WAT WIJ LEZEN Weekkalender WETENSWAARDIGHEDEN 3 DE EXPORT VAN SINAASAPPELEN Aktualiteiten. Film. Fono. Wetenschappen. Naamdagen. Quatertemperdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. van 10 a 16 December 1938 Span.e, Italië. Palestina. Noord- en Zuid-Afrika, Zuid- en Midden-Amerika en Californië zijn de landen, van waar de sinaasappelen naar West-Europa worden ge- expedieerd. Het is tegenwoordig zoo. dat de West-Euro- peesche landen het gansëhe jaar door over de zoo be geerde vitaminen-rijke vruchten kunnen beschikken, die een weldaad zijn voor oud en jong, zieken en ge zonden De sinaasappel is langzamerhand een voedings middel geworden en het verbruik neemt nog steeds toe. De verzending van de sappige vruchten neemt eenige weken in beslag en de verbouwer mitsgaders de gros sier dienen maatregelen te treffen, dat de vruchten zoo weinig mogelijk gedurende de reis in kwaliteit ach teruitgaan. Want het gaat erom de vruchten versch te houden, hen voor stof en vuil te behoeden en te ver hinderen. dat de sappigheid gedurende het transport vermindert. Californië is het sinaasappelen-land waar de cultuur wellicht de jongste is vergeleken met andere landen. Natuurlijk hebben de kweekers daar profijt getrokken van de ervaring elders opgedaan, daarbij geholpen en voorgelicht door wetenschap en techniek, zoodat de sinaasappelen-cultuur in het zonnige land aan de west kust van de Vereenigde Staten die der andere landen is voorbij gestreefd. De Californische kweekers hebben thans bereikt dat hun sinaasappelen van het oogenblik af. dat zij worden geplukt, tot dat zij in de handen van de uitheemsche consumenten komen aan de strengste eischen van hygiëne voldoen. Zoodra de vruchten van den sinaasappelboom zijn gezet, nemen de waakzame kweekers hun maatregelen. Gaswolken verdrijven schadelijke insecten in de boom gaarden. Over de sinaasappelboomen worden tenten opgericht, waarin de boom bijna hermetisch is opge sloten. In deze tenten wordt het giftige blauwzuurgas. afkomstig uit rijdende reservoirs, verspreid, waardoor de insecten worden vernietigd. Zijn de vruchten rijp, dan komen de plukkers, die handschoenen dragen, niet uit hygiënische overweging maar om de scnil der sinaasappelen zoo weinig moge lijk te beschadigen. De vruchten worden niet V3n de takken gerukt maar met een soort van schaar losge knipt Aan de kleur van den sinaasappel kan de kweeker zien of de vrucht rijp is. Bij citroenen evenwel wordt de rijpheid naar de grootte beoordeeld. De plukker ge- bruixt daartoe een metalen meetring. Kan de citroen door den ring worden geschoven, dan is de vrucht te klein en blijft zij hangen tot den volgenden pluk. onge veer zes weken later. Teneinde te vermijden, dat de vruchten bij het in zamelen worden beschadigd heeft men de zakken, waar van de plukkers zijn voorzien, zoodanig ingericht, dat zij aan den bodem kunnen worden ontsloten, en op deze wijze worden geledigd. Drie-vijfde gedeelte van de sinaasappelen, welke in de Ver. Staten en Canada worden verbruikt, zijn af komstig van de California Fruit Growers Exchange, een coöperatieve vereeniging van sinaasappelen-kwee- kers. Een of twee dagen blijven de kisten met sinaasappe len in koele opslagplaatsen liggen om te zorgen, dat een deel van het in de schil aanwezige vocht verdampt, waardoor de schil meer tegen beschadigingen bestand wordt. Daarna beginnen automatisch werkende ma chines haar taak.. Met één machine worden de kisten met sinaasappelen naar een gecapitonneerde ruimte vervoerd en daarin geledigd, waarna de ledige kisten worden overgebracht naar een opslagplaats voor later gebruik. Uit de gecapitonneerde ruimte vallen de sinaasappe len uit zich zelf in een bad met een warme, lichte zeep oplossing. Daarin worden de vruchten door draaiende zachte borstels gewreven en van stof en vuil ontdaan Na het bad worden de sinaasappelen met helder koud water afgespoeld. Via een transportband, welke ge bruikt wordt om de schil van de vruchten niet te be schadigen. rollen de sinaasappelen naar een volgende machine. Intusschen worden zij aan droge lucht bloot gesteld, welke door een ventilator-systeem over den transportband wordt geblazen. Volkomen droog van schil bereiken zij dan de machine, waarin de vruchten automatisch met een dun laagje paraffine worden be streken. Dit geschiedt door twee lange cylindervormige borstels, welke gelijk walsen tegen elkaar in draaien. Deze borstels hellen ietwat af. en daartusschen rollen de sinaasappelen langzaam naar omlaag. Aan den on derkant van de electrisch verwarmde roteerende bor stels is een bak met gesmolten paraffine opgesteld, die eveneens electrisch op temperatuur wordt gehouden teneinde het stollen van de paraffine te voorkomen. De onderzijde van de borstels strijkt onder het wentelen langs de gesmolten paraffine en smeert de passeerende sinaasappels voortdurend in. De dunne lucht-dichte paraffinelaag. welke aldus op de schil wordt aange bracht, verhindert het uitdrogen van de vruchten, zoo dat zes maanden na den oogst de aldus behandelde sinaasappelen nog boom-versch en sappig zijn Na het paraffine-bad volgen de sinaasappelen weer een transportband, welke zich langzaam voortbeweegt terwijl een deel van.de vruchten aldus wordt gesor teerd. De rest gaat door en wordt onderweg als het ware gezeefd, de groote vruchten rollen verder, de kleine blijven achter De groote vruchten worden in dun papier gewikkeld en in kisten verpakt. Dit geschiedt wederom door man nen die voor dit werk handschoenen hebben aangetrok ken teneinde de paraffine-huid op de schil niet met hun nagels te beschadigen. Voortdurend worden de sinaasappelen van eiken oogst in het laboratorium onderzocht op het suiker- en zuurgehalte. Onderzoekingen daar hebben vastgesteld, dat de ideale verhouding van de vrucht is acht deelen suiker tegen één deel zuur. Zoodra het onderzoek uit wijst, dat de vruchten van een bepaalde partij niet aan de door de California Fruit Growers Exchange ge stelde eischen voldoen, wordt deze partij voor export onherroepelijk afgekeurd. Na de verpakking in kisten, welke door een speciale machine met een capaciteit van 3600 kisten per dag worden vervaardigd, worden de vruchten naar koel ruimten overgebracht, waar zij ongeveer vijf dagen bij een temperatuur van 2 a 3 graden Celsius beneden het nulpunt blijven liggen teneinde een voor conser veering geschikte temperatuur te verkrijgen. Dan breekt de eigenlijke export aan. De sinaasappe- lentreinen vervoeren de vruchten uit Californië naar het Oosten. In den winter worden deze goederenwa gens verwarmd, in den zomer gekoeld. De goederen wagens met hun inhoud worden onderweg door si naasappel-inspecteurs voortdurend gecontroleerd, ten einde te voorkomen dat de kwaliteit door het vervoer achteruitgaat. De reis per goederentrein naar het Oosten duurt ongeveer tien dagen. Daar wachten de consumenten (Uit: Nieuwe Rotterd. Courant.) Zullen wij dezen Winter schaatsen Wij hebben er geen zekerheid over, maar onze sterrekijkers hebben het gezegd. Ook onze oudjes van te lande beweren het. Nog nooit heeft de zon zooveel sproeten gehad als dit jaar. en dat is toch een teeken van een strengen win terWij hadden hevige koude in '18, in '23, in '28. in '33. dus om de vijf jaar. Nu is het weer vijf jaar ge leden. Dus er bestaat veel kans dat wij dezen Winter zullen kunnen schaatsen. Nog geen tekort aan brandstofEen Engelsche vak kundige. kolonel Greenley. verklaarde onlangs op eene vergadering te Londen, dat de aarde nog bijna onuit putbare voorraden kool en petrool inhoudt Volgens kolonel Greenley heeft Engeland alleen nog voor 800 jaren voldoende kolen in zijn eigen bodem. Dit is weinig in vergelijking met Rusland dat, zegt hij, nog 35.740 ja ren kolenvoorraad bezitCanada voor 25.000 jaren Duitschland voor 1950 jaren. De bestaande petrool- bronnen volstaan om 4 miljard ton op te brengen, en daar komen wij 18 jaar mee toe. Maar aangezien men ieder jaar nieuwe bronnen ontdekt moeten we ons niet over ongerust maken. Nieuwjaars-correspondentie vcor overzeesche landen Onderstaande tabel duidt de uiterste data van ver zending uit Brussel aan. voor correspondentie die vóór 1 Januari e. k. haar bestemming moet bereiken Gew. weg Luchtweg Argentinë. Uruguay 4 Dec. 24 Dec Australië 23 Nov. 17 Dec. Belgisch Kongo 2 Dec. 24 Dec. Brazilië 10 Dec. 24 Dec. Britsch Indië 8 Dec. 22 Dec. Chili 1 Dec. 24 Dec China (over Siberië) 10 Dec. 17 Dec. Egypte. Palestina. Syrië 22 Dec. 24 Dec. Irak. Iran 20 Dec. 24 Dec. Japan (over Siberië) 10 Dec. 14 Dec Mexico, Cuba 16 Dec. 21 Dec Nederlandsch Oost-Indië 3 Dec. 21 Dec. Siam. Malaya 6 Dec. 21 Dec. Ver. Staten, Canada 16 Dec. 21 Dec. Zuid-Afrika 8 Dec. 20 Dec. Mickey Mouse in Italië Mussolini heeft besloten dat buitenlandsche kinderlektuur voor de Italiaansche Jeugd niet goed is Een enkele uitzondering wordt ge maakt Mickey Mouse mag blijven, maar Popeve the Sailor heeft er gelegen. De ouders van Walt Disney slachtoffer van Gasver- stikk'ng Mevr. Flora Disney. 71 jaar. moeder van den wereldberoemden ontwerper der teekenfilms. Walt Dis ney. is aan een gasverstikking bezweken. Haar 80 jarige echtgenoot moest naar een hospitaal worden overge bracht. in uiterst gevaarlijken toestand. De oorzaak der gasontsnapping is nog niét vastgesteld. De eerste spreekmachine werd ongeveer gelijktijdig (1877) ontdekt door den Franschen fysicus Ch. Cros en den Amerikaan Th. A. Edison de eerste ontmoette slechts ongeloof in de Fransche Académie des Sciences en kon zijn plan niet uitwerken. Edison's eerste spreek machine (die hij fonograaf noemde) bestond uit een breeden mondtrechter. waarlangs de luchttrillingen met een metalen membraan in aanraking werden ge bracht in het midden van de membraan was een scherpe punt bevestigd bij het heen en weer' bewe gen van den membraan drong die schrijfstift vertikaal in een laag zacht metaal (stanniol), die op een draaien- den cylinder was aangebrachtlater werd de metaal- laag door een waslaag vervangen. Sedert zijn heel wat goede veranderingen aan dit eerste toestel aangebracht Radium: Het Wetenschappelijk Instituut te Ivry- Port (Frankrijk) maakte bekend dat het dank zij zijn nieuwe ontdekkingen hoopt den voorraad radium langs synthetischen weg te verdrievoudigen. In de geheele wereld bevinden zich slechts luttele grammen radium, die over de verschillende wetenschappelijke laboratoria, der wereld verdeeld zijn. Dank zij de nieuwe ont dekking zou een nieuw tijdperk in de medische weten schap kunnen ingeleid worden, waardoor de kanker volledig zou uitgeroeid worden. Ocrsprcng der Namen «Vlaming» en «Vlaanderen»: In het maandblad der Vereeniging voor Wetenschap. Huize Mac Leod. Sint PietersnieuwStraat. 98. Gent. lezen we daarover het volgendeSedert 1084. toen een Oudenburgsch monnik voor het eerst zocht naar de etymologie van die woorden, zijn niet minder dan 30 proeven tot verklaring gewaagd. Afdoende kon die pas worden, als bekend was. waar het eerste «Vlaan deren lag. en hoe dat Vlaanderenmet zijn aestu- ria (d. z. gebieden, die afwisselend onderloopen) er eeuwen lang heeft uitgezien, en ook of en hoe met welke beteekenis het woord Vlamevoorkomt in andere oude Germaansche gewesten en talen. Vlame blijkt een echte plaatsnaam te zijn. recht streeks in verband met zee en zomoe. Tenslotte is het zoo eenvoudig als het maar kan. en ook dat lijkt een waarborg van waarheid. en Zaterdag 17 December. Opgang 7 u. 34 u. 35 u. 36 u. 37 u. 38 u. 39 u. 40 u. 40 Opgang 19 u. 57 21 u. 15 22 u. 30 23 u. 44 0 u. 56 2 u. 06 3 u. 14 Ondergang 15 u. 52 15 u. 52 15 u. 52 15 u. 52 15 u. 52 15 u. 52 15 u. 53 15 u. 53 Ondergang 9 u 48 10 u. 25 10 u. 56 11 u. 24 11 u. 51 12 u. 17 12 u 45 13 u. 15 Zaterdag 10 December: Melchiades. Valerius. Zondag 11 December: Basilianus. Daniël Maandag 12 DecemberConstant, Heraclius. Dinsdag 13 DecemberJudocus, Lucia. Woensdag 14 December: Nicasius. Donderdag 15 DecemberPhilothea, Thalia, Irena. Vrijdag 16 DecemberAdelaide. Zaterdag 17 DecemberBegga. Olympe. Woensdag 14, Vrijdag 16 Zaterdag 10 December Zondag 11 December: Maandag 12 December Dinsdag 13 December Woensdag 14 December Donderdag 15 December Vrijdag 16 December Zaterdag 17 December Zaterdag 10 December Zondag 11 December: Maandag 12 December Dinsdag 13 December Woensdag 14 December: Donderdag 15 December Vrijdag 16 December: Zaterdag 17 December Volle Maan 7 December te 10 u. 22 m. Laatste Kwartier14 December te 1 u. 17 m. Nieuwe Maan: 21 December te 18 u 7 m. Eers^e_ Kwartier 29 December te 22 u. 53 m. 10 December 1848Prins Lodewijk-Napoleon, ver tegenwoordiger in de Nationale Vergadering, wordt president gekozen voor een duur van 4 jaar. 1865Dood van Leopold I, koning der Belgen. Hij overleed te Laken, in den ouderdom van 75 jaar, na een langdurige en pijnlijke ziekte. Hij regeerde, als eerste koning der Belgen, ons land gedurende 34 jaar. 1888 Dood van de hertogin de Galliera. Zij sticht te verscheidene liefdadigheidswerken. 1922 Grootsche hulde te Antwerpen aan dichter en strijder Pol de Mont, bij zijn 65" verjaardag. 1935Sabenavliegtuig verongelukt nabij Londen 11 dooden. 11 December 1813 De Engelsche chimist Davy geeft een uiteenzetting van de wijze waarop hij het iodium in de varech ontdekte. 1815 Koning Willem I schenkt dokken en kaaien aan de Antwerpsche haven. 1819Verordening van Koning Willem tegen de drukpers. Al de tegenstrijdige dagbladen moesten op houden te verschijnen of zich met politiek bezig te houden. 1792 Lodewijk XVI verschijnt te Parijs voor de rechtbank van de Conventie, beschuldigd van hoog verraad. 1901 De nobelprijs voor letterkunde wordt toe gekend aan den Franschen schrijver Sully-Prudhomme. 1936 Edward VIII. koning van Engeland, spreekt door de radio het vaarwelwoord aan zijn volk uit. Hij verlaat vervolgens Londen om zich naar Entzesfeld in Oostenrijk te begeven. Hij neemt den titel van Hertog van Windsor. Mrs Simpson verlaat Londen om zich naar Cannes, in Frankrijk te begeven. De prijs Lasserre 1936 voor muziek wordt toege kend aan de heeren Louis Aubert en Charles Silver. 12 December 1367 Over Vlaanderen. Brabant en Pi- cardië woedde een geweldig tempeest, in zulk ontzet tend geweld dat de menschen meenden dat de wereld verging. 1702 Een verordening van Lodewijk XIV deelt Parijs in 20 wijken. Onder Henri IV telde Parijs slechts 16 wijken. 1791 Dood van Potemkine. geboren in 1736 te Smolensk. Staatsman, begunstigd door Catherina II. 1841 Dood te Curiére (Frankrijk) van Frayssi- nous. Minister van Openbaar Onderwijs. Geboren in 1765. Schreef Défense du Christianisme 1892 H. Moisson toont aan de wetenschappelijke akademie het nut aan van de acétylène voor de ver lichting, alsook de manier waarop het bekomen wordt 1936George VI wordt tot koning van Engeland uitgeroepen. 13 December 1553: Geboorte van Henri IV (te Pau). gestorven in 1610. Groote Fransche vorst en diepe po litieker. 1348 Verdrag van Duinkerke wordt onderteekend door Lodewijk van Male. Het behelsde dat de graaf vergiffenis schonk aan de inwoners van Gent. Brugge en Yper. 1812Eerste proefneming vafl lithotritie, te Cler mont-Ferrand, door Dr. F. Fournier. 1901De eerste electrische telegrafische draad- looze signalen tusschen Poldhu (Gr. Brittannië) en de Nieuwe Wereld. 14 December 1815Geboorte van Jan Van Rijswijck (vader), opsteller van het eerste Vlaamsche dagblad De Grondwet Overleden te Antwerpen 5 Juli 1879 1904 Tristan en Useultvan Richard Wagner, voor het eerst vertoond, in de Opera van Parijs. 1936In Italië wordt de laatste hand gelegd aan een motocyclette die 300 km. per uur kan bereiken. 1935In zijn afscheidsrede beveelt Masaryck Be- nesi als ziin opvolger aan. 15 December 179?De Fransche Conventie besluit het revolutionnair bestuur in te richten, waardoor in België de belastingen voorloopig afgeschaft werden. 1S40Aankomst te Parijs van het stoffelijk over schot van Napoleon, door prins de Joinville van St- He'.ena meegebracht. 16 December 1598 Overlijden te Leiden van Marnix van St. Aldegonde. 1814: Verdrag van Weenen waardoor België met Holland wordt vereenigd. 1892 Dood van Richard Owen, de Engelsche Cu- vier. Studies over de vergelijkende anatomie P.B.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 13