"Sïu piaats Koloniale Loterij -INDE RADIO - Nationale Veldloop Le Soir beproeft het nieuwe plan groot lot een millioen ELFDE SNEDE 1938. trekking binnen enkele dagen. ALLERHANDE NIEUWS Koninklijke Tocrteelkring DE VLAAMSCHE STER yper Op Maandag 14 November 1938 Bureel om 7 uur 30 Gordijn om 8 uur in de Feestzaal Concordia Seminariestraat, OPVOERING VAN De zaak Van Tourhoudt HANDBOOGSCHIETINGEN Koninklijke Handboogmaatschappij Sint Sebast-iaan Internationale Bedevaart van Studenten naar Langemarck en Yper n„„r toedoen van de Nationale studentenvereniging „n Releië werd op Donderdag 10 November een inter- na"i<male bedevaart ingericht naar de kerkhoven en geRu.Zmn 120 gsVtudeenteVnanvSronder Belgische. Duitsche, V, n Vn->el-che die aan deze bedevaart op den Fra" vond der 2» verjaring van den wapenstilstand, vooravond de 20mQrgens in v? deelnamen. >erlie p hiizonderC auto's, om zich groote aut°^rs J!J h kerkh0f van Langemarck te be- grOoedit kerkhof, gelegen langs den steenweg naar de Madonna het grootste duitsch kerkhof van het omlig gende liggen ongeveer 12.000 lijken begraven meestal van jonge Duitschers, oorlogsvrijwilligers, die hier sneu- VeÈeen zware, monumentale ingang verschaft toegang tot het kerkhof, dat het studentenkerkhof geheeten wordt Nevens dit kerkhof, dat met ontelbare rijen van kleine houten kruisjes beplant staat, bevinden zich een drie tal betonnen onderstanden en eemge kleine blockhau- sen omringd van een breede gracht, die het slagveld aan den Yzer voorstellen, en 's zomers is gansch deze plaats met roode kollebloemen bedekt als om het bloed te verbeelden dat daar door deze jeugdige soldaten VeDe0tpeiechügheid. die gansch geënregistreerd werd om in Duitschland den dag zelf van den wapenstilstand door de radio uitgezonden te worden, werd bijgewoond door verscheidene belgische overheden, waaronder wij bemerkten de Heeren Clinckemaille, arrondissements commissaris van Yper. afgevaardigd door den Heer Merlot. minister van Binnenlandsche Zaken Vander- ghote burgemeester van Yper; Vandevelde, procureur der Konings Camille Soen én René Vermeersch, sche penen van Langemarck. De duitsche studenten waren aangevoerd door Dr Scheel, bondsleider der Hitier jeugd en leider der Duit sche studenten: Dr Moka, leider der Duitsche jeugd, en Dr Schulze. leider der Duitsche partij in België. De Heer Gilbert was aan het hoofd der Belgische studen tenafvaardigingde Heer Lenclud leidde de fransche afvaardiging, terwijl de Heer Ronald R. S. Ward, aan het hoofd stond der Engelsche studenten. Ook nog een afvaardiging van de Imperial War Graves Commission van Yper woonde de plechtigheid bij. Korts na de aankomst der studenten op het kerkhof, kwam ook de Heer von Bulow Schwante. duitsche ge zant te Brussel, daar toe en werd er ontvangen door den Heer arrondissementscommissaris Clinckemaille, die den Heer minister van Binnenlandsche zaken ver ving. Het bronzen hekken van den hoofdingang werd ge sloten nadat al de personaliteiten, genoodigden en stu denten de hen aangewezen plaats hadden ingenomen. Dr Scheel verwelkomde den Duitschen gezant als mede de tegenwoordige personen, herinnerde vervol gens aan de oorlogsjaren en legde de beteekenis uit van deze studentenverbroedering op de plaats waar twintig jaar vroeger zooveel jonge levens sneuvelden. Dan werd in koor het lied Ich hat einen kamerad. aangeheven, waarna prachtige bloemenkransen op het kerkhof neergelegd werden door de voornoemde stu dentenleiders en ook namens de Imperial War Graves Commission van Yper. Na een kort bezoek aan het indrukwekkend kerkhof, werd terug in de autocars gestapt, die aiover Yper naar Dranouter reden, waar nog een ander duitsch kerkhof bezocht werd. Bij den terugkeer werd ook stil gehouden aan het britsch kerkhof De Melkerijte Kemmel, en eindelijk werd nog een bezoek gebracht aan het fransch kerkhof van de Potyze. De studentenafgevaardigden moesten hier te 12 u. of ficieel ten stadhuize van Yper ontvangen worden, doch daar al de voorziene plechtigheden groote vertraging hadden, was het bijna 2 u. van den namiddag wanneer deze ontvangst plaats greep. De Heer burgemeester Vanderghote, omringd van den Heer arrondissementscommissaris Clinckemaille en van de Heeren schepenen Lemahieu en Delahaye, stuurde aan de aanwezige studentenafgevaardigden, beurtelings in de vlaamsche, fransche, engelsche en duitsche taal, den welkomgroet toe. De Heer secretaris van het internationaal studenten verbond dankte in 't vlaamsch en 't fransch en wees op het zonderling maar hartversterkend schouwspel hier geboden door deze studenten van verschillende landen, wier taak en edel doel het is de waarheid te dienen, de liefde onder malkander aan te wakkeren en de familiale verbroedering der Westersche volkeren te betrachten. Vervolgens werden de bedevaartleiders aan de aan wezige overheden voorgesteld, waarna de eerewijn aan geboden werd. De studentenafgevaardigden begaven zich dan naar erscheidene hotels van stad om er te noenmalen, waar na zij in den loop van den namiddag nog enkele ver maard gebleven plaatsen van het slagveld rond Yper bezochten. Opening te Yper op 13 November 1938, om 10 uur, in omgeving van voetbalplein C S Y Kadetten 13 a 15 jaar 1 km. Scholieren 15 17 jaar 2 km. Juniors en Sen. (boven 17 j.) 3 a 4 km. Alwm aan deze oefening wenscht deel te nemen kan ..ich voor 10 uur aanbieden bij M. E. Dedeken, afge vaardigde van het Athletiek Bestuur, West-Vlaanderen, n het cafe nabij het Ypersch Stadium. van de 50.000 loten van 100 frank aangeduid door het cijfer der eenheden 6.240 loten van 500 tot 25.000 fank Tien loten van vijftig duizend frank Tien loten van honderd duizend frank Drie loten van twee honderd vijftig duizend frank. YPER. Onteerende daad. Ter gelegenheid van Allerheiligen had de familie M. twee bloemtuilen van allerschoonste en zeldzame rozen gelegd op het graf harer naastbestaanden die hier vóór den oorlog reeds als hoveniers in dienst waren van een kasteelheer uit het omliggende en die, als kenners, steeds een groote voorliefde voor de bloemen hadden gehad. Naar wij dezer dagen vernamen heeft deze familie de voor haar bedroevende vaststelling gedaan dat deze bloemtuilen schandelijk gestolen werden. Het is jammer genoeg de eerste maal niet dat wij van dergelijke schennende diefstallen kennis krijgen en het valt ons pijnlijk dit hier openbaar te moeten aanklagen en te moeten bekennen dat er te Yper nog gewetenlooze menschen gevonden worden die zoo laag gevallen zijn dat zij niet eens de graven der dooden eer biedigen kunnen. Botsing. Zondag namiddag, korts na een uur, had er op den hoek der R. Colaertplaats en de Stuersstraat een aanrijding plaats tusschen de auto van den Heer C. A., van Brugge, die van de R. Colaertplaats naar de Maloulaan reed, en de auto van den Heer D. A. van Yper die van uit de Stuersstraat kwam en de R. Co laertplaats wilde inslaan. Alles bepaalt zich echter bij wat stoffelijke schade aan beide voertuigen. Gestolen velo teruggevonden. De genaamde Leroy Lucien van West-Nieuwkerke, had zijn rijwiel Zondag avond, rond 8 u., geplaatst tegen den gevel der her berg Au Monarquegehouden door Od. Taillieu, op de Kiekenmarkt. Eenige oogenblikken later echter stelde hij vast dat een ander er met zijn velo was van doorgereden. Den Maandag namiddag vond Coppens Francois in de buitenwandeling nabij het Hoornwerk,•- een achtergelaten rijwiel dat weldra bleek dit te zijn van Leroy Lucien, die dan ook geheel verheugd was zoo spoedig terug in 't bezit van zijn eigendom te ko men. Rijwiel verwisseld. Zekere Degraeve Gerard, van Langemarck, bestatigde bij het verlaten der woning van den Heer Dokter Peene, in de Statiestraat, dat zijn rijwiel verdwenen was, doch vond er een andere fiets in de plaats. Daar het hier ongetwijfeld een verstrooid heid geldt van den eigenaar der achtergelaten velo, hoopt men, dank aan de taksplaat, spoedig den persoon terug te vinden die de velo's verwisselde zoo deze zelf eerst zijn misgreep niet vaststelt. Melkonderzoek. In ons blad van 29 October 11. meldden wij dat stalen werden genomen der melk van Heer Georges Truwanter was hier hoegenaamd geen spraak van overtreding. Drievoudige botsing. Onder dezen titel meldden wij in ons nummer van verleden week de aanrijding die op Woensdag, 2n dezer, plaats greep op de Malou laan tusschen de auto's van de Heeren Van Wonter- ghem en Limberopoulos en waarbij ook de bestelwagen van M. Vanlimburg beschadigd werd. Bij vergissing zegden wij dat de wagen van M. Vanlimburg nabij den hoek der Maloulaan stilstond, terwijl hij in werkelijk heid voortreed en daar, op die plaats gekomen, aange reden werd. WOESTEN. Zondag 13 November, om 4 uur, ter gelegenheid van den wapenstilstand BAL met schoo- nen Jazz, bij Jan Buelens, In den Vetten Os RENINGHE. Aanranding. De landbouwer Mas- son Honoré, wonende op het gehucht Pypegaele, was op zijn land aan 't werken nabij de hoeve van Indervuyst Cyriel, toen de genaamde Florent I. naar hem toekwam en hem, zonder een woord te spreken, een geweldigen slag met een riek op het hoofd toebracht. Daarna sloeg de aanrander op de vlucht, zijn slachtoffer aan zijn lot overlatende. Deze laatste, die een groote wonde aan het hoofd bekomen had, sukkelde huiswaarts, waar hij zich door een dokter moest laten verzorgen. Een on derzoek werd ingesteld. WYTSCHAETE. Brand. Bij landbouwer Dujar- din-Ghesquière, wonende langs den steenweg naar Meessen, is, tengevolge een nog onbekende oorzaak, brand uitgebroken in de schuur en stallingen. Niette genstaande alle pogingen om het vuur te bestrijden zijn de stallingen en schuur ten gronde toe afgebrand. De tabakoogst alsmede een pikmachine kwamen in de vlammen om. POELCAPELLE. Doodelijk ongeval. Maandag namiddag had er hier nabij de statie een pijnlijk onge val plaats dat het leven kostte aan het ongelukkig slachtoffer, de 78 jarige Alfons Swanepoel. Rond 1 u. 30 namiddag kwamen twee aaneengekop- pelde wagens, met chicoreien geladen, voorbij de statie gereden. Valère Swanepoel leidde de paarden, terwijl zijn vader Alfons nevens den tweeden wagen stapte. Achter hen volgde de autocamionnette van Camiel Espeele chicoreidroger, die de chicoreien had gekocht en er ontvangst van kwam nemen. Op zeker oogenblik wilde Espeele de wagens voor bijsteken en, ten einde vader Swanepoel hiervan te ver wittigen, trompte hij driemaal. De ouderling keerde zich om en week wat af van den wagen om te zien wat er gaande was, doch werd op hetzelfde oogenblik aan gereden door de autocamionnette die juist te zijner hoogte aangekomen was. Alfons Swanepoel stuikte ten gronde en verdween on der het zwaar geladen voertuig, dat hem de beide bee- nen vermorzelde. De gekwetste, die ook nog den schou der gebroken en een gapende hoofdwonde bekomen had, werd dadelijk opgenomen en bij familieleden binnengedregen, waar de Heer dokter van Langemarck hem de eerste zorgen kwam toedienen. Ook E. H. Del tour. pastoor der Madonna, te Langemarck, was spoe dig ter plaats en diende het H. Oliesel toe aan het arme slachtoffer, dat rond 4 u. aan de gevolgen der opgeloopen verwondingen bezweek zonder tot het be wustzijn te zijn teruggekeerd. Het Parket van Yper kwam Dinsdag, om 2 u. namid dag, ter plaats het noodige onderzoek doen. LOKER. Vrouw door auto aangereden. Zater dag, rond 9 u. voormiddag, was Mevr. Sinaeve Alida. 30 jaar oud, echtgenoote van den Heer Dumon Gerard, hoofdonderwijzer, bezig met het voetpad vóór hare wo ning schoon te vagen, toen zij plots omvergereden werd door een auto, gevoerd door C. M.. van Oostende, die waarschijnlijk het stuur was kwijt geraakt en tegen een huisgevel aanbeukte. De ongelukkige vrouw werd dadelijk opgenomen en. na de eerste zorgen ontvangen te hebben, bij hoog dringendheid naar het O. L. Vrouw hospitaal van \pei overgebracht, waar bestatigd werd dat zij het linker been vermorzeld had en ook nog aan het rechterbeen en over gansch het lichaam gekwetst was. De toestand van de gekwetste, die moeder is van zes kinderen, werd zeer bedenkelijk geoordeeld. Wat de auto betreft, deze was ook deerlijk gehavend. GHELUVELT. Doodelijk ongeval. Verleden Vrijdag, in den namiddag, gingen de genaamden Cou- dron Gaston en Keirsebilck Hector, naar het hospitaal van Yper om er den genaamden E. Titeca te bezoeken, die den Zondag te voren door een auto aangereden werd. en in het hospitaal verpleegd wordt. In den avond kwamen zij samen terug naar Gheluvelt en rond tien ure keerde Keirsebilck huiswaarts terwijl Coudron waarschijnlijk nog enkele herbergen bezocht. Om kwart vóór twaalf kwam de genaamde J. V., van Yper, in de herberg Het Kantientje om hulp te vra gen daar hij met zijn auto een wielrijder aangereden had waarvan de fiets niet verlicht was, waardoor hij hem te laat bemerkt had. Men snelde aanstonds ter plaats, waar men den 41 jarigen Coudron levenloos uitgestrekt vond nevens zijn gansch verbrijzelde velo. Dokter en Priester werden aanstonds verwittigd, maar konden nog enkel bestatigen dat de ongelukkige opgehouden had te leven. De E. H. Vandemaele, onderpastoor van Zillebeke. diende het slachtoffer het H. Oliesel toe in extremis. Het parket van Yper werd verwittigd en gaf toelating den ongelukkigen Coudron naar het doodenhuis te Ghe luvelt over te brengen. Dinsdag morgen werd de verongelukte onder grooten toeloop van volk ten grave gedragen. Gesticht in 1857 Tooneeljaar 1938-1939 Eere-Voorzitter Heer Léonce Van Alleynnes Voorzitter Heer Florent Mailliard. Klucht in 3 bedrijven door Max REIMANN en Otto SCHWARTZ TooneelleiderOrkestmeester Abdon Desmedt Jan Decadt. Kapping van het huis Deraedt-Hoornaert, Rous- selare. Meubels der Huizen Dehaene, Rijsel- en de Steursstraten. Verlichting van het huis Lacante, Rijselstraat. Bloemen van het huis Deprost, Boterstraat, 35. PRIJZEN DER PLAATSEN Eerste rang6 Frank Tweede rang4 fr. 50. Kaarten te bekomen in het lokaal CONCOR DIA Seminariestraat. Maandag 31 October laatstleden heeft de Recht bank van Kortrijk uitspraak gedaan in de zaak Van Tourhoudt, beticht van aanslag op den per soon der minderjarige Yvonne Deprez en van schaking van minderjarige. Voor het eerste feit werd Van Tourhoudt ver oordeeld tot 1 jaar gevang en 700 fr. boete en daar bij wordt hij nog voor vijf jaar van zijne burger lijke rechten vervallen verklaard. Voor de scha king van minderjarige, wordt betichte verwezen tot 2 jaar gevang, 700 fr. boete en nogmaals 5 jaar berooving zijner burgerlijke rechten. LIGGENDE PERS VRIJDAG 11 NOVEMBER 1938 Om 2 uurYPER, VLAAMSCH HUIS Buitengewone schieting op twee persen Op iedere persHoogvogel 60 fr. en een schaal, waarde 150 fr.2e hoogvogel een schaal (niet verloot) Twee zijdvogels, ieder 75 fr. Twee kallen, ieder 30 fr.6 hoekvogels, ieder 20 fr. Op de eerste pers prijs Alfons Verfaillie, 25 fr. en op de tweede prijs Jozef Steyaert 25 fr. Daarbij volgende gratis prijzen op iedere pers 1 Vogel 1 doos Tafelmessen waarde 50 fr.1 Vogel een doos gemengde kaas 4 Vogels een schoonen haas1 vogel een Scheermes, waarde 40 fr.; 1 Vogel een schoone worst1 Vogel eene eend 1 Vogel een doos weelde be schuiten 1 Vogel prijs der herbergiers 1 Vogel een koekebrood. Eenige Inleg 20 fr. Terug 15 fr. ZONDAG 13 NOVEMBER 1938 Om 2 J uur ZILLEBEKE, bij Kamiel Braem Op- pervogel 50 fr. en een haas Twee zijdvogels, elk 15 fr. en een haas Twee kallen, elk 5 fr. en 2 konijnen20 geprimeerde vogels van 10 fr. en een konijn 10 ge kleurde vogels ieder een fesant en 58 vogels van 15 fr. voor 100 schutters. Inleg 18 fr. zonder aftrek. Een haas voor het meeste getal, minstens 10 man een haas voor de verstkomende, minstens 4 man. MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 Om 2 uurBOESINGHE, bij Constant DesmedtOp- pervogel schoonen haas en 30 fr.Twee zijdvogels, elk een haas en 5 fr.Twee kallen, elk twee konijnen 10 geprimeerde vogels van een konijn en 5 fr. Boven de 50 schutters alle vijftal een primé van 15 fr. Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. Om 5 1 uur zeer stiptYPER-SAUMON Vrienden- schieting: Inleg 5 1/2 fr. te verdeelen in vogels van 2 i fr. na aftrek van het pijlrapersgeld. Inschrijving om 5 i uur. De leden der Ypersche Handboogmaatschap pijen worden uitgenoodigd tot de VRIENDEN- SCHIETING in het lokaal Au Miroir Groote Markt, op Zaterdag 19 November 1938. Inschrijving om 5 J uur, begin om 5 i u. stipt. Inleg 5.50 fr. te verschieten in vogels van 2.50 frank, na aftrek van het pijlrapersgeld.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 8