Jos. Doeschl Jean Van Eenaeme POLITIEKE UITZICHTEN Werkh uizen van Constructie en Herstellingen NAUWKEURIGHEIDSMECHANIEK J Ateliers de Construction et Réparations MÉCANIQUE DE PRÉCISION 28, Oude Houtmarktstraat, 28 YPER SPECIALITEIT Vervaardiging van onze SPECIALE BROCHES voor Textielnijverheid. 28, Rue du Vieux Marché au Bois YPRES SPÉCIALITÉ FABRICATION de nos BROCHES a ROULEMENT pour TEXTILE. BINNENLAND Op 16 Oktober Gemeenteverkie zingen. Nieuw Duitsch Gezant te Brussel De Belgische frank zeer vast. Waarschijnlijk goedkoopere visch in ons Land. Een verdienstelijke rol van Koning Leopold. BUITENLAND Overzicht der jongste gebeurtenis sen in verband met de verbrokke ling van Tsjecho-Slowakije. De Spaansche Burgeroorlog. Leest eri verspreidt HET YPERSCHE Moderne werkhuizen voor het vermaken van electrische motoren. Diesel motoren en naphta motoren, Versnellingskassen, Differentialen, Werktuigen voor alle nijverheids-, handels- en landbouwbedrijven. Draaiwerken en Paswerken volgens model of teekening. Belangrijke electrische Installaties. VERKOOP en VERVAARDIGEN" van MACHIENEN voor alle werken. Wisselstukken en benoodigheden. Ateliers modernes pour réparations de moteurs Diesel, Moteurs a essence, Moteurs électriques, Changement de vitesse et différentiels, Machines pour tous métiers de ITndustrie, Commerce et Agriculture. Travaux de tournage et ajustage, suivant modèles ou dessins. Installations électriques importantes. VENTE ET FABRICATION DE MACHINES POUR TOUS USAGES. Pièces de rechange et accessoires. door SPECTATOR Donderdag, 6 Oktober 1938. Kamer en Senaat werden verleden Dinsdag in buitengewone zitting bijeengeroepen, om een wetsvoorstel betreffende den datum der gemeen teverkiezingen tot 16 Oktober goed te keuren. Het wetsontwerp werd bij hoofdelijke stemming aangenomen met 195 stemmen tegen 1. Aldus zullen de gemeenteverkiezingen niet op 9 maar wel op 16 Oktober eerstkomende door gaan. Tot gezant van Duitschland te Brussel werd benoemd de heer von Bülow-Schwante, geboren te Berlijn op 10 Mei 1891. In 1933 werd hij ge heimraad bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken. In 1935 werd hij benoemd tot hoofd van het protocol, met den titel van minister. De nieu we gezant kan in de eerste dagen te Brussel ver wacht worden. We stellen vast dat thans, na de ingetredene internationale kalmte, de Belgische frank zeer vast staat in vergelijking met het pond sterling en met den Franschen frank. Maandagavond kon men te Brussel 100 Fransche Frank bekomen voor 79 Belgische frank en op drie maanden was de kwoteering 76 fr. 25. Te Parijs stond het pond sterling 179 Comptant en 188 op drie maanden, terwijl datzelfde Pond te Brussel slechts 142 stond, dus zeer flauw. Dit beteekent dus wel dat de Belgische Frank zeer vast staat, niet alleen in België maar ook in het buitenland. De Belgische vischuitvoerders hebben bericht gekregen dat alle invoer van Belgische visch voortaan in Engeland is verboden daar het quan tum reeds overschreden is. Deze Engelsche maat regel zal waarschijnlijk voor gevolg hebben dat de visch in ons land een aanzienlijke prijsdaling zal kennen, daar de visschers voortaan verplicht zullen zijn hun visch op de Belgische markten te verkoopen. In «NIEUW VLAANDEREN» lezen we het volgendeIndien we goed ingelicht werden, zouden hoogst verdienstelijke bemoeiingen van den Belgischen Vorst, niet vreemd zijn geweest aan de huidige ontspanning. Bijzonderheden hier over wenschen wij vooralsnog niet te geven. Al leen willen wij in verband hiermede er aan her inneren, dat tusschen het Belgische en het Ita- liaansche Vorstenhuis, banden des bloeds be staan. 30 September. De besprekingen der vier Staatslieden te Mun- chen leiden tot een akkoord over de Sudeten- kwestie. Het betwiste Sudetengebied moet, tus schen 1 en 10 Oktober aan Duitschland afgestaan worden. Praag stelt zich noodgedwongen akkoord, en redt aldus de wereld van een gruwelijken oor log. De viermogendhedenkonferentie te Munchen snijdt ook de kwestie aan der Poolsche en Hon- gaarsche bevolking in Tsjecho-Slowakije. Europa herademt na het bereikte akkoord te hebben vernomen 1 Oktober. In ons land wordt een begin gemaakt met de demobilisatie troepen keerën uit de grensstre ken terug, en opgevorderd materiaal wordt te ruggegeven. Tsjecho-Slowakije wordt thans ook verplicht aan de eischen van Warschau toe te geven de rest van het Teschen-Distrikt alsook het Frijsztat- Distrikt zullen binnen de tien dagen aan Polen afgestaan worden. De Duitsche troepen rukken het Sudetengebied binnen, en maken aldus een aanvang met de be zetting van het hun toegekende Sudetengebied. 2 Oktober. De Sudetenleider Henlein wordt door Hitier tot Rijkskommissaris benoemd. Terwijl de Polen in Teschen binnenrukken en ook de Roethenen bevredigd worden eischt Hon garije eveneens zijn deel van den buit. Praag logenstraft het gerucht volgens hetwelk Benes het voornemen zou hebben af te treden als president van de Tsjecho-Slowaaksche repu bliek. In de Britsche regeering heerscht een ernstig meeningsverschilverscheidene ministers kun nen zich niet vereenigen met de buitenlandsche politiek van de regeering. Duff Cooper, eerste lord der Britsche admiraliteit, dient zelfs zijn ontslag in. 3 Oktober. Duitschers en Polen bezetten verder de afbrok kelingen van Tsjecho-Slowakije. Chamberlain verdedigt in het Lagerhuis het akkoord van Munchen, en de Britsche Buiten landsche politiek. Doch de ontslaggevende minis ter Duff Cooper spreekt in het Lagerhuis, voor een bomvolle zaal, een scherpe rede uit, waarin hij o. m. het volgende onderlijntEen Engelsch- Duitsche verklaring onderteekenen zonder zijn collega's van de regeering, zijn geallieerden of de dominions te hebben geraadpleegd, zonder de medewerking van de deskundigen of van de diplomatieke raadgevers, is van wege de eerste- minister niet in overeenstemming met de metho des volgens dewelke de buitenlandsche zaken van het Britsche Rijk moeten geleid worden De Britsche Regeering overweegt een krediet van 30 miljoen pond sterling te waarborgen aan Tsjecho-Slowakije. 4 Oktober. Nu de buit binnen is, wil Duitschland niet van een Internationale Vredesconferentie hooren het drukt zijn voorkeur uit voor een onderhoud van de vier Staatsvertegenwoordigers. Tsjecho-Slowakije is bitter ontstemd over de houding van Londen en Parijs, en geeft te ken nen dat het voortaan deze twee landen niet meer verder kan betrouwen dit gerucht wordt echter uit Praag tegengesproken. De Belgische Eerste-Minister Spaak brengt voor het Parlement hulde aan Koning Leopold III. aan President Roosevelt en aan het beproefde Ts j echo-Slo wak i j e. De Fransche Kamer keurt de buitenlandsche politiek van de regeering goed met 535 stemmen tegen 75. In een belangrijke rede zegt Daladier Te Munchen hebben wij het aangezicht van de wereld veranderd in enkele uren. Thans is een nieuw begrip van onze plichten noodig. De pole mieken mogen niet op den voorrang komen. Alle Franschen moeten zich beschouwen als in een toestand van bestendige mobilisatie voor den vrede en voor het vaderland. Wij kunnen den vrede slechts vestigen wanneer onze productie ons toelaat op voet van gelijkheid met onze buren te spreken. Daarom moeten wij ook gezonde fi nances hebben, een budget in evenwicht en een totaal bezit van het land. Wij willen een alge- meene regeling voor de gansche wereld op nieuwe grondslagen en overal den oorlog doen wijken. Haat staat thans gelijk met verraad. De Fran schen zijn moreel hervormd in deze laatste da gen. Zoo moet het blijven. De Hongaarsche regeering laat te Praag een nieuwe nota overhandigen, waarin ze verklaart dat de onderhandelingen in een vriendschappe- lijken geest zullen gevoerd worden. Daartoe acht Hongarije het noodzakelijk dat direct zekere voorwaarden worden vervuld 1. In vrijheidstelling van de Hongaarsche poli tieke gevangenen 2. Afdanken van de Hongaarsche soldaten in het leger 3. Oprichting van een troepenafdeeling met ge mengd bevel tot bescherming van de inwoners uit de str.eek die zal worden overgedragen 4. Symbolieke bezetting door Hongaarsche troe pen van 2 of 3 steden op de grens 5. Aanvang van de onderhandelingen op 6 Okto ber te 16 uur, te Comorn. In het blad van Mussolini wordt opnieuw een kampagne tegen Frankrijk geopend, onder voor wendsel dat Mussolini in de Fransche pers niet voldoende als de vredesengel wordt geëerd, en ook omdat de Fransche pers de meening verbreidt dat het Italiaansche volk geen oorlog wenschte. Zijn konklusie is Wij waren klaar om oorlog te voeren, ook met Frankrijk. Karlsbad wordt door de Duitsche troepen bezet. De Bulgaren beginnen in Roemenië ook alin het Noorden van Bulgarije zijn reeds scherpe anti-Roemeensche demonstraties gehouden, waar in de bevrijding van de Bulgaren van het Roe- meensche juk werd geëischt. 5 Oktober. Benes neemt ontslag als president van de Tsje cho-Slowaaksche republiek. In een redevoering in de Cortés onderlijnde de heer Negrin den wil der Spaansche regeering om weerstand te blijven bieden, en elk pact of ver gelijk dat de gedachte eener bemiddeling in zich sluit te verwerpen. Hij zei ook o. a. De oorlog heeft ons veel geleerd. Ik vraag aan de Spanjaar den van het andere kamp, of zij bereid zijn de uitroeiing van het vaderland door te drijven. Wij. wij zijn niet bereid de verbrokkeling van Spanje of zijn verdeeling toe te laten. Neen, alles, maar dat niet. «De Spaansche regeering wil de oor logsgruwelen verminderen, en blijft vertrouwen stellen in hetzelfde onverwoestbare vertrouwen in de overwinning. Generaal Franco heeft ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van zijn aan het bewindko- men een radiorede uitgesproken, die hij als volgt beslootIk bid God mij een helderen geest en een krachtigen arm te geven om mij toe te laten de bevrijding van Spanje te voleindigen. Aldus blijven beide kampen in een persoonlijke eindoverwinning hopen, maar intusschen worden almaardoor duizenden broeders gedood, en wordt het land door eigen volk meer en meer vernield. Spectator.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4