VROUWEN-KRONIEK Steeds Beter PLANTEN EN DIEREN Door TANTE BARBARA U vraagt Wij antwoorden Het N. I. R. voor de Vrouw. Mode Herfstdracht. Wijn aan tafel. Een eenvoudig tomatenrecept. DE SPINNEKOPPEN Losse Aanteekeningen VOLHOUDEN Door OOM PIET J D vraagt onsHoe kan men regenjassen en an dere stoffen waterdicht maken We nemen twee em mers water en lossen in den eenen een kilo aluin op. in den anderen een kilo loodazijn. Dan mengen we beide vloeistoffen in een groote teil (geen zinken) door heen en laten alles een halven dag rustig staan. Er scheidt zich een hoeveelheid loodoxyde af, die neer slaat Deze ligt dan op den bodem van den emmer en moet er in blijven. De vloeistof gieten we er langzaam en voorzichtig af. zóó dat geen bezinksel meegaat, want dat geeft vlekken. De regenjas, die we van te voren heb ben gewasschen. maken we nu opnieuw nat in lauw water en leggen ze nu in de vloeistof, hoogstens 24 uur. Af en toe keeren wij de jas om. Wanneer ze er uit wordt gehaald, mag ze niet worden gewrongen, maar moet direct worden opgehangen om te drogen, liefst in de frissche lucht. Dan nog even oppersen en onze regen jas ziet er keurig uit en is bestand ook tegen den hevig- sten slagregenOok stoffen voor tenten en diens meer kunnen op deze wijze worden behandeld. Z. M. vraagt onsHoe kan men geslepen glas helder krijgen Wasch het eerst in zeepwater, en spoel het daarna met wat citroensap. A. V. vraagt ons: Hoe kan ik vuilgeworden elec- trische lampen reinigen U kunt ze goed reinigen in warm water met wat ammoniak. Het water mag echter niet aan het koper komen, en men zal voorzichtigheids halve een wollen doek in de waschkom leggen, daar die lampen zeer voorzichtig moeten behandeld worden. G. L. vraagt ons Kan U ons een bepaling geven van het woord gentleman Een Engelsch tijdschrift heeft onlangs een referendum ingericht om te weten te komen wat eigenlijk een «gentleman» is. De beste be paling kwam hierop neer: een man die zuiver is langs binnen als naar buiten, die zich niet vernedert voor de rijken en de armen niet minacht, die zonder jammeren kan verliezen en winnen zonder overmoedigheid, die eerbiedig is jegens de vrouwen en ouderlingen en lieftallig jegens de kinderen: die te fier is om te liegen, te edel moedig om valstrikken te spannen, te kloekmoedig om lui te zijn, die op wijze manier geniet van het aardsche goed dat hem wordt toebedeeld en de anderen vreed zaam van het hunne laat genieten. HET KINDERUURDe moeders zullen op Zondag 27 November voor hun kinderen de radio op Vlaamsch Brussel afstemmen. Want het zal er lustig toegaan bij de familie Kloefkens, te 14.45 uur. Er staan een paar mop pen op het programma, die de lachspieren der luister vinkjes duchtig op de proef zullen stellen. Aan afwisse ling zal het heel zeker niet ontbreken. Er wordt tevens een hoorspelletje opgevoerd, namelijk Knuppeltje uit den zak door Flora de Lannoy. Hij die de oude Vlaam- sche vertelling kent. zal ze ook in haar meest modernen vorm willen hooren. HET UUR VOOR DE VROUW (Zaterdag 3 December te 15 uur 15, Vlaamsche Golflengte) In deze donkere Decembermaand zal iedere huisvrouw er prijs op stellen haar interieur op te vroolijken met bloemen en groen. Vooral nu Kerstmis en Nieuwjaar in het verschiet ko men en de dames met eventueele bezoeken af te rekenen hebben, zal het niet ongepast zijn de aandacht te vesti gen op het belang van de versiering der woningen met datgene wat de natuur ons daartoe verstrekt. Zulks geschiedt door het praatje op tekst van August Haver- mans Onze Kamerplanten in December dat zal gehou den worden op Zaterdag 10 December, te 15.15 uur. Vele vrouwen zal het wellicht ook interesseeren te vernemen hoe onze grootmoeders gekleed gingen en wat ze zoo al in hun garde-robe hadden voqr Zon- en Hoogdagen. De mode kan veranderen en dat doet ze, helaas, ook al te dikwijls. De drang om zich op te smuk ken en de behaagzucht zijn dezelfde geweest en geble ven voor de Eva's aller tijden hierover handelt een praatje te houden door Mevr. Dr. Paula Sterkens-Cie- ters. In hetzelfde Uur voor de Vrouw krijgen de dames de recepten van een paar Wintersche groentengerechten. Voor wat de dagkleedij betreft streeft men weer. zoo als vorig jaar. naar versobering, in dien zin dat de snit, alhoewel bedreven, streng eenvoudig blijft. Doch de mode is vol grilligheden en daaraan hebben wij wel licht. naast de eenvoudige lijn een ongemeene afwisse ling van garneeringen te danken, die aan elk toilet een bijzonder, persoonlijk cachet geven. Gordels blijven steeds aan de orde in gevlochten belegsels, in damhert of in ander leder. Letters blijven op kleeren gebor duurd of worden gekozen in metaal of hout en aange bracht op mantels, mutsen en tasschennikkelen en zilveren motieven, liefst uit de dierenwereld, versieren onze pull-overs. En wat al fantazie in de sluitingen hier dienen knoopen. groote vergulde haken, leeren bandjes en clips. Fluweel staat jong en vleiend, onder vorm van kraag ol jabot, ceintuur en manchetten, heelemaal doorstikt met rechte of ineenloopende figuren. Nog steeds blijven gebreide jumpers en vesten aan de orde. en meer en meer worden bijpassende rokken gedragen, heelemaal volgens de jongste mode aangepast; dus niet alleen met rechte banen, zooals vroeger maar in elk gewild model uitgevoerd. ,9ol< bloezes en jumpers vieren nog hoogtij, daarbij blijf i een passend aardig rokmodel onmisbaar. Men ziet tegenwoordig zoowel sportieve als gekleede rokken. In onze vorige rubriek hebben wij, aan de hand van Paula Van Duinen, een en ander verteld over de soor- ten wijn. welke aan tafel bij diners, moeten geschonken worden. We laten nu nog even dezelfde dame aan het woord, om u eenige bijzonderheden mede te deelen over de wijze waarop men wijnen schenkklaar kan maken: "Om den wijn uit te kiezen moet men de verschil- ende merken dus 4erdege kennen, maar hiermede is de taak der gastvrouw niet afgeloopen. Zij behoort toe te zien, dat roode Bordeaux-wijnen ruim te voren reeds op kamertemperatuur worden gebracht, daar de smaak van rooden wijn afhangt van de temperatuur, en een koude roode wijn zoo wrang als inkt smaakt. ordt de wijn te snel verwarmd dan gaat de geur, het zoogenaamde bouquet, geheel verloren. Reeds een dag te voren moet de wijn in de kamer worden gezet, de flesch mag niet te dicht bij het vuur staan en overeind. Het laatste is aan te bevelen omdat in allen rooden wijn zich een weinig bezinksel vormt dat in den vertica len stand gelegenheid heeft naar den bodem te zakken. Men moet den wijn voorzichtig schenken, zoodat het dé pot niet mee in het glas komt, wat tegen het einde van de flesch wel eens gevaar oplevert. Er zijn lage platte mandjes in den handel, waarin de flesch aan tafel wordt neergevleid, en die men op neemt met de flesch erin, om te schenken. Mocht zich in een oude flesch wat veel bezinksel vertoonen, dan zal men goed doen voor het aan tafel gaan den wijn te decanteeren, daar door het inschenken de flesch telkens op en neer wordt bewogen, waardoor het dépöt meer en meer losraakt en dan met den wijn meekomt. Witte wijnen, vooral Rijn- en Moezelwijnen, be- hooren enkele uren voor den aanvang van het diner in het ijs te worden gezet. Hoe kouder witte wijn, hoe pitt tiger de smaak. Door de koude ontwikkelt zich bij de witte wijnen een geheel anderen smaak dan men er an ders aan opmerkt. Vooral voor rooden wijn is het noodzakelijk uit groote glazen te drinken. Deze glazen mogen niet te vol worden geschonken, de geur blijft dan binnen den rand van het glas zweven en de neus gaat ten gast voor den smaak Na het diner wordt de koffie geserveerd met li keuren. Voor de heeren is in het algemeen Cognac of Grand Marnier de uitverkoren likeur, terwijl dames liever een zachter en zoeter likeur zooals Bénédictine, Triple Sec of Curagao drinken. Voor de likeuren is het beter een kleine hoeveelheid te schenken in een zeer groot glas, dat tevoren met een stukje ijs is omgespoeld. In het ijskoude groote glas wordt de geur van de li keur als het ware gecomprimeerd. Men ziet, dat een goede gastvrouw nog wel heel wat moet weten van alcoholische dranken en van de beste wijze om deze te serveeren. Voor vier personen neemt men 500 gram rijst. 4 groote uien, 750 gr. tomaten, 80 gr. (4 afgestreken eetlepels) boter. 250 gr. belegen kaas, wat peper en zout. 4 a 5 theelepels bouillon aroma. Zet de gewasschen rijst op met 2 1/2 maal haar hoe veelheid aan water (in dit geval 1 1/2 liter) voeg er wat zout bij en laat ze op een zacht vuur tegelijkertijd gaar en droog koken (ongeveer een half uur). Smoor intusschen de gesnipperde uien en de in plak ken gesneden tomaten in de boter gaar, roer er de ge raspte of in kleine dobbelsteentjes gesneden kaas door en roer het mengsel door de gekookte rijst, echter zóó dat de korrels niet tot pap worden gewreven. Maak het gerecht op smaak af met de aroma en met wat peper en zoutbreng het over in een dekschaal en dien het zoo warm mogelijk op. zoodat de kaas in ge smolten toestand blijft. TANTE BARBARA. Vóór we het contract afsluiten, zei de huisbaas tegen den toekomstigen huurder Eén enkele vraag Speelt u piano Neen. Speelt u viool of op een ander instrument Neen. Doet u aan zingen Neen, en als ik gorgel, ga ik in de kast staan en sluit de deur achter me dicht. Er bestaan op de wereld duizenden en duizenden soorten spinnekoppende eene grooter en gevaarlijker dan de andere. In onze huiskamers komen er over het algemeen slechts twee voor, die bijna hetzelfde uit zicht hebbentegenaria parietina en tegenaria domes- tica. De booze bijgeloovige volksmond vertelt veel laster praat over onze Belgische spinnen, kobben. Het is geens zins waar dat de spinnen uit ons land voor den mensch gevaarlijk zijnhun venijnig bijttoestel is veel te klein om ons dikhuidigen, hoe ook te kwetsen. Wij moeten dus geenszins bang zijn om welke kobbe ook uit ons land tusschen de vingeren te nemengeen enkele kan ons leed doen. De spinnen behooren niet tot de orde der insekten. De insekten (hexapoda) hebben slechts zes pooten. de spinnen daarentegen (arachnida) hebben acht pooten. Het lichaam van een doorsnee-insekt bestaat uit drie goed onderscheiden deelende kop. het borststuk of middenlijf en het achterlijf. De spinnen integendeel hebben een lichaam dat slechts uit twee deelen be staat het kopborststuk en het achterlijf. Het lichaam van de spin. in tegenstelling met de insekten (ook nog kerfdieren genaamd) is ongeleed de ringen zijn als 't ware vergroeid tot één geheel. Daarenboven ontbre ken bij de spinnen steeds vleugels en scheldschilden. Onder het vergrootglas kunnen we vooraan op het kopborststuk van de spinnen acht gitzwarte oogjes zien. Sommige spinnen moeten het met zes oogen stellen, en eenige verstootelingen der natuur, die heel hun leven in donkere krochten slijten, zijn stekeblind. De spinnen zijn, alles goed ingezien, nuttige beestjes, die recht hebben op onze bescherming. Inderdaad zij zijn de groote verdelgers der vliegen, der muggen die ons bloed aftappen, der motten die onze wollen dekens en onze tapijten beschadigen. Daarom is het aange raden de spinnekoppen niet dood te trappenhet ver dient aanbeveling deze diertjes uit onze huiskamers in den tuin te gooien, ofwel op straat. Men vertelt dat er ergens in. het Zuiden van Frank rijk een dorpje bestaat waar de hoofdinkomste van de bewoners bestaat in het fokken van spinnekoppen. De inwoners zouden hun vreemd produkt aan een bijzon der soort wijnhandelaars verkoopen, die daarmede hun jongen wijn per spoedbestelling een oud uitzicht kun nen gevenwat webbe errond met veel stof. Hebt u iederen dag van de verloopene i week uw onderzoek gewetenstrouw ge- daan U wilt toch vooruit-komen in dit le- ven U hebt toch overwogen waar uw ver meend geluk ligt Hoe u het kan bereiken U hebt toch persoonlijk uitgemaakt dat de middels ertoe moeten aangewend worden U bent er toch van overtuigd dat al het andere momenteel bijzaak voor u is De kwestie van volhouden stelt zich dus Dat volhouden is uwe taak Uitsluitelijk de uwe Aan u. u zelf op te wekken om in allen 1 ernst uw geluk te willen, om uw geluk te bereiken. Nu geen achteruit wijken, nu niet zich- zelf laten drijven Nu meer dan ooit wilskrachtig gewild wat er te willen valt Er is geen keus 1 Aarzelen is achteruitgang Nu niet opnieuw lamlendig geredeneerd Er staat u nu slechts één ding te doen Volhouden wat u begonnen bent Daarom zult u deze en ook alle volgende j weken uw avondonderzoek gewetensvol blij- ven doen onderzoeken hoe u zich gekweten i hebt van uw dagtaak, bepalen wat u morgen 1 doen zult. Dat is de eenige weg om te komen waar u wilti Uwe toekomst wordt nu door u bepaald!... (Nadruk verboden). Johan. Twee vriendinnen hadden het over het huwelijk. Zeg, zou jij met een verkwister durven trouwen Dat hangt er van af, hoevéél hij te verkwisten heeft Kun je me twintig pop leenen Je bent onder een gelukkig gesternte geboren, dus kun je er zeker van zijn het geld gauw terug te krijgen. Inderdaad heb ik al weer gelukik heb mijn portefeuille niet bij me. Een mot is eigenlijk het meest beklagenswaardige schepsel dat er bestaat. Hoe dat zoo 's Zomers moet-ie in een bontmantel zitten en 's winters in een badcostuum. Een heer bezocht de hondententoonstelling. Waar is nu die hond, die den eersten prijs in de afdeeling waakhonden heeft gekregen Helaas kunnen we u dien niet laten zien. Men heeft hem gisteren gestolen We zullen in geen geval de hooiwagens, de spin nen met hun reusachtige lange pooten. dooden. Want deze spinnen, die overdag meestal te slapen hangen in donkere hoeken, jagen des nachts alle soorten insekten na. Bloed- en bladluizen vooral zijn hun een welgeko men versnapering onbarmhartig persen hun gevangen prooi de eitjes uit het lijf en eten deze smakelijk op. de rest van den buit wordt nadien verslonden. We zul len daarom alle hooiwagens respekteeren. en ons niet amuseeren met hun lange pooten van het lijf te trekken. In de tropen leven voor den mensch gevaarlijke spinnen. We waren in de gelegenheid in de tropen een spin te zien. die een lijf van vijf centimeter had. en die met haar dikke, ruig behaarde pooten een jong, pas ge vangen vogeltje omvademde en aan het verslinden was. Weet U dat de vrouwtjesspin na de paring haar echtgenoot uit dankbaarheid oppeuzelt, en dat de jonge spinnen bij honger hun eigen moeder opeten Niet alle spinnen weven een net, alhoewel alle spinnen het vermogen hebben drdad te spinnen. Die uiterst fijne draad, waaruit het web geweven is. wordt gegoten uit een kleverige vloeistof, afgescheiden door inwendige klieren, tusschen de ingewanden gelegen. Aan het uiteinde van het achterlijf, vóór de aarsope ning liggen de zoogenaamde spintepels. Naar verkiezen kan de spin minder of meer van haar tepels laten wer ken. en naar willekeur den draad dunner of dikker maken. Op één seizoen, zoo de insektenjacht loonend is, kan een volwassen spin wel tien a twaalf versche webben spinnen. De spinnekoppen leggen van Augustus tot in No vember hun eitjeseerst het volgende jaar, met de warme lente, komen de nieuwe spinnetjes uit de eitjes. De eitjes worden in een soort beursje gelegd, dat be stand is tegen weer en wind, tegen de bijtende koude, tegen sneeuw. In zoo'n zakje liggen er 150 a 250 eitjes. Er wordt beweerd dat sommige spinnen tot 500 eitjes kunnen leggen. Wanneer de kleine kobbetjes ter wereld komen is hun moeder er niet bijze staan gansch alleen in de wijde wereld en moeten met eigen kracht hun plan trekken. Alleen de wolfspinnen, de landelijke spin nen. geven blijken van moederliefde. De waterspin heeft heel in de diepte van het water een klok gesponnen, die zij met lucht vulde. De klok was van het allerfijnste weefsel en aan alle kanten met sterke, fijne draden vastgemaakt, zoodat ze niet weg kon drijven. En er omheen is een groot vangnet, 's Winters doet ze de klok dicht en doet er een winter- slaapje. Ook de waterspin eet na de paring haar ge maal op. OOM PIET,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 12