VROUWEN.KRONIEK Van alles wat PLANTEN EN DIEREN WETENSWAARDICH EDEN Door TANTE BARBARA U vraagt?... Wij antwoorden U vraagt ons wat U wenscht te weten in verband met huishouding, recepten, opvoeding, schoonheids- wenken. enz... Wij antwoorden U zoo vlug en zoo goed mogelijk. Op geneeskundige vragen kunnen wij ech ter geen antwoord verstrekken, daar deze niet tot onze bevoegdheid behooren. Stuurt Uw vragen, raadverzoeken. onder gesloten omslag aan: «TANTE BARBARA» adres redaktie van ons blad. Beleefd verzoek er een postzegel van 75 cen tiemen bij te voegen voor het dekken van de onkosten. U kan in alle vertrouwen Uw vragen en raadver zoeken insturen. Wij antwoorden steeds onder begin letters of onder opgegevene schuilnamen. U vraagt Wij antwoorden!... M. R. vraagt onsWat moet ik doen opdat de kous of sok minder gemakkelijk bij het stoppen van den houten paddenstoel wegglijde U kan daaraan ver helpen door met een mesje vlak bij den onderrand van den bol een gleuf te maken. Als u er een elastiekje om doet kan de kous of sok nooit wegglijden. P. D. vraagt ons: «Ik heb een jongen van elf jaar die zoowel op school als thuis liever lui dan moe is Voor om het even welk werk voelt hij niets! Maar in het ravotten is hij steeds haantje vooruit Wat moet ik doen cm zijn luiheid den baas te worden, en van mijn jongen een ernstigen student te maken Allerlei om- 'standigheden zouden nader moeten belicht worden. Maar in elk geval verwijt hem nooit voorluiaard Want uw rakker zou zich aan die woorden kunnen aan passen. en als volgt redeneeren inderdaad, ik ben een luiaard, daar is echter nu eens niets aan te doen. ik ben het en blijf het. Aldus kan men met voortdy- rend het woordje «luiaard» naar het hoofd te slingeren, iemand luiaard maken, die het niet was. Daarom is het veel verkiezelijker uw zoon vriendelijk toe te spre ken. hem aan te moedigen, er hem bij de minste gele genheid op wijzen dat hij wel kan als hij maar wil en u hebt veel kans dat hij zijn schade inhaalt, dat hij flink begint te werken. H. S. Indien u den spiegel in den tegelmuur wilt aanbrengen, moet u er een dunne plaat zink achter plaatsen indien u den spiegel er vóór wilt bevestigen, kunt u dit doen met behulp van dopjes. Het is best den spiegel te voren tegen vocht te laten behandelen. Nelly vraagt onsWat moet ik doen om sneeuw witte tanden te krijgen Om mooie sneeuwwitte tan den te bekomen, schuiert u ze iederen morgen met ge woon keukenzout en een harden tandenborstel, welke ge nat gemaakt hebt in een glas lauw water waar ge eenige druppels zuurstofwater hebt ingedaan. Eens op de week neemt ge een doekje dat ge vochtig maakt en dan in zout doopt, waarna ge voor den spiegel van boven naar onder wrijvend, uwe tanden vrij maakt van de bruine laag welke op het glazuur der tanden komt zitten. Voor ge slapen gaat schuiert ge ze met een goede Dentifrice. De maand December. Welke visch kunnen wij nu best koopen Spie ring, steur, panharing, schelvisch (in de wintermaan den het best), kabeljauw, sprot, ijbokking, karper, schol, griet, mosselen, oesters. Noordzeegarnalen, zalm, blei, brasem, tong. tarbot. Welk wild en gevogelte kunnen we nu best koopen Kip. duif. wilde eend. patrijzen, kalkoen, fazant, gans. haas, wild konijn, ree, kapoen. Welke groenten en vruchten kunnen wij nu best koopen Bloemkool, selderij, kervel, peterselie, wor teltjes. pastinaken. biet. uien, andoorns. ramenas, sel derijknollen, savoye-, roode en witte kool, prei, spruit jes, raapstelen. Brusselsch loof. winterwortelen, kool rapen. schorseneeren. boerenkool, bananen, meloenen, citroenen, peren, appelen, druiven, noten, mispels, sinaasappels. Wat kan men het best in deze maand inmaken Haring en steur. Zoo leeren de moeders hun kinderen liegen We lezen in een klein weekblaadje volgend interes sant stukje Een moeder stapt de tram op met een jongetje van een jaar of zeven. Een kaartje a. u. b. En voor hem en de ontvanger wijst naar het jongetje. O. die is nog maar vijf jaar. hij is groot van was ziet u. Dat is niet waar. mijnheer riep het ventje, ik ben bijna zeven jaar, ik mag achtereen m'n eerste Communie doen. En tot zijn moeder. gij hebt gelogen, dat zal ik te gen onzen vader zeggen De menschen schaterden... Zoo leeren de moeders hun kinderen liegen be sloot wijselijk de ontvanger. Gedurende de gure maanden moeten de kinderen zich in huis kunnen vermaken In veel huisgezinnen kunnen de ouders er geen spe ciale kinderkamer op nahouden, waar de kinderen naar hartelust mogen spelen er dient over het alge meen te veel afgerekend te worden met de beperkte ruimte. Gedurende de gure wintermaanden moeten de kinde ren toch over een eigen hoekje beschikken, de groo- tere vinden dit in hun slaapkamer, maar de kleintjes die pas of nog niet naar school gaan zouden over een speelruimte in de huiskamer moeten beschikken. Laat de kinderen daar naar hartelust spelen U zult eens z'en wanneer u ze laat betijen hoe ze zich daar thuis voelen. Indien mogelijk, hebben zij een gedeelte van de muurkast of anders een andere berggelegenheid. waar zij alle schatten na het spelen persoonlijk moeten op bergen daaraan moet streng de hand gehouden wor den. Daardoor wordt het rondom slingeren van het speelgoed voorkomen. De kunst om visch te koopen. In het kookboek uitgegeven door de Propaganda- kommissie voor Zeevisch lezen wij de volgende inte ressante gegevens Als ge het kent om visch te koopen dan gaat ge niet naar de vischmarkt of bij den vischhandelaar met het vast gedacht, deze of gene visch te koopen. en ge maakt uw keus niet vooraf, want er is minstens altijd één soort visch, dien dag aan een zeer voordeeligen prijs te koop geboden. Daarbij is de visch die het goedkoopst verkocht wordt, niet minder voedzaam of niet minder smakelijk dan dure visch. Ten andere het is veelal een kwestie van mode. en de huisvrouw vraagt luxe visch omdat haar buur vrouw het doet, ofwel omdat de handelaar geen goed- koope visch aanbiedt, stelt zij er zich mede tevreden, en geeft veel geld uit Maar zij moet aandringen bij den handelaar dat deze ook de kleine visch zou ver- koopen. Als ge het kent om visch te koopen ziet ge dat zij versch is Zoo niet is het onmogelijk goede vischgerechten te bereiden. Kenteekens van versch zijn. voor alle vischsoorten Het oog moet blinkend zijn en helder, en niet troebel. De kieuwen moeten rood zijn. en niet ingevallen. De buik moet goed rond zijn. en niet ingevallen. Het vleesch moet vast zijn, en niet slap De geur moet aangenaam zijn. en niet naar bederf ruiken. De schubben moeten goed vastzitten, en niet los. De vinnen moeten in goeden staat zijn. en niet be schadigd. Onthoofde visch is niet te miskennen, daar men in veel gevallen aanraadt slechts onthoofde visch te ver zenden. gezien deze beter tegen het vervoer is bestand, en dat de afval ter plaats kan verwerkt worden tot andere doeleinden. Daarbij worden de vervoerkosten ook lager. Tafellekkernijen. Onder dezen titel heeft de Nationale Commissie voor Economische Uitbreiding een brochuur uitgege ven met eenige goede recepten, waarvan we er vanaf eerstvolgende week regelmatig een paar zullen publi- ceeren. TANTE BARBARA. Bourseul in Frankrijk herdacht. De Franschen aanzien Bourseul als den uil vinder van de telefoon. Zij beweren dat hij dé eerste princiepen toepaste en als eenvoudige bediende van de posterijen een ontdekking deed die hij aanbood aan het bestuur van de posterijen. Maar dit hield geen rekening met de mogelijke uitvinding en Charles Bourseul deed geen verdere pogingen. In Amerika hoorde Edison echter van zijn uitvindin gen en kon het toestel verder uitwerken. De vermeende uitvinder van de telefoon wordt dit jaar in Frankrijk herdacht daar hij een eeuw geleden ter wereld kwam. De Oorlogsbibliotheek van Stuttgart. De Duitsche oorlogsbibliotheek, gevestigd in het kas teel van Rosenstein bij Stuttgart, is een van de meest belangrijke bibliotheken op dit gebied, die er over de geheele wereld te vinden zijn. Zij omvat bijna 100.000 werken, die een unieke bron van studie vormen voor historici en oorlogsdeskundigen. Tienduizend couranten worden hier bewaard, en meer dan 100.000 fotos. kaar ten. proclamaties, enz... Van Mei tot September is deze verzameling voor het publiek te bezichtigen. Televisie-uitzendingen in Amerika. Zou de televisie er nu eindelijk doorkómen Zou het ons gegeven zijn over nu over een paar jaartjes een goedkoop en tevens degelijk televisie-apparaat in onze huiskamer te hebben Dit laat zich vermoeden uit een mededeeling van de Radio Corporation of America, die bericht dat er nu een aanvang zal gemaakt worden niet het uitzenden van een beperkt televisieprogramma, dat minstens twee uur per week zal beslaan. Voorts be staan er plannen om tot den aanmaak van een beperkt aantal televisie-ontvangers over te gaan. die, naar ver wacht wordt, aan de markt zullen komen tegen den tijd. dat de New-Yorksche wereldtentoonstelling in April a. s. haar poorten opent. Door OOM PIET Op wandel in December. De twee Nederlandsche Natuurvrienden en Natuur- Propagandisten E Heimans en Jac. P. Thijsse, hebben gedurende de jongste vijf-en-twintig jaren enorme groote belangstelling in Holland en in Vlaanderen ge wekt voor alles wat groeit en leeft in onze eigen stre ken. In hun «Wandelboekje» (10"' uitgave) vertellen ze ons het volgende, over wat er zooal in de natuur te zien is, gedurende de maand December «Sneeuwklokjes, crocusjes, aaronskelken, vogelmelk komen op beschutte plaatsen hun groeipieken al uit den grond steken. De klimop heeft nog enkele bloemen, de kerstroos staat in vollen bloei en de winterjasmijn bedekt den tuinmuur met honderden zespuntige helder gele bloemen, die al te voorschijn komen, kort nadat de donkergroene drietallige blaadjes zijn afgevallen. Op zachte dagen vliegen de bijen uitin een dichte wolk dansen ze voor het vlieggat op en neer. Op zulke dagen zingen winterkoninkjes, heggemuschjes, boom leeuweriken en zelfs al een enkele zanglijster. Kleine mugjes dansen in den zonneschijn, op den muur koes teren zich groote breede blauwe vliegen, de Pollenia's en 's avonds zweven bleeke wintervlindertjes in 't bosch. De kleine zwarte galwespjes komen uit de verbruinde galappeltjes van de eikenbladen te voorschijn en gaan in de knoppen hun eitjes leggen. Een paar weken later is alles bevroren, de bloemen van de winterjasmijn zijn verschrompeld, de nog niet ontloken knoppen zijn nog frisch. Hongerige vogels verdringen elkander op de voederplaatsen of scharre len op sneeuwvrije plekken in 't bosch of langs de hellingen. De lijsters nemen hun toevlucht tot de bes sen van sneeuwbal en hulst, die ze eerst hadden ver smaad. de groenvinken hakken de roode bottels van-de egelantieren uit elkaar om aan den kost te komen. Over 't bevrozen meer glibbert de visehotter van wak tot wak wanneer de rietsnijders hem zien, laten ze hun werk in den steek, om hem over 't ijs te vervolgen, want zijn vacht is veel geld waard. Het schitterend ijsvogeltje loert bij de bijten op de kleine vischjes en de insecten, die er lucht komen hap pen. maar de schuwe reigers en roerdompen staan te hongeren tusschen het riet Op de heide en in de duinen vertoonen zich nu groote roofvogels slechtvalken en zeearenden, door den jager gehaat om menig fazant en konijn, die ze hem ontfut selen. Ook de hermelijnen, die nu heelemaal wit zijn op 't zwarte staartpuntje na, maken menig konijn buit. dat ze gemakkelijk kunnen besluipen, wanneer het hongerige dier zit te knabbelen aan de schors van stammen en struiken, die boven de sneeuw uitsteken Uit deze korte, bondige, aktueele. zeer leerrijke, we tenschappelijke juiste uiteenzetting, blijkt dat ook in de zoogenaamde doode Decembermaand zeer veel te zien valt in de levende natuur, voor alwie op wandel, zijn oogen goed gebruikt. Wij kunnen niet anders, dan al onze lezeressen en lezers ten zeerste aan te raden, gedurende deze maand eens speciaal flinke wandelin gen te doen in de gezonde buitenlucht van veld en bosch. niet alleen om de frissche versterkende lucht in te ademen, maar ook om meteen de specifieke December- .tuur te leeren kennen. De moestuin spitten vereischt kennis. De tuin moet ieder jaar gespit worden, om den grond losser te maken, en de lucht er gemakkelijker een toe gang door te verleenen. om aldus op de aanwezige stof fen zoodanig in te werken dat er rotting ontstaat, waar door de stoffen zoo veranderen dat later de planten deze als voedsel kunnen opnemen. Dit schrijven wij niet zoozeer voor de tuiniers die dat natuurlijk heel goed weten, maar wel voor de liefhebbers-tuiniers die een eigen tuintje bezitten, waaraan ze plezier wenschen te beleven. Welnu wanneer men spit één steek diep of twee steken of nog dieper dan zorge men er steeds voor dat de beste grond, meestal de bovenste laag. boven- blijve. Men spitte nooit wanneer de grond vochtig is of wanneer hij met sneeuw overdekt ligt, of wanneer de vorst de bovenste laag hardvroor. Immers in ieder van deze gevallen wordt door het spitten de struktuur van den grond verslechthet is te zeggen de onderlinge ligging der gronddeeltjes wordt minder goed erdoor. Ook is het verkeerd de grond meer te spitten dan het hcogstnoodig is. dit is vooral waar voor de lichtere gronden. Want door een te veel bewerken van den grond komen de gronddeeltjes te dicht op elkander te liggen, waardoor de grond na regen dicht slikt. In dit geval maakt men den grond dichter in plaats van los ser dan kan de lucht er niet voldoende door om op de aanwezige stoffen verrottend in te werken, en... later zal die grond voor de planten zeer arm aan voedsel zijn. Aldus mag het spitten van den moestuin zeer zeker niet onderschat worden men moet dus met ken- nib en overleg te werk gaan. (Nadruk Verboden). OOM PIET. Parachut-springen. Een der nieuwste takken van sport is het parachut- springen. dat in den laatsten tijd steeds meer liefhebbers krijgt, en zich bijvoorbeeld in Rusland heeft ontwikkeld tot een ware volkssport. Ook op de verleden jaar te Parijs gehouden Wereldtentoonstelling vormde de pa rachute-toren de sensatie, die op jong en oud een groote aantrekkingskracht uitoefende. Al waagde ook niet iedereen den sprong in de diepte in ieder geval was men graag toeschouwer en de springers werden met gejuich ontvangen., wanneer zij veilig en wel op den aard bodem terugkeerden. Voor den geoefenden parachute-springer heeft de sprong in de diepte niets beangstigends, integendeel deze sport is voor hem een groote attractie, zooals het snelheid vermeerderen voor den bestuurder van auto mobiel of motorboot. Hij hangt aan zijn parachute, licht en vrij en daalt langzaam op de aarde neer. Eerst, wan neer hij op het punt staat te landen is oplettendheid noodig, want de snelheid bij het dalen bedraagt zeven meter per sekonde en de stoot bij de landing is tame lijk hard. Hier doet zich ook een mogelijkheid van het gevaar voor. Een kleine onachtzaamheid meestal is het slee.its een ongelukkig toeval is voldoende om verwon dingen cp te loopen. Gevaar voor het leven bestaat echter op het oogenblik niet meer. Daarvoor is men in de wetenschap van het parachute-springen reeds te ver gevorderd. Wanneer er zich desondanks, tusschen de du,zenden en duizenden gelukkige landingen, hier en daar eens een doodelijk ongeval voordoet, dan is dat zoo goed als steeds op rekening van lichtzinnigheid te stellen. Sport en records zijn op het oogenblik twee onaf scheidelijke verschijnselen. En natuurlijk hebben ook de parachutespringers hun wereld-records, dat kort geleden op den naam is gesteld van den Franschen James Williams, toen hij van een hoogte van 10.060 meter sprong en zijn parachute eerst op 200 meter bo ven de aarde opende. Williams kwam goed op den bo dem terecht. De val tusschen den sprong uit het vlieg tuig en het openen van de parachute duurde precies twee minuten en vijftig sekonden en voltrok zich bij een gemiddelde snelheid van 200 kilometer per uur ,.an het openen van de parachute tot het landen had Williams 18 sekonden noodig. WiUiams was. om op een hoogte van meer dan 10.000 meter vrij te kunnen adem halen. en vooral tijdens den val het bewustzijn niet te gerust"" met 6en bi^zonder ademhalingsapparaat uit-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 12