RAPH Tai lor CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT 2 STAD YPER MUZIEKSCHOOL De aanstaande Gemeenteverkiezingen Stedelijk Slachthuis van Yper TOERISTISCHE KRONIEK vanaf 180 tot* 600 frank IN LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Botersiraat, 12 (bij den Grooten Bazar) YPER wei dienaangaande nog niets met zekerheid vast- j staat, zoodat de uitvoering van dit werk dus be- sloten en begonnen werd vooraleer het econo misch nut ervan bewezen was. Alhoewel wij het mogelijke nut dezer afdam ming niet betwisten, is het toch een feit dat wij vaststellen dat, in tegenstelling met hetgeen men hier weigert te doen, ginder een veel grooter en kostelijker werk uitgevoerd wordt zonder dat het nut ervan bewezen was. En wat men alleszins het minst ervan kan zeggen, is dat dit werk daar bijdraagt tot de opslorping der werkloosheid, ge zien, naar de bekentenis van een bevoegd en ver antwoordelijk persoon, er aan deze afdammings- werken niet minder dan 800 a 900 Hollanders ar beiden. Dit werk kan dus zeker en vast niet aan zien worden als een middel ter bestrijding der Belgische werkloosheid. Ook nog andere groote werken zijn in uitvoe ring of de voltooiing nabij. Zoo voorziet men dat de Noord-Zuidverbinding tegen 1941 of ten aller laatste in 1942 zal klaar zijn. Langen tijd werd het nut van dit werk, waarvan de kosten op twee milliard mogen geraamd worden, in twijfel ge trokken en betwist en tot vóór enkele jaren nog waren allen ertegen gekant. In Juli 1937 werd het vak Brussel-Clabecq van het kanaal van Brussel naar Charleroi bevaar baar gemaakt voor schepen van 1350 ton, en thans heeft men besloten ook het ander vak van dit ka naal, namelijk van Clabecq naar Charleroi, voor schepen van dezelfde tonnenmaat toegankelijk te maken. Het is onnoodig deze lijst van groote werken, uitgevoerd met het geld van alle lastenbetalers, nog te verlengen, want telkens stellen wij met weemoed, doch zonder afgunst, vast dat al deze werken uitgevoerd worden in andere deelen van het land, ten voordeele van steden en streken die tijdens den oorlog weinig of niets te lijden had den, terwijl onze streek, die voor het heil van gansch het land totaal verwoest en vernietigd werd, nu nog, twintig jaar na den oorlog, datgene niet kan hersteld krijgen wat zij vóór den oorlog bezat en dat nu voor haar economische herop beuring onmisbaar is. Wij betrouwen echter dat de oogen der verantwoordelijke landsbestuurders weldra zullen opengaan en dat men te Brussel zal inzien dat onze streek, van al haar vroegere inkomstbronnen beroofd, reeds veel te lang bena- deeligd en verwaarloosd werd en door de steeds toenemende werkloosheid het teeken dezer ver- waarloozing meer en meer draagt. Het herstel der vaart Yper-Komen, dat hier algemeen gevraagd wordt, is geen onmogelijkheid meer de veel moeilijker werken van Eigenbilzen hebben zulks ten duidelijkste bewezen de uit voering van dit werk zal hier grootelijks bijdra gen om de zoo scherp heerschende werkloosheid te verminderen, gezien hier geen vreemdelingen, zooals te Eupen, maar eigen volk aan het werk zal kunnen gesteld worden, en het economisch nut der vaart Yper-Komen kan ten slotte ook niet meer geloochend worden, gezien de voor beelden der vaart Roeselare-Oyghem ten voor deele van Roeselare en der vaart Kortrijk-Bos- suyt ten voordeele van Kortrijk ons daarvan de slaandste bewijzen leveren. Het College van Burgemeester en Schepenen heeft de eer de belanghebbenden ter kennis te brengen dat de leergangen der Muziekschool, voor het schooljaar 1938-1939, zullen hernomen worden op MAANDAG 19 SEPTEMBER a. s. De inschrijvingen zullen in gezegde school, Hondstraat, plaats hebben op Woensdag 14, Donderdag 15 en Vrijdag 16 Sep tember, van 18 tot 19.30 uur. Het inschrijvingsrecht, onmiddellijk betaal baar, is bepaald als volgt Notenleer Lagere Graad 20 fr. Middelbare Graad 30 fr.; Hoogere Graad 50 fr. Zanglessen Lagere Graad 100 fr. Middelbare en Hoogere Graad 200 fr. Snaartuigen Lagere Graad: 75 fr. Middelbare Graad 100 fr.; Hoogere Graad150 fr. Houten en Koperen Speeltuigen 40 fr. Klavier Lagere Graad 100 fr. - Middelbare Graad: 150 fr.; Hoogere Graad 200 fr. Harmonie en Muziekgeschiedenis Lagere Graad 100 fr.Middelbare Graad 150 fr.; Hoogere Graad 200 fr. De nieuwe leerlingen moeten door hun ouders vergezeld zijn. De andere leerlingen moeten zich opnieuw laten inschrijven. Voor de leerlingen die deel uitmaken derzelfde familie betaaalt de oud ste het volle inschrijvingsrecht, de volgende de helft. De leerlingen waarvan de ouders te Yper niet woonachtig zijn betalen dubbel inschrij- I vingsrecht. De Secretaris, De Burgemeester, G. Versailles. J. Vanderghote. Daar, in uitvoering der gemeentekieswet, de gemeenteraden alle zes jaar gansch moeten ver nieuwd worden en die verkiezing van rechts wege telkens den tweeden Zondag van October moet plaats grijpen, zullen de aanstaande ge- meentekiezingen dit jaar in ons land plaats heb ben op Zondag 9 October eerstkomende. Dienaangaande verschenen reeds in het Staats blad enkele onderrichtingen waaraan wij de vol gende bijzonderheden ontleenen. De kiescolleges van al de gemeenten des Rijks worden opgeroepen tegen Zondag 9 October 1938, tusschen 8 en 14 uur, om over te gaan tot de al- geheele vernieuwing der gemeenteraden en om ieder het getal raadsleden te verkiezen, bepaald in de bij de wet van 22 Juli 1932 gevoegde rang schikkingstabel der gemeenten. De candidaten moeten vóór Zondag 25 Septem ber voorgedragen worden. Iedere candidaatstelling moet onderteekend zijn door minstens 100 gemeenteraadskiezers in de gemeenten van 20.000 inwoners en meer door minstens 50 gemeenteraadskiezers in de gemeen ten van 10.000 tot 19.999 inwoners, reeks waaron der de stad Yper valtdoor minstens 30 gemeen teraadskiezers in de gemeenten van 5.000 tot 9.999 inwoners door minstens 20 gemeenteraads kiezers in de gemeenten van 2.000 tot 4.999 inwo ners door minstens 10 gemeenteraadskiezers in de gemeenten van 500 tot 1.999 inwoners, en door minstens 5 gemeenteraadskiezers in de gemeen ten van minder dan 500 inwoners. De candidaten mogen de lijst, waarop zij als dusdanig voorkomen, niet onderteekenen. Alleen in de gemeenten met minder dan 5.000 zielen, mag de candidaatstelling, benevens de lijst van de werkelijke candidaten, een lijst van drie bijzondere candidaten voor de opvolging omvat ten, dit voor het geval van verkiezing zonder stemming. Een candidaat mag niet terzeifdertijd als can- didaat-titelvoerder en als bijzonder candidaat- opvolger worden voorgedragen. In iedere gemeente maakt de voorzitter van het hoofdbureel der verkiezing, door een uiterlijk op Maandag 19 September afgekondigd bericht, bekend dat hij de candidaatstellingen op Vrijdag 23 en Zaterdag 24, van 13 tot 16 uur, ontvangt. In de gemeenten met minder dan 5.000 zielen, worden de regelmatig voorgedragen titelvoerende candidaten, wanneer hun getal dat der te bege ven mandaten niet overtreft, door het hoofdbu reel voor verkozen verklaard. Bovendien worden door genoemd hoofdbureel tot eersten, tweeden en derden opvolger aangewezen de voorgedragen bijzondere candidaten voor de opvolging, zonder dat hun aantal evenwel dat van de verkozenen der lijst mag overtreffen. In de andere gemeenten worden de regelmatig voorgedragen candidaten, wanneer hun getal dat der te begeven mandaten niet overtreft, door het hoofdbureel voor verkozen verklaard. Deze verklaringen geschieden op 25 September 1938, onmiddellijk na afloop van het tijdbestek dat bij artikel 26 der gemeentekieswet is bepaald voor het indienen van bezwaren tegen de candi daatstellingen. In dit geval heeft de voorziene op roeping van het kiescollege geen plaats. Gedurende de maand Augustus 1938 werden er in het Stedelijk Slachthuis van Yper volgende dieren ge slacht 1 Stier 18 Ossen 52 Veerzen 22 Koeien 6 Nuchter kalvers 86 Vette kalvers 1 Schaap 183 Verkens 7 Paarden. Te zamen 376 dieren. O Een aangename verrassing wacht de reizigers die over de Duitsche wegen trekken de roman tische postkoets, het vervoermiddel van vorige eeuwen, herleeft. Einde Augustus zijn reeds en kele lijnen in gebruik genomen voorloopig wor den zestien diensten georganiseerd en wel door de schoonste streken en over wegen waarop weinig of geen auto-verkeer bestaat. Alhoewel naar oud model ingericht, zijn deze nieuwe diligences erg gemakkelijk ingericht. Er rijden rijtuigen met negen plaatsen getrokken door vier paarden en rijtuigen met zes plaatsen, door twee paarden getrokken. De wielen van de postkoetsen zijn van rubberbanden voorzien de vensters kunnen naar omlaag worden gelaten en het dak van het rijtuig kan worden opengeschoven. Men zit op gemakke lijke kussens voor de vensters hangen kleine gordijntjes. Zooals in den ouden tijd zit op den bok, de postiljon, die vroeger in den volksmond Schwagerwerd geheeten, en die thans ook weer bij vertrek en aankomst signalen blaast en onderweg af en toe een deuntje ten beste geeft. Een bijzondere verrassing zal den reizigers met de postkoets worden geboden, wanneer er sneeuw ligt. De koetsen zijn namelijk zoo gebouwd, dat de wielen kunnen worden verwijderd, waarop de koetsen in sleeën worden veranderd. In Frankrijk overleed Professor E. A. Martel, de grondlegger van de nieuwe wetenschap, die zoo nauw verwant is met het toerisme, nl. de spi- leologie of studie der spelonken en onderaard- sche grotten. In een radio-voordracht welke de heer Roland Marcel, algemeen commissaris voor het toerisme in Frankrijk over dezen geleerde hield, herinnerde hij aan de talrijke ontdekkin gen welke deze tijdens zijn onderzoekingstochten deed spreker wees in het bijzonder op Martel's werk bij de ontdekking van le gouffre de Padi- rac in de buurt van Rocamadour (Lot), waar de geleerde professor uren lang verdwaald was en op het punt stond om te komen, terwijl thans met het grootste gemak in deze geweldige holte van meer dan 90 m. hoog wordt afgedaald. De twee dichtstbij gelegen Fransche provincies Nord en Pas-de-Calais tellen bijna het grootst aantal fietsen het Noorden 468.384, het Pas-de-Calais 272.896. In gansch Frankrijk zijn er 8.094.903. Op reis ontmoet men soms zonderlinge perso nages. Een dezer is zonder tegenspraak de hotel knecht. Hij is een soort geest, die van zijn wit laken een jas en een witte schort heeft gemaakt. Maar dat hij bestaat, stelt ge vast aan de 10 op uw hotelrekening. Toch ziet men hem bijna niet. Hij beweegt zich geheimzinnig in de gan gen van het hotel, opent zachtjes de deuren, sluipt op de toppen der teenen binnen. Ge «voelt» zijn aanwezigheid want eiken avond vindt ge uw scheerkwast en uw scheermes netjes geschiktde handdoek die ge ordeloos liet liggen hangt zorg vuldig aan het droogrek, uw bed is gemaakt, de sigaretteneindjes zijn verdwenen. Hij weet dat de maat v^n uw schoenen 42 is en dat uw linker schoen halve zolen noodig heeft. Hij heeft reeds opgemerkt dat ge pillen neemt voor den lever. En daarom waarschijnlijk komt de hoteldienster u s morgens bij het ontbijt zoo vriendelijk vra gen op ge soms wat water noodig hebt... Als ge t hotel verlaat, komt een knecht u diep groeten... Was hij het of was het een andere? Reysiger. KBHB BBBSHHÜ Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. On^elet °P aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis- o kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2