POLITIEKE UITZICHTEN .8. P R U M - Valère TALON BINNENLAND De Bankcommissie. Verkeerde techniek. Vlaamsch in het leger. Koning Leopold hartelijk welkom te Eupen en Malmedy. SNIJ- EN NAAISCHOOL NOUVEAUTÉ Parlementair nieuws. BUITENLAND 40 jaar geleden werd Koningin Wilhel- mina gekroond. Het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. De strijd in het Verre Oosten. Grensincident tusschen Frankrijk en Italië. Surmontsfraat, 4 IEPER STADSBIBLIOTHEEK 4, SURMONTSTRAAT, 4 - YPER door SPECTATOR Donderdag X September 1938. Een Brusselsch blad meldt dat de regeering zinnens is den heer Ingenbleek te benoemen tot voorzitter van de Bankcommissie. In het ministerie van Financiën wordt dit gerucht gelogenstraft, verzekert een Antwerpsch blad. Wel wenscht de heer Max-Léo Gérard een nieuwen voor zitter aan het hoofd der Bankcommissie, maar het schijnt dat de keuze van de personaliteit nog niet vast gesteld is. Zooals men weet, is de huidige voorzitter van de Bankcommissie de heer G. Janssen, gouverneur van de Nationale Bank, terwijl de heer J. Ingenbleek onder- gouverneur is van ons instituut van uitgifte. Het debat, destijds rond deze kwestie ontstaan en tijdens hetwelk de heer G. Janssen werd verzocht als voorzitter van de Bankcommissie af te treden, had, zooals bekend, tot inzet de vraag of de Bankcommissie ofwel onder invloed van de Nationale Bank, ofwel on der dien van de private banken zou komen te staan. Men schreef aan den heer Gerard, den minister van Financiën, het inzicht toe iemand uit de private finan- cieele wereld aan het hoofd van de Bankcommissie te willen stellen, zoodat de invloed van de Nationale Bank op het geheel van ons financiewezen zou afnemen. De eventueele benoeming van den heer Ingenbleek, de vice-gouverneur van de Nationale Bank, zou er dus op wijzen dat de minister van inzicht veranderd is. De heer CAMU, die om technische redenen abstrac tie maakt van het talenvraagstuk wordt door DE STANDAARDals volgt op den rooster gelegd Nochtans, indien wij ons niet vergissen, is ook het talenvraagstuk of het nationaliteitenvraagstuk in ver band met de Openbare Besturen in België, een aller gewichtigst t technisch vraagstuk. Het vraagstuk van het samenbestaan in één Staats verband van twee of meer volksgemeenschappen roept een reeks bestuursproblemen op, die zeer belangrijk mogen genoemd worden, soms zeer moeilijk en ingewik keld zijn, en die nuttig het voorwerp van de overwegin gen van een «technicus» kunnen uitmaken... Het is tijd. dat het vraagstuk van de Bestuursher- vorming, juist met het oog op het Vlaamsch-Waalsch evenwicht in België zou aangevat worden. Het probleem is het volgende Welk is het rechtma tig aandeel dat aan de twee volksgemeenschappen in België in de Centrale Besturen toekomt, niet enkel wat betreft het gebruik der talen (leest: de vertaaldiens ten), maar wat betreft de recruteering en de vertegen woordiging Vindt de heer CAMU het normaal dat er in sommige Ministeries een absoluut-Waalsch evenwicht bestaat? en dat in nog talrijke bureelen de Nederlandschspre- kende bevolking niet begrepen wordt Vlaanderen eischt zijn recht. Het meest belangrijke en actueel Vlaamsch tech nisch probleem op dit oogenblik is juist het aandeel van de Vlamingen in de Openbare Besturen. Kan de heer Camu, die op menig gebied een verstan dig en breed inzicht toonde, blijven staande houden, dat hij daarvan, als technicus, abstractie maakt Van de klas 1939 af, zal het leger de volgende Vlaam- sche regimenten tellen De tweede, derde, vierde, vijfde, zesde, zevende, achtste, negende en elfde linieregimenten, het regiment grenadiers, het rijwielbataillon van Limburg (grens wacht), het derde regiment lansiers, het eerste regiment gemotoriseerde jagers, de eerste, tweede, zesde, acht ste, dertiende, veertiende en vijftiende geschutsregi- menten, de eerste en tweede regimenten legergeschut, het tweede regiment genie, de pontonniers, het derde regiment luchtvaart, het tweede vervoerwezen, het tweede geneeskundig korps, het tweede intendantie- korps. Het veertiende linieregiment telt één Vlaamsche kompagnie en één Duitsche, het eerste regiment grond- verdediging tegen luchtvaarttuigen telt twee Vlaamsche groepen, het tweede regiment één groephet eerste regiment luchtvaart heeft één Vlaamsche groep en het tweede eveneens. In beginsel worden de candidaten reserve-gegradu eerden en beroepsgegradueerden in de taal van het re giment opgeleid. Ter gelegenheid van de jongste groote manceuvers heeft de koning een bezoek gebracht aan de aange hechte gebieden, Eupen, Malmedy en St Vith. De ko ning was er het voorwerp van de meest hartelijke sym pathiebetuigingen vanwege het volk. De Duitsche pers meende dit op een schampere manier te moeten com- menteeren. Doch de GRENZ-ECHO het blad van de voor DAMEN 43, Rijselstraat, 43 IEPER DAG-, AVOND-, ZONDAGLESSEN. Leert snijden in vier maanden. Diploma na eindexamen. OUDERS Leert uw meisje den stiel van NAAISTER SNIJDEN NAAIEN IN 8 MAANDEN. Bekwaamheidscertifikaat na einde der lessen. Vraagt inlichtingen. streek, heeft deze Duitsche beschouwingen, zeer gevat, terechtgewezen op de volgende manier. Zooals te verwachten was, steunend op vorige er\a- j ringen, tracht de correspondent van de Kölnische Zei- j tung het belang te verminderen van de deelname van de autochtone bevolking van onze streek aan de mani festaties. Hij beweert dat er, te Malmédy, een groot aantal oude Belgenaanwezig waren, wat onbe twistbaar werd bewezen door de talrijke uitroepen Leve de Koning en Op het Balkon Over de deel name van de maatschappijen van onze stad en den bui ten, geen woord, natuurlijk, ternauwernood een zin over de bevlagging van Eupen en Malmédy (misschien hadden de oude Belgendeze tallooze vlaggen aan de huizen gehangen). Geen enkele toespeling op de zangen, uitgevoerd met brio door het zangkoor van Eupen als welkomsgroet, en volstrekt stilzwijgen over de toejuichingen. Van dit alles hoeft natuurlijk de Duit sche openbare meening niets te weten. Zij is verplicht de tendenz berichten van de Kölnische Zeitungte aanvaarden en zij zal er steeds onkundig van blijven dat de inwoners van Eupen-Malmédy-St Vith hun ver knochtheid aan den Koning hebben betuigd. De ten- denzberichten van de K Z. geven aan de overheid van Brussel de gelegenheid te Berlijn te doen opmerken dat België eischt op objectieve wijze te worden behandeld in de Duitsche pers, zelfs wat betreft de openbare be toogingen in de aangehechte gebieden. VOOR DE ONDERWIJZERS Een wetsontwerp werd in den Senaat ter tafel gelegd, onderteekend door de heeren Vanderpoorten, Rombaut en Verbist, een libe raal. een katholiek en een Socialist en waarbij in ze kere mate een overgangsmaatregel wordt voorzien voor de loonen van de onderwijzers, gezien de lang gevraag de herklasseering nog niet kan worden doorgevoerd. DE OPVRAGINGEN BIJ DE SPAARKAS: Mevr Blume, socialiste, heeft een wetsvoorstel ingediend tot wijgiging van de wet op de Spaarkas. Dit voorstel be treft de opvragingen bij de Spaarkas. De som, die zon der voorafgaande kennisgeving kan opgevraagd wor den, wordt door het voorstel verhoogd van 500 op 1500 frank. Voor 1500 tot 3000 zou men een maand te voren te waarschuwen hebben, voor 3000 tot 5000 frank twee maanden, voor meer dan 5.000 frank zes maanden te voren. De verhooging van 500 op 1500 frank zou ook gelden voor de opvragingen van gehuwde vrouwen, terwijl minderjarige personen 700 in plaats van 300 frank zou den mogen opvragen zonder toestemming van hun wettelijken vertegenwoordiger. Op 5 September 1898 deed H. K H. Vorstin Wilhel- mina haar blijde intrede in de hoofdstad van Neder land. Thans grijpen er groote herdenkingsfeesten in Nederland plaats, ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina. De Britten hebben bestatigd dat de Sudeten onhan delbaarder zijn geworden in de laatste dagen. Na een onderzoek naar de oorzaak daarvan, is het voor de Times duidelijk dat zulks alleen kan voortkomen uit het feit, dat Duitschland zich vergist heeft aangaande de gemakkelijkheid waarmede de andere groote mo gendheden een inval in Tsjecho-Slowakije zouden toe laten. Maar nu heeft de heer Chamberlain, de Britsche pre mier, duidelijke taal gesproken, die op het volgende neerkomtEngeland heeft geen enkele wettelijke ver plichting om tusschen te komen in het Tsjechische vraagstuk. Ook niet indien Tsjecho-Slowakije door Duitschland moest aangevallen worden. Maar er is ook nog wat anders in het leven dan wet. Engeland en Frankrijk hebben reeds voldoende getoond, dat ze, op tijd en stond, de onafhankelijkheid van andere naties kunnen verdedigen, opdat het niet uitgesloten zou zijn. dat, in 't bijzonder wat Tsjecho-Slowakije betreft (waaraan Frankrijk dan nog zelfs door een tractaat verbonden is) Engeland aan de zijde van Frankrijk zou staan. Deze krachtige taal heeft men te Berlijn begrepen hun toon is anders geworden. Volgens een officieele inlichting zou de algemeene Japansche aanval tegen Hankau sedert een paar dagen ingezet zijn. Het offensief tegen Hankau wordt tegelij kertijd gevoerd door zes eenheden waarvan men de kracht niet aangeeft Het gaat voornamelijk tegen de Chineesche verdediging in het Noorden van Kiangsi in de streek van den Joeitsjang en van Nantsjang. Volgens de waarnemers van Tokio kan men de voor bereidende verrichtingen als beëindigd beschouwen. Men komt thans in het stadium van de gezamenlijk doorgevoerde krijgsverrichtingen, die zullen omvatten 1. Een rechtstreeksche drukking op Hankau door de vloot langs den Jangtse en door het leger- op beide oevers 2. Een uitgebreide omsingelingsbeweging van de hoofdplaats in het Zuiden langs Nantsjang en in het Noorden, dank zij den vooruitgang gemaakt in den Honan, en zoohaast het peil van het water zal gezakt zijn. De waarnemers zijn van oordeel, dat men geen be slissende uitslagen zal kunnen aanteekenen voor de maand Oktober. De Italiaansche militaire overheden hebben aan den burgemeester van Isola, een kleine Fransche gemeente, laten weten dat de Fransche eigenaars binnen de 48 uur zonder voorwaarden zullen moeten afstand doen van hun boerderijen en gronden, aan den anderen kant van de grens, in het Italiaansch Chastillondal. Indien zij dezen afstand binnen de 48 uur aanvaar den. zullen zij een maand tijd krijgen om hun have en hun vee te verhuizen, den oogst binnen te halen, en de sleutels van de gebouwen af te geven, zooniet zal de Italiaansche militaire overheid de noodige maatregelen nemen voor de bezetting van de aangeduide zone. De regeering te Parijs werd op de hoogte gebracht van dat incident, dat een ernstige ontstemming verwekt 1 heeft onder de betrokken bevolking. Spectator. IN TEGENSTRIJD MET ALLE VALSCHE GE RUCHTEN kunnen wij mededeelen dat er altijd als voorheen te bekomen zijn bij (Bij de Koeimarkt) Tel. 309 Alle slach van BEENHOUWERSARTIKELEN, zooals DARMEN KRUIDEN MESSEN KAPBLOKKEN. ALLE MACHIENEN. IJSKASSEN en FRIGO'S merk LINDE (785) AANWINSTEN Calendrier pour l'an bissextil 1820 Royaume des Pays-Bas et Flandre Occidentale. Gift van Mr. Emiel Cuvelie Het Belgisch Staatsarchief van 1930-1936. Verslagen v. h. algem. Rijksarch. Polytechnisch Vademecum, onder redactie van Ing. Gerh. J. Hamer (Electro-techniek Radiotechniek Burgerlijke Bouwkunde Weg- en Waterbouw kunde Werktuigbouwkunde Scheepsbouwkunde Natuur- en scheikunde). Het Radioboek voor iedereen. J. Van Dijck. De leerling drukker. Edm. Scarron. De grondslagen der Photographie. Ing. J E. de Lan- ghe. Kwalitatieve Analystische Chemie. B. V. Cuvelier. De moderne Houtbewerker, in 5 deelen, Fr. Mertens. Handboek van den Wagenmaker en den Wagensmid. Van der Kloes en Van Helden. De moderne Meubelmaker Frans Mertens. Vakwerken der Serie De Techniek Vastheidsleer, Schnack Rollagers Soldeeren en brazeeren Harden en temperen Perforeer en Schaafmatrijzen. Luc. Michiels. Moderne Bauformen Geillustreerd maandelijksch tijdschrift voor bouwkunst en bouwvakken. Geschiedenis van Vlaanderen De middeleeuwen 13° en 14» eeuw. Staatkundige geschiedenis. F. Ganshof. Geschiedenis van de instellingen. Ganshof en J. De Sturler. Ekonomische Geschiedenis. R. Van Roosbroeck en J. Goris. De vaardige correspondent. P. Hoornaert. Burgerlijk Wetboek Officieele Tekst Boek III. uitg. Krijn. Een eeuw Vlaamsch Rechtsleven. René Victor. Vlaamsche kunst en Italiaansche Renaissance. J. Hoo- gewerf. Heerschappij en nood der Ideeën of Twintig jaar Europeesche Geschiedenis. Max. Lamberty. Philosophie der Vlaamsche Beweging en der Overige Sociale Stroomingen in België. Max Lamberty. Les Pandectes Beiges Tome 127 ter. Universalité des biens Université Urbaine. Les Pandectes Beiges Tome 129 ter. Usurpation de nom Université publique. Géographie nouvelle. H. Van Loon. Mahomet et Charlemagne. Pirenne. Albert de Belgique, défenseur du droit. Em. Cam- maerts. Economie voor iedereen. Hilaire Belloc. De nieuwe Grosser Vclks-Atlas Velhagen en Kla- sings. Coronation Souvenir Book 1937 (kunstalbum). Gift van Mr. Murphy Yper. Marques qui font vendre Trade marks wich pro mote sales. J. Gevers. Gift van den schrijver. Annual report of the Smethsonian Institution. Gift der Universiteit van Washington. La croix rouge de Belgique. Het roode Kruis van België, 15' jaargang. Gift van Heer Notaris N D'Hu- vettere, Yper. Collection Touring Club de BelgiqueGift van Heer R. Ommeslagh, Yper. Guide d'Ypres, centre du Tourisme. Edition Publica. Gift van den Heer Ch. van Reninghe de Voxvrie, Yper. Ter verdediging van de namen onzer Gemeenten. Ch. van Reninghe de Voxvrie. Gift van den schrijver. La revue des Deux Mondes. Années 1933 en 1934. Gift van Heer Notaris De Cock, Yper. Woordenboek der Toponymie Karei de Flou 18° en laatste deel. leper en Omstreken, kleine gids voor den toerist. R. Buckinx. Gift van den Heer Dumortier, uitgever, Yper. Ypres et ses Environs, petit guide du toeri'ste. R. Buckinx. Gift van den Heer Dumortier, uitgever, Yper. Ypres and its surroundings, a little guide for the tou rist. by Mr. R. Buckinx. Gift van den Heer Dumortier, uitgever, Yper. Reeks van 50 Eng. werken. Gift van Mej M Ver- halle, Yper. Ypres guide illustré du tourisme V. De Deyne et A. Butaye. Gift van den schrijver Advokaat A~. Butaye, Yper. Ypres an illustrated Guide Book, to the Town of Vpres and its neighbourh. by Rev. E. Meyers. Gift van Advokaat A. Butaye. Yper. Nieuwe verzamelingen Jongens en Meisjesboeken voor den verloftijd. N.euwe verzamelingen vormende en ontspanningslec tuur onzer beste binnen- en buitenlandsche schrijvers voor de ontwikkelden en voor de Volksboekerij. bericht hierbij het publiek dat hij, in tegenstrijd met sommige verspreide geruchten, voorts het beroep van LOODGIETER en ZINKWERKER zal blijven uitvoeren, en dat zijn tal rijke trouwe klanten zich voorts kun nen wenden alwaar ze als voorheen ter trouwe zullen bediend worden. (786)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4