KOFFIES en CHICOPEI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijR .8. PRUM. Te koop in alle goede winkels, - Premiedepot i G. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper, EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 4 VAKBOEKEN Het H. Bloed-Spel te Brugge Het aloude en schoone Brugge, het Venetië van het Noordenmet zijn roemrijk verleden, zijn kunstschatten in kerken en musea, zijn sta tig belfort, zijn mooie gevels en stemmige reien, heeft deze week, met de opvoeringen van het machtig en grootsch .openluchtspel Sanguis Christiweer de algemeene belangstelling op zich getrokken. Duizenden en duizenden perso nen hebben de eerste vertooningen bijgewoond van dit indrukwekkend massaspel, dat zich af speelt op de Groote Markt, die voor de omstan digheid in een reusachtig theater herschapen is, en allen zijn ervan teruggekeerd begeesterd door al het heerlijke dat ze daar te zien kregen en vol bewondering voor Brugge en de inrichters die het aangedurfd hebben zulk machtig spel, dat wellicht het grootste en schoonste is van wat tot heden in dien aard werd verwezenlijkt, op touw te zetten. De verrukkelijke en aangrijpende tooneelen be schrijven, die zich daar twee uren lang zonder op houden afwisselen vóór de kunstig en rijk be lichte hallen en Belfort, terwijl een orkest en koor van 1000 man sterk de heerlijkste muziek en de bekoorlijkste zangen laten hooren, is bijna onmogelijk. Men staat verrukt te staren naar die machtige groep engelen die van langs alle kan ten verschijnen op het podium, dat met traps gewijze verhoogen tegen het Belfort en de hallen op gansch de breedte aanleunt, naar al die andere engelen nog die zich in de kanteelen, op de hoek torentjes, op alle gaanderijen tot boven het Bel fort toe bevinden, en nu eens in 't rood, in 't groen, in 't geel of andere kleuren nog belicht worden. Men leeft werkelijk het passiedrama meê, wanneer die woelige Jodenmenigte. aange hitst door haar aartspriesters, den kruisdood van Jezus van Nazareth eischt en, wanneer Pilatus aarzelt en verklaart geen schuld in dien man ge vonden te hebben, Gods bloed tot vloek over haar zelf en haar kinderen roept. Aandoenlijk weer klinkt de stem van O. L. Vrouw, de moeder van alle smarten, wanneer zij het volk tracht te red den en het in boete den kruisweg tot op Calvarie leert volgen. Innig roerend vooral is het oogen- blik waarop men Jezus, beladen met zijn kruis en voorafgegaan van een gansche bende soldaten, in zijn lijdensweg kan volgen. En wanneer het doek neervalt, waarmede het groote kruis aan den torenwand bedekt was, trilt het diep in aller harten. Dit slottooneel van het eerste deel, tij dens hetwelk honderden engelen het kruis aan het gansch verlichte belfort omringen en Jozef van Arimathea met den graal tot onder het kruis genaderd is om enkele druppelen van Jezus kost baar bloed op te vangen, laat werkelijk een on- uitwischbaren indruk na. Even levendig en begeesterend zijn de too neelen die zich tijdens de twee volgende deelen van het spel onafgebroken opvolgen. De terug keer van Diederik van den Elzas met het leger der kruisvaarders wordt van op den toren aan het jubelende volk aangekondigd. Aan het Bel fort wordt een 18 meter lange leeuwenvlag ont rold, ook op de hoektorentjes wordt de vlag ge- heschen en het is een majestatische stoet van wevers en volders, van gilden en ambachten, van edele ridders te paard met vlaggen en banieren die triomfantelijk over de Groote Markt en voor bij het Belfort trekt, terwijl aan alle vensters van het prachtige gebouw maagden de koene kruisvaarders met wimpels toewuiven. Jubelend begroet het Brugsche volk de mare dat Graaf Diederik van den Elzas een kostbare relikwie van het Heilig land meebrengt, en dien avond, 3 Mei 1148, wordt de eerste H. Bloedprocessie ge houden, waarna de Graaf de Heilige Relikwie aan de geestelijkheid en het magistraat van Brugge overhandigt. Het derde deel verbeeldt de droeve tijden, oorlog en vervolgingen, die Brugge in den loop der jaren meê te maken had. De wachter van den toren, zinnebeeld van Brugge's geest, is van den toren gedaald om de stad te beschermen. Een vrome poorter gelast zich de relikwie van het H. Bloed op een veilige plaats in zijne woning te verbergen, terwijl het volk. samen met den wach ter, de litanie van het H. Bloed bidt. De vijand echter neemt de stad in, overrompelt het Belfort en velt den wachter neer. Maar O. L. Vrouw waakt over de stad van het H. Bloed van haar duurbaren Zoon en de vijand slaat op de vlucht. De wachter rijst weer op, het volk en de jeugd komen op, en terwijl de zegeklok van het Belfort en al de klokken der kerken luiden, terwijl de muziek en het koor zingen, wordt in een groot- sche apotheose hulde gebracht aan den gulden kelk van het H. Bloed, dat voortaan te Brugge onbedreigd zal bewaard blijven. Het is werkelijk een eenig schouwspel. Men weet waarlijk niet wat het meest te bewonderen valtde heerlijke muziek speciaal voor dit open luchtspel getoondicht door den kunstenaar Arthur Meulemans, die persoonlijk het orkest leidde het machtige koorde weelderige kleurbelichting van het Belfort die progressief aanvangt en bij ieder tooneel zoodanig afwisselt dat men telkens van een nieuw perspectief genietde massa figu ranten, engelen, soldaten en andere die te allen kante op het 9 m. hooge podium bewegen en we melen, die gansch den 80 m. hoogen Belforttoren bezetten of nog dien zoo treffenden kruisweg stoet die langzaam van uit de eene straat komt, het podium beklimt en weer langs een andere zijstraat verdwijnt, of ook nog die bonte stoet van zegevierende kruisvaarders en ridders te paard ofwel de rijke costumeering of de kun stige vertolking, het talentvol optreden en de zoo zuivere dictie van de spelers die de hoofd rollen vertolken. Neen, moeilijk ware het te zeg gen wat het meest te loven valt. Alles bekoort, alles is zoo verzorgd, zoo volmaakt, dat het gan sche spel, samen met het middeleeuwsch en eenig mooi kader waarin het zich ontrolt, samen met die kunstige muziek, als één verrukking uit maakt en niet te ontleden is. Het is juist dit on afscheidbaar geheel van het spel dat speciaal voor Brugge geschreven werd om te Brugge zelf opgevoerd te worden, het is het meêleven van Brugge's Belfort in het spel en dit massaal optre den van ongeveer 2000 muzikanten, zangers, figu ranten en spelers, het is dit alles samen dat zoo geweldig aandoet en zoo de duizenden toeschou wers vervoert. Pater Boon, die om zijn openluchtspelen ver maard is geworden, heeft met zijn Sanguis Christi wel de kroon op zijn werk gezet. En ook zijn medewerkers, de componist Arthur Meule mans en de bekende regisseur Anton van de Velde, halen eer van hun werk. Samen hebben zij een kunstgewrocht geschapen waarover Brug ge fier mag gaan. De opvoeringen van dit H. Bloedspel hebben dan ook telkens een ongehoorden bijval gekend, en dit succes is meer dan verdiend daar niet al leen het spel zelf, maar gansch de inrichting en de ordedienst waarlijk volmaakt zijn. Voor de vijf eerste vertooningen die voorzien waren zijn alle kaarten reeds uitverkocht en, ge zien de aanvragen die nog gedurig bij het in- richtingscomiteit aankomen, heeft het besloten nog een bijgevoegde vertooning van het H. Bloed spel te geven op Donderdag 1 September 1938, om 8 u. 30 's avonds. De personen, die nog wenschen kaarten voor deze vertooning te bekomen, worden verzocht ze onverwijld aan te vragen aan den Dienst voor Toerisme, Markt, Brugge, en terzelfdertijd het bedrag te storten op postcheckrekening Num mer 409.273, Comiteit van het H. Bloedspel. De toegangsprijzen tot het spel zijn als volgt vastgesteld 25 fr., 15 fr. en 10 fr. voor de zit plaatsen die alle genummerd zijn, en 5 fr. voor de staande plaatsen. Voor groepen wordt een ver mindering van 20 toegestaan wanneer 20 kaar ten en meer besteld worden. Ter gelegenheid van het H. Bloedspel worden speciale treinen aan halven prijs door de Nationale Maatschappij van Spoorwegen naar Brugge ingericht. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze rubriel KLEINE AANKONDIGINGEN IN TEGENSTRIJD MET ALLE ALSCHE GE RUCHTEN kunnen wij mededeelen dat er altijd als voorheen te bekomen zijn bij Surmontstraat, 4 -- IEPER (Bij de Koeimarkt) Tel. 309 Alle slach van BEENHOUW ERSARTIKLLEN, zooals DARMEN KRUIDEN MESSEN KAPBLOKKEN. ALLE MACHIENEN. IJSKASSEN en FRIGO'S merk LINDE (785) Een Toeristische Film over West - Vlaanderen De Provinciale West-Vlaamsche Vereeniging voor Toerisme (voorheen de Officieele Provin ciale Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer voor West-Vlaanderen om grondige redenen werd de benaming eenigszins gewijzigd) is er in geslaagd, dank zij de onvermoeibare betrachtin gen van'haren Voorzitter, Zijn Excellentie den Heer Gouverneur Baels, een buitengewone toe lage vanwege de Provincie te verkrijgen tot ver vaardigen van een toeristische film over West- Vlaanderen. (Het is een feit dat de film in den huidigen tijd een machtig propagandamiddel is geworden.) Deze film zal eerst afgerold worden op de Wereldtentoonstelling van New-York, al waar de Vereeniging een specifiek West-Vlaam- sche stand zal inrichten. Over dezen stand zullen naderhand inlichtingen worden verstrekt. Het vervaardigen van deze documentaire film, welke, hoewel publicitair opgevat, de artistieke zijde en de kinematechniek niet zal veronacht zamen, is een eerste stap om, door middel van de rolprent, een intense propaganda voor onze gouw te voeren. Anderzijds heeft de Vereeniging een paar plak brieven uitgegeven, welke zij vooral in het bui tenland tracht te verspreiden. Met de medewerking van het Departement van Verkeerswezen heeft zij deelgenomen aan het grenstoerisme, een planmatig gevoerde propagan da in de buitenlandsche gebieden welke min of meer palen aan onze landsgrenzen Zuid-Holland, Noord-Frankrijk, Elzas-Lotharingen. Daar de toetreding van alle Westvlaamsche ge meenten met toeristisch belang thans een vol dongen feit is en daar in vele dezer gemeenten, dank zij hare inwerking, een nog ontbre kende toeristische dienst tot stand kwam, (de organisatie van het toerisme in onze provincie behartigt zij trouwens ten volle) werkt zij thans een actieplan uit welk, als de vermoedens juist zijn, een krachtige inzet zal wezen van een door dachte en geleide propaganda onze gouw ten bate. TOONKUNST De Provinciale Commissie van Schoone Kunsten van West-Vlaanderen brengt ter kennis van de belangstel lenden, dat in 1938, een prijs van 5.000 Fr. zal toege kend worden aan den kunstenaar, die het beste werk, op gebied van toonkunst (muzikale compositie) zal voortgebracht hebben. Als bijkomende aanmoedigingspremiën zal een som van 2.500 fr. beschikbaar zijn. Mogen om prijs en premie mededingen, al de toon- kundigen die in West-Vlaanderen geboren zijn of er sedert vijf jaar verblijven. Zij die begeeren aan den wedstrijd deel te nemen, moeten op hun kosten, de handschriften of gepubli ceerde werken, vóór 15 September 1938 indienen bij voornoemde Commissie waarvan gewenschte inlichtin gen kunnen bekomen worden. Er wordt aan de belanghebbenden ter kennis ge bracht dat de Provincie West-Vlaanderen, van 1938 af. opnieuw premiën uitlooft voor het opstellen van Vlaam- sche vakboeken, welke betrekking hebben tot de nij verheid of den landbouw van de Provincie West-Vlaan- deren. De voorwaarden voor het verkrijgen dezer premiën kunnen bekomen worden op het Provinciaal Bestuur te Brugge. Oproep wordt gedaan tot alle deskundigen om, hetzij alleen, hetzij in samenwerking met andere vakmannen of enke, met een taalkundigen medewerker, een boek op te stellen over een belangrijk ambacht of land bouwbedrijf (ook groententeelt) dat in de Provincie West-Vlaanderen uitgeoefend wordt IWPWH1IIWJJ, .-l'.HgiWMHI

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4