STERN STERN QVICK OSCAR POLITIEKE UITZICHTEN de ZWEEDSCHE PRIMA RADIOTOËSTELLEN zijn ONOVERTREFBAAR STERN fr STERN STERN STERN 26, Doorgangstraat, Yper Tel 485 HERSTELLING VAN RADIOS VAN ALLE MERKEN. De vrijheid van Drukpers in gevaar. Nieuw geld in België. De militaire amnestie. De verplichte verzekering tegen werke loosheid. Kongres van het blok der Katholieken. I nval idi tei tspensioenen. De Vlamingen en de Koninklijke Mili taire School. Onze Koning in het centrum der belang stelling. Rouw aan het Belgische Hof. De bedrijfsinkomsten der N. M. B. S. De Belgische Gezant te Berlijn. De Joodsche inwijking in ons Land. Belastingen. De Vlaamsche Kultuurraad. BUITENLAND Het Joodsche Vraagstuk. Het Koloniale Probleem. Engelsch-Fransche besprekingen. De verstandhouding tusschen Berlijn en Praag. Strijd tegen het Marxisme in Frankrijk. Palestina onder Britsche kontrole. De Presidentsverkiezing in Tsjecho-Slo- vakije. De Nobelprijs voor den Vrede. Komt Schuschnigg vrij P - '°TÏ ."r Xr*è, *e v» GEMAK van BETALING VANAF 58 FRANK PER MAAND. het Radiotoestel der toekomst. het Radiotoestel waaraan U steeds de voorkeur zult geven. VRAAGT EEN PROEF AAN DEN VERDEELER VOOR YPER door SPECTATOR De voorzitter van den Bond der Belgische Druk pers werd ontboden in het kabinet van een hoogen ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche za ken. Hij ontving er de heel bescheiden wenk dat de beroepsorganisaties een formuul zouden bestudeeren die in de toekomst niet zou toelaten dat de Belgische Pers kritiek zou uitbrengen op het beleid van enkele vreemde landen. De voorzitter van den Bond der Belgische Druk pers verklaarde zich formeel gekant tegen het invoe ren van een muilbanden der pers, zoowel in binnen- landsche als in buitenlandsche aangelegenhedenen zijn zienswijze werd door het middenkomiteit van den Persbond bij eenparigheid goedgekeurd, zoowel door Katholieken, als door Liberalen en door Socialistische dagbladschrijvers. Het middenkomiteit heeft aan den heer secretaris generaal van het departement van buitenlandsche za ken een krachtdadig schrijven gericht, waarin wordt gezegd dat welkdanige censuur, die onze grondwette lijke vrijheden zou fnuiken, als in strijd met die vrij heden zou beschouwd wordendat overigens de re geering voldoende gewapend is om journalisten, die zich aan overdrijvingen op persterrein te buiten gaan, voor de gewone rechtbanken te vervolgen. De gansche dagbladpers heeft daarop gedurende en kele dagen zich openbaar bij deze zienswijze van haar bond aangesloten, en in krachtige bewoordingen zich verzet tegen het fnuiken van de Persvrijheid die grond wettelijk is verzekerd. Het Staatsblad kondigde een besluit af waarbij de oude pasmuntstukken geleidelijk buiten omloop zullen gesteld worden, en vervangen door nieuwe muntstuk ken van 5, 10 en 25 centiemen, van 50 centiemen, 1 frank en 5 frank. Ze wordt geslagen bij gelijke hoeveelheden met Nederlandschen of Franschen tekst vooraan. Prak tisch komt het hier op neer dat de stukken van 5, 10 en 25 centiemen dezelfde afmetingen als vroeger heb ben. maar de gaatjes zullen kleiner zijnde stukken van 1 frank en 5 frank zullen merkbaar kleiner wor den. In totaal is er voor 1500 millioen pasmunt in voor bereiding. De bespreking van dit voorstel dat reeds door de Kamer werd goedgekeurd doch wegens de wijzigingen door den Senaat aangebracht, terug moet behandeld worden, werd opnieuw door de Kamer besproken. Mi nister Denis is van oordeel dat de geamnestieerden niet heelemaal op denzelfden voet mogen gesteld worden als de oudstrijders die hun plicht hebben gedaan. Bo vendien meent de minister van landsverdediging dat men den staat niet den nieuwen last van 17 miljoen mag opleggen Dit bedrag zou inderdaad noodig zijn om de geamnestieerden te doen genieten van de uit betalingen aan oudstrijders. M. VAN HOECK, katholiek, wijst erop dat het niet mogelijk is dat jonge menschen die na den wapenstilstand voor enkele dagen zich bij hun familie vervoegden als verraders van volk en Staat moeten worden beschouwd. Daarom vraagt hij het amendement der kommissie goed te keuren. M. EEKE- LERS, Socialist neemt het argument der verhoogde uit gaven niet aanhet volk weet dat hooge officieren overdreven invaliditeitspensioenen genieten. De heer paak eerste minister, treedt het standpunt van den minister van landsverdediging bij. Bij naamafroeping wordt tenslotte gestemd over de verzending naar de kommissie. Hiertoe wordt besloten met 116 tegen 30 stemmen. De rechterzijde van den Senaat heeft een langdurige \ei"a enn® Sswijd aan dit probleem, en besloot ten slotte het volgende: De studiekommissie wenscht eenparig de arbeiders bond eer, statuut te Seven dat haar waarborgt tegen seesel van de onvrijwillige werkloosheid. Eensge- zin er ent zij dat de tekst van de Kamer grondige ïjzigingen moet ondergaan en dient te worden her- j1™ t,n Seamendeerd in verband met de beschouwingen door de studiekommissie uiteengezet. ho'/'ir ^°"dai,2, c'ezer zullen de Congressisten van vnn h3 n° '?^e samen komen voor het onderzoek finanrfJ1 iP° toestand in 't algemeen en van de bijzonder6' eC°n°miSChe en budgetaire politiek in het ft!Jerga<terinfen zullen P'aats hebben in de zaal «Atrium». Kruidtuinlaan, 55, te Brussel. Het college van geneesheeren. samengesteld in ver band met de heropening van de termijnen voor de aan vragen van Invaliden-pensioenen, zal te Brussel zetelen in hel militair gasthuis, vanaf 1 December e. k. Het college bestaat uit dokter luitenant-kolonel Schey- vaerts. voorzitter, majoor-dokter Van der Veeren en eerste kapitein-dokter André. Als plaatsvervangende leden werden aangeduid dok ter luitenant-kolonel Sillevaerts, plaatsvervangend voorzitterreserve-dokter majoor De Pauw en gepen- sionneerd eerste dokter kapitein Janssen, plaatsver vangende leden. Voor het toelatingsexamen in de Koninklijke Mili taire School, hebben zich dit jaar 628 kandidaten aan gemeld, waaronder 126 de proeven in het Nederlandsch hebben afgelegd. De verhouding is dus 502 Fransch en 126 Nederlandsch. Waar over zoo'n korten tijd alles Fransch was, zijn deze cijfers zeer bemoedigend en men mag zich ver heugen in een stijgende belangstelling voor de militaire loopbaan bij de Vlaamsche intellektueelen. Onze Koning is op officieel bezoek naar Nederland. Bij deze gelegenheid wijden alle kranten zoowel de Binnen- als Buitenlandsche groote en vleiende ar tikels aan de figuur van onzen jongen zeer sympathie ken vorst, alsook aan de goede verstandhouding die er nu heerscht tusschen België en Nederland. Vooral het Hollandsche Volk blijkt onstuimig verblijd en verheugd te zijn met dat hooge bezoek. De goede nabuurschap en rechte verstandhouding van Holland met ons land kunnen -niet anders als ons ten zeerste verheugen, vooral in deze benarde tijden, waarin het besef van gemeenschappelijk belang aan beide partijen ten goede moet komen. Het Hof te Brussel neemt den rouw aan gedurende 21 dagen weze tot 11 December ten gevolge het overlijden van Koningin Maud van Noorwegen. Deze rouw is echter geschorst gedurende het officieel bezoek van Koning Leopold aan Koningin Wilhelmina van Nederland. De bedrijfsinkomsten voor Oktober 1938 beloopen 224,9 miljoen tegen 246,8 miljoen voor Oktober 1937, hetzij 21,9 miljoen minder. De bedrijfsuitgaven voor Oktober 1938 bedragen 220 miljoen tegen 234,5 miljoen voor Oktober 1937, hetzij 14.5 miljoen minder. Rekening gehouden met de financieele lasten, be draagt het overschot voor Oktober 1938 ongeveer 0,2 miljoen, tegen 6.9 miljoen voor Oktober 1937. Graaf Davignon, Gezant van België te Berlijn, heeft verleden Maandag zijn geloofsbrieven aan Rijkskanse lier Hitier overhandigd. Verleden Dinsdag was de Kamer eensgezind om de Duitsche vervolgingen tegen de Joden te schandvlek ken. doch staat verdeeld voor wat betreft de plichten van ons land jegens de Joodsche inwijkelingen. Ziehier den tekst van de dagorde ingediend door de drie regeeringspartijen naar aanleiding van het debat in de Kamer over het Joodsche vraagstuk De Kamer der Volksvertegenwoordigers geeft uiting aan haar mee warig gevoelen bij gelegenheid van de vervolging waar van de Duitsche Joden het voorwerp zijn. Verwacht van de Belgische Regeering dat zij nieuwe maatregelen zou treffen ten einde meerderen steun te verleenen aan de vluchtelingen en dat zij haar mede werking zou verleenen aan de pogingen der Nederland- sche Regeering voor de oprichting eener internationale Conferentie voor het Joodsche vraagstuk Hoopt dat de Regeering de Belgo-Fransche en Belgo- Nederlandsche overeenkomsten die tot gevolg heb ben de vluchtelingen aan de Duitsche politie over te leveren aan een nieuw onderzoek zal willen onder werpen. Over dezen tekst 'zal heden Donderdag gestemd wor den. Het budget van Wegen en Middelen is neergelegd op het bureel der Kamer. Er blijkt uit dat in de 4 jaar de fiscale ontvangsten met 25 gestegen zijn. Vooral de rechtstreeksche belastingen zijn in felle verhooging. De zegel brengt veel geld in kas. Ongeveer 3 milliard De Vlaamsche Kultuurraad, heeft een rapport opae maakt strekkende tot de reorganisatie van de ministe" rieele diensten van openbaar onderwijs. De Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijftInd en Duitschland gemeend heeft, dat het Buitenland deze wijze van wraakoefening als rechtvaardig zou beschou wen of in ieder geval zonder reacties zou gaande slaan dan heeft het zich deerlijk vergist. Behalve dan in en kele landen van de spil, is de reactie overal dezelfde heerscht overal dezelfde verontwaardiging en komt overal hetzelfde medeleven met het harde lot der Joden tot uiting. Dit lot is ook niet louter een binnenlandsche kwestie van Duitschland, want dit land wil de Joden kwijt zijn, en afgescheiden hiervan, vluchten de wan- hopigsten naar het buitenland, geplunderd en al. De milliarden, welke den Joden ontnomen zijn, zul len maar een fractie zijn van de schade, welke Duitsch land als gevolg van de gebeurtenissen der laatste dagen zal lijden. Zou Chamberlain nu probeeren zijn toenade ringspogingen tot Duitschland voort te zetten met het aanbieden van nieuwe concessies, dan zou hij door de publieke opinie worden weggeveegd. Zou iemand het wagen nu het koloniale vraagstuk aan de orde te stel len, dan zou hoon het antwoord zijn. Sportwereld^» schrijftDie Joodsche kwestie wordt voor Europa en de wereld een echte nachtmerrie. De oplossing ervan is niet zoo eenvoudig als men wel aan neemt. Engeland bijvoorbeeld komt, bij monde van minister Hoare, te verklaren dat het zijn aandeel wil nemen in den steun aan de Joodsche vluchtelingen. Maar Hoare liet toch verstaan dat in Engeland zelf veel werkloozen zijn. Hij voegde eraan toe dat Britsch Guana, Tanganyka. Kenia en Zuid-Rhodesië misschien een uitkomst bieden. Met andere woorden we hebben wel medelijden met de Joden, maar we zien ze toch lie ver naar Afrika vertrekken, dan ze in eigen land te moeten opnemen. Geruchten van het stichten eener groote Joodsche republiek in Afrika, worden met den dag luider en tal rijker. Maar het klinkt alles mooier en simpelder dan het in werkelijkheid is Ook Slovakije heeft nu. naar het voorbeeld van Duitschland, strenge maatregelen getroffen tegen de Joden Israëlitische dokters, advokaten, rechters en no tarissen mogen niet langer meer hun beroep uitoefenen. Verder mogen Joodsche handelaars nog alleen aan Jo den verkoopen. In verband met de Jodenvervolging in Duitschland gaan in de Buitenlandsche pers stemmen op tegen het toekennen van Koloniën aan Duitschland. Men schrijft Duitschland heeft nu duidelijk bewezen dat het aan rassenhaat doet, en met goed voorbedachten rade alle niet-arische menschen haat. Welnu dan mag Duitsch land geen aanspraak maken op het koloniseeren van negerrassen, daar het duidelijk is dat het ook die vreemde rassen meedoogenloos Zal uitplunderen en uitmoorden. Met deze gevolgtrekking zal het voor Duitschland een zeer ingewikkeld probleem worden om het buiten land wijs te maken dat het toch goede bedoelingen met de negerrassen nastreeft. Met het bezoek van Chamberlain en Halifax aan Parijs worden heden ongetwijfeld belangrijke Engelsch- Fransche besprekingen ingezet. Het is begrijpelijk dat Duitschland ze vol belangstelling zal volgen. Dit blijkt alvast uit het feit, dat aan den vooravond van de afreis der Engelsche ministers, generaal Bodenschatz, de ver trouweling van Göring, plots te Londen is aangekomen. Alhoewel niets werd medegedeeld over het doel dezer reis, is het waarschijnlijk dat ze in verband staat met de Fransch-Engelsche onderhandelingen. De laatste grensgeschillen tusschen Berlijn en Praag zijn opgelost. Heden werd er overgegaan tot de ont ruiming en de bezetting van sommige streken, waar over men het eerst niet eens was. Dat Berlijn en Praag zich nu op een bijzonder goede wijze verstaan, moge blijken uit de toestemming, door de Tsjechische regee ring gegeven, voor den aanleg van een autosnelweg, die dwars door Tsjechoslovakije, Oostenrijk met Silezië zal verbinden. Het agentschap Havas meldde uit Parijs dat het uit voerend komiteit van de Fédération Républicaine een dagorde aangenomen heeft, waarin besloten wordt, aan alle partijen, op uitzondering van de communistische en de socialisten, gemeenschappelijk de propaganda te steunen en te vergrooten, welke de Federatie reeds voert sedert de opkomst van het Front Populaire om de Franschen op hun hoede te stellen voor de mar xisten. Met de bezetting van de Zuidelijkste stad. Beersheba. kunnen de Britsche troepen er zich op beroepen, dat zij praktisch geheel Palestina weer onder hun kontrole hebben. Het methodische onderzoek der Arabische dor pen naar vuurwapens en terroristen gaat voort en heeft tot resultaat een langzame, doch zekere pacificatie der landelijke gebieden. Naar verluidt zou minister Chvalkovski zekere be denkingen tegen een verkiezing tot president van de republiek hebben geuit. Daarom is het niet onmogelijk dat de vroegere minister van binnenlandsche zaken- Czernyt kandidaat voor het presidentschap gesteld wordt, terwijl Chvalkovski premier en minister van buitenlandsche zaken zou worden. De presidentsverkie zing zou eerst op het einde van deze week plaats grij pen. De Nobelprijs voor den Vrede voor 1938 werd aan den dienst Nansen voor Vluchtelingen verleend. Geruchten doen de ronde dat Oud-Kanselier Schusch- nigg niet vervolgd zou worden dat hij eerstdaags vrij zou gelaten worden op aandringen van Mussolini, doc-i dat hij echter Duitschland niet zou mogen verlaten. Spectator.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4