POLITIEKE UITZICHTEN DE KÖRTRIJKSCHE ONDERLINGE Be Conferentie der vier groote Mogendheden te Munchen. Inhuldiging der nieuwe Vlag van de St Michielsfurners van Yper De Scheepvaart op Yper door SPECTATOR Donderdag 29 September 1938. Wanneer we nu onze Politieke Uitzichten schrijven, zijn Hitler. Mussolini, Chamberlain en Daladier aan het vergaderen te Munchen. We hebben n3ar de radio berichten van vijf uur geluisterd om te vernemen of er reeds een of ander nieuws was, dat den gespannen Internationalen toestand kon ophelderen of definitief ken verduisteren. Dat verwachte nieuws hebben we nog niet vernomen. We moeten dus wachten. Maar ons artikel moet tijdig verstuurd worden om tijdig te kun nen gezet worden, en tijdig te kunnen gedrukt worden, om aldus tijdig te verschijnen. Er zullen echter in- tusschentijd vier - en - twintig uren verstrijken. In deze vier-en-twintig uren kunnen de meest onverwachte gebeurtenissen plaats grijpen, die onze huidige mee ningen volledig in het ongelijk stellen, of als zeer ver ouderd nieuws bestempelen. Vandaar onze zeer delikate vraag Wat kunnen we nu schrijven dat Zaterdag nog aktueele waarde heeft Het verloop van de jongste week Geen mensch in heel België die dat verloop niet kent. die onder dat treurige verloop geen angstige uren van bange verwachting heeft doorgemaakt. Eenieder kent aan den levende lijve dat treurige verloop vol doende. Wat dan Schrijven wat we denken wat er na Zaterdag zal ge beuren in Europa Wie kan dat voorspellen Zelfs een Hitier, een Chamberlain, een Mussolini, een Daladier kunnen dat niet voorspellen. Want alles hangt ten zeer ste af van het resultaat der huidige vier-mogendheden- vergadering. Laten we dan eens het slechtste veronderstellen het is te zeggen dat de vier mannen te Munchen niet t'ak- Koord kwamen, dat ze zonder vrede van elkaar ver trokken zijn Is het anders des te beter Maar is het werkelijk zoo dan zal Duitschland reeds gemobiliseerd zijn. en ook België, en ook veel andere Europeesche landen. Dan zal Duitschland misschien reeds de Tsjecho-Slowaak- sche grens overtrokken zijn, en zullen Frankrijk en Engeland en Rusland misschien reeds Tsjecho-Slowa- kije militaire hulp bieden. Dan zal Italië, Hongarije en Polen misschien reeds aan de zijde van Duitschland strijden, maar dan mogen we nog heel zeker hopen op de onzijdigheid van ons eigen land in dien strijd. Jawel dan zal er veel kommer en miserie in ons land geleden worden, dan zullen de vrouwen en de mannen zich angstig afvragenZal ons land nog lang buiten dat konflikt kunnen blijven? Wanneer zullen onze grenzen door eene of andere mogendheid geschonden worden, en zullen onze mannen de kanonnen moeten laten bulderen, de mitrailleuzen moeten laten klabatte- ren Wanneer zal opnieuw het bloed van ons volk op eigen grond stroomen voor een konflikt van anderen Wanneer zullen er weer vaders, zonen, broeders, ver loofden. goede vrienden van ons zijn die door het oor logsgeweld een afgrijzelijken dood vinden, of afschrik wekkend verminkt worden voor hun heele verdere leven Wanneer zullen er in ons eigen land weer iede- ren dag. ieder uur, iedere minuut, iedere sekonde nieuwe oorlogsweduwen gemaakt worden, verliefden voor eeuwig ontrukt worden, verminkten bij tientallen gemaakt worden Wanneer Wanneer Wanneer komt dan weer de waanzin over ons eigen land triomfeeren Wanneer Wanneer Dat zijn de somberste gedachten, die we ons Zaterdag misschien zullen moeten stellen. Maar daar zijn nog andere, die ook misschien zullen moeten gesteld wordennamelijk wat zal er met de burgerij gebeuren Met den handel en de nijverheid Met de paar gespaarde centen, met de zuur betaalde meubeltjes en kleederen die we ons konden aanschaf fen Met onze onbeschermde oude menschen en kleine kinderen Met ons zelf Waar moeten we in tijd van bombardement, van beschieting, van... gassenvergifti- ging vluchten Waar moeten we ons dan beschermen Er zijn geen speciale kelders gebouwdDe burgerij en de beesten in onze stallen beschikken niet over spe ciale gasmaskersZullen ook wij een verschrikkelijken dood vinden En tenslotte waarom dat alles Wie kan dat alles ge wild hebben, gezocht hebben Ijselijk zullen deze vragen zijn. wanneer men ze moet stellen Doch gelukkiglijk zijn onze vragen nog geen werke lijkheid En zelfs in de veronderstelling dat er oorlog is tussc'nen Duitschland, Italië.. Hongarije. Polen en an deren eenerzijds. en Tsjecho-Slowakije, Frankrijk. En geland. Rusland. Roemenië, de Vereenigde Staten an derzijds. dan is het hoogstwaarschijnlijk dat België evenals Holland en Zwitserland nog onzijdig gebleven zijn. en zich ijzervast onzijdig willen houden, en kun nen houden. Ook deze mogelijkheid moeten we durven onder de oogen zien. Wat dan Dan zal België natuurlijk gemobiliseerd zijn. dan zul len honderdduizenden mannen zijn opgeroepen, en hun vrouw, verloofde, moeder of kinderen alleen hebben moeten achterlaten. Maar... dan is dat nog niet zoo heel ergWant alhoewel er ook dan veel smart zal ge leden worden, dan zullen wij allen toch de overtuiging in ons dragen dat wij het kleinste leed hebben, dat wij dank de goede politiek van onze regeerders het beste lot getroffen hebben, dat wij de meest benijdens- waardige menschen zijn uit midden en West-Europa Dan zullen wij toch weten dat wij onze dierbaren regelmatig eens om de veertien dagen, of eens om de maand zullen kunnen bezoeken dat onze levens niet in gevaar zijn. dat de Regeering het noodige zal doen om geen enkele vrouw, geen enkel kind, geen enkele ouderling, geen enkele soldaat honger te laten lijden Want dan zal de regeering het noodige doen om regel matig aan ALLEN het noodige voedsel te geven, om regelmatig aan ALLE behoeftigen den noodigen steun en bijstand te verleenen. Dan zullen wij toch de overtui ging hebben dat ons lot in zeer goede handen is. Maar dan zullen wij ook den duren plicht hebben ALLES te doen om het onze Regeering zoo gemakkelijk mogelijk te maken, zoowel op politiek, als op ekono- misch, als op financieel als op moreel gebied. Dan mag dat voor geen enkel z»hzelf-respecteerend mensch de droommooie gelegenheid worden om de ellende van an deren tot eigen woekerwinst uit te baten Er is echter nog een derde mogelijkheid 1 En dan nog wel de meest verwachte, de schoonste van allemaal, namelijk dat de vier mannen die nu te Munchen ver gaderen het eens geworden zijn. of dan toch minstens het verbond aangegaan hebben om hun geschillen in der minne te regelenDan zal het voor niemand oorlog zijn. Dan zal eenieder, ook het Tsjechische Volk. kun nen herademen, rustig kunnen slapen Wat dan Dan zal onze dankbaarheid gaan naar alie vier de mannen want dan zullen ze alle vier toch een bewijs geleverd hebben van uiteindelijke inschikkelijkheid. Maar in eerste instantie en voor het allergrootste ge deelte zal dan onze blijvende erkentelijkheid moeten gaan naar den vredelievenden Chamberlain, de zeven tigjarige gentleman, die al het mogelijke deed om den wereldvrede te bewaren. En in tweede plaats zal onze groote blijvende erkentelijkheid dan gaan naar Pre sident Roosevelt, de man. de groote demokraat. die eveneens overduidelijk een vastberaden blijk gaf van zijn vredelievende werking Kortom, dan zullen we meer dan ooit DEMOKRATEN uit één stuk worden, die overtuigd zijn, dat de wereld vrede alleen door DEMOKRATEN mogelijk is. We hopen dat Zaterdag dien vurigen wensch in ver vulling mag gaanSpectator. Een overeenkomst getroffen. Ten einde een laatste poging te doen om het Duitsch-Tsjecho-Slowaaksch geschil zoo mogelijk in der minne en op vredelievende wijze te rege len, werd Donderdag 29 September 1938 te Mun chen een bijeenkomst belegd van de vier groote mogendheden Engeland, Frankrijk, Italië en Du tschland. De besprekingen, die de Heeren Chamberlain, Daladier en Mussolini daar gansch den namid dag met den Duitschen Fuhrer voerden, hebben 's nachts te 12 u. 30 tot een overeenkomst geleid die door de vier gevolmachtigde onderhandelaars onderteekend werd. De vergadering eindigde daarna te 1 u. 30 's morgens en volgens de mededeeling die heden, Vrijdag morgen, door de radio gedaan werd, voor ziet de gesloten overeenkomst onder meer de volgende modaliteiten en voorwaarden 1) De ontruiming van het af te staan Duitsch- Sudeten gebied in Tsjecho-Slowakije zal op 1" October aanvangen. 2) Groot-Brittanje, Frankrijk en Italië waar borgen dat deze ontruiming tegen 10 October moet geëindigd zijn zonder vernieling der aldaar bestaande werken. 3) De modaliteiten dezer ontruiming zullen door een internationale Commissie vastgesteld worden. 4) De bezetting door de Duitsche troepen van het ontruimd Sudetengebied zal in etappen ge schieden. Dit te bezetten gebied is verdeeld in vier sectoren, waarvan de inbezitneming zal aan vangen op 1 en 2 October voor den eersten sector, den 2 en 3 October voor den tweeden, den 4 en 5 October voor den derden, en den 6 en 7 October voor den vierden sector. 5) De internationale Commissie zal de gewes ten aanduiden waar een plebisciet zal gehouden worden. Internationale formaties'zullen deze ge westen bezetten tot na het plebisciet dat uiterlijk tegen einde November moet gedaan zijn, en ge schieden zal volgens de modaliteiten van het Saarplebisciet. 6) De definitieve afbakening der grenzen zal door de internationale commissie gedaan worden. 7) De overeenkomst voorziet een recht van keus van vertrek en aankomst voor de inwoners van het Sudetengebied. Deze keus moet binnen de zes maanden gedaan zijn. Een Duitsch-Tsjeeksche Commissie zal de modaliteiten dezer uitwisseling vaststellen. 8) De Tsjechc-Slowaaksche regeering zal bin nen de vier weken al de Sudeten Duitschers, die in het leger of bij de politie in dienst zijn, vrij stellen wanneer deze ertoe den wensch uitdruk ken. De gevangenen wegens politieke misdrijven moeten eveneens binnen denzelfden termijn vrij gelaten worden. Ziedaar de bijzonderste bepalingen der acht voorwaarden die in de overeenkomst van Mun chen vervat zijn. Daarbij werd nog besloten dat de kwestie der Poolsche en Hongaarsche minder heden door een nieuwe conferentie zal geregeld worden indien de betrokken regeeringen binnen de drie maanden tot geen akkoord kwamen. Eens deze kwestie der Poolsche en Hongaarsche min derheden geregeld, zal de Tsjecho-Slowaaksche onafhankelijkheid dan ook door Italië en Duitsch land gewaarborgd worden. De radioberichten deelden ook nog mede dat de Heeren Chamberlain en Daladier heden Vrijdag morgen per vliegtuig uit Munchen zouden ver trekken en dat de Heer Mussolini per bijzonderen trein naar Rome zal terugkeeren. Wij hebben ons gehaast dit goede nieuws der getroffen overeenkomst, die alle gevaar van oor log van ons afweert, aan onze lezers mede te dee- len. Het stemt overeen met de laatste veronder stelling die onze medewerker Spectator in zijn politieke uitzichten Donderdag avond neer schreef, en het is ook de beste oplossing die kon getroffen worden, deze die het meest van aard is de gemoederen te ontspannen en het leven weer hoopvol en aangenaam te maken. Het is eindelijk de vervulling van de vurigste wenschen die allen deze laatste dagen geuit hebben. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt li bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht ir 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932. in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste taricen. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRI.TK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEÜRNE GENT De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Al^emecfie Onriener OMER RORYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. De bloeiende gilde der katholieke St Michiels- turners, welke hier vóór den oorlog reeds bestond en thans sedert tien jaar heringericht is, was Zondag laatst in feest ter gelegenheid der wijding en overhandiging van haar nieuwe vlag. Te 10 u. woonden de leden dezer Ypersche turn- vereeniging de Hoogmis bij in St Maartenkathe draal, welke aldaar door hun gewezen proost, E. H. Socquet, opgedragen werd tot welzijn der gilde en tot heil van haar levende en overledene weldoeners. De schoone nieuwe vlag, welke voor den aan vang der Mis door den Z. E. H. Deken Vermaut. omringd der geestelijkheid, gewijd was geweest, werd na afloop van den kerkelijken dienst plech tig overhandigd, waarna een optocht door de bij zonderste straten van stad plaats greep. De flinke turners werden op gansch den doortocht door een sympathieke menigte begroet en bewonderd. Nadien had er een feestmaal plaats waar het, dat spreekt van zelf, uiterst gezellig aan toeging en waar al dat jeugdig volkje zich de lekkere spijzen en dranken terdege liet smaken. En s avonds te 5 u. 30, werd er, om het feest te sluiten, in de mooi versierde turnzaal der Rijke Klarenstraat, een uiterst welgeslaagden ouderen- avond gehouden, tijdens denwelken de E. H Socquet de feestrede hield. Verleden week deelden wij mede dat de Heeren senatoren Gillon en Mullie en de Heer volksver tegenwoordiger Missiaen, in antwoord op hun schrijven aangaande de waterschaarschte en de scheepvaartstremming in de vaart Yper-Yzer, een brief gekregen hadden van den Heer Minis ter van Openbare Werken en Werkverschaffing- waar n gezegd wordt dat het spijzen van het be- nedenpand der vaart Yper-Yzer alleen normaal zal kunnen geschieden wanneer de verdiepings- 'erken aan Yzer en kanaal Yper-Yzer zullen uitgevoerd zijn. Ook de Heer volksvertegenwoordiger Butaye komt thans als gevolg op zijne tusschenkomst een gelijkaardig schrijven te ontvangen vanwege het ministerie. ONZE SCHEEPVAART Binnengevaren Zaterdag 24 September 1938, de Mehaigne (sch p- per Peleman) met 107 ton kolen voor M. Vanoverber- gne. leper de Elza(schipper Vancauwcnberghe* ton beurtgoed voor verscheidenen. oensdag 28, de 't Nieuw leper», (schipper Var. ci-n ossche) met 196 ton graan voor M. VandepuUe leper: de «Julia», (schipper De Dobbelaere) met 1'-" ton graan voor M. Vandeputte. leper. Weggevaren Woensdag 28 September 1938. de «Elza». (schipper vancauwenberghe) met 37 ton beurtgoed voor ver scheidenen de Louise», (schipper La Haye) met 65 ton breuksteenen. verzonden door M. HendricK. Veurca en geladen te Boezinge. aren'Tttf08*6 benedenPand -85 m- toegelaten te

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2