NIET BESTAAN WETENSWAARDIGHEDEN ADVERTEEREN WAT WIJ LEZEN 3 Nieuwe Viking-sporen ontdekt. Een nieuwe vinding om visch te vangen. GOEDKOOP ADVERTEEREN is voor den handel, wat ADEMHALEN is voor den mensch. Zonder regelmatig en doelmatig adverteeren kan de handel Edgar Wallace's schulden betaald. Hoe er goud kan ontdekt worden. VAN WEEK TOT WEEK Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. In een bijna vergeten dorp in Noord Canada hebben Deensche onderzoekers, die daar sporen der Vikings poogden te ontdekken, waardevolle vondsten gedaan. B.; bouwwerken, welke werden uitgevoerd, vond men o. a. een schaakfiguur, een kerkklok en een stuk stof. alsmede eenige wapenen. Deze vondsten hebben in Amerika vrij veel opzien gebaard, want zij bewij zen. dat de Vikings reeds lang vóór Colombus Amerika hebben ontdekt. Men stelde vast, dat de vondsten uit de 13' eeuw stammen en absoluut van Europeesch Viking- sche makerij moeten zijn. In de Rotterdamsche Voorwaarts lezen we de vol gende bijzonderheid over een nieuwe vinding om visch te vangen, een vinding die vooral voor de hengelaars van groote beteekenis zou kunnen zijn Hoeveel malen gebeurt het een Hengelaar niet. dat hij een oogenblik zijn hengel neerlegt, hetzij om zelf te verorberen wat de visschen blijkbaar versmaden, hetzij om het vischgenot te verhoogen door den brand in de pijp te steken en dat juist op dat moment de visch van de gelegenheid gebruik maakt om den dobber weg te trekken. Om dan den hengel te grijpen, vordert dik wijls te veel tijd of gaat met zooveel rumoer gepaard, dat de visch reeds lang veiliger oorden heeft opge zocht. Om de hengelaars op zulke momenten ter hulp te komen en ook om het gemakkelijker te maken om tege lijk meer dan één hengel goed te bedienen, heeft de heer Groenhof te Hilversum een apparaat vervaardigd, waardoor hij met een enkele handbeweging slechts een knop behoeft te bedienen om den visch vast te slaan. Meó behoeft den hengel dus niet meer op te slaan een druk op den knop en de visch wordt automatisch aan den haak geslagen. Het publiek moet weten, waar de begeerde goede ren. de gezochte lekkernijen of anderszins het best te krijgen zijn. En daarom moet de winkelier vooral in dezen tijd adverteeren. De menschen lezen heusch graag een goede overzichtelijke, smakelijk opgestelde advertentie, liefst met wat prijzen en bijzonderheden erin. of anders een bloote aankondiging. B. v.Extra voordeelige aanbieding polo-shirts Iemand, die zulke artikelen zoekt, noteert even het adres, denktik ga daar eerst even kijken. Enfin, U zult onze bedoeling wel begrijpen. Natuurlijk is het opstellen van een trekkendeadvertentie een heele kunst, doch veelal wordt zeer oppervlakkig gedacht over de vraag, waar, in welk blad. de advertentie moet worden geplaatst. En toch is die vraag ten slotte van het grootste belang Menie zakenman maakt zich van dat vraagstuk spoe dig af, denkende, dat het antwoord wel vanzelf zal komen. Ja, vanzelf! Immers: er komen genoeg ad vertentie-reizigers in den winkel ei\... wie nu maar het laagste tarief rekent, hééft 'm Nietwaar A. vraagt drie cent per regel meer dan B. en B. is weer iets duurder dan C... dus (dus!) heeft C. ie advertentie, 't Is heel eenvoudig en heel logisch. Tenminste... Men vergeet dan. dat een blad, een krant geen ob jectief te waardeeren handelsartikel is. Er zijn bladen, die drie cent per regel vragen, doch eigenlijk veel en veel duurder zijn dan kranten, welke 30 of 40 cent per regel berekenen. Hoe dat komt Natuurlijk speelt in deze de oplaag, de algemeene gewildheid, de al of niet goed verzorgde inhoud een groote rol. In Amerika be staan bladen, die ijskoud vijf dollar per regel vorderen, doch dan gaat het om miüioenen-oplagen. Bi ons geldt dit alles evenzeer, al bezitten wij geen bladen met een millioenen-oplaag. En om ons nu maar tot onze stad te bepalen, de stedelijke dag- en week bladen en -blaadjes verschillen onderling enorm en de prijspolitiek is uiterst gevarieerd. Doch de adverteerende winkelier zal bij het maken van zijn keuze toch waarlijk niet alleen mogen zien naar den regelprijs. Als hij bij zijn grossiers inkoopt, ziet hij dan óók uitsluitend naar de kostprijs, of vraagt hij misschien eveneens naar de kwaliteit, naar de di verse hoedanigheden van het aangebodene O zoo Juist de goedwillende bladen, dat zijn dan die, welke alles willen doen om het blad voor het publiek aange naam (en dus «leesbaar») te maken, wat natuurlijk veei extra-kosten meebrengt, kunnen geen genoegen ne men met afbraak prijzen en moeten wel een hoogere regelprijs bedingen dan de organen, welke bijna alleen oog hebben voor het incasseeren van de advertentie gelden, weinig of niets besteden aan het smakelijk- en interessant-maken van de inhoud. Ja, zoo'n advertentie lappendeken is makkelijk verdiend geld 1 Geen verstandig middenstander zal dus in een blad adverteeren. alléén omdat 't laagste regelprijs wist aan te bieden. De moderne adverteerkunst vordert, dat men zich terdege op de hoogte stelt van inhoud, oplaag, verspreidingskring en... gewildheid van het orgaan, dat men voor zijn reclame-campagne wil bezigen. Alleen dan zal het geld. aan adverteeren besteed, meer dan voldoende rente opleveren. Hadden vroe ger alle adverteerders beter opgelet, dan zou er thans stellig niemand meer zijn, die beweert, dat advertee ren weggegooid geld is. Waarlijk, in dezen tijd van massale reclame-suggesties zijn er heusch nog. die zoo Reeds is op het apparaat, dat ons inziens zijn bruik baarheid nog bewijzen moet, octrooi verleend en kan fabricage in het groot spoedig te gemoet gezien worden. Ook zal nog moeten blijken of de echte sporthenge- laar van dit apparaat gebruik zal willen maken. Een van de meest interessante oogenblikken van het hen gelen gaat ermede verloren. Toen de bekende Engelsche schrijver Edgar Wallace zes jaar geleden stierf, verwachtte men dat zijn twee zoons Bryan en Michael, alsook zijn dochter Patricia de erfenis niet zouden aanvaardener was ongeveer een millioen schuld. Doch Wallace zou op zijn sterfbed zijn kinderen aan geraden hebben de auteursrechten op zijn boeken niet te verkoopen. en geen vergelijk te treffenhij zou zijn kinderen voorspeld hebben, dat de opbrengst van zijn boeken niet alleen alle schulden zou delgen, maar hen ook tot millionnairs zou maken. Uit de jongste statistieken die werden gepubliceerd, inzake de auteursrechten op Wallace's werken, is die voorspelling nu reeds werkelijkheid geworden. Immers de Wallace Ltd. heeft alle oude vorderingen betaald, en verkocht jaarlijks meer dan 100.000 van Wallace's boe ken en verdiende het laatste jaar ongeveer anderhalf millioen frank. Daarbij komen nog de inkomsten van filmrechten en de tantièmes van Wallace's stukken. We lezen in de kranten een bericht, waardoor het blijken zou dat Japansche troepen in China een goud ader hebben ontdekt, dank een Chineesche granaat. De granaat had een rotsblok versplinterd. In de brokstuk ken ontdekte een soldaat, die aan de universiteit van Foekeoka metalenleer gestudeerd had. de aanwezigheid van een niet onbelangrijke hoeveelheid goud. Het ge steente is nu voor nader onderzoek naar de universiteit van Foekeoka opgestuurd. praten. Maar dezulken zijn dan al eens in totaal ver keerde handen gevallen (Uit Familie Weekblad Rotterdam). 15 November 1831 Het Verdrag der 24 Artikelen wordt te Londen onderteekend, waardoor België's be volking met 300.000 inwoners vermindert. Te dien tijde bedroeg onze bevolking, in ronde cijfers vier miljoen inwoners. Nu. een eeuw later is dat cijfer verdubbeld. 1868Overlijden van den Italiaanschen musicus Giacchino ROSSINI. Hij werd geboren in 1792. Hij wordt beschouwd als de grootste opera-cSmponist van Italië. Hij componeerde o. a. de opera's II Barbiere di Seviglia Otello Semiramide Mosè Guil- laume Teileen beroemd Stabat Materen een Misdie bij zijn uitvaart werd gezongen. 1888Officieele inhuldiging van het Instituut Pasteurdat te Parijs opgericht werd door een na tionale inschrijving. 1918Volksvertegenwoordiger Leo Augusteyns wordt te Antwerpen aangehouden wegens zijn aktivis- tisch optreden onder den oorlog. 1936 Overlijden van Primo de Rivera, Jr. 16 November 1792 Inneming van Mechelen door de Franschen. De militaire magazijnen vormden aldaar voor de veroveraars een grooten buit. Daarna dwong de Fransche generaal Dumouriez Antwerpen zich over te geven, waar hij in het bezit kwam van een rijken voorraad wapens. 1919Voor de eerste maal in België worden 5 Kamerzetels veroverd door de zuiver-Vlaamsche Front partij met 61.211 stemmen. 1925De nieuwe vuurtoren te Oostende werkt voor de eerste maal. 1937Koning Leopold III op officieel bezoek te Londen, alwaar te zijner eefe groote feesten gehou den worden. 17 November 1747 Overlijden te Boulogne S/M.-van den Franschen schrijver Alain-René LESAGE. vooral bekend door zijn schelmenroman Gil Bias Hij werd geboren in 1668. 1823Overlijden van Lord Eskine, orateurhij werkte aan de emancipatie der Katholieken, en voor de onafhankelijkheid van Griekenland. 1865Twee Fransch-onkundige Vlamingen, JAN COUCKE en PIETER GOETHALS, worden na Fransche proceduur als moordenaars onschuldig onthoofdde ware plichtige bekende later op zijn sterfbed. 1905Dood van Z. K. H. Prins Philip-Eugène-Fer- dinand-Maria-Clement-Boudewijn-Leopold - Gregorius, graaf van Vlaanderen. Hij was de broeder van den toenmaligen Koning Leopold II. Hij werd te Laeken geboren 24 Maart 1837, en trad in het huwelijk te Ber lijn den 25 April 1867. met prinses Maria-Louisa van Hohenzollern Sigmaringen. 1935De Nobelprijs voor natuurkunde wordt toe gewezen aan Prof. James Chadwick te Cambridge voor scheikunde aan Prof. Joliot te Parijs en aan zijn echtgenoote Mevr. Irène Curie-Joliot. De Literatuurprijs wordt niet toegekend. 1936Roger Salengro. Fransch minister van Bin- nenlandsche Zaken, pleegt een ophefmakenden zelf moord in zijn slaapkamer, door de gaskraan open te draaien. 18 November 1494 Overlijden te Florentië (Italië) van den Universeelen geest Jean Pic de la Mirandole. (geboren in 1463). 1758Opening te Oostende van de nieuwe Slui zen van Slykens. 1831 Toen op 10 Nov. 1831 het Bestand tusschen België en Holland werd aanvaard, liet het voorloopig bestuur 's lands bewind over aan het Nationaal Con gres. Deze vergadering bestond uit 200 leden, en Baron Surlet de Chokier werd tot Voorzitter aangesteld. 18" en 24" Nov. kwam het Congres bijeen, en verklaarde het Huis van Nassau vervallen, en riep de Onafhanke lijkheid van België uit. 1904 Overlijden te Borgerhout van August Snie- ders. verdienstelijk Roman- en dagbladschrijver. Ge boren te Bladel 8 Mei 1825. 1935Generaal de Bono wordt uit Oost-Afrika teruggeroepen naar Italië. 1936Rome en Berlijn erkennen officieel de Re geering van Franco. P. B. van 12 a 18 November 1938 Zaterdag 12 NovemberLivinus. Zondag 13 November: Didacus, Stanislaus-Kotzka. Maandag 14 NovemberAlbricus, Josaphat. Dinsdag 15 November: Gertrudis, Leopoldus, Maclovius. Woensdag 16 November: Edmond. Eucherius, Wille- hadus. Donderdag 17 NovemberGregorius de Wonderdoener. Vrijdag 18 NovemberBasilica, Odo. Romanus. Zaterdag 19 NovemberElisabeth. Pontianus. Zondag 20 NovemberLivinus. Felix. Opgang Zaterdag 12 November 6.55 u. Zondag 13 November 6.57 u. Maandag 14 November 6.59 u. Dinsdag 15 November 7.00 u. Woensdag 16 November 7.02 u. Donderdag 17 November 7.03 u. Vrijdag 18 November 7.05 u. Zaterdag 19 November 7.07 u. Zondag 20 November 7.08 u. Opgang Zaterdag 12 November 20.58 u. Zondag 13 November 22.13 u. Maandag 14 November 23.28 u. Dinsdag 15 November u. Woensdag 16 November 0.41 u. Donderdag 17 November 1.44 u. Vrijdag 18 November 3.05 u. Zaterdag 19 November 4.15 u. Zondag 20 November 5.23 u. Volle Maan 7 November te 22 u. 23 m. Laatste Kwartier: 14 November te 16 u. 20 m. Nieuwe Maan22 November te 0.5 m. 12 November 1377 Door een geweldigen storm brak de zeedijk van Biervliet door, met het noodlottig ge volg dat 17 dorpen van Zeeuwsch-Vlaanderen onder water kwamen. Veel menschen en ontelbare kudden kwamen in het water om. 1793 Onthoofding van Jean Silvain Bailly, Fransch Sterrekundige en Staatsman, president der constituee- rende nationale vergadering en maire van Parijs. Hij schreef o. m. Histoire de l'Astronomie 1863Voor het eerst wordt in de Belgische Kamer de grondwettelijke eed afgelegd in het Vlaamsch, na melijk door den Antwerpschen afgevaardigde Johan- Alfred De Laet. 1935De Italiaansche regeering protesteert bij den Volkenbond zoowel als bij de niet-aangesloten Sta ten tegen de Sanktiebesluiten. De Amerikaansche stratosfeerballon Emplorer IIbereikt in 4.25 uur een hoogte van 22.570 meter, en stelt daarmede een nieuw hoogte-wereldrecord op. Commandant van den ballon was Capitein C. A. Ander son. 1936Generaal Franco vaardigt een besluit uit waardoor al de Spaansche Bankbiljetten na 18 Juli 1936 uitgegeven zonder waarde zijn in het gebied door hem bezet. De Nobelprijs voor physica wordt verdeeld tus schen P. Hess, Hoogleeraar te Innspruck (Oostenrijk) en Dr Carl David Anderson van Pasadena (Vereenigde Staten). Heer Debye, Hollandsche hoogleeraar te Ber lijn, ontvangt den Nobelprijs voor Scheikunde. De No belprijs voor letterkunde wordt toegekend aan den dramaturg Luigi Pirandello. 1937 Te Berlijn wordt een akkoord onderteekend door Duitschland en Tsjecho-Slowakije. waardoor hun gemeenschappelijke grenzen bepaald worden. 13 November 1789De patriotten bestormen Gent. en dwingen, in weerwil van de kogels die uit de vensters regenden, de Oostenrijkers zich in hun kazernen te verschansen. Vier dagen later was de Oostenrijksche bezetting gedwongen zich, bij gebrek aan buskruit en mondvoorraad, aan de Patriotten over te geven. 1868Gambetta spreekt voor den journalist Deles- cluze zijn pleidooi uit, die zijn roem vestigde. 1886 Jubelfeest in den Alhambra-Schouwburg te Brussel, ter huldiging van den Vlaamschgezinden Bur gemeester Karei Buis. 1862 Dood te Wurtemburg van Uhland (geboren 1787). den laatsten der minnesingers. 1936De Fransche Kamer van Volksvertegen woordiging doet uitspraak over de zaak van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken SALENGRO, beticht door verscheidene getuigenissen verschenen in de recht- sche pers, onder den oorlog Vaandelvluchtig te zijn ge weest. Een dagorde, die de onschuld van Salengro uit spreekt. wordt door de meerderheid goedgekeurd. 14 November 1406Blijde intocht te Leuven van An- toon van Burgondië. als hertog van Brabant. 1691Heldendood te Oostende van Kapitein Van Maestricht. 1798: In een schrijven van een Republikein wordt medegedeeld, dat de Fransche legerbenden de stad Diest bezet hadden en dat zij ze in brand zouden schie ten. zoodat de Brigands moesten omkomen. Doch in den nacht van 14 tot 15 November slopen zij buiten, zonder dat de belegeraars het bemerkten. 1825: Overlijden te Bayreuth van den befaamden Duitschen schrijver J. P. Richter. Geboren in 1763. Hij is vooral bekend om zijn Hesperus 1888 Overlijden te Antwerpen van den Vlaam- schen dichter en opvoedkundige Ian Van Beers Ge boren te Antwerpen op 22 Februari 1821. Hij was al daar stedelijk onderbibliothecaris en leeraar o. a. aan het Atheneum. Hij schreef De Zieke Jongeling (1846 Bij het Kerkportaal» (1851). Levensbeelden 1858 «Gevoel en Leven» (1868). In zijn eerste gedichten overheerscht een geest van droeve mijmeringlater vertolkte hij meer de werkelijkheid uit het dagelijksche leven. Hij was de dichter der meer ontwikkelde Vla mingen. en verwierf ook als declamator in Noord en Zuid grooten roem. 1935: De Sovjetregeering geeft den roebel een nieuwe waardebasis1 Sovjetroebel is nu gelijk aan 3 Fransche Franks. 1936: Kanselier Hitier ziet af van de besluiten v. h. Verdrag van Versailles voor wat betreft de In ternationalisatie van den Rijn. den Donau. den Oder, de Elbe en de Niemen. (Zie vervolg onderaan vorige kolom). Ondergang 16.14 u. 16.12 u. 16.11 u. 16.10 u. 16.09 u. 16.07 u. 16.06 u. 16.05 u. 16.04 u. Ondergang 11.12 u. 11.50 u. 12.24 u. 12.53 u. 13.19 u. 13.45 u. 14.12 u. 14.41 u. 15.13 u.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 13