KOFFIES en CHIC0REI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijK Gemeenteraad van Yper Ta koop in alle pede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE Verslag der zitting van 26 September 1938. De vergadering wordt te 18 u. 10 geopend Zijn tegen wocrdigde Heeren Var.derghote, burgemeester-voor- zitterLemahieu. Delahaye en Van der Mersch. sche- i penenPattyn, J.vr. Cornillie. de Heeren Seys, Bie- buyck. Michiel, Van Alieynnes. Leuridan en Verbeke. raads.eden Versailles, secretaris. De Heer Vergracht, belet zijnde, heeft zich laten ver ontschuldigen. I. Proces-verbaal der zitting van 12 September 1938. De Heer secretaris geeft lezing van het proces-verbaal der zitting van 12 September, waarna dit verslag zon der opmerkingen goedgekeurd wordt. II. Stadskas Proces-verbaal van nazicht 3 kwartaal 1938. M. Var.derghote. Ik heb de eer u verslag te geven over het proces-verbaal van het nazicht der stadsnas, dat voor het derde kwartaal 1938 gedaan werd den 10 September laatst eh uit hetwelk blijkt dat er een batig saldo was van 571.349 fr. 36. De ontvangsten beliepen tot de som van 2.474.854 fr. 74, en de uitgaven bedroe gen de som van 1 903.505 fr. 38. M. Van Alieynnes. Hoe komt het dat er een som van 279.000 fr. op de postcheckrekéning staat M. Vanderghote. Dit is maar op een bepaald oogen- blik geweest tengevolge van de uitbetaling van sommige staatstoelagen, doch dit is geen bewaring van gelden. M. Van Alieynnes. De Staat betaalt toch geen som van bij de 300.000 fr. in een maal. M. Vanderghote. Het kan toch wel gebeuren dat verscheidene toelagen voor werken ons in eens of kort naeen uitbetaald worden. M. Van Alieynnes. Ik vind dat zulks toch een veel te groote som is voor de postchecKrekemng. III. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft, in haar zitting van 13 September 1938. het bedrag -vastgesteld van de vergoedingen die voor de thans aangevraagde grondvergunningen op het kerk hof ten voordeele der armen te betalen zijn Deze ver goedingen werden vastgesteld op de gezamenlijke som van 6090 fr. Het schepencollege stelt voor dit bedrag goed te keuren. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja. IV. Commissie van Openbaren Onderstand Open bare verkooping van 95 aren bosch Aanvraag om dit bosch te mogen onttrekken aan het toezicht van het woudbeheer. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in zitting van 19 Juli 1938 de volgende beraadslaging genomen. Gezien de aanvraag tot aan koop van een perceel bosch gelegen te Zillebeke, sectie C. deel van Nr 224a gezien dit bosch in regie, dat aan het woudbeheer onderworpen is, van onregelmatigen vorm isgezien het volgens schatting van den Heer Ontvanger der Domeinen een waarde heeft van 20.000 frank de hectare en er tijdens het onderzoek van com- modo en incommodo, te Zillebeke gedaan, geen bemer kingen gemaakt werden gezien de aanvrager bereid is ervoor de som van 30.000 fr. de hectare boven alle on kosten te betalen en dit perceel met Ursusdraad van 1 m. 25 hoogte af te sluitengezien er in dit bosch nog verscheidene onderstanden zijn die een gezamenlijke oppervlakte beslaan van 10 aren, besluit de Commissie van Openbaren Onderstand, onder voorbehoud van goedkeuring door de bevoegde overheid, dezen grond openbaar te verkoopen aan den instelprijs van 30.000 fr de hectare boven alle kosten van afmeting en aankoop. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies te willen uitbrengen. De raadsleden stemmen ja, uitgenomen de Heer sche pen Lemahieu die zich onthoudt als lid der Commissie van Openbaren Onderstand. .M. Vanderghote. Aangaande zelfde perceel bosch heeft de Commissie van Openbaren Onderstand nog een beraadslaging getroffen in haar zitting van 2 Oogst 1938. Gezien de aanvraag van aankoop van een perceel van 95 aren bosch waarop er nog 11 betonnen onder standen staan die een totale oppervlakte van ongeveer 10 a. beslaan, gezien deze verkoop voor het Bestuur voordeelig is, besluit de Commissie aan de bevoegde overheid de machtiging te vragen om dit bosch aan hét toezicht van het Woudbeheer te mogen onttrekken Het schepencollege stelt voor hierop eveneens een gunstig advies te verleenen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als zoo even bijgetreden. V. Commissie van Openbaren Onderstand Ver pachting van landgoederen Lastenboek. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft, in haar zitting van 20 September, een beraadslaging genomen betreffende de vernieuwing der pacht van sommige harer eigendommen, waarvan de pacht vervalt met 30 September 1940. Daar de nieuwe pachtvoorwaarden twee jaren op voorhand moeten be- send gemaakt worden, heeft de Commissie aan al deze pachters een nieuwe pacht voorgesteld die zou ingaan op 1 October 1940. De nieuwe pachtprijs werd hen bij aangeteekend schrijven bekend gemaakt, en al de pach ters hebben de nieuwe voorwaarden aanvaard, uitge nomen een pachter, namelijk de Heer Braem van Voor- mezeele Vermits, deze huurder de voorwaarden niet aanvaardt werd hem opzeg van pacht gegeven. De Com missie besluit dienvolgensten eerste, het lastenboek der verpachting goed te keurenten tweede, nieuwe pacht te verleenen voor een termijn van 9 naeenvol- gende jaren aan Soete Cyrille, Cneudt Cyriel, Deleu Jules. Ostyn Arthur, Fivez Ildefons, Termote Charles, Deleye Louis, Defever Henri, Vandezande Achiel en Staeiens Valèreen ten derde, de partij zaai- en wei land ter grootte van 2 ha. 83 a. 15 ca. en gelegen te Vcormezeele. waarvan de pacht ten einde loopt met 30 September 1940. openbaar te verpachten voor een :rmijn van 3, 6 of 9 jaren ingaande den 1 October 1940. Het schepencollege stelt voor een gunstig advies op deze beraadslaging te verleenen. De raad stemt hiermede in. Alleen de Heer schepen Lemahieu onthoudt zich VI. Commissie van Openbaren Onderstand Be- grcoting 1938 Bijvoeging en overdracht van kredieten. M. Vanderghote. Bij beraadslaging van 20 Septem ber 1938 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten enkele wijzigingen aan haar begrooting voor 1938 te brengen en er tevens een nieuw krediet in te schrijven ten bedrage van 30.000 fr., zijnde ongeveer de som die zal dienen betaald te worden als nationale crisisbelasting, welke thans voor het jaar 1938 terug ingevoerd werd en slechts van uitzonderlijken aard is. Gezien er voor de nationale crisisbelasting niets voor zien was in de begrooting, en gezien ook nog enkele der voorziene kredieten ontoereikend zullen zijn ter wijl andere een overschot zullen laten, besluit de Com missie de kredieten van de hierna vermelde artikelen der uitgaven te verminderen als volgtartikel 18, on derstand in geld, wordt gebracht op 300.000 fr.artikel 19, onderstand in kleeding, op 8000 fr.artikel 68, inte resten en kosten van leeningen, op 7.000 fr., en artikel 75, aankoop van meststoffen, op 38.000 fr., 't zij een totale vermindering van 94 000 fr. Verders wordt beslo ten de volgende verhoogingen te doenartikel 32. aan koop van vleesch en visch, wordt gebracht op 177.000 fr.; artikel 33, kruiden en toebereidselen, op 25.000 fr. ar tikel 42. verlichting, op 25.000 fr. artikel 44, huisraad en reinhouding. op 36.000 fr.artikel 50, onderhouds kosten in ouderlingen- en weezengestichten, op 8000 fr.; artikel 58, aankoop van meubels, op 55.000 fr. artikel 69. herinrichting der wasscherij. op 18.000 fr., en artikel 76, aankoop van dieren, op 14.000 fr. Dit maakt een ge zamenlijke verhooging van 64.000 fr. Daarbij wordt nog onder artikel 71bis een krediet van 30 000 fr. ingeschre ven als bijdrage in de nationale crisisbelasting, zoodat er dus ook een vermeerdering van uitgaven is van 94.000 fr. Het schepencollege stelt voor deze wijzigingen goed te keuren. De raadsleden stemmen nogmaals ja, uitgenomen de Heer schepen Lemahieu die zich onthoudt. VII. Stadseigendommen Landgoederen Las- tenkohier Verpachting Overeenkomsten. M. Lemahieu. Het schepencollege heeft een over eenkomst gesloten met de pachters der barmlanden gelegen ten Westkante van de vaart Al deze pachters werden bij het schepencollege geroepen ten einde een nieuwe pacht aan te gaan. Hun pacht valt ten einde met October van het jaar 1940 en de nieuwe pachtvoor waarden dienen aan de huurders op voorhand bekend gemaakt te worden. Dit werd nu kortelings gedaan en al de pachters hebben de gestelde voorwaarden aan vaard. Het schepencollege vraagt dus aan den Gemeen teraad deze voorstellen van pachtvernieuwing te willen goedkeuren. De pachtvoorwaarden werden niet ver anderd en zijn dezelfde gebleven van vroeger. De nieuwe pacht zal voor een termijn van 9 jaren aange gaan worden. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de volgende beraadslaging te stemmenDe pacht der barmlanden gelegen langs den Westkant der vaart wordt aan de bestaande voorwaarden vernieuwd voor een termijn van 9 naeenvolgende jaren ingaande den 1 October 1940, aan elf pachters, waaronder Maddelein Cyrille mits 750 fr.. Vercamer Henri mits 745 fr.. W<" Vandepitte mits 345 fr.. enz. Ook nog de pacht van een perceel bosch en land. gelegen te Vlamertinghe, nabij de herberg 't Hemelrijk, wordt aan pachter Meerseman vernieuwd mits de som van 200 fr. Dit voorstel van pachtvernieuwing wordt eenparig goedgekeurd. VIII. Nijverheidsschool Electrische verlichting. M. Vanderghote. Over enkelen tijd werd door den gemeenteraad besloten twee nieuwe klassen in de Nij verheidsschool in te richten Deze werken zijn thans voltooid, doch de electriciteit moet nog geplaatst wor den in die lokalen waar geen verlichting voorzien was. De leergangen zullen binnen kort beginnen, zoodat de verlichting spoedig zou moeten geplaatst worden. Het schepencollege stelt voor dit werk toe te vertrouwen aan het huis Lacante, van Yper, en een krediet te voor zien voor het plaatsen der electrische leiding in die twee lokalen en tevens voor de som welke aan de elec- triciteitsmaatschappij te betalen is voor de aansluiting der Nijverheidsschool aan het electrisch net. Deze aan sluiting zal thans gedaan worden derwijze om later toe te laten de electrische verlichting van gansch de nijver heidsschool te doen. Later zal men dus nog alleen hoe ven de electrische leiding in al de andere klassen te plaatsen, een werk dat alsdan in aanbesteding zal uit gegeven worden. Het is daarom dat wij nu een krediet vragen. M. Leuridan. Dit is allemaal goed en wel. doch ik stem niet in met de eenvoudige wijze waarop gij van uwe verplichting, het minste werk in aanbesteding uit te geven, tracht af te wijken, nu vooral dat alle stiel doeners elke gelegenheid zoeken waar te nemen om eenig werk te vinden. Waarom is het schepencollege van meening dat enkel en alleen een neringdoener van het uit te voeren werk moest verwittigd en aan hem al leen de kans geboden worden het werk te doen, als iedereen zoekt eenig werk te hebben. Ik ben mistevre den over deze handelwijze en vraag er u rekenschap over. M. Delahaye. Het was besloten het plaatsen der electriciteit in de Nijverheidsschool in aanbesteding uit te geven, doch de twee klassen die verleden week wer den opgedaan moeten de verlichting hebben w.. me-, ze aanstonds bij de herneming der leergangen ge rui ken. Wij hebben vroeger reeds een zelfde aanbesteding uitgeschreven voor de electrische verlichting der mu ziekschool en daar was er slechts een aanbieder. Bij een andere aanbesteding waren er twee inschrijvers, namelijk een vreemdeling en de Heer Lacante. DaaJ" om hebben wij besloten, in plaats van aanstonds de aanbesteding voor gansch het werk uit te geven, eerst te zorgen voor de verlichting der twee klassen, die bin nen de veertien dagen moeten geopend worden. Ik ben ermede t'akkocrd dat het werk in aanbesteding moet uitgegeven worden, doch in geval dit moet gedaan wor den dan zal het niet mogelijK zijn die twee klassen op den gestelden datum te openen Daarom werd door het schepencollege besloten dadelijk prijs te vragen aan een electrieker om die twee klassen van de electrische verlichting te voorzien, doch voor de nog te doene ver lichting van gansch de school zal er dan nadien een aanbesteding uitgeschreven worden. In die klassen is er tot nu toe nog geen licht en wil de gemeenteraad nu besluiten dat het plaatsen der verlichting aldaar in aanbesteding moet uitgegeven worden, mij is het goed. doch dan zal men de opening dier twee klassen moeten uitstellen, immers er moeten altijd ten minste veertien dagen verloopen tusschen den datum waarop de lief hebbers verwittigd worden en den dag waarop de aan besteding plaats heeft, en daarna, wanneer de aanbe- steding heeft plaats gehad, moet zij nog door den ge meenteraad goedgekeurd worden. M. Leuridan. Er kan ook anders te werk gegaan worden en die vertraging is niet noodzakelijk. Juist zooals gij gehandeld hebt met enkel aan een belangheb bende prijs te vragen om de uitvoering van dit werk in klein comiteit te beslissen, kunt gij evengoed op de zelfde manier al de andere vaklieden van stad ontbie den en zonder de formaliteiten eener aanbesteding, die steeds zeer traag gaan, aan elkeen van hen de gelegen heid geven dit werk uit te voeren. Op die niet officieele manier zult gij alzoo te weten komen wie dit werk aan den minsten prijs wil uitvoeren. Op die wijze zoudt gij aan allen voldoening geven. Ten andere niets bewijst dat gij, met aan verscheidenen de kans te bieden, onder deze niet een minderen prijsaanbieder zult ontdekken. Zoo zou het werk misschien nog goedkooper kunnen uitgevoerd worden zonder de opening der klassen te moeten vertragen, wat een noodlottig gevolg zou hebben zoo voor de leerlingen als voor de school. Ik druk dan ook den wensch uit dat men zou ingaan op wat ik vraag en zonder aanbesteding toch aan elkeen de kans geven mede te dingen. M. Vanderghote, - In alle aanbestedingen van eleetrici- teitswerken hadden wij nooit maar een aanbieder en het is daarom dat wij ons ditmaal rechtstreeks tot hem gewend hebben. Had het bedrag van het uit te voeren werk iets minder geweest dan zou het in de bevoegdheid gevallen hebben van het schepencollege een beslissing te nemen. Daar de noodige som iets te hoog is, zijn wij verplicht het krediet aan den gemeenteraad te vragen. Het werk is echter dringend en ik vraag dat er rrjet spoed zou gehandeld worden. M. Leuridan. Gij denkt dat. doch er is niets dat be wijst dat het nu nogmaals zoo zou geweest zijn. Er is een gedurige verscherping van de mededinging tus schen de stieldoeners in het zoeken naar werk. en niets zegt ons dat er geen anderen stieldoener zal gevonden worden die het werk aan een minderen prijs wil uit voeren. Het zal niet veel meer tijd kosten ook de mee ning der andere electriekwerkers van stad te vragen en dit zal het werk geenszins vertragen, maar zoo zult gij toch aan iedereen de kans gegeven hebben voor het werk in te schrijven. M. Delahaye. Wij kunnen morgen een brief schrij ven aan de verschillige electriekwerkers en hen bij voorbeeld twee of drie dagen tijd geven om hun prijs in" te dienen. M. Seys. Maar dan moeten wij volmacht geven aan het schepencollege om een beslissing te nemen, want de gemeenteraad kan daarvoor toch niet andermaal bijeen geroepen worden. M. Leuridan. Er dient ook een beschrijvende staat van het uit te voeren werk aan de belanghebbenden gegeven te worden. M. Delahaye. Er bestaat een beschrijving door den heer bouwmeester opgemaakt. M. Van der Mersch. De gemeenteraad moet man daat geven aan het schepencollege om dan een beslis sing te nemen, want het is absoluut noodig de school met 1 October te kunnen openen. Tijdens de laatste zit ting van den gemeenteraad werd de opening van twee nieuwe klassen besloten en om dit te kunnen doen moet de verlichting in de klassen aangebracht worden. M. Leuridan. Indien aan al de belanghebbenden kans gegeven wordt voor het werk in te schrijven, dan heb ik volledige geruststelling. M. Van Alieynnes. Ik zou vragen dat het werk uit sluitend voorbehouden worde aan de Yperlingen alleen, de maatschappijen van electriciteit uitgezonderd. M. Leuridan. De maatschappij, die we hier heb ben, is alles behalve van Yper. M. Vanderghote. Dergelijke werken worden steeds aan de Ypersche neringdoeners voorbehouden. Ik vraag dan de uitvoering van het werk te beslissen en het schepencollege te machtigen, na prijsvraag aan ai de betrekken stieldoeners, het noodige krediet in te schrij ven. Dit voorstel wordt eenparig gestemd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3