WAT W I Denk-Sport j LEZEN Weekkalender 3 OORLOC AAN DEN HANDKUS b OPLOSSINGEN Naamdagen. Bijzondere dagen. Zon. ylaan. 1 Maanstanden. Herdenkingen. De oorlog tegen den handkus is in Letland begonnen. Hij is n. L ontketend door de Vereeniging tot bevorde ring van de Volksgezondheid. Er is in dezen vermecha- niseerden tijd. die om recordsnelheden vraagt, geen plaats meer voor aandoenlijke hoffelijkheid, die hand en hart streelt. Zelfs in de Oost-Europeesche landen niet meer, waar de mensch nog het meest zichzelf kon blijven. Ook de primitieve mensch, die dichter bij de natuur staat, dreigt door het West-Europeesche nivel- leeringsproces te worden aangetast. Letland geeft het voorbeeld. Wie en wat is Letland Een jonge boeren republiek. nauwelijks twintig jaar geleden losgewor- steld van de aloude Russische overheersching en nu op zoek naar een eigen stijl, een nationale cultuur en een moderne beschaving. De Vereeniging tot bevordering van de Volksgezondheid heeft hier uitgemaakt, dat de handkus, liefelijk privilege van zoovele vrouwenge slachten, onhygiënisch en niet meer in overeenstemming is met moderne begrippen omtrent hygiëne en gezond heidsleer. Eigenlijk heeft zij ook wel gelijk. Deze achtens waardige vereeniging ziet geen spoken, doch bacillen. Daarom moet de handkus worden afgeschaft, want hij is de bron van vele besmettingen en een gevaar voor de gezondheid van gansch een volk. De oorlog aan den handkus werd ingezet in deze stille Baltische republiek met haar mondaine hoofdstad Riga, waar Oost en West tegen elkander optornen en de vreemdeling uit het Westen de onbevangen gratie savoureert van de klassiek blonde Lettische schoonheden. Zouden zij niets aan pure charme en speelsche coquetterie verliezen, als zij eens verplaatst worden in een West-Europeesch décor Zij hebben de psyche van alle Oost-Europeesche vrouwen. Van die landen, waar in den man het vecht-instinct meer is blijven leven en de vrouw door alle geslachten heen méér vrouw is gebleven. Daarom zal het gemis van den handkus haar des te pijnlijker vallen. De handkus, als de gebruikelijke begroetingsvorm tusschen de hij's en zij's, is niet alleen in Letland, maar ook in de andere Baltische landen, op den Balkan en vooral in het eens romantische Polen een dierbare zede geworden. Dat wil zeggen, dat zij in half Europa een welkom gebaar is. Gemakkelijk is haar ontstaan te ver klaren als een taai overblijfsel van ridderlijk galante tijden. Dat de Letlandsche Vereeniging tot bevordering van de Volksgezondheid deze gewoonte bestrijdt, ge schiedt uit het oogpunt van hygiëne. Daaraan zullen in de toekomst wellicht de laatste resten van courtoisie worden opgeofferd. In Polen en Roemenië, waar het tenslotte de vrouw is, die regeert en den man in geeste lijk opzicht zeker zeer ver vooruit is, moge de handkus gerechtvaardigd zijn in de Balkanlanden met hun oer-patriarchale zeden, waar het zelf-ingenomen man- HET NIEUWE RAADSEL. Wat zit er recht in de deuren en omge- keerd op de flesschen DE NAAM MET HET VERBORGENE BE ROEP. Welk beroep oefept LEO KLAARHONDE uit Om dit beroep te vinden volstaat het de volgorde der letters van den naam te wijzigen. Het is een beroep dat nu vooral met de wintermaanden winstgevend kan zijn. HET SAMENGESTELDE WOORD. Zoek een woord dat uit twee woorden is samengesteld het eerste deel is een hoeda- nigheidswoord dat gebruikt wordt voor iemand die afkeerig is voor alle werk, het tweede deel is de naam van een huisdier dat op straat en veld veel diensten bewijst aan den mensch. en het geheel is een pan- terachtig roofdier. HET SPREEKWOORD VAN DE WEEK. A.B.I. D.E. A L L.E. V.R.E.E. 1 WAT IS Helvetië REKEN-PUZZLE. Zoek de cijferwaarde van A, van B en van C. ABC x C B A A 7" A B C (Alle Nadruk, ook gedeeltelijk, Verboden). VAN VERLEDEN WEEK. RAADSELTJES 1. De schaduw 2. Hij kan alleen AFknip- pen 3. De kinderen van een Dominee. HET SPREEKWOORD VAN DEZE WEEK: Wie zijn behoeften vermindert, verrijkt zichzelf. HET SAMENGESTELD WOORD Boerhaven. REKEN-SPORT 36207 218 166 rest 19. Vraagstaart. nelijke individu de vrouw gevangen houdt binnen de kluisters van huis- en slaapkamer, is hij een soort Judaskus. In de hoofdstad van Bulgarije geeft de plaatselijke overheid in overweging het gebruik van lippenstift en poederdons na te laten dat kan daar maar de vroede vaderen van Boekarest en Warschau zijn wijzer en houden meer van moderne schilderijen. Zij zouden het eens moeten wagen een bij uitstek onafhankelijk wezen als de Poolsche of Roemeensche. die zich boven dien uiterst deskundig weet op te maken, in dit opzicht de wet voor te schrijven Van dat oogenblik af zouden zij eerst recht de man van hun vrouw zijn geworden. Véél. zeer veel, is in landen als Polen en Roemenië mo gelijk, maar niet in die domeinen, die het recht en su prematie van de vrouw aantasten. Gelukkig, dat er nog enkele schaarsche landen in Europa zijn, waar de man zoo beleefd is, de vrouw te laten regeeren. Het oude Rusland had hier vroeger een reputatie hoog te houden het koud en wreed verstandelijke SowjeJ-Rusland heeft korte metten gemaakt met zulke hoffelijkheids atavismen. Heeft niet onlangs Maarschalk Woroschilew, toen hij alle vrouwenbataljons ging afschaffen, ver klaard, dat de vrouwen niets waard zijn op militair ge bied, maar wel een gevaar kunnen worden voor de man nelijke soldaten De plaats van de vrouw is bij de kin deren, in de keuken, haar beste werk is kousen stoppen Zóó ziet deze Sowjet-almachtige en zóó zien de dicta toriaal geregeerde landen de positie der vrouw. Een veel eleganter buurman is Polen, waar de zede van den handkus in alle lagen der bevolking verankerd is. Het is een roerend en tegelijk tragi-komisch tafereel op straat te zien, hoe zelfs de eenvoudigste en meest haveloos gekleede arbeider een kus op de rimpelige werkhand van de vrouw van zijn kameraad drukt, als hij haar ontmoet en goedendag zegt. Deze codex vindt men ook in het Poolsche achterland veilig bewaard. Het is niet meer een gebruik in adellijke of patriciërskrin gen, doch een diep ingewortelde volksgewoonte. Daar om is de handkus vooral in Polen een machtig wapen en hij, die hem wil uitroeien, lijkt een moderne Don Quichotte. In de kringen van moderne en democratisch denkende meisjesstudenten is er bij uitzondering eenig protest tegen den handkus waar te nemen. Zij vinden zulk een gebaar ouderwetsch en misschien een beetje vies. Maar het komt er heelemaal op aan, wie de gever van dien kus is en misschien zijn zij diep in haar hart toch nog verteederd... De Vereeniging van de Volksge zondheid in Letland is haar actie van prozaïsche Ver- neinungbegonnen. De bestuurders van deze hand kus-vijandige organisatie beseffen natuurlijk heel goed. dat alle propaganda hierbij in de eerste plaats van de vrouwen zelf uit zal moeten gaan. Méér nogvan hun eigen vrouwen. Of die daar voor te vinden zijn en of de vereeniging succes zal hebben Dit zijn vragen, die, zoolang het gevechtsterrein in den strijd tegen den handkus nog niet te overzien is, veiligheidshalve beter onbeantwoord kunnen blijven. Ons past afwachten (Uit: Haagsche Post). Wel, hoe staat het met je verloving Ben je bij de familie van je meisje al zoo'n beetje ingeburgerd O, absoluut. Je had eens moeten hooren, hoe haar moeder me een uitbrander gaf, toen ik gisteravond den handdoek voor de gasten gebruikte Ik heb een kantoorbediende noodig. die zijn oogen weet te gebruiken en zonder veel woorden direct be grijpt, wat er noodig is, bulkte de chef. Begrepen Jawel, antwoordde de jeugdige bediende, ik ga nu dadelijk een schoonen boord voor u koopen. De oudste bewoonster van het dorp was honderd jaar geworden en de verslaggever onderwierp haar aan een interview. Waaraan schrijft u uw hoogen leeftijd toe vroeg hij. Wel, de eerste vijf-en-zeventig jaar van mijn leven waren er nog geen auto's en de laatste vijf-en- twintig moest ik altijd thuisblijven. 30 November 1743 Geboorte te Baardegem van J. F. Vonck. den bekenden tegenstander van Van der Noot. Overleden te Rijsel op 1 December 1792. Was Brus- selsch advokaat. Wordt nu nog steeds herdacht als een der leiders van de Brabantsche Omwenteling tegen Jozef II. 1792Nadat de Oostenrijkers te Jemappes versla gen waren, moesten de Belgische steden zich beurtelings aan de Franschen overgeven. Ook Antwerpen was op 30 Nov. 1792 genoodzaakt zijn poorten voor den vijand te openen. De Republikeinen plantten overal den vrij heidsboom. en zongen al dansend eromheen hun revo lutielied CARMAGNOLE. 1935Het Nieuwe Grieksche Kabinet wordt na het aftreden van Kondylis door Prof. Demerosis gevormd. ENGELAND viert heden op luisterlijke wijze Sint Andreas. 1 December 1521Overlijden te Rome van Leo X (geb. 1475), die de Kunsten en letteren beschermde, en in Italië zijn naam gaf aan de XVIe eeuw. 1633 Overlijden van Isabella van Spanje. Zij over leefde haar echtgenoot aartshertog Albrecht van Oosten rijk 12 jaar. Daar zij geen kinderen naliet, kwam Bel gië terug aan Spanje. 1825 Overlijden van Alexander I. geboren in 1777 Keizer van .Rusland, tegenstander van Napoleon I. 1873Overlijden van Aug. de la Rive, die in 1840 de verzilvering der electrische lamp ontdekte. 1923Dood te Gent van de Vlaamsche roman schrijfster Virginie Loveling. Geboren te Nevele op 17 Mei 1836. 2 December 1851Staatsgreep door Louis Napoleon. Uiteenwerping van de wetgevende Vergadering. Pro- klamatie. 1914 Overlijden te Brussel van Lodewijk De Raet. die voor de Vervlaamsching der Gentsche Universiteit op het wetenschappelijk voorplan trad. Geboren 17 Fe bruari 1870. 1935Te Athene wordt het besluit afgekondigd waarbij algemeene amnestie wordt verleend. P. B. van 26 November tot 2 December 1938 O Zaterdag 26 NovemberSilvester. Petrus van Alexan- drië, Johannes Berchmans. Zondag 27 November Acharius. Albertus, Amelberga, Oda. Maandag 28 November Amedeus, Mansuetus. Dinsdag 29 NovemberPhilomenus, Radbodus, Satur- ninus. Woensdag 30 November: Andreas, Zosimus. Donderdag 1 December: Eligius. Proculus. Vrijdag 2 DecemberBibiana, Joannes, Ruusbroeck, Nathalia. Zaterdag 3 DecemberFranciskus-Xaverius. Zondag 4 DecemberBarbara. Petrus Chrysologus, Hortensia. Zondag 27 November Advent. Opgang Ondergang Zaterdag 26 November 7 u. 17 15 u. 59 Zondag 27 November 7 u. 18 15 u. 58 Maandag 28 November 7 u. 20 15 u. 57 Dinsdag 29 November 7 u. 21 15 u. 57 Woensdag 30 November 7 u. 22 15 u. 56 Donderdag 1 December 7 u. 24 15 u. 55 Vrijdag 2 December 7 u. 25 15 u. 55 Zaterdag 3 December 7 u. 26 15 u. 55 Opgang Ondergang Zaterdag 26 November 10 u. 30 20 u. 08 Zondag 27 November 11 u. 00 21 u. 08 Maandag 28 November 11 u. 27 22 u. 10 Dinsdag 29 November 11 u. 52 23 u. 12 Woensdag 30 November: 12 u. 15 Donderdag 1 December 12 u. 38 0 u. 16 Vrijdag 2 December 13 u. 03 u. 22 Zaterdag 3 December 13 u. 30 2 u. 29 Nieuwe Maan22 November te 0 u. 5 m. Eerste Kwartier30 November te 3 u. 59 m. Volle Maan7 December te 10 u. 22 m. Laatste Kwartier14 December te 1 u. 17 m. Nieuwe Maan 21 December te 18 u. 7 m. 26 November 511Dood van Clovis. de stichter van het Frankisch Rijk. Na gansch Gallië veroverd te heb ben vestigde hij zich te Parijs, waar hij als Christen stierf in den ouderdom van 45 jaar. 1504 Overlijden van Isabella de Katholieke, gebo ren in 1450. Koningin van Spanje, waarvan zij de een heid maakte. 1688Overlijden te Parijs van Quinault, schepper van de lyrische tragedie. Hij werd geboren in 1635. Hij schreef o. m.Alceste, Thésée, Armide. 1812 Het Fransche leger doortrekt de Bérézina, terwijl Victor en Oudinot de Russen behouden. 27 November 1382Filip van Artevelde trok, aan het hoofd van 50.000 man, de Franschen te gemoet. Hij leed met de zijnen té Roosebeke een zware nederlaag de helft der Vlamingen sneuvelden, waaronder ook Filip zelf. Men beweert dat het lijk van Filip van Artevelde aan een boom opgehangen werd. De Gentenaars bleven echter, onder leiding van Frans Ackerman, opstandig en de Franschen gelukten er niet in hen te onderwer pen. Twee jaar later, op 24 Nov. 1384, werd een wapen stilstand geteekend. 1815Alexander I geeft een Constitutie aan het gedeelte van Polen, dat aan Rusland onderworpen is. 1899Overlijden te Brugge van den Vlaamschen priester dichter Guido Gezelle. Hij werd 1 Mei 1830 te Brugge geboren uit arme ouders. Hij deed zijn Latijn- sche studiën in het Klein Seminarie te Roeselare, waar hij na zijn priesterwijding in 1854 o. a. tot leeraar in de klasse van poëzie werd benoemd. Hij was er een Vlaam sche levenswekker, echter tot ergernis van zijn over heid. die hem zijn klas ontnam en naar Brugge ver plaatste. waar hij onderrector werd aan een Engelsch seminarie. Opeenvolgend werd hij toen in 1865 onder pastoor van Sint Walburgis, in 1871 onderpastoor aan O. L. Vrouwekerk te Kortrijk, in 1889 bestuurder der Zusters van het kindeken Jezus aldaar, in 1899 bestuur der der Engelsche Kanunnikessen te Brugge. Hij schreef o. m.Kerkhofblommen, Vlaamsche Dichtoefeningen (1858) Kleengedichten, Gedichten, Gezangen en Gebe den (1860) eerst 20 jaar later Tijdkrans (1893) Rijm snoer om en om het jaar (1897), Laatste Verzen (1902 uitgegeven na zijn dood). Hij vertaalde ook in verzen Hiawatha. Guido Gezelle is een van onze beste Vlaam sche dichters zijn naam wordt met eerbied in de Euro- peesche literatuurgeschiedenis vermeld. 1936Overlijden van Basil Zaharoff. 28 November 1650De beroemde heelmeester Jan Palfijn wordt te Kortrijk geboren. Dood te Gent 21 April 1730. waar hij hoogleeraar was. Hij is de uitvin der van de forceps. Hij schreef o. m. «Beschrijving der beenderen van 's menschen lichaamHeelkonstige ontleding van 's menschen lichaem 1792 De stad Luik wordt door de Franschen inge nomen. 1821De onafhankelijkheid van Panama wordt uitgeroepen. 1935 In het Memelgebied vormt de op de Duitsche eenheidslijst gekozen landdag-president Baldschuss het Directorium. 1936: Sovjet-Rusland: Het ontwerp van de nieuwe Sovjetische Constitutie wordt te Kremlin voorgelezen. 29 November 1475 Karei de Stoute bemeestert Nancy. Doch één jaar later, op 6 Okt.. werd hij aldaar door de Lotharingers verslagen en in den slag gedood. 1889 Te Cherbourg wordt de eerste proefneming genomen met een duikboot. Het onderduiken van een duikboot geschiedt door het innemen van waterballast. De grootste duikboot is thans de Engelsche boot X 1. Zij liep in 1925 van stapel, is 105 m. lang en heeft een waterverplaatsing van 3500 ton. De bemanning kan 212 koppen bedragen. (Zie vervolg onderaan vorige kolom).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 13