POLITIEKE ITZICHTEN DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE Groote Moto - Cross BINNENLAND Wij moeten op onze hoede blijven. Vrees voor oorlog. De teere plek van ons werelddeel. De vreemdelingenkwestie in ons Land. Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Ware leiders moeten gevoigd worden. BUITENLAND De Sudeten-Duitsche eischen. Franco zou het oorlogen moe zijn De Duitsche Partijdag te Neurenberg. Allerlei. Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. MOTOSPORT op en rond den Kemme'berg Op Zondag 11 September 19S8 4 door SP Donderdag 8 September 1938. De gewezen minister van Openbaar Onderwijs, heer Hoste, schreef in zijn dagblad HET LAATSTE NIEUWS o. m de volgende interessante beschouwin gen. die door alle separatisten het best eens ernstig zouden overwogen worden Niet genoeg kan herhaald worden, dat wij ons met vreemde regiemen niet in te laten hebben. Zooniet zou den de polemieken in ons land tenslotte nog beheerscht worden, aan de eene zijde door de meeloopers van het Oostersch sovjetisme en aan de andere zijde door de bewonderaars van nationaal-socialisme en fascisme. Men ziet integendeel in ons land meer en meer in, dat wij op onze hoede moeten blijven voor elke strek king. die zich zou ontwikkelen in de schaduw van vreemde opvattingen. Stellig zal het protest van de Duitsche bisschoppen, die erop wijzen dat het nationaal-socialisme feitelijk den katholieken godsdienst wil uitroeien, een diepen weerklank hebben ook bij diegenen, die zich in ons land door de totalitaire opvattingen laten misleiden. Het komt ons echter voor, dat uit eigen ingeving en ook zonder die protesten uit den vreemde, iedereen hier in België, tot welke godsdienstige of politieke ge zindheid hij ook moge behoorpn, moet beseffen, hoe noodig het is, buiten de gevaren te blijven, die de tota litaire opvattingen meebrengen voor de grondwettelijke vrijheden van ons land. Men is inderdaad voor of tegen die grondwettelijke vrijheden en alles wat zij op het gebied van de wer kelijke beschaving vertegenwoordigen. En dan verder Het uniformgedoe, de persoonlijke aantijgingen te gen al diegenen, die niet te vinden zijn voor de tota litaire opvattingen, de politieke uitbuiting van zooge naamde schandalen het ondermijnen van neutrale groepeeringen, die men in het teeken van het rexisme en het separatisme tracht te plaatsen, de voortdurende moeilijkheden, die men sticht aan elke regeering om haar het opbouwende werk lastig te maken, dat alles zijn evenveel praktijken, die afgekeken zijn van de propaganda, welke in andere landen aan de totalitairen heeft toegelaten hun gewelddadig regime in te voeren Daarover schrijft VOORUIT o. a. het volgende Neen, de vrede hangt af van de vastberadenheid, waarmee diegenen, dien het aangaat, tegen den onrust stoker optreden, en ze kunnen des te snelleren bijval van hun optreden verwachten, dat hun uit Duitschland zelf steun wordt bijgebracht. Want er is slechts een zeer gering deel van de Duit sche natie die het graag op het uiterste zou zien aan komen. Talrijke legerleiders vreezen voor een oorlog, waarvoor ze zich op militair gebied niet voldoende voe len uitgerust, en wat de massa's betreft in het land zelf, daar moet men zich door het uitsteken van den arm en het Sieg Heil !-geroep niet laten bedriegen. Een deel der nazistische jeugd ter zijde gelaten, is het volk en daarover zijn het al de berichten eens zeer kom mervol. Het weet wat heden een oorlog beteekenen zou en overigens gelooft het niet aan een overwinning. Wel iswaar zijn er onder diegenen, die het stelsel vijandig gezind zijn, zeer velen die een Europeeschen oorlog wen- schen omdat ze daarvan het einde verwachten van het Hitler-dom In de COURANT lezen we daarover o. m. het vol gende Tsjecho-Slowakije neemt op dit oogenblik meer dan ooit de aandacht van geheel Europa in beslag. Het is thans de teere plek van ons werelddeel. Alle verbloeming ten spijt beteekent deze opdracht van bemiddeling, (die vrijwel op de rol van scheids rechter neerkomt) toevertrouwd aan een buitenlander, met het doel de geschillen welke opgerezen zijn tus- schen de wettige regeering en een gedeelte der Staats- onderhoorigen te kunnen regelen. of minstens die regeling voor te bereiden in zekere mate een mis kenning der souvereiniteit van den betrokken Staat. Maar trots alles voelden de verantwoordelijke Tsje- cho-Slowaaksche kringen zich gedwongen de bemidde ling van den nobelen lord aan te nemen hopend in ruil van het gebrachte offer een ramp te verhoeden. Daarover schrijft HET HANDELSBLAD de vol gende interessante meening Er is onlangs een bericht uitgezonden geworden door het ministerie van Justitie, waardoor strenge maatre gelen worden aangekondigd teneinde het geheime bin nendringen van vreemde elementen te verhinderen. Wij kunnen niet anders dan zulkdanige maatregelen goedkeuren, de voorzorg nemend erbij te voegen dat wij ze enkel toejuichen, zooals het overigens in den geest van het ministerieel rondschrijven, ten opzichte van on- gewenschte vreemdelingen staat. Integendeel, Antwerpen's welvaart wordt slechts ge diend. als hier de deuren breed open staan voor alle eerzame buitenlanders, die leven en verteer brengen, zich naar onze wetten voegen, het verstand hebben zich verwijderd te houden van de politieke geschillen, die de eigen inwoners van het land verdeelen. Op voorwaarde eveneens dat ze hier nooit propaganda komen maken voor gedachten, die in hun geboorteland thuis hooren en die ze hier als import artikel mogen beschouwen XX SIÈCLE merkt terecht opLaten wij den oor log tegen de Joden aan de totalitarismen die steeds wat nieuws moeten vinden. Er zijn geen twee soorten Belgen volgens hunne moeder al of niet arisch was. Zij die het zouden willen vergeten of in het antisemitisme krachten zoeken die hun ontsnappen, zouden éen zware verantwoordelijkheid dragen, en ze zouden op hunnen weg al diegenen vinden voor wie het moreele prestige van België boven alles dierbaar is. Dit is het besluit van de GAZET VAN ANTWER PEN in een artikel over Jacob van Artevelde. de wijze man van Gent, die verleden Zondag te Gent op een grootsche en indrukwekkende wijze werd herdacht Eilaas De wijze man van Gent, heeft zijn werk niet mogen voltooien. Zijn droom is geen werkelijkheid ge worden. Hij viel onder de handen van opgehitste sluip moordenaars. Het volk had den grooten leider niet be grepen. Vlaanderen boet thans nog om dit onbegrip. Moge het Vlaamsche Volk, dat heden als één man aan den durver, Ruwaard Jacob van Artevelde, zijn hulde brengt, dit leeren uit de geschiedenisdat ware leiders dienen gevolgd, blindelings desnoods, in plaats van te worden afgeslacht. Reeds veel leiders werden vermoord. De vijanden van Vlaanderen liggen nog altijd op den loer. Sluipmoordenaars met messen worden niet meer gehuurd. Wel sluipmoordenaars die zedelijk dooden. Niet altijd de grootste schreeuwers hebben het goed voor met het volk. Als we dit eens zullen begrijpen, en trouw de ware leiders volgen, dan wordt Vlaanderen nog eens groot en schoon Dan wordt toch nog eens de droom van een Jacob van Artevelde werkelijkheid. Het weze zoo De toestand blijft ten zeerste gespannen tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije, onder vorm van een hooggespannen wrijving tusschen de Sudeten (Duitsch- gezinden) en de regeering van Tsjecho-Slowakije. Ver scheidene voorstellen werden gedaan, die echter nog niet aangenomen werden. Het buitenland kijkt geïnte resseerd toe, en verwittigde Duitschland dat het niet toelaten zou dat Duitschland een deel van Tsjecho- Slowakije zou inpalmen. Ook Frankrijk zal gebeurlijk tusschenkomen, en heeft daarom nu reeds verscheidene reservisten opgeroepen. Ook Rusland zou de gelegen heid te baat nemen om zich eveneens aan de zijde van Tsjecho-Slowakije te scharen. Het blijft een vraag wat Italië zou doen. Aldus is de aandacht van de gansche wereld op Praag gevestigd. Men vraagt zich in ernst af hoe de onder handelingen tusschen de Sudeten en Praag zullen ver- loopen. Of er tot geweld zal overgegaan worden, onder aandrijving van Hitier. Maar over de Sudeten-eischen zelf is nog weinig be kend, behalve dat zij volgens de algemeene opinie ge baseerd schijnen te zijn op Heinleins rede te Karlsbad van 25 April. Bij die gelegenheid is hij begonnen met acht eischen te formuleeren om den weg naar een vreedzame oplossing te banen 1- Gelijke status voor Tsjechen en Duitschers. 2. Een garantie voor deze rechtsgelijkheid in den vorm van een erkenning dat de Sudeten-Duitschers een collectiviteit voor de wet vormen. 3- Afbakening en wettelijke erkenning van Duit sche gebieden in den Staat. 4- Volledig zelfbestuur voor de Duitsche gebieden. 5. Wettelijke bescherming voor alle burgers die buiten hun nationaal gebied wonen. 6. Eliminatie van de onrechtvaardigheden die den Duitschers sedert 1918 zijn aangedaan, en compensatie voor de geleden schade. 7. Erkenning van het principe dat de Duitsche ge bieden Duitsche ambtenaren moeten hebben. 8. Volle vrijheid de Duitsche nationaliteit en Duit sche levensbeschouwing te belijden. Bij deze acht punten zouden echter nog de drie vol gende moeten gevoegd worden 1. De Tsjechische mythe van hun eigen geschiede nis zal grondig moeten worden herzien. 2- De ongelukkige meening, dat het de principieele taak van de Tsjechen is, een bolwerk te vormen tegen den z. g. Duitschen drang naar het Oosten zal worden gecorrigeerd 3- Het buitenlandsch beleid van Tsjecho-Slowakije zal moeten verbeterd worden. Totdaar de zeer vele en heel zware eischen van de Sudeten-Duitschers, die reeds ten deele zouden toege zegd zijn door de regeering te Praag, maar over wier onderhandeling nu andermaal ernstige moeilijkheden zijn gekomen. In de «NIEUWE ROTTERDAMSCHE COURANT» van gisterenavond lezen we Volgens den politieken redacteur van de Financial Times loopen er geruchten, welke niet heelemaal ongegrond schijnen, dat Franco in de naaste toekomst zou kunnen plaats maken voor een gematigd politicus, die voor bemiddeling gevoelt. In de nationalistische gelederen zou zich een zekere ontevredenheid hebben kenbaar gemaakt en over en weer zou in beide kampen het vooruitzicht van een nieuwe wintercampagne het denkbeeld van bemiddeling ingang hebben doen vinden. Als bewijs daarvoor wordt gewezen op de verbroederingsverschijnselen, welke zich den laatsten tijd hebben voorgedaan op fronten waar weinig activiteit heerscht. De Duitsche partijdag te Neurenberg werd geopend met een voorlezing van Hitler's proclamatie, gevolgd door een uiteenzetting over den rassenleer van Rosen berg, waarin de Jodenvervolging opnieuw werd ver heerlijkt. De Amerikanen hebben openlijk hun vriendschap voor Frankrijk getoond, en laten verstaan dat indien dit land met Duitschland in konflikt komt, het op de Amerikaansche hulp mag rekenen. Vandaar groote ont stemming in de Duitsche pers. Dagelijks rijen zich nieuwe episoden aan de ge schiedenis van den strijd in Palestina, een strijd van de Arabieren tegen de Britsche mandaatspolitiek, waarvan veelal de Joden het slachtoffer worden. Een speciale correspondent van de News Chronicle wijst erop dat Polen goede reden heeft om een oplos sing van de Tsjechische kwestie, waarbij Duitschland al zijn eischen ingewilligd zou krijgen, met zeer ge mengde gevoelens te gemoet te zien. Een dergelijk suc ces zou Duitschland namelijk kunnen aanmoedigen een zelfde oplossing te eischen voor de Duitsche minder heden in Polen. Daar Polen naast een 850.000 Duitschers nog verschillende andere minderheden binnen zijn grenzen heeft wonen. 6 miljoen Oekrainers, 1.700.000 Wit-Russen en 70.000 Litauers, zal Duitschland maar al te gemakkelijk eenzelfde soort propaganda voor een hervorming van den Poolschen Staat kunnen beginnen als nu tegen Tsjecho-Slowakije wordt gevoerd. Een tijdelijk eskader van de Amerikaansche vloot is gevormd voor den dienst in den Atlantischen Oceaan. Het eskader telt zeven nieuwe kruisers en zeven nieuwe torpedojagers. De Chineesche troepen zijn in sterke posities ge nesteld om tegenstand te bieden aan den Japanschen cpmarsch naar Hankou Westwaarts en naar Nantsjang Zuidwaarts. Italië heeft nu eveneens strenge maatregelen ge nomen tegen de Joden. Uit Kaïro werd gemeld, dat er een schot gelost zou zijn op Koning Faroek even nadat hij het zwembad had verlaten van de Sporting Club te Alexandrië, waar hij de prijzen voor de Egyptische zwemkampioenschap- pen had uitgereikt De dader werd gearresteerd, en verklaarde dat de revolver uit de zakken van een onbekend iemand gevallen per ongeluk zou zijn af gegaan, op het oogenblik dat hij hem opraapte. De aangehoudene is een Syriër. Men meent dat er hier geen spraak kan zijn van een aanslag op den Koning Faroek. Het ligt in de bedoeling van Mexico voort te gaan met het onteigenen van alle gronden, welke noodig worden geacht. In Birma zijn onlusten uitgebroken tusschen Bir- manen en Indische Mohammedanen in verscheidene wijken van Rangoon. Er werden tientallen menschen gedood en gewond. Militairen en politie hebben posten gevormd op strategische punten der stad, teneinde te voorkomen dat de onregelmatigheden een grooter om vang zullen aannemen. Spectator. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht ir 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarie-'en. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. IHII<II8MWWMMWMWWMWMWWMMI<I<HHI< ingericht door de MOTO CLUB IEPER OM 2 UUR Prijzen in natura voor een waarde van ongeveer 1.0C0 FRANK EN DRIE PRACHTIGE BEKERS o 1) Beker Baron Yves de Vinck. Voorzitter «Moto Club leper 2) Beker Sarolea, geschonken door het Huis Sa- rolea 3) Beker «Moto Club leper». Verzameling der motorijders aan het lokaal «Moto Club leper Fochlaan, 22. leper, om 1 uur. De volgende categoriën mogen mededingen A) 500 C. C. kopkleppen B) 350 C C. kopkleppen en 500 C. C. zijkleppen; C) 250 C. C. kopkleppen en 350 C. C. zijkleppen en alle cylinderinhoud van minder dan 350 C. C. Verdeeling der Bekers Beker Sarolea aan den winnaar klas A. Beker Baron Yves de Vinck aan den winnaar klas B. Beker Moto Club leper aan den winnaar klas C. Onder de prijzen bevinden zich o. m één valhelm een Duozadeleen karabijn F. N. Banden, Binnen banden en andere onderdeelen voor motorrijwielen, alsook allerlei gebruiksvoorwerpen. Doel der inrichters De motocross op den Kemmel- berg wordt ingericht om de deelnemers en toeschou wers kennis te laten maken met wat crossrijden is en met de mooie omgeving van onze West-Vlaamsche Bergen. Alle motorijders kunnen er aan deelnemen, daar de omloop geen bijzondere eischen stelt aan piloot en machine, maar toch eenige moeilijkheden bevat ten einde de ex-aequo te vermijden. De omloop bedraagt ongeveer 3 km. welke drie maal moet afgelegd worden. Door het feit dat de deelnemers zich laten inschrij ven, aanvaarden zij al de schikkingen die door de inrichters getroffen of zullen getroffen worden. De inrichters zijn niet verantwoordelijk voor alle gebeurlijke ongevallen die aan renners of toeschou wers zouden overkomen Voor de Moto Club leper. De Secretaris, GASTON HUYGHE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4