VROEG OF LAAT OPSTAAN Weekkalender 7 3 WAT Wij LEZEN Naamdagen. Bijzondere dagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Niet enkel een kwestie van luiheid of uitge slapen zijn.. van 3 tot 9 December 1938 o Zaterdag 3 DecemberFranciscus-Xaverius. Zondag 4 DecemberBarbara, Hortensia. Petrus. Chrysologus. Maandag 5 December Crispina, Sabbas. Dinsdag 6 December Leontina, Nikolaas. Woensdag 7 December Ambrosius. Eutropius. Donderdag 8 December Godevaar. Vrijdag 9 DecemberQorgonia, Leocadia. Zaterdag 10 DecemberMelchiades, Valerius. Zondag 4 DecemberDe mijnwerkers, de pompiers en de artilleriemannen vieren hun patronesSinte Barbara. Dinsdag 6 December Sint Niklaas, de groote kinder vriend. heeft voor de jeugd lekkernij en speelgoed ge bracht de groote menschen ontvangen op dien dag soms ook nog lieve geschenken. Opgang Zaterdag 3 December7 u. 26 Zondag 4 December 7 u. 27 Maandag 5 December 7 u. 29 Dinsdag 6 December 7 u. 30 Woensdag 7 December7 u. 31 Donderdag 8 December 7 u. 32 Vrijdag 9 December 7 u. 33 Opgang Zaterdag 3 December 13 u 30 Zondag 4 December14 u. 01 Maandag 5 December 14 u. 39 Dinsdag 6 December15 u. 25 Woensdag 7 December 16 u. 21 Donderdag 8 December17 u. 27 Vrijdag 9 December 18 u. 40 Volle Maan 7 December te 10 u. 22 m. Laatste Kwartier14 December te 1 u. 17 m. Nieuwe Maan21 December te 18 u. 7 m. 3 December 1381Overlijden te Groenendaal. bij Brussel, van den Vlaamschen mystieker en letterkun dige Jan van Ruusbroec, die heden nog in de wereld literatuur een voorname plaats inneemt. Geboren in 1283. 1592Farnese Alexander leverde slag tegen den Franschen koning Hendrik IV, die met de protestanten meeheulde. Hij dwingt hem Rouaan te ontzetten, doch wordt zelf, tijdens den laatsten veldslag, doodelijk ge wond en sterft. 1789 Overlijden van den Franschen zeeschilder Joseph Vernet Hij werd in 1714 te Avignon geboren. 1812 Geboorte te Antwerpen van den Vlaamschen romanschrijver Hendrik Conscience, zoon van een Franschen oud-marinesoldaat. Hij schreef meer dan 100 boeken. Zrjn eersteling «Het Wonderjaar» is ook de eerste Vlaamsche roman in België geschreven. De Leeuw van Vlaanderen zijn meesterwerk, is in alle Europeesche talen overgezet. Al is zijn stijl soms opge schroefd. en zijn taal onzuiver, toch blijft hij een goe den verteller, die zijn volk leerde lezen. Hij kreeg te Antwerpen zijn standbeeld terwijl hij nog in leven was. Hij overleed te Brussel op 10 Sept. 1883. 1851Baudin wordt te Parijs, op de Barricade van St. Marguerite, gedood als verdediger van de Re publiek. 1865 Overlijden te Parijs van J. M Quérard. Ge boren in 1797. Schreef o. m. Dictionngire des Pseu- donymes 1937 Overlijden van den Belgischen oud-minister Poullet. 4 December 1402: Oprichting van den eersten Schouw burg te ParijsCharles VI laat de Confrères de la Passiontoe zich te vestigen in het Höpital de la Trinité 1642Overlijden van den Franschen staatsman Armand Jean du Plessis, hertog van Richelieu. In 1585 te Parijs geboren, in 1622 kardinaal, in 1624 minister van Lodewijk XIII. Door het breken van de politieke macht der Hugenoten, wien hij in 1628 La Rochelle ontnam, en van net verzet des adels, bereidde hij het koninklijk absolutisme voor, en door zijn deelneming sinds 1635 aan den.dertigjarigen oorlog, het overwicht van Frankrijk in Europa. Hij begunstigde kunsten en letteren: hij stichtte o. m in 1625 de Fransche Aca demie. 1679 Overlijden te Hardwich van den Engelschen wijsgeer en materialist Thomas Hobbes. de grondlegger van het sensualisme. Hij werd in 1588 geboren. Hij schreef o. m. De Menschelijke Natuur 1832 Spijts de Belgen het Verdrag der 24 Artike len hadden onderteekend, waardoor zij aan Holland een deel van Luxemburg en van Limburg moesten af staan. alsook 8.400.000 gulden tot delging van de Hol- landsche schuld toch weigerde koning Willem de cita del van Antwerpen te ontzetten. Ook toen hij daartoe order kreeg van Frankrijk en Engeland. Doch toen kwamen Frankrijk en Engeland gewapenderhand tus- schen. en na 19 dagen bestorming, moesten de Hollan ders zich overgeven Allen, vijfduizend man. werden in ballingschap naar Frankrijk meegevoerd. Eerst één 'aar later, toen de Schelde voor België heropend werd. kwamen zij vrij. Men herinnere zich dat vrede tus- schen België en Holland eerst in 1839 voor goed werd gesloten. 1882Overlijden van den physioloog von Bischof. die belangrijke werken leverde over de physiologie van de zoogdieren. 1904Overlijden te Antwerpen van Emmanuel Rosseeis, dichter en tooneelschrijver. Geboren op 11 Juli 1818. 1935De Italiaansche schrijver Luigi Pirandello offert zijn Nobelprijsmedaille aan de smeltkroes, ten voordeele van de Italiaansche overweldiging van Abes- sinië. Overweldiging die nu reeds ook door Engeland en Frankrijk is erkend geworden. 1937 Het vertrek van Koning Leopold. Koningin moeder Elisabeth en Prins Karei naar Engeland geven aanleiding tot geruchten over een huwelijk, geruchten die onmiddellijk door het Hof met kracht gelogen straft worden. In onze moderne wereld, waarin de weten schap zoo'n hooge trap van ontwikkeling heeft bereikt, zijn er toch nog heel wat dingen vaak oogenschijnlijk de allergewoonste waar voor men eigenlijk géén of slechts een gedeelte lijke verklaring weet. Een dergelijk vraagstuk is de kwestie van den menschelijken slaap. De ge- heele maatschappij is er op ingesteld, dat alle werkende menschen op een bepaald tijdstip aan het werk gaan. Dit brengt met zich, dat er een vast uur is voor opstaan, ontbijt, enz. En we zien, dat de een zonder moeite opstaat en een ander bijna niet te bewegen is, zijn warme bed te verlaten en daarna de eerste uren nog slape rig is en een ongenietbaar humeur heeft. Het is heusch niet bewezen, dat die langsla pers luiaards zijn of minder presteeren dan de vroegen integendeel, we kunnen er de meest ijverige werkers onder aantreffen. Het is waar, dat de eene mensch meer behoefte heeft aan rust en slaap dan de ander, maar iemand die slecht kan opstaan, is niet altijd een langslaper hij kan wel gewend zijn laat naar bed te gaan en dus weinig nachtrust genieten. Nu is er een merkwaardig feit. Vele menschen zullen hebben opgemerkt, dat er een tijdstip is meestal zoo omstreeks vijf uur in den morgen waarop men ontwaakt en dikwijls klaar wak ker is. Men zou dan zonder moeite kunnen op staan. Doet men dit niet, dan volgen er door gaans weer een paar uren slaap en dikwijls is het heel moeilijk om, als de klok zeven slaat, op te staan. Daags na een slapeloozen nacht zal men zich moe en loom gevoelen. Er is echter een bepaalde tijd, waarop men over die slaperigheid heen- komt en zich weer frisch gevoelt. Later kan de moeheid dan weer opnieuw haar invloed doen gelden. Er is echter altijd een zeker tijdsverloop tusschen de perioden-. Aan Amerikaansche universiteiten heeft men 5 December 1384 Te Doornijk heeft een onderhande ling plaats tusschen Filip den Stoute met zijn gemalin, en twaalf Gentsche afgevaardigden. Filip wilde, om tot oprechte overeenkomst te geraken, dat de Gente naars. naar het gebruik van dien tijd. den knieval de den en vergiffenis vroegen. Maar de fiere Gentenaars wilden zich daartoe niet vernederen De hertog was daarover vertoornd, en men zou in ruzie scheiden, toen de hertogin van Brabant, en Margareta van Male zich op de kniëen wierpen en barmhartigheid voor de Vla mingen afsmeekten. Aan deze tranen kon Filip niet weerstaan, en hij schonk den vrede aan de Gentenaren. 1789Einde van den Boerenkrijg. Na een hard nekkig strijden moesten de Boeren uit Hasselt vluch ten. De Franschen achtervolgden ze en schoten allen dood die een blauwen kiel droegen. Ruim zevenhon derd lijken werden op den grond gevonden. Daarmede was de Boerenkrijg uitgestreden en bleven de Fran schen meester. 1815Zegerijke terugkomst te Antwerpen van de kunstschatten, welke tijdens de Fransche Revolutie in 1794 naar Parijs ontvoerd werden. 1870Overlijden van den Franschen romanschrij ver Vader Alexander Dumas. Hij werd in 1803 te Pa rijs geboren, alwaar hij ook stierf. Hij schreef o. a het drama Henri III et sa Cour (1823), en de histo rische romans Les trois MousquetaireS Vingt ans aprés Monte Christo 1811Overlijden te Londen van Thomas -Carlyle. Engelsch geschiedkundige die in 1795 geboren werd. De Fransche Omwenteling is één zijner hoofdwer ken. 1936Overlijden van den Italia'anschen schrijver Luigi Pirandello, die in 1935 den Nobelprijs voor Let terkunde bekwam. Hij maakte vooral naam met zijn twee bijzonderste tooneelstukken Zes personages op zoek naar een auteur en Henri IV 6 December 1808: Geboorte te Heerlen (Limburg) van dichter J. M. Dautzenberg. Overleden te Elsene. 4 Febr. 1869. waar hij o. a. onderwijzer was. Hij legde zich vooral toe op den kunstigen vorm, dien hij aan verschillende talen ontleende. Hij schreef twee dicht bundels (1850 en 1869) en richtte het tijdschrift «De Toekomstop. 1850 Eerste voorstelling te Parijs van L'Enfant prodiguevan Eugène Scribe. 1874 Overlijden van den Vlaamschen kunstschil der Gustaaf Wappers te Parijs. Werd 23 Augustus 1803 te Antwerpen geboren. Was vriend van Hendrik Con science. conservator aan het museum zijner stad. Schil derde romantische tafereelen. o. a.Het offer van den Leidenschen burgemeester van der WerfDe Bel gische Omwenteling 1882Dood van den Franschen Socialist Louis Blanc. geboren in 1811 te Madrid Bij de Tweede Fran sche Republiek in 1848 werd hij lid van het Voorloopig Bewindhij richtte de nationale werkplaatsen op. 1883 Brand te Brussel van het Natiepaleis. 1935 In Frankrijk verklaren de Croix du Feu zich bereid hun strijdorganisaties te ontbinden. 7 December 1708Nadat de bondgenooten de leger benden van Lodewijk XIV te Oudenaarde verslagen hadden, liepen zij naar Rijsel, dat op 7 Dec. 1708 door hen ingenomen werd. Ook Gent en Brugge vielen dan in hun handen. 1815De Fransche maarschalk Michel Nev. hertog van Elchingen. prins van de Moskowa. onderscheidde zich in den Russisch-Franschen Oorlog, en werd in langdurige proeven genomen op het gebied van den slaap. De proefkonijnen waren studenten van omstreeks twintig jaar. En daar de behoefte aan slaap op verschillende leeftijden anders is, hadden deze experimenten dus een tamelijk een zijdig verloop. Een Engelsche ziekenhuisdokter heeft daaren tegen een eigenaardige ontdekking gedaan hij constateerde namelijk, dat bij de meeste ziekte gevallen met doodelijken afloop de patiënten stierven tusschen vijf en zeven uur 's morgens. In vele ziekenhuizen heeft men dezelfde ervaring opgedaan en zoo de verklaring van genoemden arts kunnen bevestigen. Men heeft naar aanleiding hiervan de hypothe se gesteld, dat de menschelijke vitaliteit in pe rioden van verschillende intensiteit is te verdee- len. Dus zooiets als eb en vloed bij zeewater. Neemt men aan, dat de tijd tusschen vijf en ze ven uur een ebstadium is, dan zou hieruit ook te verklaren zijn, dat men om vijf uur, dus even vóór dit fatale tijdstip gemakkelijker kan op staan. Slaapt men er echter overheen, dan volgt een diepe, vaste slaap tot aan het gewone uur van opstaan. Aanvaardt men de theorie van eb en vloed, dan worden verschillende dingen ons duidelijk, b. v. waarom de eene mensch 's avonds al vroeg slaap krijgt, terwijl een ander pas werkelijk wakker wordt als de huisgenooten naar bed gaan. Waar om men een bepaalden tijd van ontwaken heeft, enz. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat het aanbe veling zou verdienen, als ieder trachtte, zijn eigen uren van eb en vloed te weten te komen. Terwijl we dan tevens begrijpen, dat de eene mensch reeds 's morgens om zes uur volkomen fit is, terwijl een ander eerst om acht uur be gint te ontwaken, maar daarom nog geen luilak behoeft te zijn. Ook zou men zwaar werk kunnen bewaren voor een periode van hooge vitaliteit en daardoor op economische wijze zijn werk ver- deelen en krachten sparen. En efficiency is zeer belangrijk, vooral als we er onze gezondheid een dienst mee bewijzen den 6» Coalitieoorlog 1813 bij Bennewitz verslagen. Hij liep in 1815 tot Napoleon over, en streed met bem in den 7" Coalitieoorlog bij Quatrebras en Waterloo. Daar om werd hij op 7 Dec. 1815 te Parijs doodgeschoten. 1883: Aan de Gentsche Hoogeschool worden Vlaam sche normale afdeelingen ingericht, in de Fakulteit van Wijsbegeerte en Letteren. 8 December 1792 Einde van de Fransche inpalming Dumouriez kon met alle gemak de roemrijke prinse lijke stad Luik innemen. Inderdaad, zij stond open voor hem de prins-bisschop was naar Dusseldorf ge vlucht, zoodat den 8 Dec. het Fransche leger te Aken zijn Winterkwartier mocht opslaan. Heropening op papier van de Scheldevaart. volgens Dekreet der Conventie van 25 Nov. 1830Dood van Benjamin Constantgeboren in 1767 te Lausanna. Publicist en romanschrijver. 1935: De regeering Chapaprieta in Spanje treedt af. Ophefmakende rede van Mussolini bij de opening der Kamer. 9 December 1567Afscheidsbrief van Margareta van Parma. aan de Staten, na haar negenjarig bestuur. Na de gewelddaden der Beeldstormers. durfde de land voogdes niet langer in de Nederlanden blijven, en zij vernam met groote vreugde dat haar Broeder Filip II, haar vraag tot vertrekken inwilligde. 1642Séguier vervangt te Parijs Richelieu als be schermer der Fransche Akademie. 1832 Dood van M Jacquemont. geboren in 1801 te Parijs. Reiziger belast met een zending in Indië. 1884 In Frankrijk schaft een wet de 75 onafzet bare senatoren af. en wijzigt het kiezerskorps voor den Senaat. 1928Dr. Aug. Borms wordt voor de Kamers ge kozen. Op de 133.166 geldige stemmen te Antwerpen uitgebracht bekomt hij er 83.058. P. B. Antoon beklaagde zich tegenover het meisje. Waarom ging je dan steeds met me mee in de auto, waarom bezocht je steeds bioscopen en dancings met mij, waarom moedigde je mij aan. terwijl je toch al verloofd was Deemoedig boog ze het hoofd en zei Ik wilde alleen maar mijn liefde voor Gerard op de proef stellen. De predikant en zijn vrouw hadden het over twee oud-parochianen. Ik heb ze beiden als jongen gekend. De eene was een slimme kerel, de andere een harde werker. De slimme had weinig maatschappelijk succes, maar de harde werker heeft een half millioen nagelaten, zei de predikanteen wijze moraal. Ik heb gehoord, dat de slimme met de weduwe gaat trouwen, merkte de predikantsvrouw droogjes op. f - De inspecteur van het onderwijs, een zeer gewichtig man, bezocht een dorpsschool. Hij stelde allerlei vra gen. o. a. Wat is het Zesde Gebod - Geen der leerlingen antwoordde. Kom, kom. drong hij aan. welk gebod overtrad Kaïn. toen hij Abel doodde Een kleine leerling gaf de onderwijzeres een wenk en fluisterde haar iets in het oor. v\ at zegt het kind daar wilde de inspecteur weten. Dat er nog geen Geboden waren, toen Kaïn Abel doodde. Ondergang 15 u. 55 15 u. 54 15 u. 54 15 u. 53 15 u. 53 15 u. 53 15 u. 53 Ondergang 2 u. 29 3 u. 40 4 u. 51 6 u. 03 7 u. 12 8 u. 13 9 u 05

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 13