Le Musée de Cuerre du Saillant 19 JAAR, N 23 3 SEPTEMBER 1938 Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d Ypres Fédération des Sinistrés de ('Arrondissement d'Ypres Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper HET N. I. R. TE IEPER BON JOUR, MONSIEUR Le Musée de Guerre du Saillant d'Ypres», entrée Rue du Verger. CROOTE OPENBARE WERKEN HET VPERSCHE LA REGION D'VPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34. YPER. Rédaction, Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Abonnement21 Ir. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés La prochaine réunion mensuelle, des Délegués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche 11 Septembre 1938, a 15 h., en 1' Hötel Continen tal Place de la Gare, a YPRES. ORDRE DU JOUR 1) La question des intéréts. 2) Communications diverses. Toutes nos associations et nos coopératives et toutes les autorités communales sont instamment priées d'envoyer leurs délégués a la réunion. Tous les sinistrés sont admis. Plusieurs sinistrés regoivent en ce moment, de la part des receveurs des Domaines, des deman- des de restitution d'intérêts payés antérieure- ment. Nous leur rappelons a cette occasion notre conseil déja si souvent répété de n'y donner au- cune suite et en tout cas de ne pas opérer de rem- boursement sans avoir consulté au préalable soit la Fédération des Sinistrés, soit la Coopérative pour Dommages de guerre d'Ypres, dont le direc teur, M. Léon Vandevoorde, rue d'Elverdinghe, a Ypres, se tient bénévolement a la disposition de tous les sinistrés. Le Président, Arthur Butaye, av., Ypres. De aanstaande maandelijksche vergadering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteis terden, zal plaats hebben op Zondag 11 September 1938, om 15.00 uur, in het Hotel Continental Statieplaats, te YPER. DAGORDE 1) De kwestie der interesten. 2) Verscheidene. Al onze bonden en samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente-overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de ver gadering te zenden. Ingang vrij aan alle ge- teisterden. Wij nemen deze gelegenheid te baat om aan al de geteisterden onzen vroeger reeds zoo dikwijls gegeven raad te herinneren en ze aan te zetten geen gevolg te geven aan de dreigbrieven die ze vanwege de Ontvangers der Domeinen mochten toegezonden worden ter terugbetaling van vroe ger uitbetaalde interesten. Al de geteisterden die in moeilijkheden zijn, mogen zich wenden 't zij tot de Federatie der Geteisterden, 't zij tot de Coöperatieve van Oorlogsschade van Yper, wiens bestuurder, de heer Leon Vandevoorde, Elverdin- ghestraat, te Yper, zich bereidwillig te hunnen dienste houdt. De Voorzitter, Arthur Butaye, av., Yper. Op Zondag 18 September, te 20 uur, wordt voor de Iepersche bevolking een schitterende muziek avond ingericht door het N. I. R., in den Stads schouwburg, V andenpeereboomplaats. De totale opbrengst van dezen feestavond, ge geven onder de bescherming van het Gemeente bestuur, is bestemd voor het Officieel Komiteit voor het oprichten van het gedenkteeken Konin gin Astrid. Toegangskaarten tegen den prijs van 10 fr. en 5 fr. zijn verkrijgbaar op het Stadhuis (Secreta riaat) te leper. Dit concert is een der eerste van een nieuwe reeks bonte Zondagavond-programma's die tij dens het volgend seizoen door het N. I. R. zullen uitgezonden worden, onder den titel Non stop Recht door Verleenen hunne medewerking aan het concert te leper Het Radio-Orkest van het N. I. R. en zijn so listen onder leiding van Paul Douliez Paul DOULIEZ Leider van het Radio-Orkest van het N. I. R. Elisabeth Bellina, zangeres The Twinkling Three, vocale fantaisisten Polly en Louis Noiret, duettisten. De luisteraars van leper en omstreken worden aldus in de gelegenheid gesteld om op Zondag 18 September een genoeglijken avond door te bren gen, om een der populairste orkesten van het N. I. R.. dat ze reeds zoo dikwijls bij hun luid spreker gehoord hebben, onder hun oogen aan het werk te zien, en om tevens hun penning bij te dragen tot het oprichten van een gedenk teeken voor onze betreurde koningin, die in aller harten voortleeft als een der zuiverste symbolen van de moederliefde. Het lijdt dan ook geen twij fel dat zij het initiatief van het N. I. R. zullen weten te waar deer en en zeer talrijk op dezen feestavond zullen aanwezig zijn. Commencez par AVEZ - VOUS VISITÉ LES MUSÉES EN VILLE vous serez si agréablement surpris que vous désirerez en visiter d'autres! TOUJOURS DU NOUVEAU! Den Vrijdag 12 Augustus 11. bezochten een groot aantal journalisten, op uitnoodiging van den Heer Minister van Openbare Werken, de reusachtige werken van het Albertkanaal en en kele dagen later, ter gelegenheid der groote leger- oefeningen welke in de Ardennen plaats grepen, begaf Z. M. de Koning zich naar Eupen om er de in uitvoering zijnde afdammingswerken van de Vesder te gaan bezichtigen. Door de verslagen welke de pers over deze be zoeken uitbracht, werd de aandacht der openbare meening andermaal gevestigd op enkele groote werken die hier door het Ministerie van Open bare Werken en Werkverschaffing uitgevoerd worden, met het doel de economische uitrusting van ons land te verbeteren en de heerschende werkloosheid te bestrijden, en waarvan de na kende voltooiing reeds in 't vooruitzicht gesteld wordt. Het Albertkanaal, waarvan de kosten aanvanke lijk op 600 millioen geraamd waren doch nu ruim een milliard en half zullen bedragen, zal aan staande jaar reeds voltooid en geheel voor de scheepvaart geopend zijn. De officieele inhuldi ging van dezen nieuwen waterweg, die de Luik- sche en Limburgsche nijverheidsbekkens en hun hinterland met de haven onzer groote handels metropool verbindt, zal in 1939 gepaard gaan met grootsche feestelijkheden, waarvan het program ma nu reeds in zijn groote trekken is vastgesteld en waaronder men onder meer heeft de Inter nationale Watertentoonstelling te Luik die al daar op de beide oevers der Maas een oppervlakte van meer dan 50 hectaren zal beslaan en waar van de werken, geschat op ruim 130 millioen, thans snel vooruitschieten. Dit werk is, zoo door zijn omvang als door de vele moeilijkheden van allen aard welke men er te overwinnen had, een der grootste en machtig ste welke tot hiertoe in ons land werden uitge voerd. Begonnen in 1930, mag het een waren krachttoer geheeten worden dit kanaal in zoo'n korten tijd tot een goed einde^ te hebben gebracht, en allen die vroeger aan de'mogelijkheid ervan twijfelden, staan thans in bewondering voor het uitgevoerde werk. Het is ook daar, namelijk met het vak van Eigenbilzen, dat onze ingenieurs het bewijs leverden dat de vroeger zoo gevreesde zwelklei thans geen onoverkomelijke hinderpaal meer is, en meteen de bewering te niet deden van dezen die bij hoog en bij laag beweren durf den dat de doorsnede van Hollebeke irtimèr en altijd het herstel onzer vaart Yper-Komen zou beletten. Ook de afdamming van Eupen, werk dat onge veer 200 millioen aan den Staat kost, zal weldra, denkelijk in 1940, voleindigd zijn. Het hoofddoel ervan is de gezondmaking der Vesderkom en daartoe besloot men een buizenleiding te leggen die al de afval- en rioolwateren van gansch de streek naar een te bouwen zuiveringstatie te Goffontaine zou leiden, en verder, om al de om liggende gemeenten van drinkbaar en nijver heidswater te kunnen voorzien, te Eupen een af damming te bouwen eener capaciteit van 27 mil lioen kubieke meters, 't zij meer dan het dubbel van die der Gileppe, en waarvan het dagelijksch debiet minstens 50.000 m3 zal bedragen. Men hoopt dat deze afdamming van Eupen het begin zal zijn van een nieuw nijverheidscentrum juist zooals de afdamming der Gileppe de heil zaamste gevolgen heeft gehad voor de ontwikke ling der nijverheid van Verviers. Men hoopt ook voor dezen nieuwen voorraad zoetwater een ge makkelijk afzetgebied te kunnen vinden, alhoe-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1