A. D Heiïem-Dggryse kleine aankondigingen ALTIJD ZONDER OPSLAG Alle laatste nieuwe modellen van TAPISSEERWERKEN aan 2,50 Fr. de rol. BEHANGER Dickebuschsteenweg, 156, YPER BEHANGPAPIEREN, LINOLEUM BALATUM en STRAGULA. Leest onze op de voorlaatste bladzijde IX. Stadsbibliotheek ai Rekening 193" b) Be grooting 1939. M. Vandergnote. Het woord is aan den Heer sche pen Van der Mersch. AL Van der Mersch. De rekening der stadsbiblio theek sluit voor het dienstjaar 1937 met de som van 70CC fr. in ontvangsten en uitgaven, zoodat er geen overschot is. Ook de begrooting voor 1939 voorziet een som van 7000 fr. Ik bezit hier al de rekeningen, als mede een verslag van den Heer Antony, stadsbibliothe- car.s. Het is onnoodig hier gansch dit verslag te lezen, doch het is met een groote voldoening dat wij bestati- gen dat het aantal gelezen en geraadpleegde werken in het jaar 1937 gestegen is tot 26.753. Er werd dus veel meer gelezen dan in 1936. en dit is een bewijs dat cnze bibliotheek goed bekend is en druk bezocht wordt. Onder de uitgeleende boeken bevinden zich 489 alge- meene werken en tijdschriften, 873 handelende over godsdienst en wijsbegeerte, 439 over rechtsleer, sociale en bestuurlijke wetenschappen. 553 over taalkunde en toponymie. 557 over landbouw, handel, nijverheid en vaKopleiding, 1207 over geschiedenis en aardrijkskunde. 14.526 werken van letterkunde, romanliteratuur en ont spanningslectuur, en 4604 boeken voor de jongeren be neden den leeftijd van 15 jaar, 't zij in totaal 23.248 boeken die uitgeleend werden. Daarenboven werden nog 3505 werken in de leees- en studiezaal der biblio theek geraadpleegd. Ik vraag aan den gemeenteraad de rekening van 1937 te willen goedkeuren, alsmede de begrooting voor 1939. die ook sluit met een som van 7000 fr. in ontvangsten en uitgaven. M. V an Alleynnes. Ik bestatig in de rekeningen dat er voor 3000 fr. boeken werden aangekocht, waar onder voor 1184 fr. boeken te Rousselare werden ge kocht. Waarom te Rousselare boeken koopen. alswan- neer er hier te Yper daartoe kans genoeg bestaat. M. Van der Mersch. Ik kan op die vraag niet ant woorden, doch wij kunnen daarover inlichtingen vragen. Misschien is het omdat het deskundige boeken betreft die hier niet kunnen verkregen worden. M. Vanderghote. Ik zie hier in den bundel een re kening voor een keus occasieboeken te Rousselare ge kocht. M. Leuridan. Ik heb nog nooit gehoord dat er occasies te doen zijn te Rousselare. M. Vanderghcte. Ik vind hier verder in den bundel inderdaad nog twee andere rekeningen van boeken die te Rousselare aangekocht werden. Wij zullen daarover inlichtingen vragen. (1) M. V an Alleynnes. Ik zou wenschen dat al de boe- boeken voortaan te Yper gekocht worden. M. Van der Mersch. In de mate van het mogelijke, want er kunnen soms boeken zijn. zooals juridische of andere, die hier niet te vinden zijn. M. Leuridan. Ik heb vroeger aangedrongen opdat er aan de bibliotheek een ruimer toelage voor den aan koop van boeken zou toegestaan worden. De toelage werd dan met 3000 fr. verhoogd, blijft nu ook nog de zelfde toelage gehandhaafd M. Vanderghote. Ja, de stadstoelage werd van 4000 fr. op 7000 fr. gebracht en blijft thans dezelfde als verleden jaar. Ik vraag thans de voorgestelde rekening van 1937 en begrooting voor 1939 te willen goedkeuren. De raadsleden stemmen eenparig ja. M. Van der Mersch. Ik heb nog vergeten mede te deelen dat de Heer Antony in zijn verslag meldt dat de stadsbibliotheek toekomende jaar reeds sedert 100 jaar zal bestaan en haar honderdste jubileum zal vieren. X. Mededeelingen. M. Vanderghote. Ik heb het genoegen aan den raad mede te deelen dat het schepencollege over enkele maanden de technische medewerking van het beheer van landbouw gevraagd heeft voor de verbetering der beplantingen onzer binnenwandelingen der vestingen. Verleden week hebben wij het bezoek ontvangen van twee techniekers van het beheer van waters en bos- schen. die de vestingen bezichtigd hebben en beloofd hebben ons binnen kort een plan tot verbetering der beplantingen over te maken. Zij hebben ons hunne technische en stoffelijke medewerking verzekerd en ik hoop dat wij misschien binnen de veertien dagen reeds inzage van dit plan zullen hebben. M. Van Alleynnes. Zal deze verbetering der be plantingen met oorlogsschade uitgevoerd worden M. Vanderghote. Ja, maar de ons daarvoor toege kende oorlogsschade is ontoereikend. M. V an Alleynnes. Weet gij niet hoeveel daarvoor voorzien is M. Van der Mersch. Men kan dit in het dossier zien. Ik moet den Heer Van Alleynnes hier doen opmer ken dat de lijst der oorlogsschade en al de bundels reeds sedert meer dan een jaar te zijner inzage liggen, doch tot nu toe wachten wij nog steeds op zijn bezoek. Ik 'neb verder nog het genoegen aan den gemeenteraad mede te deelen dat wij een brief van het provinciaal bestuur ontvangen hebben waarbij ons contract met de electriciteitsmaatschappij goedgekeurd werd. M. Delahaye. De maatschappij was t'akkoord met de uitbreiding van het electrisch net te beginnen van zoodra het contract zou goedgekeurd zijn. Zaterdag laatst nu werden de uitbreidingswerken aangevangen. Langs den Kemmelsteenweg zal het net met 870 meters uitgebreid worden, langs den Komensteenweg met 840 meters, langs den Zonnebekesteenweg met 1370 m.. langs de Verlcrenhoekstraat. Bellewaerdestraat, Wieltjestraat. Wulvestraat en Zillebekestraat met 2300 m., en langs den Dixmudesteenweg met 616 m. Gansch het electrisch net zal thans met 6050 m. uitgebreid worden in plaats van met 5700 m. M. Leuridan. Ik heb vóór eenige dagen het bezoek ontvangen van den secretaris der Nationale Maatschap pij van den kleinen Landeigendom van West - Vlaan deren die zich bij mij beklaagd heeft over de houding van het schepencollege van Yper tegenover deze zeer verdienstelijke maatschappij. M. Vanderghote. Hij had misschien beter bij mij gekomen. M. Leuridan. Het is wanhopig over uw passief ver zet dat hij bij u niet gekomen is. Die afgevaardigde der Nationale Maatschappij van den kleinen Landeigen dom heeft vroeger een onderhoud gehad eenerzijds met den Heer Vermeulen en anderzijds met den Heer sche pen Lemahieu. Sedertdien heeft hij zich nog dikwijls schriftelijk gericht tot het college van burgemeester en scheDenen en tot den gemeenteraad, iets waarover de raadsleden nooit iets geweten hebben. Aan Yper werd gevraagd het voorbeeld te willen geven van aan sluiting bij die maatschappij, doch gezien er daarvan nooit iets gerept werd ben ik. door uw onwil, verplicht il) Nota der Redactie. Naar wij nadien vernamen betreft het hier boeken die aangekocht werden bij middel der provinciale toelage. O De schoonste en grootste keus der streek van Placeeren van BALATUM enz., aan buitengewone prijzen. Bijzondere prijzen voor Behangers en Schilders. hier eens het nut en de verdiensten dezer Nationale Maatschappij van den kleinen Landeigendom te doen uitschijnen. Het Koninklijk Besluit, waarbij deze maat schappij opgericht werd. zegt dat ze voor doel heeft de uitbreiding aan den kleinen landeigendom van de voordeelen der wetgeving voor de goedKOope woningen, het stichten en inrichten van kleine landeigendommen, den aankoop van materiaal en vee te vergemakkelijken en het instellen van het landbouwkrediet. Dit is dus een zeer loffelijk doel dat u ongetwijfeld niet onbekend is. Het verwondert mij 'van u te moeten hooren. Mijn heer de Burgemeester, dat wanneer men reeds zoo dik wijls aan uwe deur heeft komen kloppen, men nu nog opnieuw vruchteloos zou moeten komen kloppen. Ik stel voor dat Yper het schoon voorbeeld zou volgen van Poperinghe, die voor een som van 20.000 fr. heeft inge schreven. En als men weet dat slechts 20 van het in geschreven kapitaal moet gestort worden, is zulks een zeer gering bedrag. Ik ben zeer wrevelig op u omdat gij, na het onderhoud van den afgevaardigde der maat schappij en na zijn herhaalde brieven, het niet eens noodig geoordeeld hebt den gemeenteraad daarover in te lichten. Het arrondissement Yper blijft achterwege in die zaak, omdat Yper. de hoofdplaats, ook achter wege blijft en daarom vraag ik, Mijnheer de burge meester, dat gij thans uwe houding zoudt herzien voor aleer gij niet meer bij machte zijt het te doen. M. Lemahieu. Er is iets niet heel juist in de uit eenzetting van den Heer Leuridan. Die Heer, door den Heer Leuridan bedoelt, woont te Harelbeke en werd reeds twee tot driemaal beschreven om bij het sche pencollege te komen, doch wij wachten nu nog altijd op zijne komst. Hij is nog niet gekomen om ons de zaak uiteen te zetten. M. Leuridan. Hij heeft toch met u gesproken M. Lemahieu. Ja, hij heeft met mij gesproken en toen heb ik hem gezegd dat hij over deze zaak met het schepencollege moest spreken. Hij werd driemaal ver maand. eerst op een Maandag, doch hij kon niet ko men omdat hij alsdan te Kortrijk moest zijn, en daarna werden er hem andere dagen vastgesteld. Die maat schappij zou willen gronden aanwenden aan den prijs van 20.000 fr. de hectare, doch waar zal ze dat vinden De gronden, die hier in 't vooruitzicht gesteld werden, behooren toe aan de Commissie van Openbaren Onder stand en allen werden verkocht aan een prijs gaande van 300.000 tot 800.000 fr. de hectare. Ik weet niet zoo er zulke gronden van 20.000 fr. hier te Yper liggen. De gronden, welke hier voor die maatschappij zouden ge diend hebben, zijn verpacht als hovingen voor 1000, 1200 en 1300 fr. de hectare en palen aan den openbaren weg met een streep die voor bouwgrond dienstig is en verkocht werd tegen 300.000 fr. tot 800.000 fr. de hectare. Waar is het nut dan voor Yper bij die maatschappij aangesloten te zijn Gij zegt dat andere gemeenten daardoor zouden kunnen bevoordeeligd worden, doch wij moeten eerst zorgen voor Yper. Men mag Pope ringhe niet vergelijken met Yper. Poperinghe heeft een uitgestrekt grondgebied en daar zijn ook nog een deel bosschen. zoodat men daar misschien gronden voor 20.000 fr. de ha. zou kunnen vinden, doch hier te Yper niet. Die maatschappij heeft ook nog dezelfde vraag gericht aan de Commissie van Openbaren Onderstand doch de Commissie moest niet inschrijven met geld doch afstand doen van landen voor circa 20.000 fr. Ik denk niet dat er hier te Yper een eigenaar zal te vinden zijn die zijn grond voor 20.000 fr. de hectare zou willen afstaan. Die maatschappij kan wel nuttig zijn voor ge meenten buiten het grondgebied Yper gelegen, doch dan zou het vooral de buiten zijn die daarvan genieten zou. In andere provincies of in kleine landelijke gemeenten kan men mogelijks gronden vinden aan 20.000 fr. de hectare, doch hier te Yper niet. M. Leuridan. Wat gevraagd wordt is alleen het lid maatschap van. Yper opdat alzoo ook de andere gemeen ten van de voordeelen dier maatschappij zouden genie ten. Het is goed mogelijk dat er hier geen grond aan zulken geringen prijs te vinden is, doch men vraagt dat niet, maar alleen de deelname van Yper aan die natio nale maatschappij onder vorm van inschrijving van een zeer gering kapitaal. M. Vanderghote. Ten voordeele van wie M. Leuridan. Dit is voor het geval dat de gelegen heid zich zou aanbieden grond aan dezen prijs aan te koopen. Het werk dezer maatschappij- is zeer goed op zich zelf en Yper zou het voorbeeld moeten geven door een klein bedrag in te schrijven om alzoo een prikkel te zijn voor heel het arrondissement Yper. M. Seys. Maar aangezien er daaraan geen voor deelen voor de Yperlingen gehecht zijn. M. Leuridan. Gij zegt dat. maar dat overtuigt me niet. M. Vanderghote. Ik kan u geen anderen uitleg ge ven dan dezen door den Heer schepen Lemahieu ver strekt. Als dit u niet voldoet, is het spijtig voor u. maar ik kan er niets aan doen. M. Leuridan. Gij zegdet zooeven dat de afgevaar digde der maatschappij zich beter tot u had gewenc M. Vanderghote. Ja, maar persoonlijk. M. Leuridan. Hij schreef reeds verscheidene brie ven die niet eens beantwoord werden. M. Lemahieu. Hij is ook niet gekomen als wij het hem vroegen. M. Leuridan. Gij moogt niet vergeten dat hij een ambtenaar is die verplicht is zijn Zitdagen te houden waar mep het hem oplegt. Had ik dn vroeger mceien vernomen hebben, dan zou ik u er reeds lang over ge sproken hebben al is het onaangenaam voor u. Ik heb in de plaatselijke pers een artikel gelezen over de wen- schelijkheid de puinen van het oud gevang doelmatig aan te wenden. Ik vind dat hei geopperd gedacht daar een museum in te richten, inderdaad de aandacht waard is. Zou het schepencollege dit gedacht niet in overwe ging kunnen nemen M Vanderghote. Het schepencollege heeft dit on derzocht. doch voelt er niets voor gezien dezs puinen van weinig belang zijn. Ik denk niet dat de stad te vin den ware om daar veel geld aan te besteden. Deze pui nen immers zouden moeten aangekocht worden. M. Leuridan. Zoudt gij ze niet in bruikleen kunnen verkrijgen, gezien ze daar nu toch ongebruikt liggen M. Varderghcte. Men is besloten ze te verkoopen. Er wordt, op voorstel van den Heer schepen Van der Mersch, overeengekomen dit punt verder in geheime zitting te behandelen. M. Leuridan. Tijdens de laatste zitting heb ik u gevraagd gevolg te geven aan het schrijven van het Bedevaaricomiteit van Dixmude. Gij beweerdet u niet meer te herinneren dien brief ontvangen te hebben. Gij hebt dit schrijven, waarvan ik hier een afschrift in mijn bezit heb. den 9 Februari 193.7 ontvangen. Uw glimlach, Mijnheer de Burgemeester, is de bevestiging var. uw carentie dien brief, die nochtans aan den raad gericht werd. niet op tijd en stond voor den gemeente raad gebracht te hebben. Ik vraag dat dien brief nu uit het archief zou te voorschijn gehaaid werden. M. Van der Mersch. Er werd u tijdens de laatste zitting beloofd dit te onderzoeken. Dit zal gedaan wor den. M. Leuridan. Nu het gedenkteeken Koningin Astrid opgericht en uitgevoerd werd door iemand die niet van Yper is, zou ik willen aandringen om voortaan wat be ter de Ypersche kunstenaars te bedenken voor het uit voeren van de hier nog uit te voeren kunstwerken. Zoo onder meer voor het voltooien der vischpoort meen ik wel dat men hier te Yper personen zou vinden die in staat zijn dit werk mooi en doelmatig uit te voeren. M. Vanderghote. Wij hebben dezen namiddag juist over deze zaak in het schepencollege gesproken. M. Van der Mersch. Het geld. dat ons daarvoor werd toegestaan, is ingekomen. M. Delahaye. Het schepencollege heeft besloten den Yperschen kunstenaar te vragen de maquette te willen voltooien ten einde ze dan aan het oordeel van den raad te kunnen onderwerpen. M. Van Alleynnes. Waarom wordt het water, dat aan de bewoners van Yper gegeven wordt, niet meer gefilterd De stad bezit nochtans twee kostelijke fïï- terinrich tingen. M. Delahaye. Al het water wordt gefiltreerd. De filter kan in 24 uren 800 m3 water filteren. Dezen zomer hebben wij eenmaal verplicht geweest geen gefilterd water te gebruiken, namelijk wanneer de zwemkom in gebruik genomen werd. De ontleding die wij verleden week ontvingen meldt dat het water van Yper drink baar is. M. Van Alleynnes. Als het water van Dickebusch niet gefilterd wordt, iedereen bemerkt dit wel. Het water komt direct uit den vijver zonder door den filter te gaan, dit zoudt gij toch moeten weten. Het is maan den dat zulks duurt en het is jammer dat gij het niet weet. M. Delahaye. Ik zal dit morgen onderzoeken. M. Verbeke. De sproeiers die vroeger door de druk king van het water ronddroeien zijn nu door vaste be- spuiters vervangen. Die spuiters, geplaatst op bevel van den Heer schepen, werden duur betaald aan een be paalden persoon. De Heer schepen schijnt het niet te weten, doch hij weet het zeer goed. De ingenieur die het vroeger stelsel van besproeiers voorzag had zijn redens om deze soort sproeiers te voorzien. Met uw systeem van vaste sproeiers wordt het water niet meer gefilterd, terwijl met het eerste voorstel dit wel het ge val was. M. Delahaye. In de filtreerstatie van Dickebusch is het systeem van besproeiers verouderd bij dit van Zillebeke. Al de sproeiers van Dickebusch zouden moe ten vernieuwd worden, doch er zijn er 50 en ieder sproeier Kost meer dan 1000 fr. Als zij acht jaar gediend hebben, moeten zij vernieuwd worden. Ik zal het bud get afwachten om het noodige krediet daarvoor te vra gen. Er waren twee sproeiers versleten. Vier groote sproeiers werden geplaatst omdat ze voordeelig waren en geheel de oppervlakte van het zand erdoor besproeid wordt. De Heer Verbeke zegt dat ze duur kosten, welnu die nieuwe sproeiers kosten nog het zesde niet van de andere molentjes. M. \anderghcte. Het is spijtig dat men voor derge lijke technische vragen het schepencollege niet op voor hand verwittigt. M. an Alleynnes. Ik heb geen technische vraag gesteld. Alleen vroeg ik of het water gefilterd wordt. M. Biebuyck. Naar mijn kennis, ja. het water wordt gefilterd. M. an der Mersch. Waarom aan het schepen college dezen morgen niet een klein briefje geschreven V ij nadden die kwestie alsdan kunnen onderzoeken en u nu het antwoord geven. De eene beweert dat het wa ter niet gefilterd wordt, de andere zegt van ja. Wie heeft er gelijk M. 4 erbeke. Is het me toegelaten nog een vraag te ste.ien aan den schepen van openbare werken Hoeveel maal worden de keien gezuiverd M. Delahaye. Dit wordt dagelijks gedaan en als gij tegenovergestelde beweert, dan moet ik zeggen dat gij er niets van kent. M. erbeke. Ik beweer het tegenovergestelde, want er groeien daar paddestoelen op het zand. Als gij dit m dan 'S het omclat 8Ü daar niet gaat zien. Delahaye. Ik heb meer vertrouwen in hetgeen de twee aangestelde werklieden van de filtreerstatie mij zeggen dan in hetgeen de Heer Verbeke hier beweert. ie menschen zijn altijd gedurende 8 uren per dag bezig mi ae filters te reinigen. Zij hebben het volledig ver trouwen van het schepencollege en als men het anders zegt dan is dit zooveel als te zeggen dat die menschen mi.i bedriegen. M. anderghote. De een zegt ja. de andere neen. ïi zu.len die kwestie eens onderzoeken. Zijn er nog andere vragen te stellen? Daar niemand hierop antwoordt, wordt de ooenbare zitting te 19 u 20 opgeheven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4