Geparfumeerd BAL 'T OORLOGSMARRAINTJE DE WONDERBARE BEHANDELING VAN DOKTER VIDAL Leest en verspreidt HET YPERSCHE Stad Yper Zaal Lapiere Zondag 11 December 1938 COTILLON DER COIFFEURS WILLEMS - FONDS ALLERHANDE NIEUWS De uitneodigingen tot het prachtige Winferbal van den O. L. B. der M. S. te leper zullen volgende week verzonden worden. Men zal, op vertoon der uitnoo- diging, tafels kunnen voorbehouden van af 1' Dec. 1938 in de R. M. S. alle dagen van 10 tot 11 u., den Zondag uitgezon derd. De moordzaak Van Tourhoudt jaak ASAERT st ses Rhythm Kings qui joueronf Ie grand Bal de Réveiilon au Kursaal d'Ostertde, prêteront leur concours au premier Bal d'hiver de l'U. A. E. de l'E. M. d'Ypres, Ie 17 décembre prochain. Gouden Bruiloft te Staden HANDBOOGSCHIETINGEN ORGELET M. SYLVÈRE REYNAERT 27, Rijselstraat, Yper ATTENTION M. SYLVIRE REYNAERT 27, Rue de Lille, a Ypre? Nooit boekte eene revue meer succes dan de soldaten- revue t Oorlogsmarraintje. die Zaterdag 11. voor de derde maal en voor eene proppensvolle zaal werd op gevoerd Ruim 2400 toeschouwers woonden tot hiertoe die vertooning bij. Evenals de andere is de uitvoering op schitterende wijze geslaagd. Men zou zelfs zeggen dst de spelers van langs om meer planken krijgen. De vertolking en regie waren knap; de lichteffecten merkwaardig en het bombardement echtzelfs de zoek lichten waren niet vergeten. In de proloog stelde het tooneel de loopgraven voor. Het publiek leefde er het leven der frontsoldaten mee, nu eens verblijd, dan weer angstig. De scènes van marraintjes portret en der luizenjach deden tranen lachen. De doodstrijd van een soldaat getroffen bij een hevig bombardement was uiterst aandoenlijk. Bij het eerste bedrijf ontmoetten we den Belgischen soldaat Robert (M. Vandenhende) op verlof te Parijs bii zijn oorlogsmarraintje (Mevr. Denys). Hunne zan den La cocarde de Mimi Pinson Tu reverras Pa- name en La bague du Front behaalden veel bijval. We mieken er om de beurt kennis met de soldaten onzer verschillende bondgenooten De poilus (MM. De- nvs en Lelong) zongen het bekende Quand on vient en permission De gebaren, mimiek en dictie van den Tommie <M. Osc. Werrebrouck) en Marmezelle from Armentiers i Juf. Suzy Cocquyt) waren merkwaardig. De tjing» M. Heeckhout' met zijn zang op de wijze van timiloe- lamilie en omringd van zijn chineesche ballerinnetjes i leiding Juf. Decadt) deed eens hartelijk lachen. De scène der Ypersche vluchtelingen met Stiene (Mevr. Ghisquière) en Sofie (Mevr. Lelong) viel niet weinig in den smaak van het publiek; het welbekende lied Ramscapelle werd gebisseerd. In het tweede deel van dit bedrijf vinden we al onze personnages terug 'in een bar van Montmartre. De apachendans werd er meesterlijk uitgevoerd door M. Cocquyt en Juf. Gouwy. Dit bedrijf eindigt met de opkomst van La Made- Ion (Mevr. Lelong) waarvan het lied in vervoering door gansch de zaal werd medegezongen. Verscheidene scènes werden bij het magnesiumlicht gephotographeerd. Een onzer dappere poilus verschrok zelfs zienlijk. Ja Edgard, jongen, dit gaat zoo, van een hevig bombardement is men niet bevreesd, maar eene kleine magnesiumontploffing zou u 't harte uit 't lijf doen springen... Namens den Nationalen Strijdersbond werden bloe mengarven aangeboden aan Mevr. Denys, 't Oorlogs marraintje en aan M. Emiel Ghisquière, de schrijver van de revue. Voor 't voetlicht gebracht, werd hij op daverend applaus onthaald van wege het publiek. Het tweede bedrijf, gespeeld te Brussel in dit tijd perk, vergastte ons op leutige scènes alsde Ketjes met hun samenzang, de mobilisatie van 38 met de vier onbetaalbare modelsoldaten (MM. Lelong, Denys, Van Raes en Gantois), de moderne Lambethwalk. zonder natuurlijk de Gendarme te vergeten. Na de opkomst der Duitschers op parademarsch, be vonden wij ons voor 't graf van den onbekenden sol daat. M. Van Raes declameerde er in vloeiend Engelsch Flanders Poppies Maar gansch de zaal was stom en vol bewondering wanneer de onbekende soldaat bebloed, omsluierd met de Belgische Vlag en door engelen met lauweren be kroond verrees uit zijn graf en eene treffende toespraak hield. Na de uitvoering der Brabangonne bij de huldebe- tooging aan den onbekenden soldaat op 11 November, had het défilé plaats der soldaten in oude en nieuwe uniformen onder de medeslepende tonen van Flotte. petit Drapeau Daverend handgeklap begroette het einde der ver tooning. Emiel, met uwe flinke groep tooneelspelers en Geor ges met uwe puike schaar muzikanten, gij haalt eere van uw werk. De lauweren zijn ten volle verdiend. Vooruit voor de vierde vertooning. IVO. N. B. Op Zaterdag, 26n dezer, vierde vertooning van de soldatenrevue 't Oorlogsmarraintje groot lief dadigheidsfeest ten voordeele van 't Kerstgeschenk aan weezenkinderen, ouderlingen en noodlijdende oud strijders. Publiek van Yper en omliggende, benevens de aange name uren die gij zult doorbrengen, zult gij ook de innerlijke vreugde smaken uwen penning gestort te hebben ten voordeele van eene categorie medeburgers, die ons zeer nauw aan 't harte liggen. Dokter VIDAL. de groote specialist van de Sympa- tnicotherapie, wil u de ziekten aanduiden die aan zijn methode kunnen onderworpen worden. De volgende aandoeningen worden genezen of ver beterd 1° - Asthma, windgezwel, coryza, hoestbuien. 2° - De zenuwstoringenslapeloosheid, hoofdpijnen, overdreven nervositeit, duizeling, beverij, bevangenheid, geheugenverlies, zenuwzwakte, onmacht. i - De verteringsstoornissenmaagpijnen, aerapha- -16- galstoringen, enteritus, chronische buikloop, ver stopping. 4" - Bloedsomloopstoornissen te groote bloedvaten- -panning, aderspat, oortuitingen, onregelmatige of pijn- ijKe regels, bloedopdrang stoornissen van het keeren der jaren. vz'iehHf chDlat'ekP^nen6n zenuwP«nen <h€UP" en Zekere verlammingeneenzijdige lichaamsver- .amming tabes. Parkinson, kinderverlamming. rblijyende lichaamsgroei, geestelijke tekort- omnigen byj de kinderen zenuwcrisissen, geestestraag- teren mo '-1 eld bet gaan of het spreken, bedwa- m^ct behandeling bestaat in-het prikkelen, zonder de SlfLPljn' v,an den Sympathicus, juist op de hoogte act^e vl^ylleS'uW!lk? Prikkeling een weldoende re- orgaan m Zleke lid of in het onvolkomen rJ^iTh^ Instituut van Dr VIDAL, te Bijsel, 13, en v in' fi IS TV\al de dagen van 10 tot middag n d i 6 u' Telefoon505-65. mede de olo'uiti ambtenaren en gepensionneerden. als- een zeer j" un eez>nsleden worden, tegen een zeer matig bijzonder tarief behandeld. om a uur KOSTELOOZE TOMBOLA HET SCHITTERENDSTE WINTERFEEST Ingangsprijs 3.00 frank. (1096) Op Maandag 28 November, spreekt KAREL JONCKHEERE, Letterkundige, in Concordia voor het Willemsfonds over Visschers en Vis- schersliederen Zang en spel zullen deze voor dracht illustreeren. PER. Een lastige Eva's dochter. Deze week Dinsdag vyerd zekere Ameloot Pharaïlde, 36 jaar oud. die alhier in de Neerstraat een herberg uitbaat, door de Rechtbank veroordeeld wegens beleedigingen en dron kenschap. Die vrouw, die gescheiden leeft van haar echtgenoot en met een anderen aanhoudt, is aan haar proefstuk niet en schier geheele dagen geeft zij zich aan den drank over. Zoo was het Woensdag voormid dag nogmaals het geval en, niet tevreden over de straf die zij daags te voren gekregen had, herbegon zij weer om hetzelfde spelletje. Ditmaal echter wierp zij de ruiten uit, wat zij vroeger ook nog deed. van het huis rechtover haar woning gelegen, zoodat de politie moest bijgeroepen worden. De mannen der wet hadden het echter niet gemakkelijk, daar de dronken vrouw hén weerstand bood en zich maar gedurig ten gronde liet vallen in de door den regen beslijkte straten. Ten slotte zag de politie zich verplicht haar per auto naar het po- litiebureel te vervoeren, waar zij eenigen tijd in den amigo verbleef en dan nadien met een nieuw proces verbaal weer naar huis gestuurd werd. .Schouw afgewaaid. Woensdag voormiddag, tijdens den hevigen stormwind die hier over de streek blies, werd een schouw afgerukt van een magazijn in de Bo- terstraat. De steenbrokken vlogen te midden de straat, doch gelukkiglijk, niettegenstaande het verkeer er steeds zeer druk is, werd geen enkel voorbijganger getroffen. Ook nog op veel andere plaatsen werden pannen van de daken afgerukt. Alcoholsmokkelaars gestraft. Destijds meldden wij dat bij Laire Achiel, wonende alhier in de Stuers- straat, een hoeveelheid flesschen alcohol ontdekt wer den, die aldaar door zekeren Spetebroot Valère, van Poperinghe, waren aangebracht geweest. Ook in de auto van Spetebroodt. die op den koer der firma Lebbe stond, werden naderhand nog flesschen alcohol gevon den. Deze smokkelzaak werd verleden week Vrijdag ge vonnist door de Rechtbank van Yper. die de volgende straffen uitsprak. Voor de 307 flesschen ontdekt bij Laire Achiel, werd deze alsmede de hoofdbeschuldigde, Spetebroodt, veroordeeld elk tot vijf maanden gevang en solidairlijk tot het betalen eener geldboete van 83.316 fr. of elk een vervangende gezangzitting van drie maanden Spetebroodt werd daarbij nog, voor de 338 flesschen in de auto gevonden, veroordeeld tot vijf maanden gevang en tot het betalen van 108.933 fr. of een vervangende gevangenisstraf van drie maanden. De aangeslagen alcohol en de auto werden verbeurd verklaard. Daarbij werd ieder der twee betichten nog veroordeeld tot het betalen van de helft der gedings- kosten. VLAMERTINGHE. Auto op de spoorlijn. Een personenauto kwam Maandagavond, rond 5 u., van uit de richting van Vlamertinghe naar Yper gereden. Bij het oversteken van den grooten spooroverweg verliet de auto plots de groote baan om de spoorlijn te volgen. Het voertuig reed echter niet ver al over de dwars balken. want weldra stond het stil juist achter de her berg St Louis met alle vier de banden plat. Daar de trein Poperinghe-Yper in aantocht was, werd dadelijk het onmogelijke gedaan om de spoorlijn weer vrij te maken, doch de trein, waarvan de machinist gelukkig- lijk de belemmering gezien had, moest toch nog eenige oogenblikken stoppen. GHELUVELT. Verkeersongeval. De genaamde Lebbe, van Poperinghe, kwam Zondag, rond 5 u. 's avonds, met zijn auto, waaraan een remorque was vastgehecht waarin zich een koerspaard bevond, huis waarts gereden. In den draai der baan, op het gehucht de Zandberg, gleed de auto uit, daar de macadam- baan aldaar tengevolge van den motregen glad gewor den was, bolde de tramlijn op om ten slotte in de drie meter diepe gracht terecht te komen De auto bleef recht in de gracht staan, doch de aanhangwagen kan telde om. De autobestuurder en ook de personen die hem vergezelden kwamen er gelukkig met den schrik van af. Ook het koerspaard kon spoedig uit den ge- kantelden wagen bevrijd worden, en kwam er zonder letsel van af. WESTROOSEBEKE. Werkongeval. Bij het los sen van een camion baksteenen langs den weg naar Pas- schendaele werd een der werklieden, Masschelein Theo- phiel, die zich niet tijdig genoeg kon verwijderen, door de vallende steenen verrast en er gedeeltelijk onder bedolven. Zijne werkmakkers verhaastten zich het slachtoffer te bevrijden, doch de man was toch ernstig aan de rechterheup gewond. MOORSLEDE. Auto in de gracht. Een fransche auto, bestuurd door M. Desmarets, die de groote baan volgde, moest op zeker oogenblik uitwijken om een on- voorzichtigen wielrijder te mijden, doch zulks had voor gevolg dat de auto uitgleed en in de gracht bezijdens de baan terechtkwam. De Heer Desmarets en zijne echtgenoote, die hem vergezelde, werden beiden ge kwetst. MEENEN. Brand. Maandag nacht, rond 1 uur, toen de nachtwaker der vlasfabriek en aanpalende sui- kerijdrogerij van den Heer Ernest Valcke, in de Moor- seelestraat, zijn ronde deed was hij een ongewonen geur gewaar en vreezende dat er iets niet in den haak was ging hij naar de suikerijdrogerij zien. Daar bemerkte hij dat de suikerijboonen aan 't branden waren. Dade lijk gaf de man het alarm. De brandweer moest langen tijd hard werken om de vlasfabriek te kunnen vrijwa ren. doch de drogerij, met de 20 tot 30.000 kg. suikerij boonen die zich er in bevonden, werd totaal door het vuur vernield. De schade bedraagt 250.000 fr. doch is gelukkigljju door verzekering gedekt. De rijkswacht stelde een on derzoek in naar de oorzaak van den brand. NEERW.AASTEN. Kind verbrand. In het huis bewoond door de echtgenooten Desplechin. langs den steenweg naar Deulemont. is hun zesjarig zoontje. Ro bert, over een emmer kokend water gevallen, waardoor het aan de handen verbrand werd en ook nog een diepe wonde aan het voorhoofd opliep Aanrijding. Dinsdag, rond 5 u. namiddag, had er op de wijk Cornet een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto met vlas geladen, bestuurd door Devligher André, 32 jaar oud, van Waasten, en de bestelauto eener brouwerij. Door den schok kwam de vrachtauto, die zijdelings aangereden werd, in de gracht terecht waar hij omkantelde. De autovoerder Devligher, die een arm gebroken was en nog talrijke andere verwondingen opliep, moest van achter zijn stuur gehaald worden. Een bijgeroepen geneesheer diende hem de eerste zorgen toe Van Tourhoudt, de beruchte vrouwenslachter van Reckem. die reeds veroordeeld werd voor schaking van minderjarige en aanslag op de zeden, zal binnen kort voor de Kamer van Inbeschuldigingstelling van Gent verwezen worden, die te beslissen zal hebben welk Assisenhof het proces van Van Tourhoudt. die de fran sche rechtspleging heeft aangevraagd, zal te behande len hebben. Naar alle waarschijnlijkheid zal het Assi senhof van Brabant aangeduid worden en zal de zaak er in den loop van Februari aanstaande reeds opge roepen worden. De echtgenooten Henri Vandevyvere-Willaert Alida werden hier met luister gevierd ter gelegenheid van hun gouden bruiloft. Omringd met hun zes nog in leven zijnde kinderen van de tien die zij uit hun huwelijk hadden, en van gansch hunne familie, woonden de jubilarissen te 10 uur een plechtige mis van dankzegging bij. Daarna werden zij officieel ten gemeentehuize ont vangen, waar zij een geschenk in ontvangst mochten nemen en de eerewijn hen aangeboden werd. Een stoet met muziek voorop, leidde de gelukkige en algemeen geachte ouderlingen naar hunne woning terug, waar de geburen hen een allerhartelijkst onthaal hadden voor bereid. Ook de maatschappij De Vrije Rookers kwam 's namiddags haar deken-jubilaris gelukwenschen en een geschenk aanbieden. Dit heuglijk feest werd ver der ten gezelligste mogelijk gevierd en algemeen weer klonk den wensch Lang leve onze jubilarissen. LIGGENDE PERS ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938 Om 5 uurYPER, bij Fr. De Hollander, Iiondstraat VrlendenschietingInleg 5 fr. 50 te verschieten :r. vo gels van 2,50 fr. ZONDAG 27 NOVEMBER 1938 Om 2 1 uur ZILLEBEKE (HOOGHE), bij J. Dewitte: Oppervogel 60 fr.Twee zijdvogels, elk 30 fr.Twee kallen, elk 20 fr. en 45 vogels van 10 fr. voor 50 schut ters, boven de 50, al vogels van 12 fr. Inleg 13 fr. Om 2 J uur LANGEMARCK, bij C. Vandenbussche, KlerkenstraatOppervogel 60 fr. Tweè zijdvogels, elk 30 fr;; Twee kallen, eik 20 fr. 10 primés van 15 fr. r Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50 Boven de 50 schutters alle vijftal een primé van 15 fr. Om 2 J uurVOORMEZEELE, bij Ach. Ryckebusch Oppervogel 25 fr. en een haas Twee zijdvogels, elk 5 fr. en een haas Twee kallen, elk 2 konijnen Alle vijftal een primé van 15 fr.; Kleine vogels 10 fr. - Inleg 13.50 fr. Om 2 i uur ARMENTIÈRES, bij E. Pallade Opper vogel 80 fr. Twee zijdvogels, elk 40 fr. 'Twee kallen, elk 25 fr.Kleine vogels 15 fr. Inleg 17 fr. MAANDAG 28 NOVEMBER 1938 Om 2 j uur YPER, bij Fr. D'HolIander, Hondstraat, 26Oppervogel 60 fr. Twee zijdvogels, elk 30 fr.Twee kallen, elk 20 fr.Kleine vogels 12 fr.boven de 40 schutters aan 15 fr. Inleg 15 fr. De N. V. Les Forges de Ciney heeft de eer haar geachte klienteel aan te manen op haar hoede te zijn voor het aankoopen van stoven, bnffetten of fornuizen Cineybij handelaars die geen officieele vertegenwoordiger zijn. Aldus zou men zich blootstellen niet te genie ten van de gewone waarborg der fabriek en ook mogelijks moeilijkheden hebben zoo een buiten gewoon ongeval zich moest voordoen. Er wordt herinnerd dat elk onzer toestellen moet voorzien zijn van een geplombeerde waar- borgkaart en dat de officieele vertegenwoordi ging voor Yper en omstreken toevertrouwd is aan La Société Les Forges de Ciney a l'honneur de mettre en garde son honorable clientèle pour les achats de poêles, buffets ou fourneaux «Ciney» qu'elle ferait a tout commergant qui n'est pas uh concessionnaire officiel. Elle s'expose au risque de ne pas bénéficier de la garantie normale de l'usine et ainsi a des diffi- cultés si un accident exceptionnel devait se pro* duire. II est rappelé que chacun de nos appareils doit être murti d'un bon de garantie plombé et qu& le concessionnaire officiel pour la ville d'Ypres et ses environs est

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 8