-FOOTBALL- 19 JAAR, N 28 - 8 OCTOBER 1938 19 ANNÉE, N 28 - 8 OCTOBRE 1938 Weekblad voor het Arrondissement Yper Joarnal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres Hulde der Stad Yper aan Sir Neville Chamberlain Na de overeenkomst van Munchen REISPASSEN Ypres efr ia Region Dévasfée dans TEconomie Beige d'après - guerre Yper en de Verwoeste Streek in de Belgische naoorlogsche Economie Zondag 9 October 1938 C. S. YPER - S. K. SWEVEGHEM Overal heerschte de grootste vreugde bij het vernemen van het goede nieuws HET YPERSCHE Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd LA RÉOION D'YPRES Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, PRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refuses Wij vernemen dat in de laatste vergadering van het Schepencollege van Yper besloten werd het volgend telegram te sturen aan Eerste Mi nister van Groot Brittannië Heer Neville Cham berlain Prime Minister of Great Britain, Downing street, London. The Burgomaster of Ypres begs to express to Prime Minister Neville Chamber lain, saviour of Peace in world, the grateful ad miration of council and people of Ypres. Van- derghote Ook werd beslist dat voortaan de binnenwan deling gelegen tusschen de Meenenpoort en de Zwemkom den naam zou dragen van Laan Neville Chamberlain. Verders zal het Schepencollege aan den Ge meenteraad voorstellen Heer Eerste Minister van Groot Brittannië, Neville Chamberlain, Eerebur ger van Yper te benoemen. De Arrondissementscommissaris te leper brengt ter kennis van het publiek dat de onderrichtin gen, nopens de aflevering van reispassen aan ze kere categoriën van Belgen, welke vorige week kenbaar gemaakt werden, ingetrokken zijn. A l'invitation de la Fédération Nationale des Chambres de Commerce et d'Industrie, M. Hector Vermeulen, Président de notre Chambre de Com merce et d'Industrie, occupera ce Samedi 8 Oc- tobre, a 17 heures, la tribune de l'I. N. R. francais et y fera une causerie sur Ypres et la Région Dévastée dans l'Economie Beige d'après-guerre Nous engageons tous les Yprois a écouter l'ex- posé que fera M. Vermeulen sur ce sujet si impor tant. O Op uitnoodiging van de Federatie der Handels- en Nijverheidskamers van België zal de Heer H. Vermeulen, voorzitter der Handels- en Nijver heidskamer van Yper. heden Zaterdag 8 October, te 17 uur, een spreekbeurt houden vóór de micro van het N. I. R., fransche golflengte. Het onderwerp dat hij behandelen zal heeft voor titel Yper en de Verwoeste streek in de Belgische naoorlogsche Economie en is dus van het allergrootste belang. Wij raden dan ook allen aan deze uiteenzetting te beluisteren van den Heer H. Vermeulen, die als voorzitter der Handelskamer van Yper zeer bevoegd is om over dit vraagstuk te spreken. K.B.V.B. YPERSCH STADIUM 1938-1939 om 3 uur TWEEDE AFDEELING Ingang3 frank. OplegTribune 1 frank. Zitplaatsen 2 frank. Na de angstvolle en beroerde dagen die wij ver leden week beleéfden, heeft menigeen een zucht van verlichting geloosd en een stille vreugdetraan zachtjes over de wangen voelen glijden wanneer de radio, verleden week Vrijdag tijdens de mor- genduitzendingen, aankondigde dat de verant woordelijke eerste-ministers en regeeringshoof- den van de vier groote mogendheden te Munchen eindelijk tot een overeenkomst waren geraakt en wanneer dan later, korts na den middag, het nieuws toekwam dat het akkoord van Munchen door de Tsjekische regeering zonder voorbehoud aanvaard werd. De oorlog, die over Europa dreigde los te bars ten, was vermeden Er zou geen bloed vergoten worden, kanonnen en vliegtuigen zouden geen dood en vernieling zaaien. Dit alles, dat zoovelen reeds in verbeel ding zagen en vooral dezén die zich nog de trage die van 1914 herinneren en die bange oorlogsjaren hebben meêgemaakt, scheen nog slechts een nare droom te zijn geweest. gelegd worden. Dit verheugend nieuws werd in alle landen, en niet het minst in Duitschland zelf, met de meeste vreugde begroet. Daar werden namelijk, naar hetgeen wij dezer dagen in de dagbladen konden lezen, aan den Engelschen eerste-minister. Heer Chamberlain, de groote bewerker van den beko men vrede, de zeventigjarige ouderling aan wien de gansche wereld dankbaarheid verschuldigd is, en ook aan den Heer Daladier, fransche minister president, door het Duitsche volk spontane en geestdriftige ovaties gebracht zooals nog maar zelden andere staatslieden mochten oogsten. Op straat verdrong zich een ongehoorde menigte om hen te zien en toe te juichen, verscheidene malen waren zij verplicht zich op het balkon te vertoo- nen van het hotel waar zij logeerden, en het heil- geroep dat hen te beurt viel zal wel dit overtrof fen hebben van het geschreeuw dat op Maandag avond, 26 September 11., tijdens de beruchte en ophefmakende rede van Hitier de wereld door in de radio kon gehoord worden. Dit alles is een BLIJDE TERUGKEERVanaf Zaterdag avond stond, bij elke aankomst van treinen, een tal rijke menigte aan de statie te wachten op den terugkeer van reservisten. Deze foto werd Zon dag voormiddag genomen. En nochtans, nog nooit was het gevaar zoo na kend geweest. Velen zelfs waren de meening toe gedaan dat de oorlog onvermijdelijk was. Ieder een was ervan bewust dat de kans op vrede uiterst gering en broos was, en allen ook waren overtuigd dat de oorlog, moest hij uitbreken, thans verschrikkelijk zou zijn, dat niemand zou gespaard worden, dat ouderlingen, vrouwen en kinderen tot in de verst afgelegen steden toe evengoed aan het gevaar zouden blootgesteld zijn als de soldaten aan het front. Men kon er waar lijk niet aan denken zonder huiveren en men vroeg zich met angst af hoe het mogelijk was dat de meeste Europeesche landen, slechts twintig jaar na den wereldoorlog, weêrom bereid ston den om elkander uit te moorden. Hetgeen door allen gehoopt en door zoo weini gen verwacht was, is thans werkelijkheid gewor den. De hooggeprezen tusschenkomst van den heer Roosevelt, voorzitter der Vereenigde Staten, de vredesoproep die Z. H. de Paus tot de volke ren richtte, zijn niet vruchteloos geweestde vurige gebeden die de geheele katholieke wereld voor het behoud van den vrede ten hemel stuurde werden verhoord. De gezonde rede behaalde de bovenhand over het geweld, het Duitsch-Tsje- kisch geschil kon op het allerlaatste oogenblik nog in der minne, door vredelievende onderhan delingen en mits wederzijdsche toegevingen bij meer dan verheugend feit en een bewijs dat het huidige Duitschland wel zoo oorlogszuchtig niet is als sommigen het nog willen voorstellen, dat daar ook zooals bij ons hier en in alle andere lan den de bevolking meer gevoelt voor vrede en rust dan voor oorlog en geweld. De overeenkomst van Munchen heeft overal de heilzaamste ontspanning verwekt en de onrustige gemoederen bedaard en op vele plaatsen gaf de bevolking, door het inrichten van betoogingen en feesten, openlijk lucht aan haar vreugde. Hier in ons land, dat zooals wij het verleden week reeds zegden niet rechtstreeks bedreigd was doch, wat menigeen vreesde, gebeurlijk later door een of andere oorzaak in den oorlog had kunnen meêgesleept worden, verwekte het goede nieuws van het gesloten akkoord algemeen de grootste voldoening en opgeruimdheid. In vele steden werd, dadelijk na het kenbaar maken dezer ver heugende tijding, de nationale vlag geheschen en ook te Yper zagen wij den Vrijdag morgen reeds enkele huizen waarvan de bewoners het goede gedacht hadden er onze geliefde driekleur, ten teeken van blijdschap, te laten wapperen. Vanaf Vrijdag morgen werd insgelijks het be vel gegeven alle mobilisatie- en opeischingsmaat- regelen in ons land stop te zetten en 's avonds werd een kabinetsraad gehouden tijdens denwel ken besloten werd de demobilisatie reeds vanaf

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1