Meubelmakers Garnierders, leder Voor stoelen en clubzetels HINNEKENS FRITZ Handels= Nijverheidskamer van Yper Voor uw wendt U in volle vertrouwen tot het welgekend ledermagazijn ALGEMEENE STATUTAIRE VERGADERING VAN 3 DECEMBER 1938. Het is voor een goede opkomst van leden dat de Heer voorzitter de vergadering opent. Het woord wordt eerst veneend aan den Heer secre taris om lezing te geven van het jaarverslag, dat door de leden wordt goedgekeurd. Dan geeft de Heer Van Lede. schatbewaarder, kennis van de kasrekening voor het verloopen jaar. Er wordt vervolgens overgegaan tot de verkiezing van vier bestuursleden. De uittre dende leden de HH Bagein, De Haeck. Tahon en Flor. Vandevoorde worden herkozen. De Heer Julien Tahon geeft verslag over de Han delsfoor van 1938. Er wordt besloten met Paschen 1939 de zestiende Handelsfoor te houden, en de leden van het bestuur der Handelsfoor worden herkozen. De Heer voorzitter spreekt over de kwestie van den herbouw onzer statie. Uit de gedane voetstappen heeft hij ondervonden dat het bij den Heer Marck, Minister van Verkeerswezen, is dat moet aangedrongen worden. De aandacht van het bestuur wordt gevestigd op het feit dat de Heer Minister binnen kort een voordracht zal komen geven te Yper. Dit ware misschien een ge legenheid om hem de zaak uiteen te zetten. Het be stuur wordt belast in dezen zin aan den Heer Minister te schrijven. Er wordt kennis gegeven van het feit dat, op Zondag 4 December, de Handelskamer van Nieuwpoort haar 15 jarig bestaan viert en vier bestuursleden-stichters huldigt. Een afvaardiging van Yper zal aan deze vie ring deelnemen. Lezing wordt gegeven van een protestbrief gezonden aan den Heer Jacobs, bestuurder der buurtspoorwegen, ter gelegenheid der afschaffing van de autorail Kem- mel-Pont-Rouge. Verscheidene leden dringen aan op de noodzakelijk heid van het inrichten van een inlichtingsbureel. Het bestuur heeft zich reeds meermalen met deze zaak bezig gehouden, maar heeft nog de gepaste oplossing niet gevonden en zal de kwestie verder onderzoeken. Er worden eenige woorden uitleg gegeven over het voorstel van den Heer Minister Heymans aangaande de beroepsorganisatie, alsmede over de werking dien aangaande gedaan in de Federatie der Handelskamers. Verscheidene leden vestigen de aandacht der aanwezi gen op de noodzakelijkheid van organisatie in ieder vak en van aansluiting bij de Handelskamer. De aanwezige electriekers zetten de moeilijkheden uiteen die zij met de electriciteitsmaatschappij ont moeten. Er wordt aangeraden deze klachten schrifte lijk in te dienen, ten einde het bestuur toe te laten ze te onderzoeken en te ondersteunen. Verslag van den Heer Edouard TOUSSAERT, Secretaris, over het bestuursjaar 1938. Mijne Heeren, Overeenkomstig artikel 22 onzer statuten, ge ven wij heden verslag over onze werkzaamheden gedurende het jaar 1938. Niets laat ons toe den economischen toestand van Yper als rooskleurig te aanzien. Integendeel, de werkloosheid is nog toegenomen en de ver mindering der waarde van den Franschen frank, tot op wat meer dan een derde van wat hij over een paar jaar was, is bijzonder schadelijk voor onze werklieden die in Frankrijk werken en beïnvloedt tevens de economie van gansch onze streek. Deze waardevermindering van den Fran schen frank heeft tevens een zeer nadeeligen in vloed op het toeristenbezoek alhier, zoodat daar door ook deze tak van onzen lokalen handel ge troffen wordt. In het verslag van verleden jaar handelden wij over het bezoek van den Heer Minister Mer- lot en over de werkzaamheden der door hem in gerichte onderzoekscommissie. Het was slechts in het begin van dit jaar dat de heer Merlot, op een ondervraging van den Heer Senator Vanden- bulcke, zijne beslissing bekend miek. Alhoewel de commissie met vier stemmen voor het herstel der vaart Yper-Komen tegen vier stemmen er tegen haar verslag had opgesteld, besloot de Heer Minister de herstelling niet aan te gaan. Op Zaterdag 21 Mei kwam Zijne Majesteit Ko ning Leopold III het roosvenster van St Maar tenskerk inhuldigen en ons bestuur nam die ge legenheid te baat om aan Zijne Majesteit een smeekschrift af te geven betreffende onzen eco nomischen toestand. Er verscheen in Le Soir een interview van den Heer Vandevelde, Burgemeester van Moes- croen, over het West-Vlaamsch grensgebied en waarin de toestand onzer streek onder een valsch daglicht werd voorgesteld. Dit werd gevolgd van een interview van onzen voorzitter die den ech ten toestand bekend miek. De Heer René Van Haezendonck. Hoofdopstel ler van Het Nieuws van den Dag gaf alsdan in zijn blad een reeks zeer belangwekkende arti kels over De Ypersche Kanalen Bij een wijziging in de samenstelling van den Ministerraad werd de Heer Balthazar minister van openbare werken benoemd. Ontroerd door den pijnlijken toestand onzer streek, kwam de Heer Minister Balthazar, op Dinsdag 9 Oogst. Yper bezoeken. De cijfers der werkloosheid, bij deze gelegenheid door den Heer Burgemeester Vanderghote aangehaald, waren treffend. Ook de Heer Vermeulen nam het woord, en de tusschenkomst van den Heer Leuridan 38, Lange Steenstraat, Kortrijk - Tel. 1405 Altijd groote voorraad in magazijn van alle slag MEUBEL LED ER en in alle kleuren. Op aanvraag worden de kleuren zelfs vervaardigd volgens opgegeven staal. werd bijzonder opgemerkt. Uit de rede van den Heer Minister valt te besluiten dat hij dezen toestand begrijpt en dat het zijn doel is hier werken uit te yoeren wier economisch nut blij vend is. De taak berust dus op ons, op ons stads bestuur en onze mandatarissen, den Heer Minis ter te overtuigen dat, zooals alle Yperlingen het steeds gedacht hebben, deze oplossing in de ver binding van Yper met de Leie ligt. Deze taak wordt door verscheidene onzer mandatarissen begrepen en in den Senaat, de Kamers en ook in den provincialen raad werd deze oplossing door hen verdedigd en wij bedanken ze daarvoor in naam van Handel en Nijverheid. Bijzonder merkwaardig was de schoone rede van den Heer Baels bij de opening der zitting van den provincialen raad van West-Vlaanderen en waarin hij op het herstel der vaart Yper-Komen aandrong. In het vooruitzicht der gemeentekiezing richt ten wij, in September 11., aan al de kiezers een woord, iedereen aanzettende in zijne partij aan l te dringen opdat de candidaten zich zouden ver plichten op het stadhuis de oude tradities voort te zetten en mede te ijveren voor het volledig herstel der vaart Yper-Komen. "Wij denken dat onze oproep begrepen en gevolgd werd. Onze voorzitter werd door het bestuur der Fe deratie van de Handelskamers uitgenoodigd om voor de micro te spreken. Deze radiorede, waarin onze economische toestand werd uiteengezet en de hoop in het herstel der vaart Yper-Komen werd uitgedrukt, had plaats op Zaterdag 8 Oc tober, te 17 uur, en oogstte een verdienden bijval. Onze leden hebben voorzeker kennis genomen van het voorstel van den Heer Volksvertegen woordiger Missiaen en van het antwoord van ons bestuur. Wij zeggen er thans niets meer over. De werken van aanpassing der vaart Yper-Yzer vorderen goed en kredieten zijn ingeschreven op de begrooting van 1939 om deze werken tot aan Steenstraete uit te voeren. Op Donderdag 7 Juli richtte uw bestuur een bezoek aan deze werken in. Talrijke leden na men er aan deel, alsook een afvaardiging van het bestuur der Handelskamer van Diksmuide. Het bezoek had plaats onder de leiding van den Heer Ingenieur Merlin en zijne medewerkers en van de Heeren aannemers Verheye en Quille. en was bijzonder belangwekkend en gulhartig. Een bezoek werd tevens gebracht aan de Electrische Centrale van Drie Grachten. De Handelskamer van Diksmuide richtte daar na op haar beurt ditzelfde bezoek in en afvaardi gingen van Yper en Nieuwpoort namen er aan deel. De verbeteringswerken aan den Yzer werden ook iedermaal bezocht en wij hebben er den in druk opgedaan dat zij met meer krachtdadigheid dienen uitgevoerd te worden wil men den ge- wenschten uitslag bekomen. Wij mogen ons verheugen in de toenemende scheepvaartbeweging op de vaart Yper-Yzer, niettegenstaande de moeilijkheden van dezen zomer. Uw bestuur, ondersteund door manda tarissen, heeft dan stappen aangewend bij den Heer Minister Balthazar en het mogelijke werd gedaan om te trachten den toestand te verhelpen. Wanneer de ingang zijnde en de beraamde wer ken zullen gedaan zijn en het benedenpand der vaart Yper-Yzer zal verbreed en 70 ctm. uitge diept zijn, dan zal er, indien er zich geen te groote'moeilijkheden in de spijzing voordoen, kans bestaan om het jaar dóór een regelmatige scheepvaart op Yper te hebben. De weigering der Nationale Maatschappij van Spoorwegen om toekomend jaar de Statie te her bouwen, heeft een zeer ontmoedigenden indruk gemaakt. Korts na den oorlog zou er hier een statiegebouw, waardig van onze martelaarsstad. gezet worden van omtrent vier miljoen ten tijde van den Minister Lippens een van 2 1/2 miljoen, en nu was maar kwestie meer van een statie van 800.000 fr. mits een tusschenkomst der stad Yper van ongeveer 200.000 fr. Bij de aanbesteding be droeg de laagste inschrijving slechts 615.000 fr. En dat durft men aan Yper weigeren Het is in dergelijke oogenblikken dat wij ge voelen hoezeer wij, sedert den oorlog, de arme familie van België zijn geworden. Wij hebben ons verheugd in het herstel der spoorwegverbin dingen Yper-Roeselare, doch de uurtabel der treinen geeft weinig voldoening aan de reizigers. Uw bestuur is bij de Nationale Maatschappij van Spoorwegen tusschengekomen om betere trein- regelingen te bekomen, om het behoud der trei nen Diksmuide-Nieuwpoort, en bij het bestuur van het postwezen om de afschaffing van den postwagen Gent-Adinkerke te beletten, enz. De verbetering der banen rondom Yper gaat voort en wij nemen deze gelegenheid te baat om het bestuur van Bruggen en Wegen daarvoor eens te meer te bedanken. Als een gevolg van het bezoek van den Heer Minister Balthazar, kreeg het stadsbestuur op 5 November 11. het bericht dat het Ministerie besloten had den oostvleugel der Halle te her bouwen. Deze goede nieuwstijding, na zooveel slechte, heeft onze bevolking verheugd. Uw bestuur nam deel aan de inhuldiging van het gedenkteeken Koningin Astrid en uw onder voorzitter, Heer Julien Tahon, le'gde er in uw naam een bloemenkrans neer. Zooals andere jaren werd een vaan geschonken aan het Carnaval-Comiteit. Een voordracht van den Heer Thien, over het droogmaken der Zuiderzee, genoot veel bijval. Zooals onze leden het weten, richt het bestuur gedurende dit winterseizoen een reeks voordrach ten in over Yper-toeristenstad. Deze voordrach ten worden gegeven door de Heeren die zich toe gewijd hebben tot het geven van lessen voor gidsen. De eerste voordracht, gegeven door den Heer Salomé, leeraar aan de Middelbare school, over De Bouwtrant der openbare en private ge bouwen van Yper genoot een welverdiende be langstelling. Wij vestigen eens te meer de aandacht onzer leden op de belangrijkheid onzer bibliotheek, waar documentatie van allen aard betreffende handel en nijverheid te vinden is. Onze Kamer is aangesloten bij de Federatie der Handelskamers, bij het Comiteit tot verde diging der Binnenscheepvaart en bij het Vlaamsch Economisch Verbond. De Federatie steunde ons bij den Heer Minister Merlotafge vaardigden van het scheepvaartcomiteit waren tegenwoordig bij het bezoek van den Heer Mi nister Balthazar, en het V. E. V. liet in zijn maandelijksch bulletijn een artikel verschijnen over onzen economischen toestand. Het is onze leden ook bekend dat onze Han delskamer wettelijk bevoegd is alle export certi ficaten af te leveren en een permanent secreta riaat is daartoe ingericht. Wij bewijzen daardoor veel diensten aan onzen buitenlandschen handel en in den loop van 1938 werden certificaten afge leverd voor acht verscheidepe landen. Onze 15 Handelsfoor, waarover de Heer Ju lien Tahon zooeven verslag zal geven, ging ge paard met een Luchtvaart-tentoonstelling en oogstte een grooten bijval. Benevens talrijke overheden waren bij de opening der Handelsfoor ook afgevaardigden aanwezig der bevriende Han delskamers van het Westland. Afgevaardigden van uw bestuur en van het bestuur der Handels foor waren ook tegenwoordig bij de opening der Handelsfoor van Diksmuide, Nieuwpoort en Poperinghe. Tijdens onze 15 Handelsfoor werd tevens ten stadhuize door het stadsbestuur de zilveren af beelding onzer voorloorlogsche Hallen, welke aan Koning George VI zal aangeboden worden, ten toon gesteld. Onze tusschenkomst. gesteund door de Heeren senator Vandenbulcke en volksvertegenwoordi ger Butaye. gelukte er in een merkelijke verbe tering te bekomen in de taksbetaling der voer lieden. Er werden in verscheidene omstandigheden, door uw bestuur stappen aangewend betreffende de openbare verkoopingen van nieuwe waren en, bij het Ministerie van Economische Zaken, aangaande de grootwarenhuizen, en het is te ho pen dat weldra het middel zal gevonden worden om den doodenden invloed dezer organismen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4