2 M. Vanderghote. In datum van 16 November 11. hebben wij vanwege het provinciaal bestuur van West- Vlaanderen een brief gekregen waarin ons advies ge vraagd wordt over de autobuslijn Yper-Ploegsteert- Bizet-Waasten. M. Leuridan. Ik heb een opmerking te maken van taalkundigen aard. Waarom heeft het Ministerie van Verkeerswezen het stuk met de aanvraag, dat zich in den bundel bevindt, alleen in de fransche taal opge steld Dit kon evengoed in de vlaamsche taal gedaan worden zooals voor de autobuslijn Yper-Diksmuide M. Vanderghote. Dit formulier is inderdaad uit sluitend in 't fransch, doch dit komt misschien omdat Waasten een grensgemeente is M. Leuridan. Ja, doch ze vergissen zich: Het mi nisterie zou toch de wetten moeten toepassen. M. Lemahieu. Dit stuk had moeten in 't fransch en 't vlaamsch zijn. M. Varderghote. Ik stel voor een gunstig advies te verleenen Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye. Van der Mersch. Jvr. Cornillie, de Heeren Seys. Biebuyck, Leuridan, Notebaert en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Pattyn, Michiel, Coutelle en Vergracht. M. Leuridan. Ik geloof dat het plaatselijk blad, dat deze week een artikel geschreven heeft over deze kwestie, overschot van gelijk heeft, imrrters de afschaf fing der tramlijn is een inkrimping der mogelijkheden van reisgelegenheid. Vroeger was de dienst verzekerd door een spoorauto en door een autobus, terwijl nu alles door de autobus alleen zal moeten verzekerd wor den. gezien de tram weg valt. Dit is een inkrimping die ons niet aanstaat, doch wij hebben niet neen gestemd ten einde geen andere moeilijkheden te verwekken. Het artikel van hét plaatselijk weekblad is gegrond. Het is een verkeerde tactiek vanwege de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen. In plaats van de lijn tot aan de grens uit te breiden om daar van de fransche klienteel te genieten, zooals zij dat voor een andere lijn naar de Seule heeft gedaan, heeft zij de lijn tot aan Waasten uitgebroken en thans vindt zij daarin aanleiding om te zeggen dat de uitbating der lijn te kostelijk valt en om de tram af te schaffen Dit valt alzoo altijd op den rug der betalende inwoners. Wij klagen deze manier van doen der Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen aan. VI. Leening bij het Gemeentekrediet van België voor de uitbreidingswerken aan de zwemkom en het inrichten van een waterzuiveringsstation a) 105.000 fr op langen termijn voor stadsaandeel b) 105.000 fr. voor het subsidieaandeel. M. Vanderghote. Voor de uitbreidingswerken aan de zwemkom en het inrichten van een waterzuiverings station stelt het schepencollege voor een leening van 105.000 fr bij het Gemeentekrediet van België aan te gaan voor een termijn van 30 jaar voor het stadsaan deel en een tweede leening van 105.000 fr. voor het subsidieaandeel voor een termijn van 5 jaar. M. Michiel. Waarom voor een termijn van 5 jaar M. Vanderghote. Dit is voor het subsidieaandeel en wij zijn gemachtigd daarvoor een leening op korten termijn aan te gaan in afwachting dat de toelagen ons uitbetaald worden. Ik stel voor deze twee leeningen te stemmen. De raadsleden stemmen eenparig ja. VII. Leening bij het Gemeentekrediet van België voor verbetering van J. Coomans- en Elverdinghestra- ten en de Vandenpeereboomplaats 150.000 fr. op lan gen termijn. M. Vanderghote. Het betreft hier een aanvraag van het schepencollege voor het aangaan eener leening ten einde de noodige verbeteringswerken aan de Van- depeereboomplaats en de Elverdinghestraat te kunnen uitvoeren. Vooraleer deze leening te beslissen, wensch ik er op te wijzen dat de gemeenteraad den 12 No vember 1937 het lastenboek en het bestek dezer ver beteringswerken met algemeene stemmen heeft goed gekeurd en dat alsdan de aanvraag gericht werd naar het ministerie om de gewone toelagen voor dit werk te bekomen. Te dien tijde bedroeg de staatstoelage 25 Niettegenstaande de talrijke stappen door het schepen college aangewend om de goedkeuring der werken en ook de toelage te bekomen, zijn wij nu pas den 14 No vember 1938, dus een jaar later, er in gelukt de goed keuring van het ministerie te bekomen, en dit met het pijnlijk gevolg dat de ons verleende toelage nu maar 10 bedraagt in plaats van 25 wat voor de stad een meerdere uitgaaf van 30 000 fr. beteekent. Thans zou ik van den gemeenteraad willen vernemen indien, niettegenstaande die vermindering van toelage, de vroeger besloten werken toch moeten uitgevoerd worden. Ik denk van ja, gezien het een straat van groot ver keer betreft en zij noodig hersteld is. M. Seys. De werken zullen uitgevoerd worden zoo als ze voorzien waren Op welke breedte zal de kal- sijde der Vandenpeereboomplaats vernieuwd wordeu M. Vanderghote. Daar is een strook van vijf meter voorzien. M. Seys. Zal die strook aan beide kanten goed af- geteekend worden, opdat ze goed zichtbaar weze M. Vanderghote. Ja. Op de Vandenpeereboom plaats zal de kalsijde vernieuwd worden op een breedte van 5 m. en in de Elverdinghestraat op een breedte van 4 m. Aan weerskanten zullen, zooals dit in de Lange Thouroutstraat gedaan werd. oude kalsijstee- nen herbruikt worden. Indien er geen andere bemerkin gen te maken zijn. stel ik voor de leening te stemmen. Doch in plaats van 150.000 fr. zooals eerst voorgesteld, moet de leening nu op 180.000 fr. gebracht worden. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. M. Leuridan. Mijnheer de voorzitter, er is hier een lapsus calami in uwe dagorde. Immers, gij springt van punt zeven op punt negen. M. anderghote. Het achtste punt betreft een zaak die niet dringend is. M. Leuridan. Op wat heeft het betrek M. anderghote. Op de leening die moet aangegaan worden voor de uitbreiding der electrische verlichting Dit zal later afgehandeld worden. M. Leuridan. Het niet brengen op de dagorde brengt dan ook de niet bespreking van dit punt mede. Stedelijke Muziekschool Organisch regle ment Wijziging. M. anderghote. In onze vergadering van 7 No vember 11. hebben wij enkele wijzigingen gestemd die aan het reglement der muziekschool gebracht werden, doch bii vergetelheid hebben wij een wijziging aan ar tikel 34bis, voorgesteld door de commissie der muziek school. niet goedgekeurd. Dit artikel 34bis bepaalt dat het onderwijzend personeel der stedelijke muziekschool wegens ziekte, na een bepaalde bestatigde afwezigheid, op den ouderdom van 50 jaar. waarin begrepen 30 jaren dienst, op rustgeld mag gesteld worden, en dat het op den ouderdom van 60 jaar kan en op den ouderdom van 65 jaar moet aftreden. M. Leuridan. Bestatigde afwezigheid is een ger manisme. het moet zijn vastgestelde afwezigheid. M. Van der Mersch. Ik bedank u, want dit is van mij. M. Leuridan. Het is zonderling dat de Heer sche pen Van der Mersch zich bezondigt aan germanismen. M. Vanderghote. Ik vraag thans de voorgestelde wijziging van het reglement te willen goedkeuren. Al de raadsleden stemmen ja. X. Stedelijke Muziekschool Begrooting over het dienstjaar 1939. M. Vanderghote. Dit punt moet verschoven worden tot na de geheime zitting, daar er eerst nog enkele bepalingen in geheime zitting dienen afgehandeld te worden. M. Van der Mersch. Het derde punt der dagorde van de geheime zitting handelt over de verhooging van wedde van sommige muziekleeraars en dit moet eerst besloten worden, vooraleer de begrooting goed te keu ren. M. Michiel. Ik stel dan voor dit punt eerst van al in de geheime zitting te bespreken en aanstonds na dien de openbare zitting weer te heropenen, ten einde het publiek zoolang niet te doen wachten. M. Leuridan. Mijnheer de voorzitter, ik had toch een paar opmerkingen willen maken aangaande dit punt. In den bundel bevindt zich een brief van den opziener Hullebroeck, waarvan wij tot hiertoe nog nooit kennis kregen. Het is nochtans reeds lang geleden dat die brief u toegezonden werd. M. Van der Mersch, in den bundel zoekende. Het verslag over 1937 en 1938 wgrd met een brief van den Heer Bestuurder verzonden. M. Leuridan. Ik bedoel den brief van den opziener van den Staat, Heer Hullebroeck. Wanneer werd deze brief geschreven M. Van der Mersch. In de maand Juni. M. Leuridan. Deze brief is belangwekkend. M. Van der Mersch. Maar hij is niet tot den ge meenteraad gericht. M. Leuridan. De wenken in dezen brief bevat zijn niet alleen van financieelen aard. maar ook van didac- tisghen aard. De Heer opziener springt ook in de bres voor betere wedden voor de leeraars en klaagt over het gebrekkig uurrooster. M. V an der Mersch. Elke opmerking mag steeds bij de bespreking der begrooting gedaan worden en de bundel is alsdan ter inzage der gemeenteraadsleden'. M. Leuridan. Aangezien sommige punten betref fende de muziekschool reeds in vroegere zittingen be handeld werden, hadt gij dien brief ook eerder aan den gemeenteraad kunnen mededeelen. M. Vanderghote. Wij zullen die bespreking verda gen en ik vraag aan den Heer schepen van Openbare Werken verslag te willen uitbrengen over het vol gende punt. XI. Vischpoort Herstel Beslissing. M. Delahaye. De schadevergoeding voor het her stel der Vischpoort is vereffend en de stad zal daar voor de som van 49.600 fr. ontvangen, doch moet de werken zelf uitvoeren. De Ypersche beeldhouwer, de Heer Deraedt. aan wien dit werk aangeboden werd, wil zich ermede gelasten mits den prijs van 55.000 fr. Sedert onze laatste zitting heeft de Heer Deraedt een nieuw voorstel ingediend voor de som van 49.500 fr. op voorwaarde dat hij de maquette op halve uitvoerings grootte mag maken. Wij hebben die zaak onderworpen aan de commissie der werken die het oordeel heeft ge vraagd van een bevoegden persoon om te weten zoo het beter is de maquette te maken op halve ofwel op voile grootte. De brief zegt dat de kunstenaars meest allen de maquette maken op volle grootte, omdat zij alzoo beter het monumentale uitzicht kunnen beoordeelen. De maquette wordt eerst in kleiaarde gemaakt en wan neer ze in volle grootte is, dan kan men er een beter oordeel over hebben. Het is echter de raad die zich over de grootte der maquette moet uitspreken. De com missie der werken is t'akkoord om het werk toe te ver trouwen aan den Yperschen kunstenaar Deraedt, doch op voorwaarde dat zij de maquette mag onderzoeken en er desgevallend de gewenschte verbeteringen mag doen aanbrengen. Ook het schepencollege is daarmede t'akkoord en vraagt thans de toelating om de maquette op volle grootte te mogen laten uitvoeren Eens dat deze maquette afgegoten is in plaaster, dan zou men ze kunnen behouden om 't zij in de halle. 't zij in de Nij verheidsschool te plaatsen. De voorziene kost voor het werk. indien de maquette op volle grootte moet uitge voerd worden, bedraagt dus 55.000 fr. M. Leuridan. Ik ben ook van oordeel dat het rede lijk en verstandig is de maquette in natuurlijke grootte te maken. Ik ken veel steden waar men afgietsels van standbeelden in de musea bewaart, en ook hier zou men dus die maquette bestendig kunnen bewaren. Doch er is ook nog een andere reden die pleit voor de uitvoe ring der maquette in volle grootte, en 't is omdat, wan neer de maquette klein gemaakt wordt, de fouten ervan dan zoo gemakkelijk niet opvallen. Wanneer het ont werp dan later vergroot en uitgevoerd wordt, is het te laat om de fouten te verbeteren. Ik ben dus te vin den voor de meerdere uitgaaf en beaam volledig het voorstel van den Heer schepen van openbare werken. M. Vanderghote. Ik vraag thans de goedkeuring van het voorstel de uitvoering van dit werk toe te ver trouwen aan den Heer Deraedt mits de som vtsn 55.000 frank en op voorwaarde dat de maquette voldoening geeft en desnoods verbeterd worde. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. De Heer voorzitter verklaart hierop de openbare zit ting geschorst en het publiek moet de raadszaal ver laten. Na een onderbreking van ruim een half uur. tijdens dewelke de Heer Van Alleynnes is binnengekomen, wordt de openbare zitting te 19 u. 05 hernomen. M. Van Alleynnes. Ik zou willen dat de geheime zitting voortaan slechts na de openbare zitting gehou den worde, opdat het publiek daar zoolang niet meer zou moeten wachten M. Michiel. Ik heb het reeds gevraagd, doch de Heer burgemeester heeft er geen rekening van willen houden. M. Vanderghote. Wij waren gekomen aan punt tien der dagorde, namelijk de goedkeuring der begroo ting van de muziekschool voor het jaar 1939. M. Van Alleynnes. Weihoe. begint gij dan niet met de lezing van het proces-verbaal der laatste zitting M. Vanderghote. Dit is reeds lang gedaan. De zit ting is om 5 u. 30 begonnen en werd slechts een oogen- blik geschorst. M. Van Alleynnes. Ik meende dat de zitting enkel om 6 u. 30 begon. M. Vanderghote. De begrooting der muziekschool bedraagt in uitgaven de som van 71.142 fr. 50. waarvan 55.252 fr. voor wedden. Ik stel voor de begrooting goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. XII. Mededeelingen. M. Vanderghote. Heeft iemand vragen te stellen M. Leuridan. Ik wil geen vlaag van schrik over de stad jagen, maar 'hetgeen ik wensch te vragen is toen van aard om niet gerust te zijn. Er zijn immers on- rustweiekende geruchten die de ronde doen als zou er gevaar bestaan dat de kinderplaag. die voor het oogen- blik in het Westen der streek heerscht. naar hier zou overwaaien. Ik vraag er goed op te willen waken en van zoo gauw het noodig zou blijken, de lagere scholen te sluiten. Die plaag der kinderverlamming is immers vreeselijk en ik vraag dat alle noodige voorzorgen zou den genomen worden eer het te laat weze. M. Van der Mersch. Wij hebben reeds een verslag gevraagd aan den Heer Dokter. M. Leuridan. Ik zou u thans ook nog, Mijnheer de voorzitter, rekenschap willen vragen over het vol gende. Aan de stad werd in datum van 6 December 1937 een brief gericht door den Vlaamschen Toeristen bond. Bij dien brief, die dus reeds verjaard is, wordt een toelage van 500 fr. gevraagd voor het geven van voordrachten door de zorgen van den V. T. B. Ik zou willen dat het den raad behage op dien brief te ant woorden. Ik heb ook nog een tweede punt betreffende een andere vereeniging. De Vereeniging voor beschaaf de omgangstaal heeft den 16 October 1938 een brief aan de stad gezonden, brief dien zij nog den 29 No vember herinnerde, om den steun van stad te vragen voor het inrichten van leergangen voor beschaafde taal. Ik zou willen dat er ook over die vraag een be slissing genomen worde M. Vanderghote. Deze tweede vraag is heden na middag te berde gekomen in het schepencollege. M. Leuridan. Gij zult u geweldig moeten haasten om ook nog in tijds op de eerste vraag te kunnen ant woorden. Ik vind echter uwe handelwijze niet wel. gij hadt ten minste toch moeten antwoorden. M. Vanderghote. Deze eerste vraag werd zeker verwaarloosd. Wij zullen ze eens in de archieven moe ten opzoeken. M. Vergracht. De maatschappij Ons Onderdak vraagt wanneer de beloofde voorlanden voor haar nieuwe huizen zullen aangelegd worden. Ook de ves tingsmuren moeten nog hersteld worden. Er zijn nog veel werken te verrichten en het is nu het gepast oogenblik deze te doen. gezien er overal werk te kort is. M. Vanderghote. Daar zijn enkele verwikkelingen meê gemoeid waarover er hier niet kan uitgeweid wor den. Voor wat het herstel der vestingsmuren betreft, dit werk zal hoogst waarschijnlijk in de eerste weken kunnen uitgevoerd worden. M. Vergracht. En de kabien der electriciteit op de Vischmarkt. wanneer zal deze er geplaatst worden M. Vanderghote. Binnen acht dagen zal het plan ervan klaar zijn. M. Michiel. Ik heb ook een vijftal punten die ik echter niet te lang zal trekken. Mijn eerste vraag be treft een aanvraag die ingediend werd om een dansge legenheid te mogen openen, hetgeen door u geweigerd werd. M. Vanderghote. Dit werd door het schepencollege besloten. M. Michiel. Er werd daar een geval aangehaald dat reeds L3 jaar geleden gebeurd is en daarom werd de aanvraag geweigerd. Ik vraag opdat deze aanvraag nogmaals zou onderzocht worden. Ik heb verder ook nog vernomen dat er een brief gericht werd aan het schepencollege opdat al de danszalen in den winter om 2 u. namiddag zouden mogen beginnen. Dit is voor de buitenmenschen die. wanneer de danszalen 's win ters maar om 4 u. mogen openen, dan niet meer kunnen komen. Ik vraag dat dit dringend zou besloten worden gezien wij nu in het winterseizoen zijn. M. Vanderghote. De politieverordening zou daar voor moeten veranderd worden en zulks moet aan den gemeenteraad onderworpen worden. M. Michiel. Een derde vraag die ik wensch te stel len is betreffende de Stoffelstraat. Is er voor de her stelling dezer straat reeds iets voorzien Zij is waar lijk erbarmelijk en het is schier niet meer mogelijk er nog door te rijden. Ik vraag dat zij ten minste toch een weinig zou hersteld worden. M. Vanderghote. Er is spraak geweest dat deze straat door de provincie zou overgenomen worden, doch zulks werd geweigerd. M. Vergracht. Zou er langs de halle van aan de Donkerpoort tot aan de J. Coomansstraat ook geen klein voorland kunnen aangelegd worden Vele men- schen volgen de Hallen en op dit einde is de weg bijna niet begaanbaar. M. anderghote. Ja, er zouden daar ook wat platte steentjes kunnen gelegd worden zooals langs het ander gedeelte der Halle. M. Michiel. In de Adjudant Masscheleinlaan is daar ook iets gebeurd dat niet voorzien was. Het voet pad in plaats van rechtgetrokken te zijn, is krom. Vroe ger heb ik eens gevraagd daar de boomen langs de huizen uit te roeien Er werd mij geantwoord dat die boomen daar geplant werden ten tijde van zekeren X en dat zij voor niets ter wereld zouden weggenomen worden. Maar nu, om het voetpad krom te maken, wor den die boomen uitgeroeid. Dit is niet aannemelijk. M. anderghote. Wij zullen dit eens onderzoeken. M. Michiel. Voor wat betreft het Hommelhof heeft de Heer Pattyn reeds die kwestie te berde gebracht in de commissie der werken Daar zou de verlichting, de waterleiding, enz. moeten aangelegd worden. M. Leuridan. Deze vraag herinnert mij den brief dien ik vroeger de eer had tot het schepencollege te richten betreffende de Kafferwijk. Deze wijk bestaat schier niet meer. zij is bijna verdronken. Op die vraag werd er ook rtog niet geantwoord. M. Delahaye. Deze zaak is reeds drie weken in eang. Er zijn daar echter moeilijkheden opgerezen, zoo dat het beter is voor de menschen, waarvoor M de ad- vokaat ten beste spreekt, de zaak zoo te laten. De zaak waarover gij ons geschreven hebt is klaar, doch voor het overige zijn er daar verantwoordelijkheden waar over het beter is hier niet te spreken. M. Pattyn. Ware er geen middel een gaslantaarn te plaatsen op het einde der Waterkasteelstraat langs de vaart M. Delahaye. Dit is reeds besloten. M. Pattyn. Voor wat de Yperleestraat. den Kanon- weg en de Wateringstraat betreft, steun ik den Heer t ergracht. Deze werken zijn noodig uitgevoerd. 'h'l.ihave. De noodige kredieten zullen daar voor in de begrooting moeten voorzien worden. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 20 opge heven. Tijdens de geheime zitting werden de Heeren Car- pentier Hubert en Debel Cyriel benoemd als politie agenten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 2