert uw meisje den stiel van NAAISTER SNIJDEN NAAIEN IN 8 MAANDEN. Bekwaamheidscertifikaat na einde der lessen. Vraagt inlichtingen. en den gevierde onder zijne beste vrienden telt, bij zoo ver dat, had hij vandaag 100 fr. kunnen verdienen, hij er toch zou aangehouden hebben hier bij de viering van zijn vriend Lucien Vermeulen aanwezig te zijn. De Heer burgemeester Vanderghote hield daarna op zijn beurt de volgende rede. Mijnheer Vermeulen, Ik ben gelukkig in mijne hoedanigheid van burge meester van Yper U ten stadhuize te mogen ontvangen en in naam van het Stadsbestuur en van de bevolking mij aan te sluiten bij de hulde die U vandaag door uw bedrijfsgenooten en uwe oude klienten ter gelegenheid van uw gulden jubileum gebracht wordt Het huldebetoon van heden bewijst ontegenspreke lijk de voornaamheid van de wijze waarmede gij gedu rende 50 jaar uw bedrijf hebt weten uit te oefenen. Gedurende deze lange tijdspanne waart gij inderdaad steeds een voorbeeldig en neerstig vakman. Dank aan de stiptheid en de netheid waarmede gij uw beroep uitoefende, dank aan uw dienstvaardigheid en min zaamheid voor al wie met u in betrekking kwam, de eerlijkheid, gemoedelijkheid en onbaatzuchtigheid te genover uwe klienten aan wie gij de lange en lastige reizen aangenaam wist te maken, hebt gij gedurende deze vijftig jaren de genegenheid en de sympathie van eenieder in stad weten te veroveren. Vele kleine Yperlingen hebt gij gedurende uw lang beroepsleven naar de doopvonte gevoerd, talrijke jeug dige en geestdriftige jonge echtparen hebben met U, in uwe koets, de eerste maal samen en alleen de eerste reis van hunne wittebroodsweken gedaan, velen ook hebt gij naar hunne laatste rustplaats gevoerd. Hier weze gezegd dat gedurende de eerste maanden van den oorlog gij, op risico er uw eigen leven bij te schieten, het vervoer der afgestorvene Yperlingen hebt verze kerd. In het uitoefenen van uw beroep, in uwen dagelijk- schen handel en wandel, hebt gij u steeds gedragen als een verdienstelijke burger van Yper. Ik wensch u daar voor uit ter harte geluk en ben gelukkig U in aanden- ten van deze ontvangst den gedenkpenning van Yper te mogen aanbieden. Al deze aanspraken werden luidruchtig toegejuicht en nadat de Heer burgemeester aan den jubilaris, ter her innering van zijn viering, den gedenkpenning der stad had aangeboden, ontving Lucien Vermeulen, blijkbaar ontroerd om al die huldeblijken, een mooi geschenk en een prachtigen bloemenruiker vanwege de vereenigde koetsiers en paardengeleiders. Onder de herhaalde kreten van leve Lucien Ver meulen werd een lekker glas geledigd op de gezond heid van den jubilaris, waarna deze, omringd van zijne twee kleinkinderen, en van de Heeren Vandermarliere en Em. Hoflack, terug plaats nam te midden de bloemen in het open rijtuig, gevoerd door Gabriel Dedecker, die na Lucien Vermeulen de oudste koetsier van Yper is. De stoet begaf zich dan naar het gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden, waar de jubilaris een mooien bloemtuil neerlegde terwijl het muziek de Brabangonne uitvoerde en de talrijke omstaanders eerbiedig het hoofd ontblootten. Vervolgens werd een uitstap gedaan in stad en een bezoek gebracht aan de vrienden-herbergiers en zoo eindigde dit vriendenfeest in de beste stemming. BEDANKING De Heer Lucien Vermeulen, wonende in de herberg St Andrieshoek Boomgaardstraat en Casselstraat, gelast ons zijn welgemeendsten dank te betuigen aan het stadsbestuur voor de zoo vereerende ontvangst van Maandag 11. en ook aan zijn stielgenooten en al zijne vrienden voor de huldebetooging welke zij te zijner eer hebben ingericht en voor de zoo talrijke ge negenheidsblijken die hij te dier gelegenheid aller- wege ontving en waaraan hij ten zeerste gevoelig is geweest. Aan allen vernieuwt hij hier zijn hartelijksten dank. 15, Boomgaardstraat, 15IEPER RKWPmnen ZWEMKRGNiEK DE BELGISCHE KAMPIOENSCHAPPEN Zooals algemeen verwacht werd, zijn de Kampioen schappen van België dit jaar, dank zij hun nieuwe for mule een overgroot sukses geweest. Op voorbeeldige wijze door Ostend S. C. ingericht, kenden al de wed strijden een vlot en regelmatig verloop, wat ten slotte toch het bijzonderste is. Natuurlijk werden er weer eenige topprestaties aan- geteekend. en kregen sommige rekords net hard te verduren. Spijtig genoeg zijn het slechts de dames, die zich het meest onderscheiden hebben, want slechts Guillini kon het rekord der 1500 meter vrije slag hee ren breken. De schoonste prestaties werden natuurlijk weer eens door Fernande Caroen van Oostende geleverd. De re kords der 400 en 100 meter vrije slag werden het kind der rekening, want Caroentje was in een verbluffende forme. Nadat ze pas de vorige week hier te leper het rekord der 100 meter verbeterde en den afstand afleg de in 113", wist ze thans met 1'12" 1/5', weer bijna 1 sec. van den tijd af te knagen Ook het rekord der 400 meter, een rekord dat een Internationale prestatie beteekende, werd met 1" 2/5 verbeterd, want zij legde de 400 meter af in 5'35", ter wijl het oud rekord op haar naam stond met 5'36" 2/5. Die 400 meter, niettegenstaande een mooie bezetting, werden een echte walk-over voor Caroentje, want ze wist met eventjes 1'12" 3/5 voorsprong op haar naaste tegenstreefster te zegevieren. Ook Mej. Vandekerkhove wist haar titel over de 200 meter streekzwemmen te behouden. In 3'9" 4/5, bleef zij slechts 4/5 sec. boven haar rekord, dat echter te Londen groot gevaar zal loopen, ter gelegenheid der Kampioenschappen van Europa. Mej. Keteleer, het nieuwe sterretje van den K. Antvverpschen Z. C., wist ook haar eerste titel in de wacht te slepen Op de 100 meter rug, verwezenlijkte zij een mooien tijd. die het beste laat hopen voor de toekomst, als men weet dat de nieuwe kampioene slechts 13 jaar oud is. Een feit dat stellig wel eenig zal zijn in de annalen van de Belgische zwemsport, is zeker wel het deelen van den titel der 100 meter streekzwemmen meisjes. Tot nu toe was het nooit maar één die het recht had van den titel te voeren over een bepaalden afstand, maar door de hardnekkigheid waarmede den wedstrijd be twist werd, en het geringe verschil ter aankomst, be sloten de aankomstrechters van Mej. Van Meerbeeck en Thuysbaert gelijk te plaatsen, zoodat er dit jaar twee kampioenen zullen zijn over 100 meter meisjes. De aflossingskoers 4 x 100 meter vrije slag dames, is natuurlijk weer een wandelingetje geweest voor de Antwerpsche ploeg, met niet minder dan 5" moesten de dames van Olympic er aan gelooven, terwijl de Bploeg van K. A. Z. C. beslag legde op de derde plaats. Wat de Heeren betreft, dit is een ander paar mouwen. Niettegenstaande de verjonging, die de Belgische Zwem- en Reddingshond in zijn rangen tracht toe te passen, heeft onze oude kennis Jan Guillini weer eens drie titels in de wacht weten te slepen. Jantje, die het sedert een paar jaar niet aan zijn hart liet komen, en zoo stilaan zijn broek begon te va gen aan de zwemsport, is weer komen opzetten. En dat hij nog verre van versleten is, bewijzen zijn uitslagen, die hij behaalde. Op de 1500 meter vergenoegde hij zich met den titel te winnen, ook het rekord moest er aan gelooven. Met 5" 1/5. wist hij den tijd te verbete ren, die sedert 1934 op zijn naam stond. Ook den titel der 200 meter, een der meest begeerde van allen, wist hij te bemachtigen. De tijd is echter verre van goed te noemen, maar het hoeft ook gezegd te worden, dat hij schier zonder slag of stoot den titel in zijn macht kreeg. De 400 meter, waar hij ook den titel behaalde, is een ander paar mouwen. Caroen, die won bij de dames, in 5'35", zwom verschiet er niet van 1" 4/5 rapper dan Guillini, over den zelfden afstand. En waar gaan we, waar gaan we en waar gaan we nu naartoe zin gen ze in het liedje Het is toch wel triestig gesteld met de heerenzwemsport hier in ons land, als men ziet dat de meisjes van een 17 tal jaren rapper zwemmen, dan mannen die reeds 20 titels veroverden. Lateur. die de Groote Prijs van leper won, wist ook op twee titels beslag te leggen. Die jongen, die amper 15 jaar oud is. zal onder de kundige leiding van Mau rice Devadder wel een opvolger kunnen worden van zijn clubmakker Guillini De Brugsche Z. K. wist ook de 4 x 200 meter in de wacht te slepen, zoodat het sukses voor de Oude Brug sche Club compleet is. Het rekord werd niet geklopt maar ik denk wel, dat het in het bereik ligt van den K. Brugschen Z. K. In het algemeen genomen, dient er toch wel wat voor uitgang aangestipt te worden. Natuurlijk voor het eer ste jaar. dat de kampioenschappen naar de huidige formule betwist worden, kan er nog niet veel gezegd worden over de vruchten die daardoor zullen afgewor pen worden. Een ding is evenwel zeker, en dat is dat de clubs in het algemeen al het mogelijke gedaan heb ben om hun zwemmers voor te bereiden, om in top- forme te verschijnen, en dat is het bijzonderste. DE BEKER «DE HOOP» Donderdag avond ging te Kortrijk een match door tellende om den beker De Hoop tusschen onze ploeg en deze van de Kortrijksche Z K. We zijn deerlijk ge slagen uit den strijd gekomen, maar niettegenstaande dat, hebben we toch alle redenen van tevreden te zijn over onze spelers, die zich waarlijk met hand en tand verdedigden. Ook moet ik er seffens bijvoegen dat de score fel overdreven is. en een 5—2 uitslag veel beter de verhouding van het spel had weergegeven. Hier volgen de uitslagen dezer week S. C Ronse Kortrijksche Z. K. 09 Kortrijksche Z. K. Ypres Swimming Club 60 De Algemeene Rangschikking ziet er als volgt uit 1. Kortrijksche Z. K. 4 4 0 0 28 5 8 p 2. Ypres S. C. 5 113 13 19 3 p! 3. S. C. Ronse 2 10 1 5 12 2 p. 4. Roeselaersche Z.V. 3 0 1 2 5 15 lp. SUKSES TE WAEREGHEM Het zwemfeest van Waereghem is weeral eens een gelegenheid geweest, om een prachtig sukses te boeken. Denise DEHAENE. wist een nieuwe schitterende overwinning te boeken. Zij legde de 100 meter streek zwemmen af in 1'45". wat een prachtigen tijd is, en am per 2" boven den grenstijd van beginnelinge op junior is. Zij liet haar naaste tegenstreefster op ongeveer 10 meter na haar. zoodat er van veel strijd geen sprake geweest is. Mits wat meer het vuur aan de schenen ge legd te worden, moet zij stellig bekwaam zijn om on der de 1'40 te geraken. Albert Ceuninck wist zich in de halve finaal der 100 meter schoolslag 2e te plaatsen, daarbij den afstand in 1'38 afleggende. In tinaal moest hr zich met de i' plaats tevreden stellen Rogisa (722) 8, Lombaardstraat, YPER Tel. 255

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5