Geparfumeerd BAL 8 Au Cercle LES AMITIÉS jaak ASAERT et ses Rhythm Kings qui joueront le grand Bal de Réveillon au Kursaal d'Ostende, prêteront leur concours au premier Bal d'hiver de l'U. A, E. de l'E. M. d'Ypres, le 17 décembre prochain. POILUS DE FRANCE LE MERVEILLEUX TRAITEMENT DU DOCTEUR VIDAL ESPERANTO BOLDERSNIEUWS Gevonden en Verloren Voorwerpen Stad Yper Zaal Lapiere ALLERHANDE NIEUWS Burgerlijke Stand van Yper Zondag 11 December 1938 COTILLON DER COIFFEURS De tramlijn Kemmel-Waasten DE WONDERBARE BEHANDELING VAN DOKTER VIDAL VOGELZANGWEDSTRIJD HANDBOOGSCHIETINGEN La Conférence de Raoul FOLLEREAU Craignant sans doute ie temps qui était mauvais, un certain nombre de nos habituels auditeurs de confé rences manquaient a la réunion de jeudi soir au Théa- tre Communal. Nous en éprouvons de vifs regrets, et particulièrement a l'égard de ceux qui peut-être, auront dü s'abstenii par suite de circonstances plus ïmpé- rieuses certes, a ceux-ci, l'heure exceptionnelle de cette semaine celle de Raoul Follereau. aura manqué. II est toujours infiniment agréable d'entendre. et de voir» parler un tel homme. Avec lui. l'intérêt du sujet de la causerie, quel que soit le choix de celui-ci. reste souvent au second plan. Ce qui importe. c'est laisance. la souplesse, qui laissent découvrir l'impro- visation du stylec'est l'esprit concomitant a une si abondante facilité, assurément freiné en faveur du sujet, mais qui jaillit comme involontairement de temps a autre Quant au sujetSur la Route de Saint-Jacques- de-Compostelle son titre ne nous laissait pas deviner tout l'intérêt qui allait s'y attacher. Queiques particu- larités trop peu connues de la guerre d Espagne nous ont été révélées Notre imagination, éveillée par les témoignages colorés du brillant conférencier, nous a fait entrevoir des laideurs effroyables. découvrant la barbarie oü l'homme, parfois, se dégrade iusqu'au rang des animaux les plus féroces a cöté. heureu- sement. de nombreuses et réconfortantes précisions se rapportant a de sublimes dévouements' et a des hé- roïsmes édifiants, qui attestent que la civilisation ne désarmera pas. Raoul Follereau. refaisant avec nous le chemin de son pèlerinage en Espagne. a entrecoupé savamment son récit de scènes de la vie normale la- bassur la route, dans les campagnes, au sein des villages, dans les églises. L'ensemble est malgré tout remontant, et nous pouvons espérer avec lui. que la paix interviendra sans trop tarder en Espagne. et que les meurtrissures de ce malheureux pays seront pan- sées en commun par les anciens belligérants, sous le signe d'une fraternité renouvelée. R.D. (Section d'Ypres) Le Comité des Poilus de France, s'excuse de ne pouvoir répondre personnellement aux géné- reux donateurs, qui ont bien voulu marquer toute leur sympathie au groupement, en lui adressant des lots pour la tombola tirée a l'occa- sion de la fête annuelle. II adresse a tous ses plus sincères remercie- ments et profite de cette occasion pour leur ex- primer toute sa reconnaissance. QUELQUES STATISTIQUES Les pourcentages des améliorations obtenues par la méthode de Sympathicothérapie du Docteur Vidal sont les suivants Asthme 88 Insomnies 84 Hémiplégie 68 Névralgies 81 Neurasthénie 82 Rhume des foins 98 Rhumatismes 77 Troubles nerveux 90 Troubles digestifs 73 Douleurs fulgurantes du tabès 71 Angoisses, Vertiges 79 Troubles circulatoires 78 Angine de poitrine 83 N. B. L'Institut du Docteur VIDAL a Lille, 13, rue Faidherbe, regoit tous les jours de 10 h. a midi et de 2 a 6 h Téléphone 505-65. Les Fonetionnaires et les Retraités Beiges ainsi que les Anciens Combattants et leur familie sent traités a un tarif spécial trés modéré. De Iepersche Esperantovereeniging heeft op al- gemeene aanvraag besloten, een nieuwen kursus in te richten der wereldhulptaal Esperanto Deze kursus zal aanvang nemen met Januari aanstaande. Inschrijving en inlichtingen zijn te bekomen eiken Zondag van December, van 11 tot 12 ure voormiddag, in het lokaal Au SaumonKie- kenmarkt te leper, bij een afgevaardigde der vereeniging. Namens het Bestuur De Sekretaris, De Voorzitter, M. Durieu. J. Tahon. De match tusschen de twee laatst geplaatste ploegen is in het voordeel van de Coo-bolders uitgevallen, na een partij die meer dan vier uren duurde. Het punt werd immers door Vandenbussche's mannen met 25 tegen 24 gewonnen. Alswanneer de stand 24-18 aan duidde. verkreeg Nevejans' ploeg 5 bollen op een ende zoodat met 24-23 door den Kring opgezet werd. De Coo liet met geluk één stijven wat ons 24-24 gaf. en behaalde vervolgens het laatste punt der partij, dat de zege bezorgde. Klasseering Postje 3 3 0 75 49 3 Bascule 3 2 1 67 60 2 Statie 2 1 1 40 44 1 Coo 3 1 2 58 74 1 Katholieke Kring 3 0 3 62 75 0 Woensdag aanstaande match in de Bascule. Het gaat er tusschen Bascule en Statie, die beiden de tweede plaats beoogen. Een spannende partij in het verschiet, die ongetwijfeld veel toeschouwers zal lokken. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Zaterdag 26 November, door M" Titeca, Klaverstraat, een damesregehscherm. i Door M Lampaert Anna, Rijselsteenweg, een nota- boekje met eenzelvigheidspapieren op naam van Le- i willy Georges. Door den scholier Vercouter Jacques, een oorring. Terug te bevragen Tegelstraat, 51, Yper Zondag 27, door M. Forret Donaat. Rijselsteenweg. een kleine zilveren medaille. Een groene sajetten handschoen. Boterstraat, 34, Yper. Maandag 28, door M. Dejaegher Andrè. Korte Thou- routstraat, drie fotos. Dinsdag 29, door M. Thiteca Jean. Maarschalk Haig- laan, een klein sleuteltje. Woensdag 30, door M De Haerne Ernest, Tegelstraat, een linker kinder handschoen. Door M. Hollebeke Florimond, Kalfvaart, een bood- schapszak. Door E. H. Lamerant, in St Maartenskerk, een huis deursleutel. Verloren. Vrijdag 25 November, door M Hugo. Klooster der Zwarte Zusters, een bruine geldbeugel inhoudende een paar oorbellen met briljanten ver sierd. Zaterdag 26. door Me Ver Eecke Alice, van Rousse- lare. een adresboekje met bruin lijnwaden deksel. Door M' Claeys Rachel, Waterkasteelstraat, een hoofdkap van regenmantel. Zondag 27, door M Vanbeselaere André. Poperinghe- straat. een blauwe klak. Maandag 28. door M. Hoflack Henri. Meenenstraat. een roode lantaarn voor wagen. Woensdag 30. door M; Biebuyck Marie-Thérèse. Dix- mudestraat, een bruin-zwart gespikkelde vulpen. Door M. Houvenaghel Willy, Korte Thouroutstraat, een bruine linker handschoen. Bij M' Omrtieslagh Recollettenstraat. is een klein wit en zwart gevlekt hondje weg'geloopen. Donderdag 1 December, door M. Segier Ferdinand. Ligywijk. een bruin lederen brieventasch inhoudende eenzelvigheidskaart en een belangrijke som fransch geld. YPER. Paard verdronken. Het schip Santafé schipper Blommaert, dat met een lading kolen voor M. Degeest naar Yper gekomen was. moest Woensdag mor gen van hier vertrekken met een lading oud ijzer, ver zonden door M. Degels. Daar het schip van geen motor voorzien is, werd beroep gedaan op den voerman René Derycke om het schip met zijn paarden voort te trek ken. Woensdag morgen, rond 6 u. 30. kwam de voer man Derycke met twee zijner paarden naar de kaai en legde ze vast aan het schip. Tengevolge echter eener verkeerde beweging is een der dieren, dat wat te dicht bij den kaaimuur stond, uitgegleden en in het water gevallen. Door overmaat van ongeluk vernestelden de voorpooten van het paard zich in de kettingen, zoodat het dier zich niet al zwemmend redden kon en jam merlijk verdronk. Het kreng van het verdronken paard werd bij middel van den ophaler der firma Blootacker en Vermeersch opgetrokken. Auto tegen tram. Donderdag morgen, rond 10 u. 30. had er t'einde de Lange Thouroutstraat. een aanrij ding plaats tusschen een goederentram dia van uit de richting der statie naar de Bascule gereden kwam. en de auto van Dokter L.. wonende alhier R. Colaertplaats. die, vergezeld van zijne echtgenoote en hun tweejarig kindje, van uit stad kwam en de Kalfvaart opreed. De schok was vrij hevig en de auto, die tegen het vorenste van de tram botste, was deerlijk gehavend. Dokter L. en zijne echtgenoote kwamen er met den schrik van af, doch het kindje, dat in de armen zijner moeder lag, bekwam erge kneuzingen en werd aan stonds ter verzorging naar het dichtbij gelegen O. L. Vrouwhospitaal overgebracht. Ook de tram liep eenige schade op en onderging bijna een uur vertraging. De rijkswacht kwam ter plaats het noodige onderzoek doen. RENINGHELST. Gevallen van kinderverlamming. Te Reninghelst en omliggende werden deze laatste dagen enkele gevallen van kinderverlamming vastge steld. Een dertienjarige knaap is alhier reeds over leden. .Ook werden, voorzichtigheidshalve, de scholen van Reninghelst, Westouter en Kemmel gesloten. WESTOUTER. Doodelijk verkeersongeval. De landbouwer Ollivier Jerome. 75 jaar oud, wonende langs de Peperstraete, trok 's avonds, vergezeld van zijne echtgenoote, naar de weide om er zijn koeien te halen en die naar den stal te brengen. Op het oogenblik dat beiden een'zijweg kwamen uitgegaan, werd de land bouwer verrast en omvergeworpen door de auto van M Desprez. meester-smid, wonende te Killem. De ouderling bleef bewusteloos ten gronde liggen en verloor veel bloed uit een groote hoofdwonde. Na de eerste zorgen ter plaats ontvangen te hebben, werd de ongelukkige naar een gasthuis overgebracht waar men een schedelbreuk vaststelde. Niettegenstaande dc noo dige heelkundige bewerking dadelijk gedaan werd, is het slachtoffer er nog denzelfden avond gestorven. Zijne echtgenoote, die het ongeval gebeuren zag. viel in be zwijming en moest ook door den dokter verzorgd wor den. Wat den autovoerder betreft, deze verklaarde dat hij den landbouwer te laat bemerkt had om hem nog te kunnen vermijden. Een onderzoek werd ingesteld. BECELAERE-GHELUVELT. Telefoonnet. De personen die wenschen aan te sluiten bij het nieuw telefoonnet te Gheluvelt, mogen zich voor alle inlich tingen wenden tot den handelsagent van de Regie Telefoon en Telegraaf, J. Janssens, Dixmudestraat. 68, Yper, Tel. 700. van den 26 November tot den 2 December 1938 GeboortenHoornaert Julien, Rijselstraat. 190. Meyfroodt Francine, Meenensteenweg. 31. Denys Andrea. Recollettenpoort, 5. van Meessen. Vande- vivere Ignace, René Colaertplaats, 15. Schaessens Jacqueline. Recollettenpoort, 5, van Langemarck. Vienne Edith. Recollettenpoort. 5, van Gheluvelt. Alleweireld Jules. Recollettenpoort, 5, van Hollebeke. Claeys Willy. Recollettenpoort. 5. van Merckem. Minnekeer Willy. M. Frenchlaan. 12. Rassalle Anny. Capucienenstraat. 20. Comyn Georgette, Recolletten poort. 5. van Oostende. Vanoverberghe Jenny. Zon- nebekesteenweg, 101. OverlijdensLogghe André. 6 j scholier. Lange Thouroutstraat, 25, van Westouter. Doolaeghe Gus- tavus, 71 j„ z. b.. echtg. Staessen Maria. Surmont de Volsberghestraat. 31. Demeersseman Maria-Theresia. 81 j., z. b.. ongehuwd, Bruggesteenweg. 37. Notre- dame Ivan, 20 dagen. Waterkasteelstraat. 20. Bau- den Silvie. 80 j.. z. b.. wed. Pattyn Philippe, wed Ma- hieu Emile. Meenensteenweg. 25. Raes Hendrik. 84 j. echtg. Van Wonterghem Irena, Boomgaardstraat. 14 Dethoor Arthur, 67 j., z. b., echtg. Deweerdt Maria-Ludovica. Dickebuschsteenweg. 199. Martelez Eugenie, 72 j.. z. b.. echtg. Demeyer Jules. Poperinghe- steenweg. 8. HuwelijksbelofteJules Lecluyse. z. b., en bilvia Cornette. huishoudster, beiden te Yper. om 5 uur KOSTELOOZE TOMBOLA HET SCHITTERENDSTE WINTERFEEST Ingangsprijs 3.00 frank. (1096) Na reeds, bij de herstelling van den steenweg van Waasten naar Pont-Rouge. de tramlijn aldaar op dit einde van ruim twee kilometer te hebben uitgebrokên, wordt nu. bij beslissing der Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen en dit spijts het protest der be trokken gemeenten én der Ypersche Handelskamer, de spoorautodienst van Kemmel naar Waasten-Pont Rousë op zijn beurt vanaf Maandag 5 December aanstaande afgeschaft. De reden, die de maatschappij voor de verrechtvaar diging van dezen voor onze streek nadeeligen maat regel zal voorwenden, zal. wij kennen dit liedje op voorhand, ongetwijfeld zijn dat de lijn niet meer winst*- gevend was. Doch, kon het anders en heeft men niet alles in 't werk gesteld om deze lijn te dooden Vóór den oorlog liep de tram tot aan Waasten zelf, doch thans in plaats van die lijn te verbeteren en uit te breiden heeft men niets beters gevonden dan de liin van Waasten naar Pont Rouge uit te breken, zoodkt de reizigers van Waasten nu verplicht zijn eerst een half uur te voet af te leggen vooraleer zij de tram voor Kemmei en Yper kunnen nemen. Moesten de in woners van Yper genoodzaakt zijn bijvoorbeeld tot aan Brielen te gaan om er de tram voor Veurne te ne men, dan zou. dat spreekt van zelfs, de tram nog lang op de reizigers van Yper mogen blijven wachten. Doch had men. in plaats van de tramlijn Pont Rougs tot Waasten uit te breken, ze. zooals de lijn Yper- West-Nieuwkerke-De Seule. moeten aanleggen tot aan de grens, dan zou de tram daar al de fransche reizigers aangelokt hebben en daarbij ook nog het voordeel ge noten hebben van een groot gedeelte koopwaren van of naar de Leie te kunnen vervoeren. De spoorautodienst wordt nu door den autobusdienst Jean Cousin vervangen. Het is echter niet mogeiijk dat de diensten die vroeger door de twee vervoermid delen bewezen werden, nu door den autobusdienst al leen tot eenieders voldoening verricht worden. Wij voorzien dan ook dat het niet lang aanloopen zal voor aleer te allen kante hevige protesten oprijzen zullen, en daarom is het dat wij nu reeds, in 't belang dei- streek en haar inwoners, in 't belang der goede han delsbetrekkingen van Yper met Waasten. de hoop uitdrukken dat de Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen op haar noodlottige beslissing van af schaffing der lijn zal terugkeeren en integendeel al het mogelijke doen om deze lijn weer winstgevend te maken. ENKELE STATISTISCHE GEGEVENS De procenten van de verbeteringen bekomen door de Sympathicothérapische methode van dokter Vidal zijn de volgende Slapeloosheid Zenuwpijnen Hooikoorts Zenuwstoringen 84 81 98 90 73 71 79 78 '7 83 "o te Rijsel, 13, 10 u. tot Asthma 88 Eenzijdige lichaams- veriamming 68 Zenuwzwakte 82 Rheumatiek 77 rl Verteringsstoringen Schietende Tabès-pijnen Hartbeklemming Duizelingen Bloedsomloopstoringen Borstontsteking N. B. Het Instituut van Dr VIDAL rue Faidherbe. is open, al de dagen, van middag en van 2 tot 6 u. Telefoon 505-65. De Belgische ambtenaars en gepensionneerden. als mede de oudstrijders en hun gezinsleden worden, tegen een zeer matig bijzonder tarief behandeld. van 20 November 1938. Maatschappij Onvermoeibare Kweekers Lokaal In de Trompet 48, Groote Markt Koning Albert I. UITSLAGEN KLAS A een vogel eigen kweek, geringd 1938- Eereprijs Heer Decoene Servaes, 84 punten met vo gel stam 301 - ring 19. Eerste prijs: Heer Leroy Achille, 82 p. met vogel stam 1773 - ring 31. Tweede prijsHeer Verdoene Théo. 81 p met vogel stam 1861 - ring 7. Derde prijsHeer Faes Henri. 80 p. met vogei stam 1770 - ring 10. Vierde prijs: Heer Maselis Valère, 79 p. met vogel stam 1159 - ring 12. ijfde prijsHeer Raes Gaston. 78 p. met vogel stam 1161 - ring 14. KLAS Btwee vogels eigen kweek, geringd 1938. Eere prijs Heer Leroy Achille, 80 81 161 pun ten met 2 vogels stam 1773 - ringen 41-34. Eerste prijsHeer Faes Henri, 77 78 155 punten met 2 vogels, stam 1770 - ringen 6-8. en Heer Decoene SerVaes76 79 155 punten met 2 vogels, stam 301 - ringen 36-39. KLAS D Een oude vogel. Eerste prijs Heer Van Loo Fernand, met 85 pun ten. vogel stam 543 - ring 53. Tweede prijsHeer Leroy Achille, met 83 punten, vogel stam 810 - ring 41. LIGGENDE PERS ZONDAG 4 DECEMBER 1938 Om 2 uur,: BOESINGHE, in St Elooi, bij Doom Oppervogel 50 fr.Twee zijdvogels, elk 30 fr. Twee kallen, elk 15 fr. Kleine vogels 10 fr.Boven de 40 schutters alle tweetal 1 vogel van 15 fr. en een van 10 fr. Inleg 13.50 fr. Om 2 I uurVOORMEZEELE. bij H. Lamoot Op pervogel 50 fr. Twee zijdvogels, elk 25 fr.Twee kal len, elk 20 fr.Alle vijftal een primé van 15 fr.Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50. ELKEN MAANDAG Om 5 i uur zeer stiptPOTJESCHIETING. in de aangename zaal der herberg «Au Saumon

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 8