POLITIEKE UITZICHTEN BINNENLAND Het Parlement. Zal België het Onder-Komiteit voor niet- inmenging verlaten Belgische vereeniging voor den Volken bond. België's Koloniale politiek. De Zuid-Afrikaansche Minister, Heer Pi row, te Brussel. België s handel met vreemde landen. Het ontslag van den Heer Vandervelde als voorzitter der Belgische Werklieden Partij. De Procureur-generaal bij het Verbre kingshof. De graanvalorisatie. Betwiste Gemeenteverkiezingsuitslagen De resoluties van het Katholieke Blok. BUITENLAND Amerika. Duitschland. Engeland. Frankrijk. Groot Hertogdom Luxemburg. Italië. Nederland. Palestina. Polen. Roemenië. Spanje. T urkije. Tsiecho-Slowakije. Bal van den O. L. B. der M. S. op 17 Dec. 1938 met de medewerking van Jaak ASAERT door SPECTATOR Woensdagavond. 30 November 1938. In de Kamer begon gisteren de behandeling der be grootingen van financieelen aard. Al de aandacht is echter gevegigd op den Senaat, waar Eerste-Minister Spaak, de gansche aangelegen heid van onze politiek tegenover Spanje uiteenzette 1 Onmiddellijke onderhandelingen voor het zenden van een vertegenwoordiger naar Burgos 2. Groot- scheepsche aktie voor steun aan de burgerbevolking van beide fronten; 3. Terugtrekking uit het Komi- teit van Niet-Inmenging 4 Pogingen om een be middeling te verwekken tusschen de oorlogvoerende partijen. Met 88 stemmen tegen. 13 bij 50 onthoudingen (Socia listen keürt de Senaat de verklaring van den heer Spaak goed. waarin deze het onmiddellijk aanknoopen var, onderhandelingen met Burgos aankondigde. Losge laten doorzijn partijgenooten. kreeg de Eerste-Minis ter na eene merkwaardige redevoering, den steun der Rexisten en VI. Nationalisten. Uit betrouwbare bron zou bericht worden dat Bel gië weldra het Onder-Komiteit der Niet-Inmenging zal verlaten. De houding van ons land ten overstaan van het komitert zelf zou afhangen v£h het besluit dat zal genomen worden over het al of niet. toekennen van het recht van oorlogvoerende partij aan generaal Franco. In het Niet-Inmengingskomiteit zetelen al de Staten van Europa, behalve Zwitserland. Het Onder-Komiteit integendeel is samengesteld uit vertegenwoordigers van vijf groote mogendheden Engeland. Frankrijk. Duitsch- land. Rusland en Italië, en van vier kleine Staten Portugal, België. Zweden en Nederland. Het is het Onder-Komiteir dat de besluiten treft en uitspraak te doen heeft over de kwestie van oorlogvoerende partij. De Belgische Vereeniging van den Volkenbond heeft haar jaarlijksche vergadering gehouden, te Brussel, in het Egmontpaleis. Oud-minister Van Isacker werd bij eenparigheid van stemmen gekozen tot penningmees ter in vervanging van den heer Heymans. die zijn ambt heeft neergelegd, daar hij minister van Ekonomische Zaken is geworden De overige bestuursleden blijven nuVoorzitter Rolin, Ondervoorzitters Struye en de Laveleye, algemeen sekretaris Cochaux en sekretaris Huybrechts. Tijdens een rede. uitgesproken voor de Brusselsche Handelskamer, heeft de heer Ryckmans. gouverneur van Kongo erop gewezen hoe de koloniale aandeelen thans beneden hun waarde gekwoteerd staan, evenals zij vroeger overdreven koersen hebben bereikt. De uitvoer van koopwaren uit de kolonie is de laatste jaren aanzienlijk gestegen. Het Internationaal statuut van Kongo verbiedt ons een bijzonder bevoorrecht re giem in te voeren voor den invoer uit het moederland. Deze toestand levert groote bezwaren ophet aandeel van België in den Kongoleeschen invoerhandel is slechts 44 Nochtans dragen de Belgische nijveraars dikwijls zelf schuld aan deZen toestand, omdat zij niet voldoende rekening houden met de behoeften van de Kongoleesche markt, die zij onvoldoende kennen. Heer Ryckmans betreurde de onverschilligheid van de Belgische openbare meening tegenover de Kolonie, die tot uiting komt. wanneer het erop aankomt een toelage te verleenen aan de Kolonie, en verzet zich heftig tegen de bewering, als zou de koloniale admi nistratie te veel geld uitgeven. De Kongoleesche fisca liteit is veel zwaarder dan de Belgische. Daarom is de financieele tusschenkomst vanwege het moederland noodzakelijk, zooals de parlementaire verslaggevers hebben erkend. Zooals men weet doet de Zuid-Afrikaansche minis ter. heer Pirow. een groote omreis in Europa, om een bezoek te brengen aan de voornaamste diplomatische middens van het vasteland. Algemeen is men van oor deel dat deze reis een studie betracht over de moge lijke herverdeeling van de koloniën. Heden heeft heer Pirow een onderhoud, te Brussel, met den heer Eerste-Minister Spaak Wat zal het re sultaat van deze bijeenkomst voor ons land zijn Men meent te weten dat er in elk geval geen sprake zal zijn van een gebeurlijken afstand van een stuk van het grondgebied van Belgisch Kongo aan Duitschland. Het onderhoud Spaak-Pirow zou in hoofdzaak gaan over de mogelijkheid om een luchtverbinding in al de gewesten beneden den Evenaar zooveel mogelijk uit te breiden. U4.i-0rdt °°k medegedeeld dat de heer Pirow een luchtlijn voorbereidt van uit Johannesburg, die gansch Kongo zou overvliegen. De Belgische overheden zou- eer een verbinding Johannesburg-Leopold- stad langs Angola wenschen en misschien een verbin ding De Kaap-Elisabethstad. De j£voer in de maand Oktober 1938 bedroeg zb.550.732 met cent ter waarde van 1.855.109,000 fr., tegen 36.354.497 m. c. ter waarde van 2.406.514.000 in Oktober 1937. Voor de 10 eerste maanden 262 493.638 m. ter waar de van 19.285.068.000 fr. in 1938 tegen 323.842.536 m. c. ter waarde van 22.953.074,000 fr in 1937. 't zij een achteruitgang in hoeveelheid van 71.350 m. c. en in waarde 3.668.000.000 frank. De uitvoer in Oktober 1938 bedroeg 20.366.677 met cent. ter waarde van 1.958.660,000 frank tegen 22.803.518 \r I ^arde van 2.387 492.000 fr. in Oktober 1937. voor de 10 eerste maanden van het jaar 181.961.607 209 and nanwaarde van 17.738.937.000 fr. in 1938 tegen -uy .5U8 030 m. c. ter waarde van 21.602.781,000 fr. in 1937. - heteekent een achteruitgang aan hoeveelheid van i «ei nm nnT Ioen m' en aan waarde van circa w Aan waarde berekend is de achteruit- voer voer miljoen fr. grooter dan bij in- S°c'al'stisch Congres had de heer vi no ,.„n aen gegeven dat hij geen vernieu- listi-eho ZVn mandaat als voorzitter van de Socia listische partij zou aanvaarden. ReloIicnh°rdQ ver["3ime" dat de algemeene raad van de eenWnmot la'lstisehe partij voor var.daag een bij- belegde\ om z'cb met de kwestie van het nZ =nnn "^"voorzitterschap, bezig te houden. ner ran beslissingen in deze bijeenkomst kun- uitrirnton^^^ beteekenis worden voor de politieke uitzichten van ons land. De heer V Gesché werd tot Procureur-Generaal bij het Verbrekingshof te Brussel benoemd. De vergadering van de Katholieke Landbouwgroepen van Kamer en Senaat onderzochten gisteren de graan- valorisatie in verband met de verplichte inmenging van inlandsch graan in ons broodmeel. De oogst is dit jaar overvloedig geweest. De tarws- orijs is van 120 fr. gedaald op 116 en 112 frank. 1 markt werd bovendien ontredderd door den invoer van 40.000 ton graan in September voor de behoef ten van de mobilisatie. Bij het malen zou aldus een hooger procent inlandsch graan moeten gebruikt wor den. Dezer dagen zal in het departement van Binnen- landsche Zaken worden overgegaan tot de algemeene hertelling der stembiljetten van de gemeenteraadsver kiezingen te Heyst-aan-Zee. De kisten met de stem- bulletijns berusten thans in het departemen*. zoodat er van nieuwe verkiezingen aldaar voorloopig geen spraak is. Anderzijds werd door den minister van Binnenland- sche Zaken een klacht ontvangen betreffende den uit slag der verkiezingen te Ramskapelle die op 20 dezer hebben plaats gehad. Wat betreft de verkiezingen die niet konden door gaan op 16 Oktober bij gebrek aan kandidaten, wor den thans pogingen gedaan door de arrondissements- kommissarissen om kandidaten te verwekken. De resoluties die verleden Zondag te Brussei wer den aangenomen in vergadering van het Katholiek Blok worden in 7 punten onderverdeeld. Punt één stelt vast dat de organisatie en de aktie van het K. B. steeds grooter wordt in het land. In punt 2 treedt het Blok de onafhankelijkheidspolitiek van België bij. Punt 3 brengt het vertrouwen van het Blok aan de parlementairen inzake den alkoholverkoop. Punt. 4 verwerpt de algemeene amnestie Punt 5 behandelt de verplichte werkloosheid het kongres is van oordeel dat de rechterzijde op parlementair terrein de beslis singen moet volgen die werden getroffen in zijn kon gres van 10 April j. 1. Punt 6 uit een verontwaardiging tegen zekere racistische stroomingen. Punt 7 wil een kommissie samenstellen om de staatshervorming defini tief door te drijven. Wordt Alaska toekom»«lar.d voor de uitgeweken Joden Het denkbeeld van den Amerikaanschen mi nister van Binnenlandsche Zaken Ickes, om het dun bevolkte Alaska voor Joodsche vluchtelingen open te stellen, wordt een van de meest belovende voorstellen ter oplossing van het Jodenvraagstuk genoemd. Alaska heeft door den Japanschen golfstroom een mild klimaat en aan de kust daalt de temperatuur zelden tot beneden het vriespunt. In het binnenland varieeert de temperatuur van 60 beneden tot 90 bo ven het nulpunt. Alie graansoorten groeien er uit stekend. uitgezonderd maïs. Alaska is een miljoen vierkant kilometer groot, dat is grooter dan Frankrijk en Duitschland samen. Stuur het Vrijheidsbeeld terug! Het bestuur van de Amerikaansche Socialistische Partij heeft voorge steld het vrijheidsbeeld uit de haven van New York naar Frankrijk terug te sturen als protest tegen de politiek van Daladier. Het Vrijheidsbeeld in de haven van New York kwam tot stand door een openbare inschrijving in Frankrijk en werd in 1884 door een kommissie van vooraanstaande Franschen aan de Ver- eenigde Staten overgedragen. Geen mobilisatie. Onder den titel Engelsche manoeuvres van hatelijke ophitsingnoemt de Lo- kal Anzeigerhet nieuws van een Engelsch blad als zou Duitschland drie legerkorpsen bij de Tsjechische grens gemobiliseerd hebben, een gemeene leugen Rijkskanselier Hitier onverwacht naar W'eenen. Rijkskanselier Adolf Hitler zou Zaterdagavond onver wacht naar Weenen gereisd zijn. Er wordt gemeld dat dit bezoek niet in verband staat met een zuiverings actie. maar wel met de kwestie van de mogelijke vrijlating van Schuschnigg. Komt Schuschnigg vrij Sommige middens mee- nen te weten dat de gewezen bondskanselier van Oos tenrijk, heer Schuschnigg. niet vervolgd zal worden. Hij zou vrijheid bekomen voor hem zelf. voor zijn echtgenoote en voor zijn zoon, mits het verlaten van Oostenrijk. Er wordt gesproken ovèr de mogelijkheid van een amnestie ter gelegenheid van Kerstmis, en waarvan Schuschnigg en de zijnen eveneens het voor deel zouden krijgen. Nieuw Verdrag van groote militaire beteekenis. Volgens Nex Chronicle is een nieuw verdrag tus schen Duitschland. Italië en Japan, waarbij het enti- Kominternpact wordt uitgebreid tot een nauw ver bond van groote militaire beteekenis. thans klaar om onderteekend te worden. Doch Italië zou met de on- derteekening nog even willen wachten in verband met de aan den gang zijnde Britsch-Italiacnsche gedach- tenwisseling. Prins Edward en de Britsche Koninklijke Familie. Chamberlain had in Frankrijk een onderhoud met den Engelschen Prins Edward, die een tijd geleden afstand deed van de kroon, om met Mevrouw Simpson in het huwelijk te treden Nu zou er niets meer in den weg staan voor een terugkeer naar Engeland. Maar het hertogelijk paar zal nog wel enkele maanden wachten De hertogin zal echter geen Koninklijke hoogheid ge noemd worden. Aldus zullen zij niet kunnen deelne men aan verschillende functies of plechtigheden, zoo als andere leden van de koninklijke familie. Chamberlain en Lord Halifax naar Rome. Er wordt officieel gemeld dat M. Chamberlain en Lord Halifax in 't begin der' maand Januari een bezoek zul len brengen aar, Mussolini. De Stakingen. Het gaat thans in Frankrijk voor of tegen de revolutie. Het Verbond van de Socialistische vakyereenigingen kondigde voor heden een algemeene staking af. en de Socialistische Kamerfractie eischte het aftreden der regeering. uit protest tegen de poli tiek van Daladier. De Socialistische vakvereeniging plaatst zich namelijk met de algemeene staking in de positie van openlijk verzet tegen de wet en pleegt bovendien kontraktbieuk tegenover de werkgevers, terwijl de Socialistische Kamerfraktie zich openlijk tegen het gezag der regeering verzet en deze wil doen verdwijnen, niet op grond van een uitspraak van het parlement, doch integendeel op verzet van de Socia listische vakbonden Het karakter van de verzet-aktie tegen de maatre gelen door de regeering getroffen wordt dan ook als zuiver revolutionnair beschouwd. In den loop van een radiorede deelde minister Rey. naud o. m. het vólgende mede De wetten van Juni 1936, namelijk die op de 40 uren, de gemeenschappe lijke overeenkomsten en het verlof met behoud van loon. blijven onaangetast. Alleen worden de 40 uren leniger toegepast. Het gaat hem niet om den arbei der uit te dagen of den patroon te bevredigen. Het gaat hem alleen om de machienen te doen werker, om rijkdom voor eenieder te scheppen. Nu Frankrijk zich moet herstellen na acht jaar krisis en den bewa peningenwedloop moet volgen, staat het bestaan van de natie op het spel. De aangekondigde staking ging door, maar was ver van algemeen. Te Parijs werkten vele diensten volko men normaal. Te Marseille reden echter geen trams nog taxi's De Socialisten namen de leiding van den aanval tegen de Regeering. De groep S. F. I. O. riep de Kamerleden op voor een vergadering op Vrijdag. Léon Blum betwistte de wettelijkheid van de opeischingen Over het algemeen had het stakingsbevel toch onge wone gevolgen. Verscheidene personen worden gear resteerd. Heer Daladier gebruikt de sterke hand om de agitatie meester te blijven. Na den Moord op von Rath De echtelingen Grunz- pan. oom en tante van den jongen Herschell Grunzpan, die den legatiesekretaris von Rath vermoordde, wer den beticht een toevluchtsoord verschaft te hebben aan hun neef, wetende dat hij ongewenscht wasen werden op dien grond ieder veroordeeld tot vier maan den gevangenis en 100 frank boete. Belangrijk Persproces Maandag werd voor de boet straffelijke rechtbank van het Groot Hertogdom Lu xemburg een zaak opgeroepen, waarbij de heer Hubert Clément, socialistisch volksvertegenwoordiger en bur gemeester van Esch-aan-de-Alzette. beticht wordt een spotprent van den Duitschen Rijkskanselier Hitier te hebben doen verschijnen in het dagblad Le Journal d'EschHet is de gevolmachtigde minister van Duitschland te Luxemburg welke de klacht heeft in gediend. De zaak wordt op 6 December verder besproken. Mussclini naar Londen In diplomatische kringen wordt verklaard dat als gevolg van het a. s. bezoek van Chamberlain aan Rome, Mussolini vermoedelijk naar Londen zal gaan. De Duce zou vergezeld zijn van graaf Ciano. Rome wenseht veranderingen In diplomatieke krin gen hoort men verklaren, dat Italië reeds binnen kor ten tijd een reconstructie van de Suez-kanaal-maat- schappij en deelname aan de kontrole zal eischen. En geland zou bereid zijn dit vraagstuk zoo spoedig mo gelijk op te lossen, om daarmede vooral de verbetering der Italiaansch-Fransche betrekkingen mogelijk te maken. Te Amsterdam wordt de voetbalmatch Duitsrhland- Hclland verboden De Heer De Vlugt. burgemeester van Amsterdam, heeft de voetbalmatch Duitschland- Holland. die op 11 December moest plaats grijpen ver boden. daar deze ontmoeting tot wanordelijkheden zou kunnen leiden tengevolge van de anti-joodsche maatregelen in het Duitsche Rijk. Zooals men weet wonen er zeer veel Joden te Amsterdam. Nederland Vandaag 125 jaar terug onafhankelijk Vandaag. 30 November 1938. herdenkt Nederland de 1250 verjaring zijner onafhankelijkheid. De leider van het Zwarte Frontaangehouden Arnold Meyer, leider der politieke beweging Zwart Front» werd te Nijmegen aangehouden nadat hij in een vergadering dezer beweging in De Harmonie opmerkingen van opruienden aard tegen het demokra- tische stelsel en verschillende regeeringsmaatregelen, had gemaakt. De huidige moorddadige reaktie van Arabieren tegen i de Joden en de Britsche regeering is nog steeds niet volledig gedempt. Bloedige incidentenHevige incidenten hebben zich verleden Zondag voorgedaan tijdens de bezetting door de Poolsche troepen, der Slowaaksche gewesten van Zdar en Javorina, door Tcheco-Slowakije aan Polen afgestaan. Het is tot een vuurgevecht gekomen tusschen de Poolsche en Slowaaksche troepen. Een Poolsch offi cier werd gedood. Kclcniale eischenHet Poolsch verbond voor zee vaart en koloniale vraagstukken heeft er in een drin gende motie op gewezen, dat ook Polen zijn aandeel eischt inzake koloniën. Akkoord met Rusland De Sovjet-Regeering zou bin nenkort opnieuw een ambassadeur te Warschau be noemen. Alle Poolsche regeeringsbladen wijzen erop. dat de overeenkomst tusschen Polen en Sovjet-Rusland een ontspanning en een stabiliseering in de betrekkin gen tusschen beide landen beteekent. Codrianu bij een poging tot ontvluchting doodgescho ten De oprichter van de IJzeren Gardede anti- Joodsche Organisatie, werd heden toen hij uit de ge vangenis wilde ontvluchten, doodgeschoten door zijn bewakers. Er wordt gemeld dat gelijktijdig met Co- dreanu. de moordenaars van president Duca en ver scheidene andere leiders der IJzeren Gardedood geschoten werden. Bomaanslag in een SchouwburgTien personen wer den gedood en veertig andere gekwetst bij een bom ontploffing in een schouwburg te Timisoara. Het zou hier een aanslag gelden tegen een Joodsche troep die m "el schouwburg een vertooning kwam geven. De Engelsche Vorsten op Bezoek De bladen te Boe karest melden dat de Engelsche vorsten in Juni 1939 het bezoek van Carol zullen beantwoorden met een bezoek aan Boekarest. De strijd in Spanje kende deze week geen nieuwe uitzichten. KcrgresHet kongres van de volkspartij in Turkije. ln. d® Ler"te moest bijeengeroepen worden, zal reeds in December worden gehouden. Emile Hacha is verkozen tot pre sident van de Republiek Tsjecho-Slowakije. Hij heeft Fr be.haald °P een geheel van 308 stemmen. Er waren 36 nietige briefjes. Spectator. en zijn Rhythm Kings. 1 Prijs in den jazzwedstrijd van 1938.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4