Wie komt er zien naar 't Oorlogsmarraintje fèts Wat alle kiezers moeten weten Gemeenteraadsverkiezingen 1938 - Lijsten der Candidaten Bixschote Boesinghe Brieier? Comines den-.volgenden dag aan-te vangen. Al de opgeroepen, die wij^pas enkele dagen ge leden den moed vol en met benepen hart hadden zien 'optrekken, zouden dus" aan hun families te ruggegeven worden. En inderdaad mochten reeds een groot aantal reservisten den Zaterdag huiswaarts keerén. Dil bracht eveneerts'eeri groote drukte mede in meest allë staties, dbch hét'Wcfs een gansch andere en vroolijker stemming die heerschte dan enkele da gen te voren. Overal zag men lachende gezichten en in menig huisgezin werd de blijde terugkeer der geliefden hartelijk gevierd. In de garnizoensteden van ons land hadden, bij den terugkeer der troepen, hartroerende too- neelen plaats en de soldaten werden door de geestdriftige bevolking^met bloemen overladen. Een groot deel der opgeroepenen van Yper en omliggende, namelijk deze die hier den Woens dag in de Stadsmeisjesschool der Rijselstraat ge logeerd hadden, waren den Vrijdag avond reeds te Yper terug en werden in de Muziekschool on dergebracht om dan den Zaterdag namiddag reeds het soldatenpak te mogen afleggen. Den Zondag bracht bijna ieder der hier toekomende treinen een aantal terugkeerende soldaten mede en den Maandag waren al de gemobiliseerden reeds thuis, verheugd en welgezind er zoo goed koop vanaf gekomen te zijn. Het ware moeilijk de indrukken van al de opge roepenen weer te geven en verhalen wat enkelen doormaakten in die korte dagen dat zij weerom bij den troep doorbrachten zou slechts een zeer onvolledig beeld geven van den algemeenen toe stand. Eenieder beleefde zijn eigen voorval of heeft er zijn persoonlijke meening over. De eenen bekennen niet de minste reden tot klagen te heb ben, anderen spreken met lof over het, gulhartig onthaal dat zij vanwege de burgerlijke bevol king genoten, terwijl anderen nog ontgoocheld, ja zelfs misnoegd zijn teruggekeerd over de ge brekkige wijzé waarop voor hun voeding en on derkomen gezorgd werd. Zulks is echter onver mijdelijk altijd het geval, men kan nooit voor iedereen wel doen. Steeds zal men er vinden die zich in hun lot berusten, terwijl anderen putten in de steenen klagen en alles weten te hekelen. Dat deze laatsten, zoo zij het geluk hadden het persoonlijk niet meé te leven, slechts een oogern blik in verbeelding gedenken wat onze jongens van 1914-18 in de loopgrachten aan den Yzer te verduren'hadden en hoe ze soms, zooals tijdens het bevrijdingsoffensief, verschillige dagen niet bevoorraad konden worden, hoe ze ook wel eens verplicht waren water uit de obusptitten te drirp ken om hun dorst te laven, dan zullén zij wel an ders spreken en God danken dat het met hen zoo goed verloopen is. Wij willen echter hiermede niet bedoelen dat alles volmaakt was en dat niets kon verbeterd worden, doch over het algemeen heeft het brengen van ons leger op versterkten vredesvoet vlot en in de beste omstandigheden van stapel geloopen. En heeft zich hier of daar gen laakbaar geval voorgedaan van uitbuiterij, dit zullen wel uitzonderingen geweest zijn die niet opwegen kunnen tegenover de edelmoedige hulp. en de genegenheid welke het meerendeel onzer soldaten bij de bevolking ondervonden. Ook de opgeëischte paarden en vrachtautos werden den Maandag en Dinsdag térug aan hun eigenaars gegevggj die uiterst blij waren zoo spoedig terug in 't, bezit van hup diep of voertuig, voor allen zoo onmisbaar.voor hun bedrijf, te ko men. Tijdens die opeischingen werd'er dikwijls niet genoegzaam rekening gehouden met de ontred* dering die zulks voor de ^bevoorrading der bevol king kan meebrengen, doch voortaan zal er wel gezorgd worden hierin voor dg toekomst te voor zien. iÜWWWStntiSrr Alhoewel de les wat düur zal moeten betaald worden, men spreekt van 3QQ tot 350 millióen, zal de algemeene legerstaf ongetwijfeld niét nalaten de nuttigste gevolgtrekkingen uit de gedane mo bilisatie te nemen en dé n'oodige of gbwenschte verbeteringen aan hét in voege,zijnde stelsel te brengen. "Moet er ook. ten einde deze buiten gewone uitgave te helpen dekken, een klein offer gebracht worden, dan zal iedereen dit gaarhe doen daar zulks toch oneindig beter is dan door een oorlog geld en goéd.-gezondheid en leven te moeten verliezen. De gemderffèvëfkiëzingen, die eerst op den 9" October bepaald.,waren, werden, tengevolge de bange uren welke het land heeft doorgemaakt en de voorzorgsmaatregelen die moesten genomen worden om onze veiligheid te verzekeren, voor acht dagen uitgesteld en zullen thans doorgaan op Zondag 16 October aanstaande. Dien dag wordt in alle gemeenten het kiezers korps. zoowel mannen als vrouwen, opgeroepen om de mandatarissen aan te duiden die, met aan vang van 1" Januari 1939, voor een tijdperk van zes jaar de gemeentezaken zullen moeten be redderen. Daar de kiezing verplichtend is, zal het niet zonder belang zijn de kiezers er op te wijzen wat I er hen te doen staat en hoe zij mogen stemmen. Voorzien van hunnen oproepingsbrief, moeten zij zich tusschen 8 en 14 uur begeven naar het kiesbureel, dat op den oproepingsbrief aange duid is. Daar overhandigen zij dezen oproepings brief aan een der leden van 't kiesbureel en met den stembrief, dien de voorzitter hen overhan digt, gaan zij vervolgens naar een ledig kies- kotje om er den stembrief te ontplooien en er op te stemmen. Zij zullen echter wel doen zich te vergewissen of hun stembrief niet beschadigd of bevuild is, daar hij alsdan ongeldig zou zijn, en in dit geval mogen zij aan den voorzitter van het kiesbureel een nieuwen stembrief vragen. Na hunne stemming uitgebracht te hebben, plooien zij opnieuw den stembrief^ toe zooals zij hem ge kregen hebben, en steken hem in de daartoe be7 stemde bus, die zich in het kiesbureel bevindtf Vooraleer het lokaal te verlaten, krijgen zij hun nen oproepingsbrief terug nadat hij voorafgaan delijk gestempeld js geweest als bewijs dat zij gestemd hebben. HOE STEMT MEN GELDIG? Men stemt geldig 1) Met het wit puntje in 't midden van het zwart vierkantje met het potlood, dat daar ligt, zwart te maken bovenaan de lijst der candidaten die uw vertrouwen hebben. Dit noemt men een lijststem. 2) Met een of meer witte puntjes zwart te ma ken, in de zwarte vierkantjes nevens de namen van een of meer candidaten eener zelfde lijst. Döor zoo te stemmen, geeft de kiezer zijne voor keur aan deze candidaten en brengt ze vooruit voor de toekenning der te begeven, zetels. 3) Met bovenaan een enkele lijst te stemmen en terzelfdertijd nevens de namen van een of meer candidaten dezer zelfde lijst te stemmen. Vroe ger was dergelijke stemming ongeldig, nu niet meer. Doch in dit geval wordt, naar luid van ar tikel' 51 der gemeéntekieswet, de lijststem als niet bestaande aanzien gn zijn het alleen de voorkeur stemmen die in aanrtfét^ihg genomen worden. 4) Met op twee of meer lijsten het wit puntje zwart te maken nevens de namen van ten hoog ste zooveel candidaten als er plaatsen te begeven zijn, zonder de witte puntjes boven aan de lijsten aan te raken. Dit noemt men bont stemmen of panacheeren. v WELKE STEMBRIEVEN ZIJN ONGELDIG? 1) Deze waarop geen enkel wit puntje zwart gemaakt werd. 21 Alle andere dan deze door den voorzitter van het kiesbureel afgegeven. 3) Deze waarop het wit puntje bovenaan meer dan een lijst candidaten zwart gemaakt werd. 4) Deze waarop gestemd is aan het hoofd eener lijst, zelfs indien het een onvolledige lijst is, en terzelfdertijd tegenover den naam van een of meer candi,daten van andere lijsten. 5) Deze waarop er meer stemmen uitgebracht werden dan er mandaten te begeven zijn. 6) Deze wier vormen of afmetingen zouden veranderd geweest zijn, die in de plooien papie ren of andere voorwerpen zouden bevatten, of waarvan de stemmer kennelijk gemaakt is door teekens, schrappingen, scheuren of een bewijs verboden door de wet. Over 't algemeen dus mogen de kiezers, die slechts voor één enkele lijst stemmen, zooveel stemvakjes zwart maken als het hen lust. Zij mogen ofwel alleen aan het hoofd der lijst stem men, ofwel alleen nevens de namen van een of meer candidaten, ofwel een lijststem en terzelf dertijd nog voorkeurstemmen uitbrengen. Het is hen onmogelijk een ongeldige stemming uit te brengen. Het gevaar van stembrieven ongeldig te maken bestaat alleen nog voor deze die bont stemmen of panacheeren, t. t. z. die candidaten kiezen op verscheidene lij^tèn. In dit geval moet men er goed op letten 1° geen enkel vakje bovenaan een lijst zwar.t te maken, en 2" niet meer stemvakjes nevens de namen der candidaten zwart te maken dan er raadsleden te verkiezen zijn. WAT BETTEKENEN DE STEMMINGEN? De kiezer die alleen aan het hoofd eener lijst stemt, geef een stem aan deze lijst én keurt de volgorde goed waarin de candidaten op deze lijst zijn voorgedragen. Deze die nevens een of meer namen eener zelf de lijst stemt, geeft 1) Een volledige stem aan dezé lijst juist zooals deze die een lijststem heeft uitgebracht. 2) Een volledige voorkeurstem aan ieder der candidaten voor wien hij gestemd heeft. Indien hij, bijvoorbeeld, voor vijf candidaten wel te verstaan van een en zelfde lijst, gestemd heeft, zal ieder dezer 'vijf candidaten een voorkeurstem hebben die hem dienen zal op het oogenblik dat de gekozenen dezer lijst zullen aangeduid wor den. De kiezer echter Jdie panacheert of een bon te stemming uitbrengt, bevindt zich in een gansch anderen toestand. Ieder zijner stemmingen ver tegenwoordigt slechts een zooveelste eener stem. Voor Yper, bijvoorbeeld, waar er vijftien raads leden te verkiezen zijn, zal ieder dezer stemmin gen slechts een vijftiende waard zijn. Indien hij 5 candidaten kiest op de lijst 4. 7 op de lijst 2 en 3 op de lijst 3, zal hij aan lijst 4 vijf vijftienden, aan lijst 2 zeven vijftienden en aan lijst 3 drie vijftienden zijner stem gegeven hebben. De kiezers die panacheeren moeten dus, willen zij de volle waarde aan hun stemming geven, zoo veel vakjes zwart maken nevens de namen der candidaten die hun voorkeur hebben als er in hun stad of gemeente plaatsen van gemeenteraads leden te begeven zijn. Doen zij dit niet, wat niet verplichtend doch sterk aan te raden is, dan ver liest hun stem een deel zijner waarde. *n oer plapre UITTREDENDE LEDEN Lameire Henri, Burgemeester Bouckenooghe Aehille, Debrabandere Joseph, Schepe nen Vandepitte Cyriel, Massehelein Leopold, Cardoen Emiel, Dewulf Ernest, Waignein Karei, Ghekiere Petrus, Ge meenteraadsleden. KANDIDATEN 1938 LIJST Nr 1 (KATHOLIEKEN) Lameire Henri, Bayart Charles, Bouckenooghe Henri- Aehiel, Massehelein Leopold, Vandepitte Cyriel, Debuf Jozef, Colleit Odiel, Soen Leopold, Yanderhaeghe Omer. LIJST Nr 2- (VL. NATIONALISTEN) Soenen Kamiel, Ghekiere Petrus, Cardoen Emiel. Waig- nein Karei, Durnez Kamiel, Ugille Richard, Degrvse Hector, Deboutte Cyriel, l'attyn Cyriel. UITTREDENDE LEDEN Peene, Burgemeester Lesage, Hondeghem, Schepenen Vereaigne, Timperman, Tommelein. Buleke, Gemeente raadsleden. KANDIDATEN 1938 LIJST Nr 1 (^KATHOLIEKEN) Tommelein, Buleke, Haghedooren Alberie. LIJST Nr 2 (KATHÖLIEKEN Peene, Vereaigne, Pollet, Parrein, Borra. Crombez Haghedooren Camille. UITTREDENDE LEDEN de Thibault de Boesinghe Roger, Burgemeester Vanderstichele Henri, Coulier Eugeen. Schepenen L. Vandenberghe. A. Verhaeghe, L. De Baekere, C Heugebaert. M. Callens. J. Vanderjeugt, Gemeenteraads leden. KANDIDATEN 1938 LIJST Nr 1 (VLAAMSCHE GEMEENTEBELANGERS) Dekemele Hector. Donck Michel, Petillion Yalère Qua- ghebeur Oscar, Bruynsteen Jules, Lemahieu Remi. Van Coile Maurits. Cloet Leon.teeluse Miehiet LIJST Nr 2 (GEMEENTEBELANGERS) de Thibault de Boesinghe Roger, Cöulier Eugeen, De Baekere Leonard, Vandenberghe Leon, Vethaeghe Achiel, Heugebaert Camiel, Callens Maurice, Verhack Achiel, Pattyn Sylvère. UITTREDENDE LEDENJ*! Verbiese Emiel, Bursjemee'f Vandenbroucke Camiel, Carpentier Emiel, Schepenen; Costenoble Theophiel, Lemahieu August, Vereaigne 1 rans-Xavier (overleden). Vandevoorde Ka rel. Gemeen teraadsleden. KANDIDATEN 1 *9 3 8 LIJST Nr 1 (KATHOLIEKEN) Iweins d'Eeckhoutte Ernest, Menu Firmin, Carpenlim: Joseph. Delobe! Maurice, Bostyn Cyriel, Vandamme Cyriel, Depu.vdt Cyriel. LUST Nr 2 (KATHOLIEKEN) erbiese Emiel, Vandenbroucke Camiel, Lemahieu Auguste, Devós Camille, Deweerdt Camille, Verstraete Henri, Demuvt Maurice. CANDIDATS. 1938 LISTE 1 SOCIALISTE) Minnekeer Albert, landen Buleke Juiien, Pauwelyn Joseph. Delbecque Alire, Vanhallewyn Emile. Fermaut Ernest, Sieuvv Cyrille, Gryson Henri, Verbeke Albert. Devogel Henri, Deforce Maurice. LISTE 2 (COMMUNISTE) ouriequisse Albert, Glorie André. Allegaert Camilla, Moureau Joseph, Sieuw Marcel. LISTE 3 Six André, Ledoux Raymond, Dereumaux Charles. 1 an Mareke Marcel, Bouehery Augustin, Baelen Mar cel, Vandenbulcke Georges, Debruvne Camille, Mas sehelein Remi, Leemans Jean, Boudry Emile. LISTE 4 (l Ennetières Auguste, Casier Gaston, De^os Henri, Eurelier Henri, Birlouet Henri, Depaepe Omer, Satuain Arthur, Zoetardt Omer, Deprez Henri, Durnez Daoiel. Zoetardt Léon.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2