VELOSPORT DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE 6 ten zoeken om op hun rijwiel te kunnen blijven dan aan koersen te kunnen denken. Gelukkiglijk' werden van jaar tot jaar merkelijke verbeteringen aangebracht en dit jaar belooft de piste heel lichtloopend te zullen zijn en wij vinden het een gelukkige beslissing van de inrichters die dit jaar zeg gen de einduitslag zal niet meer opgemaakt worden door middel van punten, maar zal besloten worden door een enkelen eindsprint wat wil zeggen dat de renner die eerste over de meet komt, derf koers'wint Verleden jaar hebben wij er een der meestbetwiste koersen bijgewoond die wij in onze loopbaan zagen en iedereen is dien dag naar huis vertrokken met de gedachtetoekomend jaar keeren wij terug Toen de lijst der aangeworven renners die morgen in de Lovie zullen uitkomen aangekondigd werd, werd er wel eens gezegdniet van het zelfde gehalte als andere jaren Hiermee bedoelde men dat men groote namen, lijk Bartali. miste. En als ge het programma oppervlakkig beschouwt moeten die menschen wel gelijk hebben, maar als ge dieper kijkt moet ge de inrichters nog meer gelijk geven die zeggenwat baat het rijkbe- taalde renners aan te werven als ze al het werk voor hun min betaalde makkers overlaten Want 't zijn doorgaans de renners niet die met de beste brokken gaan loopen die het zwaarste werk op hun schouders tillendeze renners zitten veel liever op hun roem te teeren dat hebben wij verleden jaar nog geleerd aan Kaers, die na een paar ronden, van een defekt wiel een voorwendsel maakte om op te geven. Dit jaar heeft men gezocht naar renners die niet be nauwd zijn van aan den kop te gaan, met de vrees dat zij het niet zullen uithouden, jongens die gewoon zijn van door het hard labeur der koersen te gaan. Daarom meenen wij het recht te hebben van te mo gen veronderstellen dat de koers een heel spannend karakter zal dragen en wij verwachten ons aan een machtige brokke sport, aan een strijd die van in de eerste ronden zal ontbranden en enkel zal luwen als het eindschot zal weerklonken hebben. Onder de aangeworven deelnemers hebben wij Marcel Kint, die Zondag aanstaande ons land zal verdedigen in het wereldkampioenschap op de baan te Valken burg. In de Ronde van Frankrijk en in de koersen die daarop volgden heeft Kint bewezen dat hij tegenwoor dig onze renner is die het rapst uit de voeten kan. En omdat hij in het wereldkampioenschap de hoop van gansch ons landeke zal dragen, meenen wij te we ten dat Marcel Kint besloten is van in Poperinge te toonen dat hij waardig is den titel van wereldkampioen te dragen, zoodat wij hem morgen langs zijn beste zijde zullen zien En als Kint te Valkenburg van ongelukken mocht gespaard blijven zal hij het daar wel bewijzen dat hij tegenwoordig de sterkste renner van de wereld is en 't is best mogelijk dat hij dan dien hoogsten titel naar West-Vlaanderen brengt Zoodat, voor wie dieper in het programma wil kij ken, de koers in de Lovie met zulk een geweld en zulk een naijver zal betwist worden, dat het er zal gaan op leven en dood En daarom is 't zeker dat iedereen er zal willen te genwoordig zijn om met eigen oogen te kunnen zien met welk een ruw geweld er zal gekampt worden A. Bafcop. Nog ligt de Ronde van Noord-Frankrijk in het geheu gen en reeds is een andere aangevangen, namelijk de Ronde van het Westen van Frankrijk. Deze rondrit heeft ten allen tijde zijn bijzonder karakter gehad. Oudere renners, die zich gedurende het seizoen hadden onderscheiden, kregen als belooning vanwege hun Kon- strukteur de kans te starten, om hen toe te laten nog iets te verdienenandere jongere renners werden door bemiddeling in de belangrijkste huizen opgepikt om er hun debuut te doen, en te laten zien in hoeverre zij rijp zijn om t' jarent met een kontrakt bedeeld te worden. Het is dus feitelijk een proefwedstrijd, en voor waar één die niet gemakkelijk te verteren is. Steeds moet er in de menigvuldige ritten worden geklommen over heuvels die in de beenen hangen en door die her haalde lastige prestaties wordt het uithoudingsvermo gen van de renners dan ook op de proefbank gelegd. Zoo zien we dit jaar eeir Dick, Saeremans, Deraes, Depredhomme, Delathouwer, Staeren, Riga, Van Cau- wenberghe, Claessens, Sambre Van Oppen en Ritser- velde het opnemen tegen Albert Hendrickx, Van Kerck- hoven, F. Adam, Wierinckx, die de oudere garde ver tegenwoordigen, waarbij wij ook Van Kerckhoven voe gen, die alhoewel nog jong, toch reeds verleden jaar aan deze Ronde deelnam en er zelfs een rit won. Deze proef zal dan ook voor velen een ontgoocheling zijn wijl anderen er zullen bovenop geraken en met een kontrakt begiftigd worden, om toekomend jaar de nieuwere generatie uit te maken en de ouderen te ver dringen. Hoeveel klassen er aldus nu tegenwoordig rijden is bij benadering niet te schatten, als men nagaat dat een Rebry, Bonduel, ja zelfs Jan Aerts de wapens niet neerleggen en met succes sedert méér dan 10 jaren de banen afketsen, en sedertdien zijn toch zooveel ren ners bijgekomen, als de generatie Decaluwé b. v. en tal andere en voorts komen steeds jongere elementen bij. Des te beter zou het dan ook zijn, ware het niet dat de krisis zich in het beroep en vooral in den rijwiel handel ook doet gevoelen, met het gevolg dat elk schar relt om maar iets van de koek te kunnen verorberen. Nog goed dat hier, ten onzent, zooveel koersen, voor deze steeds aangroeiende kategorie der beroepsrenners wnrdci gegeven. Om nu tot de Ronde van het Westen van Frankrijk terug te keeren de 1' rit, van Rennes naar Cherbourg, werd veroverd door Piet Van Nek, die als eenige Hol lander er prijs op stelde, zich te doen opmerken. Hij ontsnapte op het laatste, op een der menigvuldige heu velen, om niet meer vervoegd te worden. Albert Hen drickx werd als eerste Belg 3®, wijl Cloarec 2®, hem klopte in de spurt De jonge Belgen deden een méér dan belovend debuut daar Dick 8®, Claessens 9®, Van Cau- wenberghe 10®, Desmet 11® en Delathouwer 12® werden. De 2® rit van Cherbourg naar Alengon in twee ge deelten, Cherbourg-Caen en Caen-Alengon, zag de zege van Theo Van Oppen, die als de regelmatigheid zelve, 2 maal de 4® plaats opeischte. De individueele winnaars waren Sylvain Grysolle vóór Depredhomme, Antoine en Van Oppen, in het eerste gedeelte, wijl in het tweede gedeelte Achiel Buysse zijn fiets eerst over de meet wist te werpen vóór de Franschen Lauck en Aureille. Jammer echter dat de Wetterenaar zooveel onkans kende in den 1® rit, anders was hij bijna zeker onze beste jongere geweest. Nu moest hij na zijn zege op geven. omdat het pijnlijk nieuws hem werd medege deeld dat zijn grootvader was afgestorven. Van Alengon naar Cholet konden de Belgen niet be letten dat de Franschman Fournier. die nu en dan nog den kop boven water steekt, de zegepalm medenam vóór Ritservelde die te veel betrouwen had in de laat ste meters en Depredhomme die gevaarlijk komt op zetten, zooveel te meer dat onze best geplaatste ren ner, Hendrickx, moest opgeven wegens ziekte. Prosper zal het naaste seizoen een gevaarlijke kwast worden voor de beste profs, en alles wijst erop dat hij bij deze reeds méér dan zijn deel doet voor een debuut. Van Cholet naar Nantes werd het offensief van de Franschen ingezet en wel zoodanig met succes door gedreven dat de Belgen geen kans hadden te reageeren. Vergili behaalde de palm vóór Carini, Bassin. Antoine. Cogan en Riga. De vijfde rit van Nantes naar Lorient. was eigenlijk een snelle wandeling in gesloten gelederen. Op het einde beproefde Van Oppen een ernstige ontsnapping maar leed bandbreuk op eenige kilometers der aan komst. zoodat deze in den sprint betwist werd. Felix Deraes toonde zich de snelste van een groep van een vijftigtal renners en klopte Torfs, Lemarié, Vermeiren en Antoine in deze orde. De algemeene rangschikking ziet er thans als volgt uit 1. Cogan 29.48,18 2. Carini 29.48,41 3. Rossier 29.49,05; 4. Vergili 29.49.18: 5. Van Oppen 29.54.12 6 Depred homme 29.54,307. Van Cauwenberghe 29.55,038. Wierinckx 29.55,259. Riga 30 01,13. De andere Belgen zijn als volgt geklasseerd 13. Ritservelde19. Van Kerchoven 20. Beirnaert 23. De Lathouwer26. De Raes28. Claessens30. Leenaerts 33. Adam A 36. Torfs 39. Grysolle. Kermiskoersen waren er deze week met de vleet, zoodat de achtergebleven renners ook ruim hun brood kunnen verdienen Wekelijks mogen wij er zoo een 10 tal aanhalen, die alle op succes mogen bogen. Zoo ook in Herenthals, waar de Groote Prijs werd ge-wonnen door Alfons Deloor die weer rijdt zooals in zijn besten tijd. Eenigszins verdrongen door den jongeren Gustaaf, deed de oudere broeder niets of bijna niets meer, maar dat hij nu marcheert kunnen wij in eiken wedstrijd aan zijn uitslagen zien. De Hollander Albert Gijsen werd 2® wijl de 3® plaats nogmaals door een Hollander Korver bezet werd. Duerloo als rapste der bende en die voor alle supporters favoriet was, werd 4® Het Kriterium van Namen zag weerom een Meulen- bergh op zijn beste. Na een periode van inzinking waar door, voor de keuze voor het Wereldkampioenschap, eenigszins aan den Waal werd getwijfeld, is hij die slechte zijde mooi te boven gekomen, en we mogen ge rust zijn als hij den heuvel van Valkenburg telken male boven komt met het peloton, wordt in de spurt Elooi vast en zeker Wereldkampioen. De uitslag in Namen was1. E. Meulenberg2. Schulte op 10 cm.3. Neuville, op 1/3 lengte 4 Van- denbroeck 5. Vervaecke 6. Thyssens 7. Van Theem- sche. De Gemeente Lede gaf ook haar Grooten Prijs. Moe renhout, als ingezetene der Gemeente, en gezien zijn huidige forme, vertrok hier als favori voor iedereen, doch kon de ongelukken niet afkeeren, en alzoo won Albert Van Wezemael, die sedert zijn Ronde van Ma rokko ook in den achtergrond was verzeild geraakt. Gaston Denys werd 2® en Richard Depoorter die stille- kens aan de goede karburatie schijnt te vinden 3®. De- molder 6® is ook regelmatig bij de eersten en Moeren hout kon, ondanks 2 bandbreuken zich nog 7® plaatsèn. In Hombeek was Roger Vandendriessche aan de eer, die net Omer Volcke van Gits op de meet zelf met een half wieltje klopte. Duquenne die ook altijd met de onkans had af te rekenen, werd ditmaal ervan gespaard er kwam mooi terug op het laatste om nog de derde plaats af te dwingen. De Groote Prijs der stad Bergen had een menigte renners gelokt, en hier won Marcel Kint in kampioenen stijl de spurt vóór Bruneau en André Defoordt. Let er op, Kint zal gevaarlijk zijn te Valkenburg, en precies dat bergje schijnt naar zijn tand. Lastige koersen schrikken den Sweveghemnaar niet afvooral zijn rush naar de meet zal van de fijnste sport zijn. Indien hij de Italianen met de hulp der andere Belgen goed kan in het oog houden, zal Marcel tegen het einde wel zijn slag slaan, en de woorden indachtig van Girardengo dat de Kintie de beste Belgische renner was, zal hij dan ooh fel in het oog gehouden worden, gezien Girardengo Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht ir 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. naar Valkenburg mee gaat als raadsman.Toch achten wij Kint bekwaam ook dit te overmeesteren. Fonten Ghis- quière. of de baas van «De Slachter», reed in Bergen 12®, na op een ontsnapping het 18 ronden heel alleen volgehou den te hebben. Fonten reed dien koers veeleer als oefe ning en meende zelfs niet zoo goed te zullen marchee- ren~ Eerlang vertrekt hij naar Italië, om den Omloop der 3 Zeeën te betwisten. Wie er meegaat staat nog niet vast. maar Braeckeveldt. Deltour en Vlaeminck heb ben groote kans, indien deze 2 laatsten vrijgelaten wor den door hun fabriek Alcyonwat we betwijfelen. Anders krijgt Christiaens een mooie kans en ook Noël Declerck komt voor de plaatsvervangers in aanmerking. De uitslag te Bergen1. Kint Marcel2 Bruneau Emiel. op 1/2 lengte; 3. Defoordt André, op 1 lengte 4. Raes Maurice 5. Rosseel Albert6. De Walsche 7. Van Hove 8. Claeys 9. M. Harmand 10. Billiet 11 Van Theemsche; 12. Ghesquière 13. Disseaux14. Lowie, allen wiel in wiel. In Herck, de Stad, won Maurits Croon den Kriterium- koers Van Hauwaert en als vroegere leider verstevigde hij aldus zijne positie. Braspenninck werd 2® op 10 cm. en Alfons Deloor. die daags voordien kwam te zege vieren in Herenthals, werd 3®Van Hasselt 4® en Huts 5' zoodicht bijeen dat ze moeilijk van elkaar konden worden gescheiden in het opmaken van den uitslag. Het Kampioenschap van Italië zag weerom de klas sieke spreuk bewaarheid, dat als twee honden voor een been vechten er een derde mee heen loopt. Hier was de tweestrijd Bartali-Valetti zoo hevig dat de koers er onder leed. Toch kon Valetti bij een bandbreuk van Bartali, den overwinnaar der Ronde van Frankrijk niet voor goed kwijt spelen, en wanneer deze dan ook mooi bijkwam, en deze twee elkaar beloerden in den spurt, wist Bizzi iedereen tevreden te stellen met zelf den palm mede te nemen. Bartali werd 2® en Servadei die een reklamatie indiende omdat Bizzi hem zooge zegd aan de trui had getrokken werd 3®. Toch is van deze reklamatie niets in huis gekomen en blijft Bizzi dus kampioen van 't land van Mussolini. De uitslag 1. Bizzi, 272 km. in 6 uur 19 min. 2. Bar tali, op 1/2 wiel3. Servadei, op 1 lengte 4. Mazaratti, op 20 meter5. Vignoli6. Viccini7. Del Cancia, allen wiel in wiel8. Bini, 6-21-059. Cottur10. Olmo. De Omloop van Wizernes lokte meerendeel van de Belgen weerom over de Zuidergrens. Storme, Emiel en Remi Decroix, Vader Pyncket en anderen schijnen nog altijd en met voorliefde in het Noorden te rijden. Het was een gelegenheid voor den West-Nieuwkerke- naar Storme om den bloemtuil te veroveren. Sedert lang niet meer gewoon héLucien, van de bloemen vast te houden in een overwinning, en die zijn ten slotte toch altijd beter dan deze van een inhuldiging. Niette genstaande gij na uw zege in Parijs-Roubaix eraan gewoon was geraakt de pisten af te ketsen, is het onein dig veel beter bij uw leest der baankoersen te blijven, waarvoor gij gemaakt zijt. Onthoudt het goed, want sportbevoegdheden hebben het U reeds meer dan een keer voorzegd. Miel Decroix werd 8'en jammer dat Miel weerom plat viel op het laatste, want hij zat bij Storme, Marcellac, Pyncket, Caru en Marjorcick. Ook nooit geen kans, zoo veel te meer dat een schoone plaats nu in zijn bereik lag en hij mogelijks met zijn poulain Storme nog kon een greep doen om te ontvluchten op het laatste. De uitslag: 1. Storme Lucien (B.) 2. Marcellac, op 2 lengten3. Pyncket4. Caru 5. Marjoreick 6. Del- rue, op lm. 15 7. Decroix R., op 7 m. 25 8. Decroix Emiel9. Imbert, op 9 m. 15 10. Pollajeck 11. Viteck 12. Cap13. MaSelis14. Robbiar. DE ONAFHANKELIJKEN Indien er een rare kwast bestaat in de rennerswereld dan is het vast en zeker Berton. Over eenige weken deed hij zijn aanvraag om Beroepsrenner te worden. Weigering van den B W. B. omdat hij zich in de kate gorie der Indés in 3 koersen moest weten te klasseeren. Ik zal dat, wacht maar een beetje, zegde Berton ons over eenige dagen, en indien ik moet naar deze kate gorie gaan, zal ik trachten juist te doen, als toen ik naar de juniors ging. en van meet af den 1® rit der Ronde van België won. nadat ik nog geen 6 uren in het bezit was van mijn rijbewijs. Met die nijdigheid ont ving hij dan ook het veranderd rijbewijs voor de kate gorie der Indés of onafhankelijken. Hij startte te Kort- rijk, en wijl iedereen zich aan een zege van een De bakker, Vandenbossohe. Garrebeeck, Van Swelm of nog anderen verwachtte vluchtte de kleine Woumenaar op het laatste weg en hoe de anderen zich ook inspan den. Berten Berton stond reeds op de gevoelige plaat met de bloemen in de hand, als de anderen hem konden bewonderen. Voor een verrassing is dit er zeker wel eene. De uitslag 1. Berton Albert, (Woumen) 2. Debacker Achiel, op 55 sec.3. Vandenbossche Adolf, op 1 m. 25 4. Van Zwelm Jan 5 Thys Karei6. Schatteman 7. Gelijk Garrebeek August en Van Herzele Plutard 9- Mathieu Florent10. Douws, wiel in wiel. DE JUNIORS reden Zondag in Emelghem waar André Parmentier voor de verrassing zorgde door er den rappen Eeck- houdt te vloeren. Janssens werd 3®, maar toch werd V andeweghe bij missing op die plaats gebracht, wat voor de reklamatietafel zal dienen beslecht te worden. itse reed 7® en Poltje Salomé kon het nogmaals af trappen. Onkans is ook steeds zijn belooning. En nu Dinsdag zijn het al dezelfde namen die de klokke slaat. Immers een Ramon gaat winnen naar Wervick, vóór Depuydt van De Panne, die werkelijk een der beste elementen van het oogenblik is, Desimpe- iaere 3*. Vandenberghe 4®, Vitse 6' en Poltje Salomé, die eens begenadigd werd. 7®. In Ledeberg was het weerom de Wynendaelenaar Maeibrancque die winnaar werd en we gelooven dat het tijd is dat deze overgaat naar de hoogere kate gorie De sprint werd betwist door 17 man en geen kon het wiel snappen van den machtrenner van het Thou- routsche. Uitslag: 1. Maelbrancke2. Vandevyvere3. Eeck- noudt4. Alparts 5. Cois 6. Coorevits, Vandermeersch, Van Roose, Braeckman. Keukeleir, Knockaert, allen ex-aequo. En eindelijk te Overmeire de 19® overwinning van Van Overloop, die vast en zeker te Brasschaet de recht- streeksche tegenstrever zal zijn van Ramon en Mael brancke. Voor een jonge kracht van 19 jaar is dit puik gewerkt, en hij belooft voor later. Ook die zou mogen naar hooger opzien, en zal bepaald te volgen zijn, ge zien het gemak waarmede hij rijdt opvallend is Uitslag: 1. Van Overloop; 2. Braecke Albert, op 1 lengte: 3. Van Raemdonck, op 1 lengte; 4. Lefeburer 5. Faignaert6. Van Geel7. Geus 8. Roels, Vande- velde. Decock, Tarremans. Schoonjans enz. SPRINTER.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 6