VROUWEN-KRONIEK PLANTEN EN DIEREN 2 Door TANTE BARBARA Nog iets over het behoeden van de ka merplanten voor de vorst. Hoe moeten we in Herfst en winter onze kamerplanten bemesten Het bewaren van groensels voor de win terperiode. Zij wist raad. Een rijke graanoogst in alle landen. Door OOM PIET AAN AL ONZE LEZERESSEN: U kan ons, in alle vertrouwen zelfs zonder U kenbaar te maken vragen stellen in verband met de huishouding, recepten, opvoeding, schoonheidswenken, enz... In het mogelijke zullen wij U zoo vlug en zoo goed mogelijk antwoorden. Wij herhalen echter uitdrukkelijk dat wij op genees kundige vragen geen antwoord kunnen verstrekken, daar deze niet tot onze bevoegdheid behooren. Het is dus nutteloos ons nu nog vragen over genezing van ziekten, enzoovoort te sturenvoor alles wat tot het domein der geneeskunde behoort dient men zich te wenden tot geneesheeren en niet tot ons. Stuurt Uwe vragen, raadverzoeken, enzoovoort onder gesloten omslag aan het adres van dit blad, met ver melding «VOOR TANTE BARBARA». Dan worden deze brieven ons ongeopend besteld, en in één der eerste daarop verschijnende rubrieken zult u ons ant woord vinden. Wij dringen er echter op aan, dat er een postzegel van 75 centiemen moet bijgevoegd worden om de correspondentie-onkosten te dekken. L. V. vraagt onsGelief, zoo mogelijk, een middel te geven tegen het uitvallen van haar.Het te vroege uitvallen van de haren kan verschillende oorzaken heb ben. Veelal zijn het ziekelijke gebeurtenissen in het zenuwstelsel door algemeene storingen of infectieziek ten. Zoo is bijvoorbeeld het uitvallen der haren na typhus een bijna regelmatig volgend verschijnsel. Ook bij tuberculeuzen en kankerzieken doet zich gewoonlijk een opvallend verval der haren voor. Als teeken van algemeene storingen is het uitvallen der haren bij vele vrouwen na het kraambed op te vatten. De haren vallen dan bepaald bij strengen uit en elk doortrekken met den kam is voldoende, om geheele bosjes los te werken. Het uitvallen der haren tengevolge van zoodanige oorzaken is gelukkig slechts een voorbijgaand verschijnsel. Zoo dra het organisme weder herstelt en krachtig wordt, zet ook de wasdom der haren krachtig in en brengt vergoeding voor verlies. De eigenlijke oorzaak van den uitval van het haar is afgezien van bijzondere ziekten van de haren eene storing in de voeding, het gevolg van verstopping der haarbalgen. Aanleiding daartoe is 'er genoeg. De natuurlijke vettigheid van den haarbodem houdt het onvermijdelijke stof vast en vermengt zich daarmede tot een taaie massa, die bij tallooze menschen nog ver meerderd wordt door de gewoonte het hoofd met zalven en pommade in te smeren. Daardoor ontstaat op de hoofd huid eene samenhangende laag, die de haarbalgopenin- gen luchtdicht afsluit. Het gevolg is de volledige onder breking van de haarvoeding. De haarbol en de haar- balg, waarin het eigenlijke haar zeer vast zit, krimpen, het haar raakt los, verliest zijn steun en valt uit. Bij mannen wordt deze werking nog daardoor versterkt, dat zij meestal stijve hoofddeksels dragen, die geen lucht doorlaten vooral de soldatenhelmen zijn in dat opzicht buitengewoon onpraktisch waardoor aan den haardbodem nog de laatste mogelijkheid van eene hy giënische werking wordt ontnomen. Terwijl nu kaalhoofdigheid bij begin van haar op treden zonder moeite zou zijn te verhelpen, gaat men de meest verkeerde wegen op. Kapper en kapster wor den geraadpleegd en hun raadgeving met ijver opge volgd. Wat bevelen deze aan Zalven, pommade, dure haarwateren kortom alles, wat den toestand bepaald verergeren moet. Aan den grondslag van alle hygiëne, de zindelijkheid, wordt niet gedacht. »De haarverzorging moest in principe bestaan in het vrij houden der hoofdhuid van alle onnatuurlijke stoffen. De natuurlijke vetafscheiding is bijna steeds voldoende om den haarbodem en de haren voor droogte te bewaren. Om de 2 a 3 weken moet een grondig wasschen van het haar plaats hebben met warm water en eene zachte zeep, waarop eene overspoeling met helder water moet vol gen. dat eveneens warm is. Personen met ruime vet afscheiding doen goed, om aan het eigenlijke wasch- water iets soda toe te voegen, ongeveer ter grootte van een duivenei, omdat deze bijdraagt tot spoediger inzeeping der vetlaag. Van zalven en pommade moest geheel afge zien worden. Slechts in de gevallen, waarin na het was schen van het haar eene sterke droogte achterblijft, is aan te bevelen de hoofdhuid met eene goede olie in te wrijven. De geparfumeerde haarwateren en pommade benadeelen de haren geheel en al, want de daarin voor komende scherpte werkt bij langen duur schadelijk op den haarbol... Haarschilfers verdwijnen niet door het wasschen der hoofdhuid met spiritus bevattende vloei stoffen. Deze bewerken natuurlijk eene schijnbare be perking der afschilfering. zoolang de haarbodem nog vochtig is zijn ze echter ingedroogd, dan volgt door de sterke ontvetting een des te sterker afval van schilfers. In zoodanig geval moet voor een goede voeding van den haarbodem gezorgd worden, die het doelmatigst wordt bereikt door herhaald wasschen van het hoofd met wa ter en zachte zeep, een matig invetten en massage. Laatstgenoemde moest overigens in den ruimsten om vang worden toegepast, zelfs bij geringe storingen, die het eerst nauwelijks opvallen. Vooral bij het uitvallen van het haar is zij zeer op haar plaats. De vingertoppen van beide handen, zonder behulp van zalf, wrijven in systematische korte strepen en geheele hoofdhuid met zachte drukking, waardoor, zooals bij elke massage, eene drukke bloedcirculatie wordt opgewekt. Deze wijze van behandeling van den haarbodem is daarom van zoo groot gewicht, omdat zij, buiten het wasschen, de eenige is. die het bloed naar de haarbollen leidt en zoodoende den wasdom van het haar bevordert. Er moet slechts op gewezen worden, dat in gevallen van chronische haaruitval, dadelijk na de massage zeer veel haren worden afgestooten, hetgeen dan wordt uitgelegd alsof de massage nadeelig was geweest. Dit zijn echter alleen de reeds afgestorven haren, die ook zonder wrijving la ter zouden uitvallen... De dagelijksche haarverzorging bestaat in het kam men en borstelen, hetgeen zorgvuldig moet worden ge daan. Voorts behoort daarbij nog een kam tot het effen maken der haren, terwijl bovendien een stofkam noo- dig is voor de verwijdering van de op de hoofdhuid aanwezige roos en stofdeeltjes. De borstel mag niet te hard of zelfs van draad zijn, maar moet zijn taak ver vullen zonder de hoofdhuid te prikkelen. Zijn gebruik verleent aan het haar glans en een goed uitzien, mag echter niet overdreven worden. Personen met zeer vet ten haarbodem. moesten hem niet te dikwijls gebruiken, omdat door het borstelen ook de haren vettig worden en alsdan moeilijk zijn in orde te brengen. (Dr. med. Jenny Springer). WIVINA vraagt ons onder meerMag ik U vragen eer. reeks goedkoope menus voor al de dagen der week te willen opstellen. ZONDAG Tomatensoep Aardappelen met varken schijf en savoyekool rijst pudding fruit. MAANDAG Rest tomatensoep van Zondag Stamp pot van aardappelen, appelen en spek vanillevla. DINSDAGGekookte aardappelen met roode kool en worst havermoutpap. WOENSDAGGekookte kabeljauw met tomatensaus, gekookte aardappelen als nagerecht griesmeelpud ding. DONDERDAG Frites met beafstuk schoteltje brood met appelen. VRIJDAG Gebakken wijting met aardappelensla nagerecht karnemelksche pap. ZATERDAG Stoofcarbonade met gekookte aardap pelen rijst met rozijnen. Op de andere vragen wordt er in een volgende ru briek geantwoord. V. vraagt ons Bede eenige recepten te publiceeren tot het bereiden van kampernoeliesVoor wie den naam kampernoelieniet kent, kunnen we zeggen dat het een zekere eetbare paddenstoel is. Met dezen woorduitleg kunnen de hiernavolgende recepten ook voor veel andere lezeressen nuttig zijn. Vooraf houden we eraan te zeggen dat men geen exemplaren moet plukken die week en oud aanvoelen, want de toxinen die in dergelijke exemplaren aanwezig zijn door het in ontbinding verkeerende eiwit zijn bijna even gevaarlijk als die der giftige soorten. Men moet ze, na het inza melen, dadelijk schoonmaken, het is te zeggen panklaar makenze wasschen en zouten, en aldus in een pan wegzetten. PADDENSTOELEN SCHOON MAKEN 7 a 10 maal het water ververschen is regel. Sommige soorten, zoo als de Morieltjes, moet men, nadat ze in stukjes gesne den zijn, eerst eenigen tijd in zout water laten liggen opdat het zand dat er aan kleeft, eruit verwijderd kan worden. Dit doe men echter geenszins bij andere soor ten daar het zout ze het aroma ontneemt. Men wassche daarentegen zeer vlug en late de paddenstoelen zoo kort mogelijk in het water. Sommige zooals de Psal- liota's moeten niet gewasschen worden men wrijve ze af met een doekje, dat men in afspoelwater dompelt, waarin wat citroenwater is gedaan daardoor wordt de witte kleur behouden. Enkele soorten waarvan de aarde moeilijk is af te wasschen, zooals bijvoorbeeld bij de Bovisten, reinigt men met een borsteltje. Snijd niet te veel af. HORS-D'CEUVRE VAN PADDENSTOELEN Men kan hiervoor gebruikenpaddenstoelen in 't zuur ingemaakt en versche, gekookte paddenstoelen van zoowat alle soorten. De versch gekookte laat men goed uitdruipen evenals de in 't zuur ingemaakte. Men wikkele ze dan in een mayonnaise-sausje en diene ze voor, op geroos terd brood of in uitgeholde rauwe tomaten. SOEP VAN PADDENSTOELENDaartoe kan men Gedurende den winter zal men de bloemen bij voor keur 's avonds begieten. Men zorge er steeds voor dat het water dezelfde temperatuur hebbe van de kamer, waarin de planten zich bevindende temperatuur van het water mag niet onder deze van de kamer zijn, maar ook niet erboven. Immers wanneer kamerplanten be goten worden met te warm water, dan groeien zij wel iswaar veel vlugger, maar tevens is het een feit dat ze dan ook zeer gevoelig worden, en vrij spoedig sterven. Toch kan het wel eens bij uitzondering gebeuren, dat het goed weze een plant, gedurende den Herfst of in den Winter een tijdje met lauw water te begieten namelijk wanneer bijvoorbeeld van een cyclaam de bloemen niet te voorschijn komen. Maar wat gedaan indien een kamerplant, spijts onze voorzorgen, toch bevriest?... Zulks is gemakkelijk te zien aan de veranderende kleur, en aan de slaphan gende blaadjes. In dat geval moet men zonder aarze len de plant onmiddellijk op een volkomen vorstvrij plekje zetten, en dan stilletjes laten bekomen. Toch ge beurt het dat er gedeelten aan de plant zijn, die slap blijven, die afsterven. Deze gedeelten worden met een vliemmesje afgesneden. De planten die in Herfst en Winter rusten, en dus weinig voedsel noodig hebben, moeten nu niet meer be mest wordende wortels zouden het te veel aangebo dene niet kunnen verwerken, en er zou dan gevaar kunnen bestaan dat de aarde, waarin deze planten staan, zou bederven. De Clivia's, Begonia's, Azalea's en an dere planten, die echter ook in den Winter in bloei staan, moeten echter nu nog lichtjes bemest worden. Waarmede zal men ze bemesten Het gebruik van kunstmest, dat tegenwoordig in alle plantenwinkels en zaadhandels te verkrijgen is, is ge makkelijk en zindelijk te gebruiken. Men kan die kunst mest in poeder en in tabletten bekomen. Men heeft ze enkel in wat water op te lossen, naar de verhouding die op het busje of op den flacon aangegeven is. Dit mengsel mag echter niet in te hooge hoeveelheden toegediend worden, en vereischt een voorzichtige begieting. zoodat geen teere bladeren of bloemen geraakt worden. Hoe dikwijls moeten die planten bemest worden Zeer sterk groeiende en bloeiende planten mag men ieder week een beetje opgeloste meststof toedienen, de andere planten eens om de veertien dagen. Nochtans is het duidelijk dat men hier geen vaste regels kan vast stellen. Immers iedere plant moet op zichzelf beschouwd wordenaldus zal een kamerplant met vele groote bla deren meer moeten bemest worden dan een klein cac tusplantje. Het is nu volop den tijd, gedurende denwelken men de groensels moet inleggen, welke men voor den wintertijd wil overhouden. Want alle vorst is schadelijk voor de groensels. en belet dat men ze lang kan bewaren. Men gebruiken de reeds wat oudere paddenstoelen alsook het aftreksel van stelenbuisjeslagen. Het nat wordt daarvoor door een linnen doekje gegoten, zoodat het mooi helder is. Men kan dan dit nat met uienwater ver mengen en aanmengen met wat meel, terwijl een stukje boter en wat nootmuscaat worden toegevoegd. Ook kan men er wat room of melk bijvoegen. Of men laat soep groenten op water trekken en dit later met het padden- stoelennat vermengen. Men kan er nog bouillonblokjes en eieren aan toevoegen en in plaats van gewoon meel ook gebrand meel gebruiken. Aan te raden is altijd kleine gesneden stukjes paddenstoelen er bij te voegen. Ook kleine stukjes kaas smaken er heerlijk in. Heeft men geen nat van versche paddenstoelen voorhanden, dan gebruike men den aspic. Een lepel aspic is vol doende voor 4 borden soep. PADDENSTOELEN CROQUETJES De gekookte paddenstoelen late men op een vergiet uitdruipen. Het nat gebruike men met een stukje boter, wat ui, kerry, fijn gehakte peterselie en meel om er een dikke meel- saus van te bereiden. Zijn de paddenstoelen goed uit gedropen. dan worden ze door de dikke meelsaus ge rold, gepaneerd en in de olie gebakken. Hiervoor leenen zich vooralChampignon. Boleten. de Bovist, de Can tharel en Russula's. PADDENSTOELEN ALS GROENTEN Hiervoor lee nen zich alle soorten. Als boven aangegeven voor cro- quetjes beschreven manier, kunnen ze als gehakt in den oven gebraden worden (dit vooral voor Cantharel en Morieltjes). Ook kan men vleesch- en vischrestanten met de paddenstoelen vermengen. ALLERLEIVerder kan men paddenstoelen als sla gebruikenrauw of gekookt. De in stukjes gesneden paddenstoelen worden met een rauwen eierdooier. Genua- of Ersatzolie, azijn, peper, mosterd, enz., wat fijn gewreven gekookte aardappelen, prei, biet, ook haring, tot een smakelijke sla aangemaakt. Men kan ook paddenstoelen voor een omelet gebruiken, doch momenteel zijn de eieren daartoe te duur. Wie zich aan paddenstoelen-recepten interesseert schaffe zich om te beginnen het prachtwerkje Hoe ma ken we Paddenstoelen klaar door Cath. Coolaan. De hierboven geciteerde gegevens werden eruit getrok ken. Het is te verkrijgen bij Uitgever W. Versluys. Amsterdam, en misschien ook wel ten bureele van dit blad. LENA, M. VAND. BERENGERE, L. V., VROUW R. en de andere nog niet beantwoorde inzenders moeten nog een weekje geduld hebben. Want we verkiezen ieder, vraag degelijk te beantwoorden, en ieder zijn beurt te doen afwachten, dan allen tegelijk van ant woord te dienen, en dan noodgedwongen kort en onvol ledig te moeten zijn. We meenen dat, zooals we nu de vragen beantwoorden, alle lezeressen er veel interesse voor hebben. TANTE BARBARA. Meisje, zei Mevrouw, je moet leeren vlugger te werken. Och, mevrouw, dat is toch niet noodig. Wat ik van daag niet afmaak, kan ik morgen toch doen. kan de groensels in den kelder of in den tuin inleggen. 1. IN DEN KELDER Men moet over een droge plaats beschikken, welke goed verlucht en een weinig verlicht is. Men graaft dan de andijvie, de witte chi- corei en de selder met een klompje aarde uit, en men legt ze in den kelder neder, zijde aan zijde, zonder persen. De kooien kan men aan een koordje of een ijzerdraad hangen, den krop omlaag. 2. IN DEN TUIN Wie over geen voldoende droge plaats, met noodige lucht en licht beschikt, of wie zijn kelder daarvoor niet wenscht te gebruiken, die kan zijn groensels ook in den tuin bewaren. Tot dat doelein de is het best grachtjes te graven op een droge plek, en indien mogelijk eenigszins beschut hetzij door een muur, hetzij door een boom of eene haag. Men maakt die gracht zoowat 40 tot 50 centimeter diep, een meter breed en lang naarvolgens men er groensels wil in be waren. Men legt de andijvie omlaag, de selder en de witte chicorei met hun klompje aarde, met deze voor zorg echter dat de groensels niet te veel tegen elkaar aansluiten. De kooien legt men ietwat schuins, en de eene naast de andere in een grachtje van 15 centimeter diep. dat men op den bodem van den algeheelen put heeft gegraven. Dan wordt een tweede grachtje gegra ven en de aarde die daarvan voortkomt,.dient om ten halve de eerste laag kooien te dekken, en alzoo doet men hetzelfde voor den ganschen oogst, dien men wil bewaren. Als de groote koude aankomt, zet men boven de gracht een dak van persen of boonrijs, waarop men dan stroo. bladeren of aarde legt. Zoodra de vorst voor bij is. maakt men het dak gedeeltelijk bloot, en wan neer geen nieuwe aanval is te duchten, ruimt men maar alles weg. Ook wortelen kan men in den put bewaren. Om deze te beschermen, legt men eerst persen, waarop stroo en aarde, die men duchtig opeentast. Bij hevige vorst, bedekt men zelfs alles met stroo en beter nog met mest. Doch men zorge ervoor dat er in dat dak een schouw pijp blijve, waardoor wat versche lucht in kunne. De dagbladpers bericht dat dit jaar de graanoogst in alle landen zeer rijk is. Hierdoor dalen de prijzen, bij zooverre dat de tarweprijzen geslonken zijn op het peil van tijdens de crisis. Ingevolge hiervan heeft de regeering de valorisatie formule gekozen, die het meest past bij de huidige om standigheden. De toestand van de schatkist laat geen uitdeeling toe van premiën aan voortbrengers die moeilijkheden ken nen. oor het stijgen van het valorisatiefonds, heeft men beroep moeten doen op een vergunningstaks. Een groot gedeelte van onze graanvoortbrenging is voor veevoeder bestemd dit geldt voor 30 t. h. van het graan, voor 25 t. h. van de wintergerst en voor nage noeg de geheele roggevoortbrenging. Luidens een onderzoek door het departement van Landbouw, is vastgesteld dat voor slechts 15 t. h. van onze graanvelden, de pachtprijzen afhangen van de graanprijzen, wat uit zeker oogpunt een gunstige faktor is. daar anders de pachtprijzen invloeden zouden kun nen hebben op de duurte. (Nadruk Verboden). OOM PIET.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 10