DE KEIZER Cichorei VOOR UWE KOSTU MEN 13, Statiestraat -■ YPER nog de beste 8 Eervolle Onderscheidingen De Sinte Barbaraviering te Yper LA MORT DE L ARTISTE YPROIS Alois BOUDRY. MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING ALLERHANDE NIEUWS En toch is F O T O C L U B WONDERBARE BEHANDELING VAN DOKTER VIDAL De Commissie van Openbaren Onderstand heeft. in hare zitting van Dinsdag 6 December 11., plechtig het Nijverheidseereteeken van 1' klas overhandigd aan de Heeren Lapiere Désiré en Tegethofi Adrien, beiden oud bedienden van het Bestuur. De Heer voorzitter heeft die trouwe bedienden en gedecoreerden namens de commissie hartelijk geluk- gewenscht en hun tevens het eereteeken op de borst gespeld. «Het Ypersche» wenscht de vereeremerkten op zijn beurt van harte proficiat. Zooals dit gansch het land door gedaan werd, waren ook de Ypersche brandweermannen Zon dag laatst in feest ter gelegenheid der viering van den naamdag hunner patrones, de H. Bar bara. Voorafgegaan door de Harmonie Ypriana trok ken onze pompiers, om 11 u. voormiddag, eerst naar de woning van hun commandant. Heer Ver gracht, om er hun vlag af te halen. Toen de vlag te voorschijn kwam, boden de pompiers de wa pens, bliezen de klaroenen den groet aan de vlag en werd het vaderlandsch lied door de Harmonie Ypriana gespeeld. Vervolgens begaf men zich in stoet naar de St- Maartenskerk waar, te 11 u. 30, de gebruikelijke Sinte Barbaramis in aanwezigheid van een over- talrijke schaar geloovigen werd opgedragen. De brandweermannen vormden de haag in de mid- denbeuk terwijl hun oversten vooraan in het koor hadden plaats genomen. Tijdens de conse cratie brachten de klaroenen den groet aan het Allerheiligste. Na afloop der kerkelijke plechtigheid trok de stoet naar de Groote Markt Koning Albert, waar rechtover het stadhuis, de Heer Burgemeester de pompiers in oogenschouw nam en, nadat de kla roenen den ban geopend hadden, de zilveren me daille der Orde van Leopold II op de borst vestte van de Heeren Bonneel Charles, Derudder Pierre, Geeraets Richard en Wenes Alfons, leden van het brandweerkorps van Yper. De klaroenen sloten nadien den ban en ter eere der nieuw gedeco reerden- werd door de Harmonie Ypriana een dreunende Brabangonne aangeheven. Daarna defileerde het brandweerkorps voor de overheden en, vooaleer de vlag werd wegge bracht, sloot de plechtigheid met den groet aan de vlag en een nieuwe Brabangonne, die door de talrijke omstaanders eerbiedig aanhoord werd. Het feest werd vervolgens voortgezet in het gasthof Splendid Britannique waar de pompiers samen met de muzikanten der Harmo nie Ypriana aan een goed gedekte tafel mochten aanzitten. De eeretafel was voorgezeten door den Heer Commandant Vergracht, omringd van de Heeren Verwilghen, gewezen Koninklijk Hoog- commissaris te Yper, Vanderghote, burgemeester, en tal van andere overheden en vooraanstaande personaliteiten. Tijdens het feestmaal, dat in de blijdste stemming verliep, werden verscheidene heildronken ingesteld. Nous avons appris avec émotion la mort du bon peintre yprois Aloïs Boudry, décédé a An- vers, a l'age de 87 ans. Né a Ypres, le 12 aoüt 1851, il fut successivement élève des académies d'Ypres, de Roulers et d'Anvers. Grand artiste, d'une palette d'une richesse peu commune, dessinateur sensible et nuancé, le dé- funt était chevalier de l'ordre de Léopold. Avec lui disparait un des maitres de cette école d'hier qui a compté tant de personnalités parmi les- quelles Alois Boudry n'était pas la moins sédui- sante. Ce deuil cruel frappe avec cette brutalité invi sible de la mort tous les milieux de peintres an- versois oü l'artiste jouissait de l'estime de tous. Quelques vieux yprois se ressouviennent peut étre encore de sa personne véritable type d'artiste, 1 air un peu conquistador sous son vaste sombrero noir un peu sur le cóté. d'oü s'échappaient les longues boucles d'une chevelure abondante et portant toujours, selon la mode de l'époque, une chemise a grand col rabattu dont il exagérait 1 échancrure a la fagon des marins. Nous osons a peine l'avouer'notre musée ne possédait avant guerre aucune oeuvre de eet artiste, alors que tant d'autres noms d'artistes yprois s'y trouvaient représentés. pour ne citer en passant que les noms de Böhm, Carton, Ce- riez, De Hem, Delbeke, Domicent, Roffiaen, Van Kemmel, Van Severdonck, etc. Qui done aurait pu connaitre dans le cabinet du bourgmestre un modeste portrait, crayon noir et estompe C'était celui de M. Pierre Beke, bourgmestre de notre ville de 1862 a 1875. Ce serait le moment, croyons-nous, pour la commission du musée de tacher de combler cette lacune qui n'a que trop longtemps existé en ta- chant d'acquérir une oeuvre de choix, caracté- ristique du faire de Boudry. Nous serions heu- reux de pouvoir signaler a l'occasion, une toile marquante. SERPY. YPER. Een lijk uit het vestingwater genaaid. Zondag morgen, rond 7 u. 30, werd de politie door den genaamde iïesmedt Edward verwittigd dat er langs de Rudyard Kipling laan, dicht bij de zwemkom, een lijk in het vestingwater lag. De politie vergezeld van den stadswerkman Arthur Van Uxem ging dadelijk ter plaats met het noodige materiaal en in aanwezigheid van den Heer Politiecommissaris werd het lijk van den ongelukkige bovengehaald en aanstonds naar het doo- denhuisje van het O. L. Vrouwhospitaal gevoerd. Uit de eenzelvigheidspapieren, welke de drenkeling bij zich had, bleek het den genaamde Volckaert Geor ges te zijn, die geboren te Langemarck, den 2 April 1882. alhier samen met zijn nog ongehuwde dochter, langs den Bruggesteenweg woont. De man, die aarde werker van beroep is, en onlangs nog het beetenseizoen in Frankrijk was gaan doen, had zich sedert het ver lies zijner echtgenoote Masschelein Pauline, die in het begin van 't jaar 1937 overleed, ietwat aan den drank verslaafd en ook reeds meermalen bedreigd zich van kant te maken. Zaterdag avond nog was hij in de gebuurte uitge gaan en Zondag morgen verliet hij zijn huis zeggende dat hij naar de Mis van 7 u." ging. Korten tijd nadien echter haalde men zijn lijk uit het water en te zijnen huize ook vond men een briefje, door den wanhopige achtergelaten, waarin hij zijn noodlottig besluit, een einde aan zijn leven testellen, kenbaar miek. Door oorlogsafval gekwetst. De 40 jarige Hosdey Arthur, wonende in een der huizen van de Kalfvaart- wijk. had een hoeveelheid oud ijzer en koper gekocht en Zondag, korts na den middag, toen hij bezig was met daaraan te werken, deed zich plots een ontplof- fing voor. Zijn huisgenooten en de geburen kwamen dadelijk toegesneld en vonden den man met den lin kerduim en wijsvinger half af en ook nog gekwetst aan het hoofd. Daar hij veel bloed verloor, werd hij aanstonds op een karretje geladen en zoo naar het O. L. Vrouwhospitaal overgebracht, waar men hem de noodige zorgen toediende. Eerlijke daad. Zondag voormiddag vond Mevr. Delplancke-Vierstraete, in haar winkel. Neermarkt, een geldbeugel waarin een som van 900 fr. stak. Zij ver haastte zich het gevondene naar het politiebureel te dragen, waar de eigenaar nog denzelfden dag overge lukkig was deze belangrijke som terug te ontvangen. Poging tot diefstal. Dinsdag avond, rond 6 uur 30, toen eenige klanten zich naar de beenhouwerij van M. Vandenbussche Emile in de Rijselstraat bega ven, zagen zij een jongen die bij hun binnentreden haastig den winkel verliet. Dit scheen hun zonderling, doch zij waren nog meer verwonderd toen de beenhou wer hun zei dat niemand in zijn winkel geweest was. De jongen was echter niet ver geloopen en pas waren de klanten buiten of hij keerde op zijn stappen terug. De klanten echter hadden zulks bemerkt en zagen al- zoo hoe de jongen de bel der ingangsdeur in de hand nam en alzoo voorzichtig de deur opende. Eens dat hij binnen was, kwamen zij terug en verrasten, samen met den toegeloopen beenhouwer, den jongen juist op het oogenblik dat hij de tooglade wilde openen. De jeug dige knaap, zekere M. Roger. 15 jaar oud. van Yper. werd in handen der politie overgeleverd die proces verbaal opmaakte. Aanrijdingen. Maandag 5" dezer, rond 11 u. 30 voormiddag, kwam M. Gekiere Justin, wonende te Po- peringhe, per auto van de Groote Markt Koning Al- bert naar de Meenenstraat gereden, waar hij zijn rij tuig langs den kant der pare nummers stilhield Hij bemerkte echter aanstonds zijne vergissing en wilde, zooals het signaal dit aldaar oplegt, zijn auto naar den linkerkant der straat overbrengen, doch beging hierbij de onvorzichtigheid zich niet te vergewissen zoo er geen ander rijtuig aankwam, wat nu juist het geval was. Immers, de Heer Geysen Emile, van Brussel, kwam eveneens van uit de richting der Groote Markt al door de Meenenstraat gereden en kon, niettegen staande zijne pogingen, de botsing niet meer vermijden. De beide geleiders bekwamen niet het minste letsel, doch de auto van M. Geysen liep eenige schade op. Woensdag werd de auto van M. Christiaen Edm.. wonende Boterstraat, die aldaar rechtover zijn huis. langs den kant der onpare nummers stilstond, aange reden door de auto bestuurd door M. Constandt Mau rice, van Gent, die van uit de Patersstraat naar de Boterstraat gereden kwam en het stilstaande rijtuig te laat bemerkt had. Alles bepaalt zich bij eenige stoffe lijke schade aan beide rijtuigen. De handelaar Clarysse Joseph, wonende alhier in de Elverdinghestraat, kwam Woensdag avond, rond kwart vóór 8 u.. van uit de richting van Brielen langs de Maarschalk Haiglaan gereden, toen plots, rechtover de woning van Vanlimburg, een groote hond. toebe- hoorende aan M. Francois Eisen, den steenweg kwam overgeloopen en in volle geweld tegen de auto van M. Clarysse botste. Het dier werd gekwetst, doch ook de auto van M. Clarysse werd aan den schokbrekèr en modderscherm beschadigd. PASSCHENDAELE. Ongelukkige val. Bij het spelen op de wijk Tyne Cot is de 9 jarige Vercaigne zoo ongelukkig gevallen dat hij zich den rechter schou der brak. De knaap werd dadelijk opgenomen en een ontboden geneesheer diende hem de noodige zorgen toe Paeha I NEERWA ASTEN. Ongeval. Toen de genaamde Vantomme een koerspaard uit den aanhangwagen van de auto van M. Hervein wilde halen, kwam juist op hetzelfde oogenblik een andere auto aldaar voorbijge reden. Het paard, hierdoor verschrikt, sprong ter zijde met het gevolg dat Vantomme vrij hard tegen den aan hangwagen geworpen en door den schok drie ribben gebroken werd. H'ESTOUTER. Kinderverlamming. Een 6 jarig jongentje is' aan de hier in de streek heerschende en zoo gevreesde plaag der kinderverlamming bezweken. De andere kinderen die door de plaag waren aange daan zijn. naar men verzekert, aan de beterhand. Ook werden de scholen, in tegenstrijd met hetgeen vroeger gemeld werd, alhier niet gesloten, doch alleen maar te Reninghelst. Daar echter zouden de scholen reeds deze week heropend worden, zoodat alles doet voor zien dat alle gevaar voor uitbreiding dezer erge ziekte geweken is. VLAMERTINGHE. Docdelijk verkeersongeval. De genaamde Florent Vanhee, van Beveren a Yzer, kwam Zondag avond, rond 6 u.. per moto naar huis gereden, toen hij plots, gekomen op een kilometer van Vlamertinghe. met volle geweld botste tegen de auto van M. Cachebeu, van Tourcoing. De schok was zoo geweldig dat de moto in het vorenste van de auto ge drongen zat en dat de slag in gansch de gebuurte waar genomen werd. De ongelukkige motorijder, die ver scheidene meters meegesleurd werd. was op den slag gedood. De rijkswacht van Yper stelde het eerste onderzoek in en ook het Parket stapte den Maandag morgen, te 11 u. 30, ter plaats af om de noodige vaststellingen te doen. ZILLEBEKE. Aanrijding. Donderdag morgen, rond 10 u. 30, volgden twee auto's elkaar op langs den Meenensteenweg in de richting van het Hooghe naar Yper. Gekomen nabij de herberg «Het Kanon» stopte de voerder van het eerste rijtuig, de genaamde R. D., van Wervick, wat door den anderen autobestuurder, M Vanden.... 48 jaar oud, bandagist te Gent, niet tij dig bemerkt werd, zoodat hij met volle geweld tegen de eerste auto reed. Door het geweld van den schok werd de aanrijdende auto erg gehavend. Het vorenste was gansch ingedrukt en al de ruiten waren in stukken gevlogen. De Heer Vanden.... die door de glasscherven ernstig aan het hoofd was gekwetst, werd ter plaats door een bijgeroepen dokter verzorgd en daarna naar een kliniek te Yper overgebracht. Wat de aangeredene auto betreft, deze werd door den slag weggeslingerd en kwam in de diepe gracht langs den kant der baan te recht. Ook deze auto werd beschadigd, doch de bestuur der. Heer R. D.. kwam er ongedeerd van af. De veld wachter stelde het gebruikelijk onderzoek in. GHELTJWE. Van een auto gevallen. De auto voerder Provost Jan. in dienst eener handelsfirma van Yper. kwam met een camionnette van Gheluvelt naar Gheluwe gereden in gezelschap van zijn makker Santy Edward Deze laatste had plaats genomen in de ca mionnette en leunde tegen het achterberd. toen, geko men aan den Koelenberg, het achterberd opeens los schoot en de ongelukkige Santy zwaar ten gronde stuikte. Het is slechts een heel eind verder dat de auto voerder de verdwijning van zijn makker bestatigde. Hij keerde dadelijk op zijn stappen terug en vond Santy op den steenweg liggen met een groote wonde aan het hoofd en den linkervoet ontwricht. WEST-NIEUWKERKE. Ouderlinge door auto ver rast. Mevr. Désiré Haeyaert, 70 jaar oud en wo nende op het gehucht De Sleutel van Holland werd nabij de wijk De Bak omvergeworpen door de auto bestuurd door M. Vandaele, 34 jaar oud. De ouderlinge werd in bewusteloozen toestand opgenomen en gezien haar ergen toestand oordeelde de ontboden genees- heer haar overbrenging naar een hospitaal noodig. Op Dinsdag 13 December aanstaande, 's avonds om 'n bet Hotel Excelsiorzal de jaarlijksche ALGEMEENE VERGADERING plaats hebben der leden van de Ypersche Fotoclub. DAGORDE li Verslag over de laatste algemeene vergadering. -1 Een algemeen overzicht over de werkzaamheden van het jaar 1938 3erslag over den toestand der Kas, door den Heer Buckinx. 4) Verkiezing der uittredende leden, 't zij M.M; De- naeck en Duthoy. wier mandaat eindigt en M. Van- heeft"' mandaat van M. Lowagie voleindigd 5) Toespraak van den Heer Voorzitter 6) Kleurproiectie (laatste procédés). De Secretaris. De Voorzitter, J. V anraes. Vandromme. D- ZENUWSTORINGEN P"9' svmpathicus de regelaar is bij uitstek van -iZeïu^i j' blijkt de methode van Dr Vidal in- u°™erje doelmatig, bij al de aandoeningen voort- Komend van een storing der hersenen of der rugge- graatmerg. de verlammingen (eenzijdige lichaamsverlam- verbeteringen S°n)' bekomt men aanmerkelijke de zenuwstoringen (hoofdp'jr.en. Z?"rP1J?en' aPeloosheid, zenuwzwakte, bedeesdheid. SI 6„f.e^en' zwaarmoedigheid), zijn de uitslagen bekomer S en rkale genezingen worden dikwijls 7PHp?Hki'lk; Ve?teIkt de behandeling van Dr Vidal den ip |„e" toestand van den zieke en schenkt hem de voüe controle over zijn zenuwen terug, rue Instituut van Dr Vidal, te Rijsel. 13. 1 open' al de dagen, van 10 u. tot De BelriJhi1 2 l°S 6 u' Telefoon: 505-65. merle He Vu i f - naars en ftepensionneerden. als- zeer k"S hun ^zinsleden worden, tegen een zeer matig bijzonder tarief behandeld.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 8