DE KEIZER Huis C. WERQUIN VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat -- YPER 8 Federation des Sinistrés de ('Arrondissement d'Ypres -JACHTSEIZOEN 1938 - WAPENS en MUNITIES ALLERHANDE HERSTELLINGEN 24, Boterstraat, YPER Telefoon 398 MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING Bedanking der Voerlieden ALLERHANDE NIEUWS ACCORDEON MUZIEK HANDBOGGSCHSETINGEN O Compte-rendu de la réunion du 11 Septembre 1938. La réunion, a laquelle assistent, outre M. Le- mahieu, échevin de la ville d'Ypres, plusieurs dé- légués, est ouverte a 15 h. sous la présidence de M. l'avocat A. Butaye. M. Ie Président expose la question litigieuse des intéréts soi-disant indüsdont le ministère persiste a réclamer le remboursement. Dans les bureaux ministériels, oü le Président s'est rendu ces jours derniers, les fonctionnaires se prétendent liés par un arrêt rendu en 1924 par la Cour de Cassation. C'est confondre une loi avec une simple opinion. Seuls les arrêts de cas sation, rendus chambres réunies constituent un lien. Ce nest que depuis novembre 1937 qu'on a cru pouvoir se servir de eet arrêt, qui dit par erreur que la nouvelle loi de 1921 sur les dommages de guerre a un effet rétroactif. Jusque la il n'en avait encore jamais été question, pas même dans la délibération prise au sujet de la question des intéréts par le conseil des ministres. Dans tous les cas oü le remboursement d'une certaine somme est réclamé, les intéressés ont le droit de demander au ministère de leur dire a quoi se rapporte cette somme, et en quoi consiste l'erreur commise il y a 15 ans et plus. 11 est en effet élémentaire, avant de réclamer le payement d'une somme, de prouver que celle-ci est due. II ne suffit pas de dire qu'il y a eu erreur, il faut montrer en quoi consiste cette erreur. Bien que le ministère reste en défaut de four- nir ces renseignements indispensables et se soit déja, devant le refus des sinistrés de payer, dé- sisté volontairement des poursuites intentées con- tre eux, les receveurs continuent a recevoir l'or- dre d'exiger le remboursement de certaines in- demnités de dommages de guerre. Plusieurs de ces cas ont été portés a notre con- naissance. Quelques uns sont pendants devant le Tribunal. Si le ministère ne fournit pas la preuve qu'une erreur a été commise, comment le tribunal pourra-t-il juger sur le fond de l'affaire A ce propos, il est regrettable de voir certains receveurs même user de procédés inadmissibles. Ainsi, le président donna lecture de deux let tres surprenantes adressées par un receveur de l'enregistrement a un ouvrier de Zonnebeke l'une, du 22 aoüt dernier, par laquelle il menace celui-ci de saisir son salaire d'ouvrier dans les cimetières allemands, s'il ne payait immédiate- ment une somme de 741 fr. 36 regue en trop pour dommages de guerrel'autre, du 30 aoüt, en ré- ponse a la demande que faisait l'ouvrier d'avoir la preuve bien claire de l'existence d'une erreur commise il y a 15 ans, qualifiait ce prétendu dé biteur d'homme intraitable, et le menagait de nouveau de saisir ses biens ainsi qu'une partie de son salaire et de lui occasionner beaucoup de frais De pareils procédés, surtout a l'égard d'ouvriers facilement impressionnables, ne devraient pas être tolérés. Les tribunaux sont la pour juger si l'Etat a commis une erreur dans ses calculs. Mais, en attendant, on ne saurait approuver ce système d'intimidation. Les délégués présents discutent encore longue- ment la question et tous se déclarent d'accord avec le conseil donné a plusieurs reprises déja par la Fédération de ne rien rembourser avant que le ministère ne justitie sa demande. Les in téréts payés étaient düs et ne doivent pas être remboursés, mais s'il s'agit d'un double emploi ou d'une erreur de calcul il en est autrement. En core faut-il que ce double payement ou cette er reur soient prouvés. Après un bref échange de vues sur plusieurs autres questions, les délégués se séparent a 16.30 h. r jrjoi: m nr. mta. Groote AFSLAG op alle soorten CARTOUCHEN. Beste en echte merken Bachmann Muilerite Clermonite Legia Cooppal, enz. aldaar te verkrijgen. EENIGE VERTEGENWOORDIGER. Groote vermindering per zekere hoeveelheid. Vraagt prijzen en inlichtingen. JAGERS, opgepast voor zekere namaaksels welke verleden jaar in omloop waren en slechten uitslag leverden. De zaak van het plakken van zegels is ten gunste der voerlieden opgelost en alle gemak zal aan die Mid denstanders gegeven worden. Theophile De Coene. van Boesinghe, en zijne mede makkers voerlieden, houden er aan de Heeren te be danken die voetstappen hebben gedaan tot het beko men dier gemakkelijke maatregelen, en sturen in het bijzonder een woord van dank aan het bestuur der Handels- en Nijverheidskamer van Yper. dat geen moeite heeft gespaard en in die zaak rijkelijk zijn deel heeft bijgebracht. YPER. Vandalenwerk. Verleden week meldden wij onder dezen titel dat drie kronen van onder het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort weggenomen waren en in het vestingwater geworpen werden. Ook tijdens de gemeenteraadszitting van Maandag laatst werd er over deze laffe daad, die algemeen afgekeurd wordt, gesproken. Wij meenen echter te moeten doen opmer ken dat deze daad geenszins de beteékenis heeft welke sommigen er aan willen geven, daar de kroon door het Comiteit der Yzerbedevaart aan den voet van het Iersch Monument alhier neergelegd onaangeroerd is gebleven. Moest de kerel, die de kronen onder de Meenenpoort onteerde, het gemunt gehad hebben op de kronen door vlaamsche vereenigingen neergelegd, dan zou hij stellig die andere kroon aan het Iersch gedenkteeken ook niet gespaard hebben. Ons inziens is die schurkenstreek veeleer het werk van een lagen persoon met vernie- lingszucht bezield of van een dronkaard. De personen welke eenig vermoeden hebben of inlichtingen kunnen geven, worden aangewakkerd de politie ervan te ver wittigen, want dergelijke daden mogen niet ongestraft blijven. Ploertenstreek. Verleden week Donderdag had Dewilde Florent, van Roubaix, zijn auto geplaatst in de Lange Meerschstraat, rechtover de woning van zijn vader, 's Namiddags rond 2 u. bestatigde hij dat de band van het linker achterwiel van zijn auto met een mes doorkorven was. Dit is thans de tweede maal dat derge lijke beschadiging aldaar op die plaats aan zijn auto ge bracht werd. Klacht werd bij de politie ingediend die een streng onderzoek opende. Aanrijding. Zaterdag avond, rond 6 u. 30, werd de genaamde Isenbaert Valère, wonende alhier St Jacobs- nieuwweg. die per velo van de Statie naar de Kruis straat reed, op den Dickebuschsteenweg nabij de vaart omvergeworpen door de auto van Debel Cyriel, wonen de Capucienenstraat. die insgelijks van uit de richting der stad kwam en huiswaarts reed. Gekomen aan de brug der vaart wilde de wielrijder, zonder teeken te doen, links inslaan om langs de vaart naar het Hom melhof te gaan, doch plots aarzelde hij en zwenkte te rug naar rechts juist op het oogenblik dat de auto van Debel een vóór hem rijdenden wagen van de Centrale Brouwerij voorbijstak. Tengevolge der aarzeling van den wielrijder kon Debel hem niet meer vermijden. De velo werd aan de pedaal geraakt, zoodat Isenbaert ten gronde viel en zich een weinig aan de linker knie be zeerde. De slijkweerder van de auto alsook het achter wiel van de velo werden beschadigd. Waardevolle ring verloren. Zondag morgen begaf Mevrouw Vanholsbeke Barbara, echtgenoote Degroote Leon, van Brussel, zich alhier in een hotel der R. Co- laertplaats en deed daarna nog enkele boodschappen in stad, alswanneer zij plots de verdwijning van haar kostbaren ring bestatigde. Zij herinnerde zich 's mor gens in het hotel de handen gewasschen te hebben en meende daar haar ring op de lavabo gelegd te hebben. Dadelijk ging zij naar het hotel terug, doch daar werd de ring niet teruggevonden en niemand had hem ook gezien. Een flinke belooning is uitgeloofd aan den per soon die bedoelden ring terugbrengt Verhoogde straf. De genaamde Lecigne Alfred, van Leers (Noord-Frankrijk), die alhier den 13 Juni 11. aangehouden werd in St Niklaaskerk, waar hij ver scheidene ^offerblokken opengebroken had, werd door de Rechtbank van Yper, den 27 Juli 1938, veroordeeld tot 9 maanden gevang en tot een geldboete van 3 maal 700 fr. of 3 maal 1 maand gevang. De kerel ging tegen dit vonnis in beroep, doch het beviel hem slecht want hij zag zijne straf merkelijk verhoogd en kreeg nu 2 jaar gevang en 4 boeten van 900 fr., alles zonder voor waarde. Erg moto-ongeval. De 24 jarige Bruneel Maurice en de 22 jarige Decocker Henri, beiden van Poperin- ghe. begaven zich Zondag namiddag, rond 15 u„ per moto naar de koersen van Dickebusch. Gekomen óp de baan van Yper naar Dickebusch sprong opeens de vorenste band van de moto, met het gevolg dat Bruneel het stuur kwijt gerocht en beiden ten gronde vielen Decocker, die op de duozitting gezeten was. werd ai over het hoofd van zijn makker weggeslingerd en zwaar aan het hoofd gekwetst. Voorbijgangers snelden dade lijk ter hulp en een bijgeroepen geneesheer van Dicke busch bood de gekwetsten de eerste zorgen, waarna zij naar het O. L. Vrouwhospitaal overgebracht werden Daar bestatigde men dat Decocker, wiens toestand uiterst zorgwekkend geoordeeld werd, een schedelbreuk had opgeloopen. Bruneel was over gansch het lichaam gekneusd, doch zijn toestand boezemt geen de minste vrees in. Zijne vrouw, die voor het oogenblik in De Panne verbleef, werd van het ongeluk verwittigd. ZILLEBEKE. Bij de handboogschutters van Het Hooghe. Tijdens de schieting. welke de St Michiels- gilde Maandag laatst aan haar pers gaf. had er op het onverwachts een kleine maar hartelijke huldebetoo- ging plaats ter eere van den koning der maatschappij^ René De Grave, van Yper. die zich verleden week te Knocke a/Zee den keizerstitel toeeigende. De sportieve voorzitter der St Michielsgilde. de Heer Baron Pierre de Vinck. en zijn edele gade, Mevrouw de Barones de Vinck, eerevoorzitster der gilde, die eveneens flink den handboog hanteert, hadden daarvoor gezorgd en door hun toedoen werd aan makker René, ten bewijze dat de maatschappij fier over hem gaat, een mooien bloemtuil bezorgd alsmede een aangename verrassing die getuigt van het schutterstalent van den Heer Baron de Vinck en die aan den nieuwen keizer voorzeker lekker zal gesmaakt hebben. Naar wij vernemen is er spraak later nog een bijzon dere schieting te geven, ter eere van den keizer De Grave René, die aan de pers der St Michielsgilde van Het Hooghe den Heer Baron de Vinck als koning af schoot, wat bewijst dat de Weledele voorzitter dezer gilde ook een allerbeste handboogschuttèr is. De Heer De Grave René verzoekt ons den Heer Ba ron en Mevrouw de Barones de Vinck alsmede al zijne schuttersvrienden van harte te bedanken voor de vele blijken van genegenheid die zij hem betuigden ter ge legenheid van de eer die hem en ook de St Michielsgilde, waarvan hij reeds sedert een veertiental jaren een ge trouw lid is, te beurt viel. ST JAN. Moto tegen een muur gereden. Zondag avond, omstreeks 6 u. 30, kwam Callens Camiel, 24 jaar oud. beenhouwersgast, per moto van Langemarck naar Yper, samen met zijn 11 jarigen broeder Charles, die op de duozitting had plaats genomen. Gekomen aan het gehucht het Wieltje, moet de motobestuurder zijn draai wat te kort genomen hebben, zoodat de moto uitgleed en met volle geweld tegen een muur reed. De moto was gansch ineengedrukt, terwijl de opzittenden badend in hun bloed ten gronde uitgestrekt lagen. Korts na het ongeval kwam daar een autobus voorbijgereden, die met het St Jozefskoor der Paters Carmelieten van Yper van de O. L. Vrouwfeesten van Westroosebeke terug kwam. De autobus stopte en verschillige Paters, die de reis meêmaaktèn. boden de eerste zorgen aan de ge kwetsten, welke vervolgens naar het hospitaal van Yper vervoerd werden. Gezien hun ergen toestand werd aan beiden het H. Oliesel toegediend. Callens Camiel had een schedelbreuk bekomen en was ook nog aan beide beenen gekwetst, terwijl zijn broeder Charles over gansch het lichaam gewond was. De moeder der slacht offers werd met de meeste omzichtigheid op de hoogte van het ongeval gebracht De ongelukkige Callens Camiel is Donderdag mor gen aan zijn opgeloopen verwondingen bezweken, ter wijl zijn jongere broeder Charles lichtjes aan de beter hand is. PEOEGSTEERT. Verkeersongeval. Zaterdag avond, rond 7 u. 30, had er halfwege het gehucht De Ramorijn en de Kruisstraat een aanrijding plaats tus- schen de auto van Deleersnijder Romain, handelaar, wonende aan het gehucht Nieppe, en een moto welke bereden was door Vanackere Alfred, 23 jaar oud, en Vergote André, 24 jaar, de eerste wonende Zuidwaas- tenstraat en de tweede op de wijk De Hulle. Beide mo torijders ploften ten gronde en moesten zich door een dokter laten verzorgen. Vanackere, die er het ergst aan toe was, werd naar een ziekenhuis overgebracht. De accordeonist Bruno VERSTRAETE, leerling van M. Albert Dehollander, zal voor Radio Kortrijk spelen op Maandag 19 September, van 13.15 tot 13.45 uur. STAANDE PERS ZONDAG 18 SEPTEMBER 1938 Om 2 uur: YPER-HOEKJEOppervogel 80 fr. Twee zijdvogels, elk 40 fr.Twee kallen, elk 20 fr. Alle vijftal een primé van 15 fr.Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. Om 2 uurWESTVLETERENzelfde schieting als hierboven. MAANDAG 19 SEPTEMBER 1938 Om 2 uurWESTVLETEREN ST SIXTUS Opper vogel 150 fr. Twee zijdvogels, elk 75 fr. Twee kallen, elk 35 fr.Kleine vogels 20 fr. en boven de 80 schutters al primés aan 25 fr. Inleg 26 fr. heures: arnèke: Honneur 150 fr. 2" honneur 100 fr; Deux cötés supérieurs a 75 fr.deux intermé- diaires a 50 fr.deux inférieurs a 35 fr.80 primés a r. petits 20 fr.20 couverts en supplément au nombre de tireurs (pas au sort). Mise 25 fr. Pour 1 archer qui aura abattu le plus d'olseaux, une magmfique coupe. Au second une peinture artisti- que. WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1938 ,A"Ur: VEl RNE Driekleurenschieting Hoog- ™f ,S,1,50' 75 en 40 fr.Boven de 80 schutters al primés 9fi fr Z.0nder aftrek- Kleine vogels 20 fr. - Inleg en voor de drie kleuren, niet verplichtend. 9 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1938 frank TUr: YPER WILLE!" TELL: Oppervogel 150 35 fr I?** zljdvogels- elk 75 fr. Twee kallen, elk al nritr,vogels 20 fr. en boven de 80 schutters al primes van 25 fr. - Inleg 25 fr. liggende pers nm MAANDAG 19 SEPTEMBER 1938 Bo„,h..2nUUr: VOORMEZEELE, KRUISSTRAAT, bij Twee kóu Uper,V,0Rel 60 fr- Twee zijdvogels, elk 25 fri M schuttü elkr 20 fr' en 15 ™eels van io fr. voor 40 schutters. Inleg 15 fr.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 8