Cichorei nog de beste De Sinte Ceciliafeesten der Harmonie Ypriana Cinema Coliseum JULIKA. Les Evadés de I Me du Diable En toch is het nut zoolang betwist werd en nog zeer be twist is. 50 millioen zijn voorzien voor werken aan het Vesderbekken, om nabij Eupen een afdamming te maken waarvan wij reeds vroeger zegden dat de bewoners zelf dier streek zulks niet vroegen noch wenschten, dat men nog niet weet wat men met het water aldaar zal aanvangen, en dat dit werk slechts door België, met het geld van alle lastenbetalers, ook het onze, uitgevoerd wordt om van de Duitschers aldaar te trachten Belgen te maken. Moest Hitier ooit, op een oogenblik dat hem als geschikt zou voorkomen, weer aanspraak maken op dit gebied van Eupen-Malmedy, dan zou België aan dien eisch niet kunnen weerstaan en wel gedwongen zijn die streek terug te geven en ook de er uitgevoerde grootsche werken aan Duitschland ten geschenke te geven, zooals dit onlangs gebeurde met Tchecoslovakije, dat even eens groote werken had uitgevoerd waaronder een Maginotlinie die een milliard kostte, en nu dit alles zonder meer heeft moeten afstaan. Men vindt dus, in deze tijden van zoogezegde besparingen, reden die voorgewend wordt om ons hier alles te weigeren nog 50 millioen voor een zeer betwist werk en, wat meer is, voor een werk dat, alhoewel het uitgevoerd en gesteund wordt door het Ministerie van Openbare Werken en Werkverschaffing, er bitter weinig toe bij draagt de hier in ons land heerschende werkloos heid op te slorpen, gezien er daar niet minder dan 750 Nederlanders voor dit werk gebezigd worden. Ziedaar enkele der voorziene kredieten die wij bijzonder onderlijnen, en wij zouden er uit de hierboven opgesomde reeks nog andere kunnen aanhalen, om aan te toonen dat zeer aanzienlijke sommen besteed worden voor werken zonder het minste economisch nut of voor groote steden, die door den oorlog niets verloren hebben maar integendeel gedurig haar macht zagen groeien, nog te verrijken. Sedert jaren reeds zijn wij getuige van deze partijdige handelwijze onzer regeeringelders uitgeven zonder tellen terwijl men ons als met een druppelglas slechts datgene geeft wat men niet weigeren kan. Is het dan te verwonderen dat onze bevolking verbitterd wordt Anderen zou den zelfs die gedurige vernedering en misken ning zoolang niet geduld hebben. Wanneer wij zoo herhaaldelijk de tegenstelling doen uitschijnen van de behandeling der Belgen van het verwoeste gewest met deze van het an dere deel van het land, dan is het geenszins om dat wij wenschen dat er daar aan die bevoordee- ligde streken iets minder zou gegeven worden neen, want wij zijn niet jaloersch van de werken die daar uitgevoerd worden, doch wat wij willen is dat onze streek eindelijk ook haar rechtmatig deel bekome van hetgeen thans zoo mild voor de er betering der economische uitrusting van het land gedaan wordt. Onze streek werd reeds te lang vergeten, onze belangen reeds te lang geofferd. Aan mooie beloften heeft het ons hier niet ontbroken, doch deze kunnen ons niet langer meer bevredigen. De in uitvoering zijnde werken aan de vaart Yper-Yzer en aan den Yzer zijn een eerste ver betering die aan onze streek zal ten goede ko men en de scheepvaartbeweging, en zoodoende de handelsbetrekkingen van Yper zal vergemak kelijken. Ook bedanken wij den Heer Minister van Openbare Werken voor de kredieten, hoe ge ring zij ook zijn, die hij daarvoor in de buitenge wone begrooting heeft ingeschreven. Doch hier znn nog tal van andere werken die nu nog, twin tig iaar na den oorlog, op hun uitvoering wach ten En het zijn geen nieuwe werken, zooals deze die elders uitgevoerd worden en er millioenen en millioenen vergen. Het zijn herstellingen van oorlogsschade, werken waarop wij een onaan tastbaar recht hebben en waaraan wij dan ook des te meer houden, zooals, om er slechts enkele te vernoemen, in de eerste plaats de vaart Yper- Komen, de lakenhalle, de statie, enz. Wij ver wachten dan ook dat men deze werken niet lan ger meer zal uitstellen en bijzonderlijk de vaart Yper-Komen die voor de herwording van Yper en gansch de streek, zooals het reeds meer dan voldoende bewezen werd, van het grootste eco nomisch belang is. Pacha Van al de patroonheiligen die men gewoonlijk viert is Sinte Cecilia, de patrones der muzikanten, voorze ker wel de meest volksgeliefde en ook deze welke door alle muziekmaatschappijen zonder uitzondering ge vierd wordt. Dit is een feit dat door niemand zal ont kend worden, doch een tweede feit is dat de luister waarmede onze Harmonie Ypriana het Sinte Cecilia- feest telken jare viert, door geen enkele andere maat schappij geëvenaard wordt. Zondag laatst, 27 November, was het nogmaals de groote en zoolang verwachte dag voor de muzikanten Om 10 u. 's morgens vergaderden de werkende leden der Harmonie Ypriana in hun lokaal en onder het ge leide van hun sous-chef, M. Georges Van Egroo, en gevolgd door de bestuursleden, trokken zij vroolijk op geruimd en onder het spelen van een opwekkende pas redoublé, naar de woning van den Heer Aimé Gruwez, den meest beminden der voorzitters, om er hunne vlag af te halen. Bij het verschijnen der vlag weergalmden de klaroenen en werd door het muziek een dreunende Brabangonne uitgevoerd. Daarna trok de Harmonie al spelend verder tot voor de woning van haar geliefden chef. Heer Fran cois Deridder. ter wiens eer ook het vaderlandsch lied uitgevoerd en een aubade gegeven werd. terwijl het bestuur door den chef en zijne achtbare dame verwel komd werd en er, namens de Harmonie, een pracht- tige bloemengarve aan Mevrouw Deridder aangeboden werd. DE SINTE CECILIAMIS Nadien richtte de stoet zijn stappen naar de St Maar- tenskathedraal, waar zooals telken jare, te 11 u. 30, een H. Mis werd opgedragen tot zielerust der afgestor vene muzikanten. Het beeld van Sinte Cecilia, dat aan een der pilaren van het oksaal gevestigd is, was fraai gepint en be- vlagd. en de bestuursleden der feestvierende Harmonie Ypriana en enkele overheidspersonen, waaronder de Heer burgemeester Vanderghote. namen plaats op de hen voorbehouden stoelen vooraan het middenkoor. Ook de geloovigen woonden uiterst talrijk dit H. Mis offer bij, dat opgeluisterd werd door de medewerking der symphonie Ypriana die. onder de kundige leiding van haar chef, M. Georges Van Egroo, en met begelei ding van het groot orgel, bespeeld door M. Hanoulle. orgelist der kathedraal, een drietal uitgelezen muziek stukken uitvoerde. Bij den aanvang der Mis kregen wij een werk te hooren van onzen reeds vermaard geworden Yperschen toondichter. Heer H. Moerman. Dit stuk Imploration». waarvan het de eerste uitvoering was, werd op de meest volmaakte wijze vertolkt en heeft op al de aan wezigen een diepen indruk gemaakt. Het was waarlijk een smeekbede en de toondichter, Meester H. Moerman, wiens talent we reeds vroeger mochten waardeeren. heeft in zijn Implorationeen stuk dat hij speciaal aan de nagedachtenis der gesneuvelde muzikanten en oudstrijders heeft gewijd, nogmaals zijne diepe gevoe lens op meesterlijke wijze weten te vertolken en mede te deelen. Bij het aanhooren dezer verhevene muziek, zoo. vol uitdrukking, hebben wij met den schrijver er van zoo goed gevoeld en begrepen hoe de geloovigen eerst luidop aan hun nood en smart lucht geven en dan. wanneer het in hun binnenste weer wat rustiger is ge worden, hoe zij tot den Heer een vurige en hartstoch telijke bede richten opdat Hij aan al dezen die stier ven voor hun land de hemelsche glorie en de eeuwige rust zou verleenen. Ook het uittreksel uit den Messias van G. Handel II fait paitre son troupeauen de Marche Nuptialevan Wagner werden op onberis pelijke wijze weergegeven en zoowel chef als uitvoer ders verdienen den meesten lof voor die verzorgde en puike auditie. Na het Evangelie beklom E. Pater Berghs, Redemp torist. den kansel en hield een treffend gelegënheidsser- moen. Onder de offerande gingen al de muzikanten en vele geloovigen ten zegen en tijdens het plechtig oogen blik der Consecratie bliezen de klaroenen het Te Velde gevolgd door de Brabangonne door de Har monie uitgevoerd. DE OPTOCHT Na deze schoone en indrukwekkende Sinte Cecilia- mis deed de Harmonie een uitstapje in stad en bracht een kort bezoek aan enkele muzikanten-herbergiers. Onder het spelen van de meeslepende stapmarschen werden alzoo verscheidene straten doortrokken om eindelijk, rond 1 u., op de R. Colaertplaats te belanden, waar in het Hotel Skindieshet jaarlijksch feest maal voor de muzikanten zou opgediend worden. HET BANKET Ruim honderd muzikanten, eereleden en uitgenoodig- den schaarden zich op het gestelde uur rond de mooi opgesmukte tafels en na een kort welkomwoord van den Heer Voorzitter zette iedereen zich neer en allen lieten zich de smakelijk bereide spijzen en lekkere dranken heerlijk smaken. De eeretafel was voorgezeten door den Heer Aimé Gruwez. omringd van de Heeren Vander ghote, burgemeester: Delahaye, schepen: Vergracht, commandant, en Dr Dochy. luitenant van het stedelijk brandweerkorpsnotaris D'Huvettere, voorzitter der afdeeling symphonieMaur. Bagein. ondervoorzitter der HarmonieRaym. Cardinael, schrijver-schatbe waarder Fr. Deridder. chef der Harmonie, en G Van Egroo, chef der symphonie, en verders de bestuurs leden van Ypriana. de Heeren Paul Donck. Ed. Gru wez. Jos. Boone. Cam. Cornillie. Gust. Mahieu. F. De- thoor. Th. Tanghe. Marcel Andries en Gilb. Vermeulen. Gedurende gansch het feestmaal heerschte onophou dend de vroolijkste stemming en de pick-up. die van tijd tot tijd enkele mooie muziekstukken uitvoerde, bracht ook ruimschoots zijn deel bij om deze gezellige bijeenkomst nog op te vroolijken. Tusschenin de gerechten nam de Heer Maur. Bagein. ondervoorzitter, het woord. Namens den Heer Arm. Donck, eerevoorzitter, die wegens familierouw belet was aan het Sinte Ceciliafeest deel te nemen, sprak hij de volgende rede uit Achtbare Heeren, Het is mij uiterst aangenaam U op deze geze'lige feestvergadering te mogen bedanken voor uwe aan wezigheid en laat mij toe U. ten blijke van de gehecht heid van Orize Maatschappij aan het Vorstenhuis, uwe algemeene instemming te vragen om aan Onzen ge liefden Vorst. Z. M. Koning Leopold III. het volgende Naamlooze Vennootschap St Jacobsstraat, 30, IEPER Tel. 37g Zaterdag 3 December Zondag 4 Decemcsr Maandag 5 December De groote nieuwe film van Geza Van Bolvary de regisseur der groote operetten met Paula WESSELY in de hoofdrol. Q NIEUWSBERICHTEN ECLAIR - Prijzen als naar gewoonte. KINDEREN ALTIJD TOEGELATEN. telegram te sturen Harmonie Ypriana ter gelegenheid van het Sinte Ceciliafeest vereenigd. biedt U hare innige gevoelens van verknochtheid aan het Vorstenhuis en vormt den wensch U nog lange jaren aan het hoofd van ons land te mogen behouden. Dit voorstel werd algemeen toegejuicht en een dreu nende Brabangonnedoor allen rechtstaande aan hoord. weerklonk door de zaal. Daarna vervolgde de Heer Bagein zijne rede als volgts Vooraleer over den gang der maatschappij uit te wijden, moet ik eerst en vooral een bijzonder woord van dank richten tot den heer Burgemeester, die ons feestmaal telken jare met zijne aanwezigheid vereert en die onze maatschappij zeer genegen is. Van on- zentwege geef ik de verzekering aan het Stadsbestuur, dat het in alle omstandigheden op de medewerking van de Harmonie mag rekenen voor de opluistering van alle officieele. feesten, tevens als voor de herop beuring van het stedelijk verzet En nu gaan mijn gedachten tot hem. Onzen bemin den en gewaardeerden Voorzitter, de ziel der Maat schappij, die noch tijd, noch geld, noch moeite spaart om zijne lievelingen, de muzikanten, bij te staan daar waar het eenigszins noodig is.'Want de Harmonie, Achtbare Heeren. ligt hem nauw aan 't harte ver bonden. Zijne onafgebroken aanwezigheid op alle her halingen en uitstappen bewijst genoeg hoe hi.i er aan gehecht is. Menigmaal offert hii er zijn privaat leven voor op. Hoe dikwijls zijn èr te vergeefs voet stappen aangewend geweest om hem in de eene of an dere politieke partij een vooraanstaande plaats aan te bieden Maar vastberaden, meer dan ooit hebben wij samen besloten dat wij nimmer zullen dulden dat er in onze groote familie indien wij dusdanig onze Harmonie mogen betitelen aan politiek gedaan wordt. Qnze onafhankelijkheid zal ons steeds, sterker maken. Ik vind geen woorden genoeg, om U te bedanken en ben zeker de tolk van U allen om hem den wensen uit te drukken, opdat wij hem nog lange jaren, in bloeiende gezondheid aan het hoofd van onze Har monie zouden mogen behouden om samen in dé beste verstandhouding met den sympathieken Voorzitter der Symphonie hand in hand te werken tot de heropbeu ring en den bloei der muziekkunst. Ook moet ik in 't bijzonder bedanken onzen Be stuurder Frangois Deridder, die de kundige uitvoerin gen in den loop van dit jaar bewerkstelligde. Enkels dagen geleden wist de massa volk die het kunstconcert bijwoonde, uwe talentvolle leiding te waardeeren. Me een weinig goeden wil vanwege de muzikanten steek de noodige bekwaamheid in U om de maatschapp hooger en hooger op te werken. En aan U Bestuursleden de sousrchef inzonder en werkende leden, richt ik mijn laatsten doch weige meenden dank voor al hetgene gij bijbrengt tot der. bloei en groei onzer schoon geworden maatschapP-1- waaraan ge zoo verkleefd zijt Uw onverpoosd werken en streven zijn er de beste getuigenis van. Ook vind ik het een plicht hulde te brengen aan de zen onder U die onlangs zoo spontaan den oproep yan Onzen Vorst hebben beantwoord voor de gebeurlo e verdediging van ons land en ook aan diegenen onder u

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2