POLITIEKE UITZICHTEN Cinema Coliseum CAPITAINE BLOOD Vadertje Pechvogel BAL BAL i de 1 Union des Aocieos Elèves de l'Ecole Moyenne de l'Etat a Ypres van den Ondleerlingenliond der Rijksmiddelbare School BINNENLAND Een tweede contingent Belgen keert te rug uit Spanje. De nieuwe Belgische munt. Middenstand. BUITENLAND Duitschland. De huidige politieke toestand. Nog Parlementair nieuws. M. Pirow te Brussel. De finantieele toestand der groote ste den. De Belgen en de vreemdelingentaks in Frankrijk. Engeland. Frankrijk. LE PÈRE LA CERISE Italië. Roemenië. door SPECTATOR Donderdag namiddag, 8 December 1988. Belangrijke tekst uit een recie. Reeds verscheidene dagen wordt ons land andermaal bedreigd met een ministerieele krisis. Ziehier volgens het Beknopt Verslag den tekst uit de rede van den minister van financiën, die aanleiding heeft gegeven tot de geruchten van ministerieele krisis Men had het vaak over de aktie van den Staat ter bevordering van handel en nijverheid. Toch meen ik dat het niet met de wenschen der handelaars en in- dustrieelen strookt dat het bestuursapparaat wordt uitgebreid om hun raad te zien verstreKKen over het beheer hunner zaken. (Zeer wel!) Hoofdzaak is dat zij vrij kunnen arbeiden Geen enkele proefneming van geleide economie leverde tot nog toe onbetwistbaar gunstige uitslagen op. Uit de gansche geschiedenis der negentiende eeuw blijkt integendeel hoe deugdelijk en opbouwend het economisch liberalisme is. Daarom vraag ik u in mij vooreerst een getrouwen dienaar der economische vrijheid te zien. (Toejuichingen op meestal de katholieke en liberale banken) Tijdens dit gedeelte van de rede van Minister Gérard gaf eerste-minister Spaak onmiddellijk teekens van ontstemming. Vandaar scherpe oneenigheid in den kabinetsraad. Naar verluidt zou de minister van financiën aan zijn kollega's te kennen gegeven hebben, dat het hem niet mogelijk is aan zijn rede in de Kamer iets te veran deren. Dit had als gevolg dat minister Gérard zijn ont slag als minister indiende. Ongeveer 80 Belgische vrijwilligers, terug uit Repu- blikeinsch Spanje mogen eerstdaags te Brussel wer- wacht worden. Er zijn moeilijkheden opgerezen tegen den invoer van een nieuwe Belgische frankmunt. die van kleiner for maat zou zijn dan onze huidige frankstukken. De slimmerikken die daartoe besloten hebben, schijnen er niet te hebben aangedacht, dat hiertoe al de be staande automatische telefoontoestellen, automatische buffetten in sommige eetgeiegenheden, muurkastjes met chocolade, de automaten voor de perronkaartjes op de staties, en zouden moeten gewijzigd worden. Het staat dus nog niet vast dat de nieuwe kleinere franks er zullen komen, terwijl er van den anderen kant be richt wordt, dat er nieuwe zilverenstukken zullen ko men. van 20 en van 50 frank. De stukken van 5 frank. I dikke 1 frank zijn al even weinig welkom bij het publiek. In het Staatsblad van 4 December wordt de wet afge kondigd waarbij toelating wordt verleend tot het op richten van een ekonomisch en sociaal instituut voor den middenstand. In het katholieke dagblad HET HANDELSBLAD VAN ANTWERPENlezen wij de volgende interes sante beschouwing Laten wij voorloopig het vraag stuk van de verplichte werkeloosheidsverzekering ter zijde. daar deze kwestie op het oogenblik oneenigheid verwekt niet alleen in de regeering. maar ook tusschen Kamer en Senaat, zelfs in den schoot van het Blok der Katholieken, alsmede in den schoot van aile politieke partijen. Wij hebben echter den indruk dat deze moeilijkhe den door verdere studie te regelen zijn. en dat de hui dige beslissing terzake geenszins aanleiding moest geven tot een regeeringskrisis. Anders, echter, is het gesteld met de ekonomische politiek. Hier is radikale onveerzoenlijkheid opgerezen tusschen de partijgangers van de ekonomische vrijheid, van de vrijheid van het privaat initiatief, van de orde ning van dit initiatief en die van de geleide ekonomie of volledige handels- en nijverheidsvrijheid, wars van alle organisatie en reglementeering. Terwijl de Socialisten en de Katholieken te vinden zijn voor een vergelijk op de bedrijfsorganisatie en op de ekonomische reglementeering, staan de liberalen vierkant gekant tegen eiken vorm van geleide ekono mie. zelfs tegen de bedrijfsorganisatie van den midden stand. Men gelieve zich te herinneren dat het de libe ralen zijn, die in den Senaat het desbetreffend wets voorstel van Ackeren gekelderd hebben. Over deze ekonomische politiek heerschte er sedert lang oneenigheid in de regeering. In verband met het aftreden van minister Gérard schrijft het liberale blad «HET LAATSTE NIEUWS» o. m. het volgende Men zegt soms dat krakende wa gens het langst gaan, maar de omstandigheden waarin de heer Spaak een nieuwe regeering tracht samen te stellen zijn van dien aard, dat ook zij, die hem steeds de beste kansen hebben gegund, er moeten vooruitko men, dat het zoo niet langer gaat. Niet dat men van het aftreden van den heer Max Léo-Gérard een drama zou moeten maken. Had hij bezwaren tegen het beleid van de regeering in zijn geheel en vooral tegen de ekonomische politiek van den heer Heymans. dan kon de heer Gérard dat ook zeer vroeger in den Kabinets raad beteekenen... Op den duur krijgt men den indruk dat er in België nog slechts een regeering zou mogelijk zijn. die zekere finantieele en klassebelangen verte genwoordigtwat niet opgaat.. Door de schuld van de al te eenzijdige invloeden, die zich bij de samenstelling van de regeering laten gelden, wordt de samenwerking zelf van de grondwettelijke partijen in gevaar gebracht. Het is noodig daarop te wijzen opdat er tijdig een her stel zou gebeuren. Na een korte zitting heeft het Socialistisch Kongres met 372.455 stemmen tegen 187.598 en 7820 onthoudin gen de dagorde gestemd, ingediend door de meerder heid van de Commissie van besluiten. Deze dagorde kant zich tegen het afvaardigen van een handelsagent bij Generaal Franco. Door dit belangrijk Socialistisch Kongresbesluit werd gemeend dat de Socialistische ministers zouden moeten aftreden. Maar heer eerste-minister Spaak wenschte voor de Kamer te verschijnen alvorens zijn Kabinet viel. Na een schitterend pleidooi werd de vertrou- wensmotie aangenomen met 110 stemmen tegen 49 en 21 onthoudingen. Hoe werd gestemd Vóór56 Katholieken, 19 Liberalen, 17 Rexisten, 18 Socialisten, hetzij 110 stemmen. Tegen 4 Liberalen, 38 Socialisten, 7 Kommunisten. hetzij 49 stemmen. Onthoudingen: 5 Socialisten, 1 Rexist, 15 Vlaamsch Nationalisten, hetzij 21 stemmen. Namen geen deel aan de stemming9 Socialisten. 7_ Katholieken, 2 Kommunisten. 2 Rexisten, 1 Vlaamsch Nationalist en de Heer Van Zeeland. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelde de Pers het volgende bericht mede Bij zijn bezoek aan Brussel had de heer Pirow besprekingen met den eer ste minister, den minister van koloniën en den minister van vervoerwezen. Deze besprekingen hadden tot doel de mogelijkheid te onderzoeken van inleggen van een luchtlijn tusschen Belgisch Kongo en Zuid-Afrika. Een beginsel-overeenkomst werd bereikt. Uit een parlementaire vraag blijkt dat de Regeering zich bezig houdt met den finantieelen toestand der groote steden, en dat tot nu toe nog geen enkele op lossing getroffen werd. In Frankrijk is een extra taks op de vreemdelingen in het vooruitzicht gesteld. In beginsel zou een derge lijke heffing niet kunnen toegepast worden op de Bel gen. die in Frankrijk verblijven, tengevolge van de Fransch-Belgische overeenkomst van 31 Maart 1936. Niettemin wordt er door sommigen op gewezen, dat de Fransche regeering toch misschien den voorgenomen maatregel gebeurlijk zou kunnen toepassen op de Belgen, aangezien de Belgische regeering sedert 31 Maart 1936 een bijzondere taks heft op de arbeidskaart van alle vreemdelingen, zonder uitzondering. Volksstemming in het Sudetengebied Verleden Zon dag hadden de Rijksdagverkiezingen in het Sudeten gebied plaats. De uitslagen luiden als volgt Ingeschrevenen: 2.525.346; Stemmers: 2.491.920 Ja: 2.464.494 Neen 27.426. De verhouding van de ja- tegenover de neen-stemmen is dus 98.79 U tegen 1.21 Joden-VervolgingM. Himmier heeft een dekreet uitgevaardigd te Berlijn waarbij het de Duitsche Jo den nu verboden wordt nog een auto te besturen. Hun rijbewijs werd hen ontnomen. Een groot Proces op komst: Uit Berlijn wordt aan de Figarogemeld dat er door de geheime politie verscheidene personen aangehouden zijn. die vóór de komst van Hitier een groote rol in de politiek hebben gespeeld. Zij zouden nu waarschijnlijk voor het volks gerecht moeten verschijnen wegens voorbereiding van hoogverraad. Het aantal aangehoudenen zou bijna 50 bedragen, De Spaansclie Kwestie: Zeshonderd afgevaardigden uit gansch Engeland zullen aan M. Chamberlain vra gen om aan te dringen opdat de vreemde strijders uit het Franco-Spanje zouden verwijderd worden. Zorg over het lot van Frankrijk De zorg over het lot van Frankrijk beheerscht in groeiende mate de ge- heele Engelsche openbaarheid. In meer of minder sen sationeel opgemaakte artikelen bericht de pers over de staking en de door de regeering Daladier genomen afweermaatregelen, waarbij in het bijzonder op het militaire karakter van de voorzorgmaatregelen der Parijsche regeering gewezen wordt. Men is hier sterk onder den indruk van den buitengewonen ernst der si tuatie en geeft er zich rekenschap van dat Frankrijk, door den al te grooten invloed, die de vorige regeerin gen aan de vakbonden hebben ingeruimd, voor een ge vaarlijke ondermijning van de structuur van den Staat gesteld is. Drijft Europa naar een Oorlog Henderson vroeg of de regeering naar aanleiding van Pirow's verklaring, dat Europa naar een oorlog drijft en dat er in het voorjaar wellicht een zeer ernstige internationale cri sis zal ontstaanden Zuid-Afrikaanschen minister zou raadplegen, teneinde daarna een openbare mede- deeling te doen. Henderson zeide. dat de openbare meening door de verklaring van Pirow bezorgd was geworden. Mac Donald heeft daarop geantwoord, dat deze zaak in de eerste plaats Pirow aangaat, en dat Engeland moet wachten tot de besprekingen die het met hem zal hebben, om te weten welke indrukken hij gedu rende zijn reis heeft gekregen. De toestand na de stakingMinisterpresident Dala dier heeft de volgende verklaring afgelegd De regeering heeft reeds een beroep gedaan op sa menwerking en elkaar begrijpen van patroons en werk lieden, vooral nu een overgroote meerderheid der ar beiders geweigerd heeft te staken. Aan de prefecten zijn instructies gegeven toe te zien, dat de arbeid in alle fabrieken zoo spoedig mogelijk wordt hervat. De regeering wijst erop, dat de gebeurtenissen van 30 No vember. indien zij het effect zouden hebben de indivi- dueele arbeidscontracten te verbreken, niet tot gevolg kunnen hebben dat collectieve conventies worden ge wijzigd of geschorst Geen verandering moet worden gebracht in de materieele arbeidsvoorwaarden, in de salarissen en in door de arbeiders verkregen voor deden. De regeering meent, dat alle ondernemingen onder deze voorwaarden hun normale werkzaamheid kunnen hernemen. Fransch-Duitsche verklaringde tekst der Fransch- Duitsche verklaring, welke eenerzijds door Georges Bonnet en anderzijds door Joachim von Ribbentrop op 6 December werd onderteekend. luidt als volgt M. Georges Bonnet. Minister van Buitenlandsche Zaken der Fransche republiek en M. Joachim von Ribbentrop. Minister van Buitenlandsche Zaken van het Duitsche Rijk, handelend in naam en in opdracht hun ner regeeringen kwamen wat volgt overeen tijdens hunne samenkomst te Parijs op 6 December 1938 1) De Fransche regeering en de Duitsche regeering deelen volkomen de overtuiging dat vredelievende be trekkingen en van goede buurschap tusschen Frankrijk en'Duitschland een der bijzonderste bestanddeelen zijn der consolidatie van den toestand in Europa en voor het behoud van den algemeenen vrede. De twee regeeringen zullen bijgevolg al hun krach ten aanwenden om de betrekkingen tusschen hun lan den in dien zin uit te breiden. 2) De beide regeeringen stellen vast dat tusschen hun beide landen geen vraagstukken van territoriale orde meer hangende zijn en bekennen plechtig als be paaldelijk de grens, zooals ze thans getrokken is, tus schen hunne landen. 3) De twee regeeringen zijn besloten onder voorbe houd hunner bijzondere betrekkingen met derde lan den. in voeling te blijven over al de vraagstukken die hun beide landen aanbelangen en malkander te raad plegen voor het geval dat de latere ontwikkeling der vraagstukken tot internationale moeilijkheden zou kun nen voeren. Ingevolge waarvan de vertegenwoordigers der beide regeeringen de verklaring, die oogenblikkelijk in voege I treedt, onderteekend hebben. In dubbel exemplaar in de Fransche en in de Duit- sche taal opgemaakt. Te Parijs, den 6 December duizend negen honderd acht en dertig. Komt Frankrijk in botsing met Italië Er is opeens een agitatie ontstaan over TunisCorsicaen Naamlooze Vennootschap St Jacobsstraat, 30, IEPER Tel. 376. Zaterdag 10 December, te 8 i uur Zondag 11 December, te 1 u., te 5 u. en te 8 u. Maandag 12 December, te 5 uur en te 8 j uur. OPGELET Bijgevoegde vertooning Maandag te o uur. Een der grootste succesfilms Fransch gesproken piraten-avonturenfilm. Als tweede film Het fransch gesproken melodrama met Tramei Madeleine Guitty en de kleinste der fransche vedetten Jacotte. NIEUWSBERICHTEN ECLAIR. Kinders altijd toegelaten Prijzen ais naar gewoonte. O Gezien het overgroot succes zal voor de tweede maal in CINEMA COLISEUM. IEPER. Sneeuw witje en de Zeven Dwergen vertoond worden in APRIL 1939. pwiwwwwuwnwwwwwwwwt^iwiiwffww «Djiboeti». die door eenige Italianen in het leven ge roepen werd Italië zou deze Fransche plaatsen voor zich willen, wat natuurlijk door Frankrijk hardnekkig geweigerd wordt. Deze kwestie, die door de studenten van beide landen opgezweept werd. zal in de eerst komende dagen van groote politieke beteekenis worden. Italiaansche eischen Volgens de Sunday Dispatch bericht zouden de Italiaansche eischen als volgt kunnen samengevat worden 1. Het behoud van de Italiaansche stellingen se dert het begin van den Spaanschen burgeroorlog op Mallorca verworven. 2. Wijziging van het statuut van het kanaal van Suez, in dien zin dat een Italiaansche kontrool zou mo- gen worden uitgeoefend 3. Hervorming van het statuut van de Italiaansche bevolking te Tunis, zoodat Tunis in feite Italiaansch zou worden 4. Herziening van de uitbatingsvoorwaarden van den spoorweg Dzjiboeti-Addis-Abeba 5. Italiaansch toezicht in de haven van Carthago 6. Het recht van oorlogvoerende zou aan Generaal Franco verleend worden, alvorens aan de voorwaarden van het Britsche plan is voldaan. Deze eischen werden echter nog niet door het Ita liaansche ministerie bevestigd, zoodat alle voorbehoud hierover dient in acht genomen te worden. Incident van beteekenisEr zou in de wandelgangen der Kamer een ernstig incident plaats gehad hebben tusschen generaal Garibaldi en Farinacci, den voor- maligen sekretaris der fascistische partij de tWee vooraanstaande mannen zouden handgemeen gewor den zijn, naar aanleiding van de perspolemiek ten aan zien van het rasvraagstuk. Want Garibaldi heeft on langs in een tijdschrift openlijk geprotesteerd tegen de invoering in Italië van de rassen-theoriën. Het is dui delijk dat dit incident voor Italië niet zonder politieke gevolgen zal blijven. F,r doen geruchten de ronden dat wraaknemingen zullen genomen worden door leden van de IJZEREN GARDE tegen de regeering. en dit voor het dooden van hun leider Codreanu. Ondertusschen schrikt de re geering niet terug al de verdachte leiders aan te hou den. o Het eerste Winterbal wordt op Zaterdag 17" December e. k, te 21 u. in de zaal Lapiere, Hond straat, gegeven met de medewerking van het beroemd orkest JAAK ASAERT EN ZIJN RHYTHM KINGS, eerste prijs in den Jazz-wed- strijd 1938. Uitnoodigingen en kaarten zijn te verkrijgen bij de leden van het Comiteit van den Bond, als ook bij de HH. Bestuurder en Leeraars der Rijksmiddelbare school. Tafels kunnen voorbehouden worden alle da gen van 10 tot 11 u., den Zondag uitgezonderd, in de Middelbare school, de Montstraat, 17. O Le premier bal d'hiver sera donné le Samedi 17 Décembre 1938, a 21 h„ a la salie Lapiere, rue des Chiens, avec le concours du réputé orchestre «JAAK ASAERT ET SES RHYTHM KINGS», premier prix au concours de jazz 1938. Des invitations et des cartes d'entrées peuvent être obtenues chez les membres du comité de I'Union, ainsi que chez le Directeur et les Pro- fesseurs de l'école moyenne. Des tables peuvent être retenues, tous les jours de 10 a 11 h., le di- manche excepté, a l'école moyenne, rue de Mont.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3