J. Deleu - Piatevoet 5 VOOR GOEDE HUISKOLEN ANTHRACIET BRISETTEN TOONEELLEVEN DE VLAAMSCHE STER Registers Alle Kantoorbenoodigheden DRUKKERIJ DUMORTIER Eene greep uit het leven onzer frontsoldaten. 1 Maart 1915. Onze Abri Onder de Abrisopgericht aan den linkeroever van den Yzer, is er een die gansch bijzonder de aan dacht gaande maakt van den voorbijtrekkenden sol daat. wien hij schijnt tégen te lachen. Zijne groene muren in graszoden opgebouwd en zijn donkerrood pannendak (afkomstig eener stukgeschotene hoeve» streelen poëtisch het oog. In het midden van den voorgevel is een venstertje ingekaderd, getooid met een gordijn dat wel niet gansch wit schijnt en dat hier en daar een gaatje vertoont. liet vensterraam is opgesmukt met twee kleine groene vazen van palmtakjes voorzien, waartusschen een lieve Vrou wenbeeldje prijkt. In 't kort, onze Abri biedt al de luxe en al het comfortdat men zich in de loopgrachten kan voor stellen. En meer dan een voorbijkomende officier vraagt zich afWie is de prins, die dat vriendelijk lachende hutje bewoont Deze abri draagt op een plankje boven het venster vastgemaakt den zoeten naam De Hoop Wij leven in de glimlachende Hoop, want dit hutje is het onze, 't is te zeggen bezet door mannen van de eerste escouade, bijgenaamd de escouade der carottiersi ik weet niet om welken reden. Treed binnenmaar buk u en stoot het hoofd niet tegen het lage plafond gemaakt uit balken en stroo. Struikel niet over dien hoop beslijkte schoenen die den ingang versperren, want de bewoners ontschoeien zich om in het salon te komen. Men zal u geenen stoel kun nen aanbieden, maar zet u neer op het donzige hooi op den grond uitgespreid en dat ons tot bed dient. In den Abri heerscht eene volkomene wanorde. Eene mooie wanorde is kunstig, zegt het spreekwoord. Ceinturons, schuppen en veldflesschen liggen hier en daar rond verspreid tusschen geledigde conservedoozen. De geweren staan samen in eenen hoek handdoeken en kousen hangen aan het plafond te drogen. De carottiers, verschooning. de mannen der escouade, liggen op hun hooi uitgestrekt, terwijl de korporaal het houtvuurtje bezorgt dat in eenen hoek is aangelegd en waarvan de vlammen vroolijk opflakkeren met knette rende vuurgensters. Een der mannen heeft zijne couverture boven het hoofd getrokken en snorkt hard genoeg om de hut te doen beveneen tweede bezichtigt oorlogsillustraties, een derde schrijft notas in zijn oorlogsdagboek; anderen droomen, de oogen open. van hunne vervlogene liefde... Daar komt de sergeant aan de deur en roeptAllo, de mannen, buiten met het schupje om de passerelles te kuïschen en aarde tegen den parapette schieten De korporaal wekt zijne mannen en door den Abri klinkt het luid Allo Debout Niemand roert als naar gewoonte overigen. Eenige oogenblikken nadien nieuw appelvan den korporaal. De slaper stoot zijne couverture weg en wrijft zich geeuwend de oogen lezer en schrijver slui ten pruttelend met tegenzin hun boek en de droomers zuchten Nog eens werken Na een goed kwartier zijn de mannen gereed en gaan op hunne duizende gemakken naar het werk. Alle vijf minuten werpen zij eene schup grond. Intusschen bab belen zij, zoeken twist en gapen naar de kraaien in de lucht, waar de obussen schuifelende voorbijrennen. Maar ze weigeren den druppel Chnick niet, die de korporaal hun uitschenkt als belooning voor hun werk of liever voor hunne luiaardij... Laat ze hun geliefkoosd werk voortzetten en ga hun bezoek brengen 's avonds in hunnen Abri Eene bou gie in eene inholte van den wand geplaatst, verspreidt eene flauwe, weifelende klaarte. De mannen zijn ge zeten rond het vlammende vuur dat hunne gezichten rood kleurt. Ze spreken over kunst, wetenschappen, letteren en liefde en... kijven met hunnen korporaal. Van Nitsen met zijne bronzen gelaatstint en zijne grij zende haren is drie jaar in Congo geweesthij deelt ons zijne avonturen mede en spreekt over de Congo- leesche vrouwen. De lange Pacques, een Luikenaar, bijgenaamd «tchan- cheemet zijne twee gouden voortanden, vertelt ons zijne reizen in Indië en over het Indische schoone geslacht. De kleine rosse baron de Roisin. ons Gustke, kunst schilder, bespreekt schilder- en teekenkunst en schildert ons zijne maïtresse af. De hoogeschoolstudent Coppens, met zijne bolle kers- roode wangen, verhaalt ons zijne studentenliefde. Meester Destrée (Pietje) de ingenieur-poëet, rede neert over mijnaanlegging en bespreekt de werken van Victor Hugo en Zola hij wordt rood als een pioen als men hem van een jong meisje spreekt. Peeters (Tante Trees, want hij draagt eenen bril) surnumerair der belastingen te Hasselt, en ik surnume rair van 't kadaster, vertellen over onze fameuze ka dastrale sortiesof gezellige drinkpartijen. Vergeten wij vriend Triphon niet. Kent gij hem niet Het is die lange, magere, die op dit oogenblik het vuur aanwakkert, waaruit honderde vuurgensters knetterend omhoog stijgen. Hij kookt water om koffie te maken en straks zal hij er u eene tas (leesgamelledeksel) aan bieden. Triphon is een klein boertje uit Brabanthij is dors tig naar Duitsch bloed. Hij heeft drie uhlanen gedood, zegt hij en hij spreekt maar gedurig van hals afsnij den Het is niet zonder reden, want die arme Triphon heeft in het bezette gebied zijne vrouw moeten laten, zijne koeien en zijne zwijnen. Triphon is als de meid voor alle werk. Hij kapt hout. zet den Abriin orde en bereidt het eten. 's Morgens als wij nog onder de couverture uitge strekt liggen, gaat hij voor al de mannen der escouade koffie halen. Hij glijdt zachtjes de gourdemet warme koffie gevuld aan onze voeten om ze te verwarmen en steekt dan het vuur aan... Op dit oogenblik plaagt men Gustke om eens het portret van zijne Möme te zien die hij afgeschilderd heeft als een beeld van schoonheid. En daar verschijnt het fameuze portretallen bukken zich voorover om den schoonen engel te bewonderen en hun klein woordje te zeggen. Howat oude kemel't Is er eene die de boulevards doet te Brussel Zij gelijkt eene koei. die de boerin wacht om ge molken te worden FRAINEN VREEMDE en INLANDSCHE wendt U in volle vertrouwen tot 38, Kalfvaartstraat, 38 YPER bij wien U ter trouwe en tegen voordeelige voorwaarden zult bediend worden. (1065) 't Ziet er mij eene keukenmeid uit. die van Ma dame om vier uren de permissie gekregen heeft om zich te laten photographeeren. En welke hoed Een mode stuk gekocht bij den Tietz in de week van 95 centie men Na ieders gezeg aanhoord te hebben, steekt Gustke heel flegmatiek het portret in zijnen brieventasch terug zonder zich verder om het gelach van zijn kameraden te bekommeren. Hij weet wel dat zij schoon is, dat zij hem met liefde verbeidt en hem getrouw zal blijven. De tijd vervliegt. Allo Pietje, een liedje Nom d'une chique gromt Pietje (verwoede roo- ker, heeft hij de gewoonte bij iederen zin Nom d'une chique of Nom d'une pipe te vloeken) moet ik dan altijd zingen En Destrée met zijne lichte tenorstem zingt de Clai- ron van Paul Deroulède. de Grande Caline en de Cruelle berceuse van Theodoor Botrel. Het is negen uren. Wij rooken een laatste cigaret en gaan slapen. Weldra is alles in de diepste stilte gedompeld, alleen bij poozen onderbroken door het kanongebulder. IVO. N. B. Wie het leven onzer frontsoldaten wil mee voelen met al zijne geestige zetten en poetsen, maar ook met al zijne miserie, akeligheid en gevaar, kome dan naar 't Oorlogsmarraintje soldatenrevue 1914-1918. opgevoerd in Stadsschouwburg, op Zaterdag 26" dezer. UN SUCCÈS ÉCLATANT O Vous l'avez deviné, chers lecteurs, il s'agit du succès dont le public entoure la revue 't Oorlogs marraintje due a la plume, tout a tour, senti- mentale, satirique et frondeuse de notre sym- pathique concitoyen M. E. Ghisquière et dont l'adaptation musicale fut confiée a M. Georges Van Egroo. Ce succès inespéré, largement mérité d'ailleurs, ne se confine pas a Ypres il s'étend jusqu'a Po- peringhe il ne tardera pas, nous osons l'affir- mer, a envahir toute la Flandre. Chez nous, trois representations n'auront pas suffi pour donner a chacun l'occasion d'assister a ce beau spectacle et d'applaudir l'auteur et les intprprètes. Une quatrième s'imposera. Aussi, sous l'impulsion des sentiments nobles qui ne cessè- rent de les animer, durant la grande épreuve, les organisateurs, anciens combattants, ont-ils décidé de la donner, le Samedi 26 novembre, au profit des orphelins, des vieillards, des anciens combattants nécessiteux, enfin, de tous les autres éprouvés par le sort. Nul doute, qu'une fois de plus, le théatre communal sera bondé de spectateurs et que le parterre de fortune, qu'on y a, ingénieusement annexé, ne sera pas inutile. Eh ouiPeut-on rêver meilleur réconfort pour l'ame et le coeur qu'une bonne action engendrant une saine dis traction Vous avez déja pu lire, dans ces colonnes, le commentaire élogieux de cette suite de scènes admirables, oü l'auteur nous conduit des tran- chées meurtrières a la tombe du soldat inconnu, en passant par Panameoü nous faisons la connaissance de la plus charmante de toutes les marraines de guerre. Que devons-nous ajouter a cette analyse par- faite, écrite par un collaborateur bénévole de ce journal, qui, plus heureux que nous, a pu assister a la première Oui, M. Ghisquière sait habilement se servir de toutes les ficelles du métier pour nous présen ter un tout, qui. dans sa diversité apparente, de- meure homogène. Le dialogue alerte et trés réa- liste permet aux acteurs, d'extérioriser d'une ma- nière forte, les sentiments gais ou tristes des per- sonnages qu'ils campent admirablement. Les airs entrainants, choisis parmi les plus connus du répertoire populaire, et la mise en scène trés soignée contribuent largement a assu rer a cette revue le succès le plus éclatant. Retardataires, volontaires ou malgré vous, si vous n'avez pas encore retenu vos places, vous n'avez plus devant vous que quelques heures pour vous assurer que vous trouverez encore un petit coin pour vous asseoir. N'oubliez pas que vous vous divert irez, tout en faisant une bonne action. GAIRED. MAATSCHAPPIJ DE OUDE Vereenigde Hofbouwliefhebbers Landbouw, Bijen, Neerhof van het Arrondissement Yper Gesticht in 1894 Lokaal Drie Koningen Groote Markt, Yper O Verslag der Algemeene Vergadering en Tentoonstelling van 6 November 1938. De Algemeene Vergadering wordt te 15 uur, onder het Voorzitterschap van den heer Vanbese- laere, Voorzitter, geopend. De d.d. schrijfster geeft lezing van het verslag der voorgaande ver gadering van 9 Oktober 1.1. Dit verslag wordt met eenparige stemmen goedgekeurd. De voordracht gegeven door Mijnheer Vanbe- selaere over kweek der boomen en chrysanthe- mes wordt door de talrijke leden met aandacht gevolgd. Dan werd er overgegaan tot de uitbetaling uitslag der hofbezoeken, jaar 1938 Worden als nieuwe leden voorgesteld M' V. Thorez, door Mr Fournier M.M. G. Vanlerberghe en Jer. Sinnaeve, door M, Lamps deze leden worden met algemeene stemmen aanvaard. AanbrengstenWorden als juryleden aange duid Mijnheeren Duthoo, Cromheecke, Vanden- bossche, secretaris Lamps. Deze heeren overhandigen vervolgens den uit slag hunner werking. Mw Vermeersch behaalt 3 p. M. Sinnaeve J. 4 p. M. Fournier 3 p. M. Planckaert 2 p. M. Vandeputte 3 p.M. Woussen 2 p.Mw Casier 2 p. M. Secat 1 p.M. Vanuxem 2 p. M. Lam- brecht 1 p. M. Wydock 2 p. M. Verwarde 3 p. Mw Bouche 2 p. Mej. Coutrez 2 p. M. Vanbese- laere 2 punten. De tombola, alsook eenige aanbrengsten, worden alsdan onder de tegenwoordige leden verloot. De vergadering wordt te 17 uur gesloten. o ALGEMEENE VERGADERING op Zondag 4 December, om 15 uur DAGORDE 1) Lezing van het verslag. 2) Mededeelingen. 3) Aanvaarden van nieuwe leden. 4) Voordracht. 5) Beoordeeling der aanbrengsten, 6) Prijsloterij. De d. d. Schrijfster, De Voorzitter, M. Coutrez. V. Vanbeselaere. o We zullen niet zeggen heelemaal buiten onze ver wachting, maar dan toch zeker grooter dan deze, is de opkomst geweest bij onze openingsvertooning In de Radio We danken al de toeschouwers, die door hun aanwezigheid bevestigden, wat we nooit verzaakt had den te gelooven, nl., dat het liefhebberstooneel nu nog. en wellicht meer dan vroeger, zijn ethnische rol kan vervullen dat het publiek nog van tooneel houdtdat De Viaamsche Ster haar titel en verleden waardig is We danken al diegenen, die er het geld. den tijd en het enthousiasme voor over hadden, om deze eerste vertoo ning te helpen welgelukken. Het is onzen innigsten wensch, en onze schoonste hoop. al diegenen, die toen tegenwoordig waren, ons te zien blijven volgen met dezelfde aanmoediging en dezelfde sympathie Onze jongste vertooning heeft bewezen, dat een finan cieel succes kan verzekerd worden. Nieuwe, jonge ele menten winnen we steeds bij. Plannen liggen ter studie om onzen schouwburg scenisch aan te passen aan mo dernere eischen. En last not least, hebben we hoopvol onze oogen ge richt op een jeugdtooneel, waarvan, onder de leiding van den Heer De Cadt. als eerste proeve een opvoering van Sneeuwwitje zal doorgaan op einde December. We betwijfelen het geenszins, of ook daar zal het werk van den Heer De Cadt en zijn helpers met succes be kroond worden. En wie zegt ons, dat uit deze kleuter- schaar. binnen weinig tijd, geen nieuw gecultiveerd acteursgeslacht voor De Viaamsche Ster paraat staat Dan komt misschien ook de tijd, dat we kunnen het voorbeeld volgen van zoovele zustermaatschappijen, nl. onze eigen en de internationale tooneelletterkunde dienen in de mate van ons kunnen. Dit punt houden we zeker voor oogen voor ons volgend tooneelseizoen. We gelooven graag dat dergelijk initiatief bij alle Iepersche liefhebbers waardeering en steun zal vinden. Intusschen werken we rustig en zeker voort om u een aangenamen amuzementsavond te bezorgen. We bren gen u met JanuariDE SPAANSCHE VLIEG iets cm te gieren Kijkt uit naar dezen avond, en houdt hem zeker vrij van alle formaten, van alle dikten en regelingen linnen, halflinnen en gewonen band. classeurs, farden, kopieerboeken, inkten, enz 34, BOTERSTRAAT, 34 YPER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5