f0 SNEEUWWITJE BLANCHE NEICE ROYALlpTAILOR 3 CINEMA COLISEUM N. V. St Jaeobstraat, 30, leper EN DE ZEVEN DWERGEN ET LES SEPT NAINS De Voordracht door Heer Salomé CRAND CONCERT ARTISTIQUE Mardi soir, St" Cécile aura certainement interrompu ses improvisations aux grandes orgues du ciel et ses louanges au Seigneur, divinement modulées. pour din ger avec bienveillance toute son attention sur ce petit coin caché du monde qu'est notre théatre communal, et oü se déroulait, en son honneur. une grande manifesta tion de 1'art musical. Elle aura été profondément touchée par la manière simple et pourtant grandiose dont le comité de la sec tion harmonie du cercle Ypriana avait tenu a célé- brer sa fête. En effet, le chef, M. Francois Deridder, avait mis au programme des oeuvres marquantes, choisies parmi celles des compositeurs les plus réputés Marche aux Flambeaux du célèbre Meyerbeer, a l'influence duquel l'école frangaise resta soumise, en dépit de Berlioz, jusqu'a la venue de Gounod l'Ouverture d'Obéron. de Weber, le plus grand des compositeurs allemands de l'école romantique Samson et Dalila, du savant Saint Saënsl'Entrée des Faunes, du grand prix de Rome (1882) G. Piernéenfin, le Cortège de Bacchus, du charmeur L. Delibes. Nous pouvons affirmer. sans exagération. que toutes ces oeuvres furent interprétées avec beaucoup de dé licatesse. L'orchestre donnait a la phrase musicale un beau coloris et ponctuait attaques et points d'arrêt. avec précision enfin, dans Samson et Dalila, les so listes Piston, M. Beun Bugle, M. Deburgraeve. firent preuve d'une belle virtuosité. II est bien regrettable que le comité ne puisse mettre a la disposition de M. Deridder. plus de clarinettes et surtout un ou deux bassons. et un cor anglais. Ainsi, son orchestre complété par des éléments aussi précieux que ceux qu'il a déja sous la main, serait bien équilibré et lui permettrait d'obtenir les résultats les plus dignes d'envie. Bref, cette première partie du concert qui recueillit de nombreux applaudissements aura fiatté l'oreille de Sainte Cécile. Mais, celle-ci aura été particulièrement émue en voyant se dérouler sous ses yeux une courte et trés touchante cérémonie. En effet. le Président, M. Aimé Gruwez, qui a fait de ses fonctions une sorte de sacerdose. rappela aux membres d'honneur, que c'est une coutume Ypriana» de célébrer dignement, le 22 novembre, la fête de la patronne des musiciens et fit remettre, au chef. par le plus jeune sociétaire exécutant, une magnifique gerbe, au nom du comité, des musiciens et de toute l'assem- blée, tandis que. sous la direction de M. Georges Van Egroo, l'harmonie entonnait une vibrante brabangonne. La grande Sainte n'aura-t-elle pas connu la plus grande joie, lorsque trois de ses plus anciens disciples, MM. Pinteion, Florentijn et Goedgeluck, qui, depuis plus de 50 ans pratiquent le culte de la musique, dans une société, se virent épingler sur la poitrine, les deux pre miers, la médaille d'or et le troisième, la médaille d'ar- gent de l'Ordre de Léopold, hautes distinctions hono- rifiques qui leur furent octroyées par le Ministre des Sciences pt des Arts. Inutile de dire, qu'ils furent chaleureusement accla- més par le public, tandis qu'une deuxième Braban- conne emplissait la salie de ses joyeux accords. La deuxième partie du concert était consacrée a une grande sélection des Pêcheurs de Perlesopéra en trois actes et quatre tableaux de Bizet. Certains critiques reprochent a cette oeuvre d'être un peu inégale, mais reconnaissent qu'elle renferme des pages charmantes. Si le style n'en est pas soutenu, il faut supposer que ce défaut. peu grave, doit être im- puté au manque d'expérience du compositeur, qui dé- butait dans ce genre. N'a-t-il pas largement racheté cette peccadille en nous donnant Carmen et l'Arlésienne Ce n'est d'ailleurs qu'è titre de renseignement que nous mentionnons ce léger grief. En effet il y a-t-il un seul profane qui voit passer une ombre sur l'enchante- ment qu'il subit en entendant cette musique expressive et pittoresque Sërvie par des voix, telles que celles de Madame Floriaval, cantatrice, et de MM. Claudel. ténor. Richard et Salès, barytons, elle devait nous paraitre. plus belle et plus captivante que jamais. Ces quatre artistes du théêtre Royal de la Monnaie, nous ont fait le don le plus complet de leur grand ta lent. Aussi, tous moments le public les applaudissait- il chaleureusement. Sainte Cécile fut gatée et nous profitions de la bonne aubaine. Toute notre reconnaissance va aux organisa- teurs et nos plus vives félicitations, au chef et a ses vaillants musiciens, aux artistes et a leur accompagna- trice inconnue. GAIRED. «WWW L'AV I S DE NQ£ CLIENTS "Vous voyez rnon complet, nous clit ce client, eh bien ces? celui que vous m'ovez foiten 33 Auss«. bien qu'hob tan» la Belgique, c'est a vous que ie m'o- dresse pour mor. Pardessus d Hiver." A PARTI R DE 495 FRS 65, Rue Nationale - Tél 316 (.ills; Nos magasins sont ouverts le Dimanche de 9 h. a midi. Het Kunstconcert der Harmonie Ypriana Dinsdag 11-, den dag zelf van het feest der patrones j van de muzikanten, gaf de Harmonie Ypriana haar eerste groot concert van het seizoen. Daar de ruime feestzaal van «Oud Yper» vroeger telkens tot proppens toe gevuld was, hadden velen ge vreesd dat de stadsschouwburg, waar het concert dit maal plaats, veel te klein zou geweest zijn om de zoo talrijke als getrouwe leden dier schoone Ypersche maat schappij te bevatten. Doch, dank aan de stoelen die in groot getal bijgezet werden en aan het verhoog achter de zaal in den ingang van den schouwburg opgetim merd. konden al de aanwezigen, beter dan men alge meen verwacht had. gemakkelijk een plaatsje ver overen. Om 8 u stipt nam het concert der harmonie een aan vang onder de kundige leiding van den Heer Fr. Derid der. die voor dit groot Sinte Ceciliaconcert een reeks eerste rangswerken op het programma had geschreven. Met haar gewone vaardigheid voerde de harmonie op- volgenlijk op Marche aux Flambeaux van Meyer beer, het voorspel van Oberon van den grooten Duit- schen toondichter Weber. Samson et Dalila van Saint-Saëns, het kort maar zoo levendig en mooi karak terstuk Entrée des Faunes van G. Pierné, die in 1882 den grooten prijs van Rome behaalde, en eindelijk Cortège de Bacchusuit het prachtig Ballet van Sylvia van Leo Delibes. De toehoorders spaarden hunne toejuichingen niet aan chef en uitvoerders, die door hun vlijtige studie en goeden aanleg ertoe gekomen zijn deze uiterst moeilijke werken op zoo onberispelijke wijze te vertolken. Ook de solisten, de Heeren Beun. piston, en Deburgraeve, bugel, die in Samson et Dalila hunne groote vaar digheid konden doen gelden, werden ruimschoots en verdiend in het applaus bedeeld. Ongetwijfeld zal de jury. welke door den Heer Gouverneur van West-Vlaan- deren ingesteld werd om de beste muziekmaatschappijen onzer provincie te rangschikken en welke het concert van Dinsdag avond bijwoonde, ook den besten indruk meegenomen hebben van deze uitvoering onzer Har monie Ypriana. Na afloop van het eerste gedeelte van het concert nam de Voorzitter der Harmonie, de Heer Aimé Gru wez. het woord om aan de aanwezigen te melden dat het bij Ypriana een gewoonte is dat de muzikanten op den dag zelf van Sinte Cecilia, in de herhalingszaal, hun chef een gelukkigen feestdag wenschen, en dat het hem bijzonder aangenaam was dit oud en schoon gebruik hier in 't openbaar, in aanwezigheid van al de eereleden, te mogen voortzetten. Hierop overhandigde het jongste spelend lid der Harmonie een prachtige bloemengarve aan haar beminden chef, wijl onder de leiding van Heer Georges Van Egroo een dreunende Brabangonne uitge voerd werd, die door allen rechtstaande aanhoord en hartelijk toegejuicht werd. Wanneer vervolgens de Heer A. Gruwez, met zicht bare vreugde en fierheid, de gouden medaille der Leo poldsorde op de borst vestte van de muzikanten, de Heeren Felix Pinteion en Louis Florentijn, die reeds meer dan 60 jaar de muziek beoefenen, de eerste debuteerde in het stadsmuziek der Pompiers en de twee de in het Ypersch muziek der Weezen, en de zilve ren medaille der Leopoldsorde overhandigde aan den Heer Goedgeluck, die over 50 jaar reeds in het muziek van Rousbrugge trad. werden de drie gedecoreerden en verdienstelijke leden der Harmonie Ypriana beurtelings door de gansche zaal geestdriftig toegejuicht. Ook te hunner eer voerde de Harmonie een tweede maal het Vaderlandsch lied uit. Na de rustpoos werden de eere- en werkende leden van Ypriana vergast op een groote selectie van De Parelvisschers opera in drie akten en vier tafereelen van Bizet. uitgevoerd door artisten van den Koninklij ken Muntschouwburg te Brussel, namelijk Mevrouw Floriaval, kunstzangeres, en de Heeren Claudel, tenor, Richard en Salès, barytons. GAL A VERTOONINGEN Mevrouw FLORIAVAL, kunstzangeres. Mevrouw Floriaval was een verrukkelijke Leila die met haar aangename en heldere stem de toehoorders bekoorde.'De Heeren zangers, die ons hier vroeger reeds van hun talent lieten genieten, beantwoordden nogmaals aan de verwachtingen die men in hen gesteld had. De Heer Claudel muntte vooral uit in de rol van Nadir en de vermaarde Romance de Nadir meesterlijk weer gegeven, werd op daverend applaus door de begeesterde toehoorders onthaald. Ook de Heer Richard, die met zijn prachtstem uitstekend de rol van Zurga vertolkte, en de Heer Salès, de hoogepriester, werden meermaals toegejuicht. De leden van Ypriana hebben daar weerom een aan- genamen en genotvollen kunstavond beleefd, waarvoor hun hartelijksten dank verzekerd is aan de verkleefde inrichters en hun beste gelukwenschen gaan naar den chef en zijn verdienstelijke muzikanten, alsook naar de artisten en de uitstekende pianiste die hen begeleidde. jaak ASAERT en zijn Rhythm Kings welke op Nieuwjaarsavond het prachtig bal in den Kursaal van Oostende spelen, zullen op 17 Dec. e.k. het Eerste Winter- bal van den O. L. B. der M. S. komen opluisteren. Vertoont in exclusiviteit de grrootsche productie De eerste film van lange afmeting van WALT DISNEY gansch in kleuren Vrijdag 25 November, te 8 uur Zaterdag 26 November, te 8 j uur. Zondag 27 November, te 1 te 5 en te 8 uur. Maandag 28 November, te 5 u., en te 8 uur. Dinsdag 29 November, te 8 1 uur Woensdag 30 November, te 8 J uur Donderdag 1 December, te 5 u. en te 8 J uur. Alle kaarten zijn genummerd. Bespreekt ze op voorhand want men mag zich aan bomvolle zalen verwachten. Dagelijks voor de vertooningen van dien dag van 10 tot 12 uur kunnen kaarten op voorhand genomen worden. Kinderen toegelaten. In de Ypersche Handelskamer Er wordt weieens gezegd dat vele menschen hun eigen streek niet kennen en waarheidshalve moeten we toegeven dat ook tal van Yperlingen aan dezen regel geen uitzondering maken Daarom moet het een lofwaar dig initiatief worden geheeten, dat de Ypersche Han delskamer besloten heeft voor haar leden en uitgenoo- digden een reeks voordrachten te laten houden met het doel Yper als toeristenstad beter te doen leeren ken nen. Zij heeft daartoe de medewerking verkregen van verscheidene der Heeren die zoo bereidwillig als les gevers optraden voor de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer, welke in het begin van dit jaar een cursus tot het vormen van gidsen inrichtte. De eerste dezer voordrachten ging verleden Zaterdag avond door in het lokaal Hotel du Sultan waar de heer Honoré Salomé, leeraar aan de Middelbare School, handelde over den Bouwtrant der openbare en private gebouwen van Yper. De voordracht was opgeluisterd door een reeks schoone zichten op het doek geproje- teerd door den heer Dehaeck, en waarbij de heer Sa lomé dan telkens een passend commentaar gaf en de typische bijzonderheden deed opmerken. De spreker handelde eerst over de LAKENHALLE EN HET BELFORT, één der volmaakste voorbeelden van Gotieke bouwkunst. Hij gaf een kort historisch overzicht over hun ontstaan, hun nut in vroeger eeuwen voor de laken- en wollennijverheid en later voor het houden van feesten en markten. Vervolgens toonde hij den bouwtrant der verscheidene onderdeelen, de indee ling van het Belfort, de vroegere bestemming en ty pische benaming der verschillende lokalen, den toren, de klokken, de arendjes, den draak. Daarna over- schouwden we den herbouwden Westervleugel met zijn groote bovenzaal en merkwaardige dakconstructie en waarvan de ruime zalen vroeger dienden voor het geven van concerten, het houden van tentoonstellingen ontvangsten en banketten. De nog niet herbouwde Oostervleugel bevatte vroeger het stedehuus. de sche penkamer, de kamer der XXVII en meer andere. In een later tijdperk werd, aan den Oostervleugel het Nieuwerck toegevoegd in XVI'' eeuwsche Vlaamsche Renaissance en waarvan ook verscheidene mooie zich ten werden op het doek vertoond. De PRIVATE GEBOUWEN deelde de spreker in vier typende houten huizen, de steenen. de gebouwen met Iepersch karakter en de huizen met een karakter vreemd aan de lokale kunst. De houten huizen hebben als kenmerkende eigen schap een eigenaardigen overbouw en een houten ge- velbekleeding. Van de steenen of huizen der rijke burgers hebben we een merkwaardig middeleeuwsch type bewaard in het postgebouw. Aan de hand van talrijke mooie fotos toonde de heer Salomé ons het kenmerkende van de gebouwen met Iepersch karakter, uit gele baksteen opgetrokken en met overheerschende horizontale lijn, de puntgevels met hun variëteit pinakels en trappen en vooral hun versierde tympanen, de tweelinggevels, ook de merk waardige tabernakelvensters eigen aan onze streek, die met hun schelpversiering, hun renaissance-fronton gesteund door eenvoudige pilasters of schoone cariatie- denbeelden en omlijst door allerlei siermotieven aan vele onzer Iepersche gevels een eigen karakter geven. Aldus kregen we achtereenvolgens te zien de huizen groep Coomans op de Colaertplaats, de Vleeschhalle, het oude Genthof. het huis Biebuyck, de Trompet, dé Bank van Kortrijk, het huis Nr 45 in de Surmontstraat, het Gerechtshof, de Gildehuizen, het Stadhuis. Onder de gebouwen met een karakter vreemd aan de lokale kunst, rangschikte de spreker deze uit de pe riode Lodewijk XIV, XV. XVI het godshuis Nazareth, de Nationale Bank. het heerenhuis Merghelynck e a. Verders kregen we zichten van het Klein Stadhuis, den Schouwburg, de Kloosterpoort, de Meenenpoort, de Rij- «•lpoort, telkens met een passend woord commentaar toegelicht. Bij het einde zijner causerie viel den spreker een luidruchtig applaus te beurt. De heer oorzitter Vermeulen maakte zich de tolk der vergadering om den heer Salomé te bedanken om zijn zeer leerrijke voordracht en den heer Dehaeck om de reeks schoone zichten, die hij op het doek proje- teerde. In de volgende spreekbeurt, die doorgaat op Zaterdag 10 December, zal de heer Salomé handelen over «De Bouwtrant der Godsdienstige Gebouwen». Wij twijfe len er niet aan dat de leden der Handelskamer en alle oelangstellenden eraan zullen houden talrijk op deze tweede voordracht aanwezig te zijn.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3