Het Ypersche - T' Bijvoegsel - La Région d'Ypres Koloniale Loterij Valère TALON SNUCURSUS voor DAMES en JUFFERS R. PANNEKOUCKE DE TIENDE SNEDE 1938 Een groot lot van een Millioen. VAN WEEK TOT WEEK Naamdagen. Evangelie. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Om eens na te denken I>e Internationale Tentooiistellin van Luik 1939 Nat-ionale Maatschappij voor den Kleinen Landeigendom 4, SURMONTSTRAAT, 4 - YPER 15, Boomgaardstraat, 15IEP ER Alle inlichtingen te bekomen aan bovengemeld adres. DOORLOOPENDE CURSUS. Alle leerlingen worden afzonderlijk ingewijd. MO van de behoudt hetzelfde plan als de vorige 51.803 loten van 100 tot 100.000 frank. BEPROEF UWE KANS. van 8 a 14 October 1938. Zaterdag 8 Oktober Albertina, Brigitta. Zondag 9 OktoberDionysius, Gislenus. Maandag 10 OktoberFranciskus van Borgia. Dinsdag 11 Oktober: Gommarus, Placidia. Woensdag 12 OktoberMaximianus, Salvinus. Donderdag 13 Oktober Edward, Geraldus. Vrijdag 14 OktoberDonatianus, Callistus. Zaterdag 15 OktoberTheresia, Debora. Zondag 16 OktoberGallus, Seraphinus. Zondag 9 OktoberVan den boozen knecht (Matth. 18). Opgang Ondergang Zaterdag 8 Oktober 6 u. 01 17 u. 15 Zondag 9 Oktober 6 u. 02 17 u. 13 Maandag 10 Oktober 6 u. 03 17 u. 11 Dinsdag 11 Oktober: 6 u. 05 17 u. 09 Woensdag 12 Oktober 6 u. 07 17 u. 07 Donderdag 13 Oktober 6 u. 08 17 u. 05 Vrijdag 14 Oktober 6 u. 10 17 u. 03 Opgang Ondergang Zaterdag 8 Oktober 16 u. 37 4 u. 53 Zondag 9 Oktober 17 u. 03 6 u. 02 Maandag 10 Oktober 17 u. 35 7 u. 12 Dinsdag 11 Oktober: 18 u. 12 8 u. 24 Woensdag 12 Oktober 18 u. 55 9 u. 34 Donderdag 13 Oktober 19 u. 47 10 u. 40 Vrijdag 14 Oktober 20 u. 48 11 u. 39 Volle Maan 9 Oktober te 9 u. 37 m. Laatste Kwartier16 Oktober te 9 u. 24 m. Nieuwe Maan 23 Oktober te 8 u. 42 m. 8 Oktober 1516: Na elf jaar arbeid wordt de vaart van Willebroek te Brussel geopend. 9 Oktober 1623Geboortedag van Pater Ferdinand Verbiest te Pittem. Na te Brugge en te Kortrijk latijn te hebben geleerd, in de colleges der Jesuïeten, trok hij bij zijn gewezen leeraars in het klooster, namelijk te Mechelen. Vandaar werd hij naar Spanje gezonden en scheepte in als zendeling naar China, in 1659. Hij stierf aldaar te Peking, den 28 Januari 1688, bekleed met het voorzitterschap der opperste hoven van wis- en sterrekunde aldaar bestaande. Aan hem komt de eer toe de kracht van den stroom op vervoertuigen toegepast te hebben, ééne eeuw en half vóór Fulton en Watt. 10 Oktober 1830Wet van het voorloopig Bewind, waarbij de vrijheid van onderwijs wordt uitgeroepen. 11 Oktober 1850Dood van onze eerste koningin, te Oostende. De betreurde vorstin, Ludovica-Maria van Orleans, was den 3 April 1812 geboren. Zij had slechts vijftien jaar geregeerd. 1894Bij de wetgevende verkiezingen wordt voor het eerst het algemeen stemrecht toegepast. 12 Oktober 1798Het ontstaan van den Boerenkrijg. De hoofdoorzaak van dien opstand der landlieden tegen de republikeinen was de gedwongen krijgsdienst der Belgische jongens in het Jacobijnsch leger, en de mis handelingen hunner ouders. Het sein tot den opstand wedr op 12 Oktober 1798 te Overmere (tusschen Gent en Dendermonde) gegeven. Een bende jonge boeren liepen er te zamen. Zij prangden de kerkdeur open en luidden er de noodklok. De opstand ging van dorp tot dorp. 13 Oktober 1887Als een heuglijke gebeurtenis wordt vermeld dat Leopold II bij de inhuldiging van den Vlaamschen Schouwburg... Vlaamsch gesproken heeft. 14 Oktober 1925 Overlijden te Den Haag (Holland) van den Vlaamschen banneling Dokter Alfons Depla, die in zijn testament verklaarde «Van België wil ik niets meer weten. Het eenig doelmatig wapen in den strijd tegen het kwade, is niet de haat, maar de liefde. De eenige heerlijke en eerlijke gedragslijn in den strijd tegen het kwaad bestaat erin, de aanleiding tot het kwaad weg te werken en aldus het kwaad zelf uit te roeien.(Prof. Fr. Daels). (Nadruk Verboden). In 1939 zal het Albertkanaal, die grootsche on derneming die tien jaar werk en twee milliard frank zal gekost hebben, die reusachtige water weg die onze handelsmetropool Antwerpen met de nijverheidsstad Luik verbindt en waarvan men den gunstigsten weerslag op de economische bedrijvigheid van ons land verwacht,.voltooid en in dienst gesteld worden, en het is om de inhuldi ging van dit machtig kanaal te vieren dat België aanstaande jaar, van Mei tot November, een in ternationale tentoonstelling te Luik inricht. Geplaatst onder de hooge bescherming van Z. M. den Koning Leopold III en van H. M. de Ko ningin Elisabeth, officieel ondersteund door de regeering en de andere openbare besturen, is deze tentoonstelling, welke uitsluitend, geheel en gansch aan het water gewijd is, van nu reeds, dank aan de belangrijke medewerking van meest alle groote landen, het volledigste succes verze kerd. Het aanleggen der lanen en parken, alsmede het optrekken der talrijke paleizen en paviljoe nen vorderen snel en regelmatig, zoodat alles laat voorzien dat deze tentoonstelling op den gestel den tijd zal afgewerkt zijn en hare poorten zal kunnen openen. Sedert eenigen tijd reeds zijn de terreinen der tentoonstelling den Zondag, van 10 tot 20 uur, mits betaling van 1 frank, toegankelijk voor het publiek. Duizende personen hebben zich aldus reeds kunnen rekenschap geven van de belangrijkheid dier tentoonstelling die, opgericht langs beide oevers der Maas, aan de verbinding zelf van dezen stroom met het Albertkanaal, een oppervlakte van ruim 80 hectaren beslaat en be grensd is met een watervlak van 30 hectaren, op hetwelk gedurende gansch den duur der tentoon stelling grootsche waterspelen zullen plaats grij pen. Het hoofdthema der tentoonstelling is het wa ter met al zijn aanverwante vakken en veelvul dige toepassingen die zich uitstrekken tot alle domeinennijverheid, handel, wetenschappen, scheepvaart, vischvangst, tropische landen en ko loniën, hygiëne, comfort, versiering, toerisme, sport, mode, enz. In het paleis der eigenlijke tentoonstelling zal men de bezoekers toonen hoe de mensch, in zijn strijd om het bestaan, zich tegen het water ver- Steenweg op Charleroi, 26, Brussel. Gewestelijke Maatschappij voor het Arrondissement leper in Wording. ZetelSTADHUIS leper. Deze Samenwerkende Maatschappij heeft voor hoofddoel leeningen toe te kennen, tegen den ge ringen rentevoet van 2.50 fr. 1. Voor den aankoop van landbouwgronden (minima 8 aren, maxima 6 Ha.) 2. Voor het oprichten van woningen en kleine hoeven. 3. Voor het vervangen of herbouwen van krot woningen en ongezonde stallingen. Deze leeningen zijn terugbetaalbaar binnen een termijn van 5, 10, 15, 20 of 25 jaar. Alle nadere inlichtingen moeten bevraagd wor den bij den afgevaardigde der Nationale Maat schappij den Heer Edm. Vereenooghe, op de vol gende zitdagenden 2° en 4° Zaterdag der maand, van 9 a 11 uur ten stadhuize te leper. Namens het Voorloopig Komité De Afgevaardigde der Maatschappij, Edm. VEREENOOGHE. M. CLINCKEMAILLE, Arrondissementskommissaris, leper. M. VERMEULEN, Deputatielid der Prov. West-Vl. St-Jan. dedigt of zich ervan bedient en welke belangrijke en meer algemeene rol het water vervult in het leven van den mensch en der gemeenschap. In het eerste deel zal men er onder meer lee- ren wat de geleerden hebben bestudeerd en aan- geteekend over het water en zijn eigenschappen en hoe de hoogescholen en onderwijsgestichten deze kennissen overzetten hoe de ingenieur stu deert en bouwt om het water aan te voeren en af te dammen, om zich van zijn macht in stroomen en kanalen en in de machines te bedienen, om het te beletten te vernielen en te schaden, om de agglomeraties leefbaar te maken, om zijne bij zondere hoedanigheden te benuttigen hoe eiken dag nieuwe nijverheden ontstaan die op het wa ter betrek hebben, zooals de ijsnijverheid. Ook de scheepvaart zal een vooraanstaande plaats in dit gedeelte der tentoonstelling innemen en men zal er zien hoe, door de vereenigde pogingen van geleerden, scheepsbouwkundigen, handelaars en havenarbeiders, de scheepvaart op stroomen, ka nalen en zeeën ontstond hoe de ruilhandel van producten eiken dag met booten en cargo's ge schiedt. Daarnevens zullen nog, in afzonderlijke paviljoenen, de vischvangst en de waterdieren teelt behandeld worden. Het tweede deel dier tentoonstelling zal voor namelijk gewijd worden aan de volgende onder werpen het water in de openbare gezondheid, het water als factor van hygiëne, comfort en ver siering de wetgeving op het water betrek heb bende het water en het toerisme, watervallen, meren, badplaatsen, enz.het water en de sport het water en de mode stads- en badtoiletten. Uit deze opsomming ziet men dat, benevens de techniek, ook de aantrekkelijke kant van het be handeld onderwerp ruimschoots zijn deel heeft, zoodat deze tentoonstelling dus niet alleen voor deskundigen en vakmannen, doch werkelijk voor alle publiek ten zeerste aantrekkelijk en leerrijk zal zijn. Verder zal een internationale afdeeling van Schoone Kunsten al de meesterwerken vereeni gen welke het water ingaf aan de kunstenaars van alle scholen en tijdstippen. Daarbij komen nog allerhande vermakelijkhe den zooals het Maasdorp, de Lido, de meerstad, het park der aantrekkelijkheden, een teleferiek eener hoogte van 100 m., een modelplein voor kin derspelen, een boschpark, een ruim feestpaleis, een rozenkweekerij, een hof der waterdieren, ver schillende verlichte watervallen en fonteinen, waaronder een van 100 m., de hoogste fontein die ooit verwezenlijkt werd. Vóór het watervlak van 30 hectaren zal zich een uitgestrekte esplanade bevinden, met gra- dinen waarop 25.000 toeschouwers gemakkelijk zullen kunnen plaats nemen. Tusschen beide oevers, op de punt die de Maas van het Albertkanaal scheidt, zal het gedenktee- ken Koning Albert, dat een totale hoogte van 40 m. zal bereiken, opgetrokken worden. En om den luister van dit alles nog te verhoo- gen, wordt, zooals dit bij iedere tentoonstelling het gebruik is, nog een gansche reeks feestelijk heden en wedstrijden voorzien, waarvan het pro gramma onder meer vermeldteen historische stoet de geschiedenis van Luik door de tijden heen voorstellendeeen indrukwekkende vlag- genstoetde lichtapotheose ter verheerlijking van de Maas een ononderbroken muziekfestival; vuurwerk internationale matchen van football, schermen, lawn-tennis, boksen, basket-ball, enz. koersen en rallyes voor autos, motos en velos paardenkoersen gymnastiekfeesten zwemwed strijden koersen voor zeilbooten, enz. Dit klein en nog onvolledig overzicht van het geen de internationale tentoonstelling van Luik 1939 zal zijnonderlijnt nogmaals al het belang dat men hier in België aan het Albertkanaal en aan de waterwegen in 't algemeen hecht. P. B. bericht hierbij het publiek dat hij, in tegenstrijd met sommige verspreide geruchten, voorts het beroep van LOODGIETER en ZINKWERKER zal blijven uitvoeren, en dat zijn tal rijke trouwe klanten zich voorts kun nen wenden alwaar ze als voorheen ter trouwe zullen bediend worden. (786) ik (722)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 11